Ο Ορφεας (Bull terrier)


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
@spyv, περιττό να σου πω ότι μετά τις φωτογραφίες του σκυλάκου σου με έκανες να ψαχτώ περισσότερο για τα bull terrier και να τα λατρέψω. Ίσως στο μέλλον προκύψει τίποτα ευχάριστο...:D
 
  • Like
Reactions: d-friend and spyv


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
υ.γ. φορεσαμε και κολλαρο (φωσφοριζε) για τις σκνιπες pet protector και μας συστησε και σπρει σιτρονελας. μυριζουμε απο χιλιομετρο (και το σπιτι το ιδιο...).
Καλημέρα,
Μήπως είπε σμηγματορροϊκή δερματίτιδα ?
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
δεν ακουσα δυστυχως. ντραπηκα να ρωτησω, για να'μαι ειλικρινης...δεν εχω και την καλυτερη ακοη. την επομενη εβδομαδα που θα ξαναπαω θα τη ρωτησω.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Τόσο όταν τον κάνεις μπάνιο ( με το σφουγγάρι) όσο και όταν τον στεγνώνεις ( με την πεσέτα) θα προσέχεις πάντα να τον τρίβεις προς την φορά της τρίχας και όχι ανάποδα.

Επειδή είναι κοντότριχα και με ευαίσθητο δέρμα όταν τρίβεις ανάποδα ερεθίζονται οι σμηγματογόνοι αδένες της τρίχας και δημιουργείτε ερεθισμός.

Αυτό γενικά και πάντα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
μπανιο τον κανω με το χερι, δε χρησιμοποιω σφουγγαρι και τον σκουπιζω με τη φορα της τριχας αν και δεν το ηξερα αυτο που γραφεις. σ' ευχαριστω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
για πιο γρήγορη επούλωση μπορείς ανάμεσα στα μπάνια να ρίχνεις 1-2 σταγόνες calendula tincture (ή λίγο αλοιφή) στις πληγές κάθε μέρα. Κάνει θαύματα.
ΥΓ. τυχεροί εσείς που έχετε κοντότριχα, βρίσκετε τις πληγούλες αμέσως. Ενώ εμείς με τα αρκουδόσκυλα... :(
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
για πιο γρήγορη επούλωση μπορείς ανάμεσα στα μπάνια να ρίχνεις 1-2 σταγόνες calendula tincture (ή λίγο αλοιφή) στις πληγές κάθε μέρα. Κάνει θαύματα.
ΥΓ. τυχεροί εσείς που έχετε κοντότριχα, βρίσκετε τις πληγούλες αμέσως. Ενώ εμείς με τα αρκουδόσκυλα... :(
Καλημέρα,
Βρίσκουμε τις πληγούλες αμέσως αλλά έχουμε και μια τσάντα αντιηλιακά και κρέμες...
 








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το κυνήγι του υιοθετημένου Bull Terrier! Κάπου στον Πειραιά κυκλοφορεί ένας Σπύρος, με ένα πανέμορφο, λευκό BT. Θα τους καταλάβετε από το ερωτοχτυπημένο βλέμμα του Σπύρου, την ομορφιά του Ορφέα και για επιβεβαίωση μπορείτε να τσεκάρετε το πράσινο Ε στο αυτί του. Ο ευρών αμειφθήσεται με πολλά μουσουδόφιλα στα αυτιά (ή με μια μηνυσούλα για stalking).
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Σας ειδα σας ειδα. . . νομιζω! :p
Αν εισασταν εσεις χθες Πασαλιμανι κατα της 6 παρα να σου πω οτι ειναι
κουκλος ο ασπρουλιαρης σου!
Αν οχι τοτε κυκλοφορουν πολλα Bt στον Πειραια! :)
σιγουρα εμεις θα ειμασταν.
κυκλοφορουν κι αλλα λευκα στον πασαλιμανι..., αλλα μονο ενας κουκλος :cautious::LOL::ROFLMAO::p:whistle:!

σ' ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
σημερα το απογευμα επισκεφτηκαμε τη γιατρο μας, οπως της ειχαμε υποσχεθει για να εξετασει την πορεια της θεραπειας για τα δερματικα του ορφεα.

μεχρι τωρα τον εκανα τοπικα απο την προηγουμενη εβδομαδα μερα παρα μερα, μπανιο με το malaseb. προοδο χωρις να περιαυτολογησω ειδα απο την επομενη μερα.
η πληγη που ειχε στο λαιμο του ειχε σε πολυ μεγαλο βαθμο υποχωρησει και οι δυο παρακατω στην πλατη του ηταν ακομη εμφανεις αλλα χωρις να εχουν χειροτερευσει. τις επομενες μερες και αφου συνεχισα τα μπανια, η πληγες σταδιακα εξαφανιστηκαν.

η γνωματευση της γιατρου που δε θυμομουν στο προηγουμενο μου post ηταν σταφυλοκοκκικη δερματιτιδα, μου ειπε οτι δημιουργει hot spots στο δερμα του σκυλου. τον ειδε και 'κεινη και μου ειπε οτι ηταν παρα πολυ καλα σημερα, αφου εχουν εξαφανιστει.

κατι ερεθισμοι που ειχε στα πισω του ακρα ειναι κι αυτοι σε πολυ καλο δρομο.
οι κάλοι του στους αγκωνες του ειναι κι αυτοι εξαφανισμενοι και το τριχωμα του εχει επανελθει στα σημεια σε ποσοστο 95% χαρη στην κρεμα που του βαζω (sudocrem).

τα τοπικα μπανια για καλο και για κακο λεω να του τα συνεχισω για τις επομενες μερες, για σιγουρια.

η γιατρος μου ειχε πει την προηγουμενη εβδομαδα, οτι ειναι αλλος σκυλος σε σχεση με την πρωτη μερα που τον ειχε δει.
με συγκινησε πολυ αυτη της η κουβεντα.

υ.γ. ο ορφεας μου παχυνε :love::LOL::cautious:!
τον ζυγισαμε σημερα και η ζυγαρια εδειξε 23 κιλα. στις αρχες του μαρτιου ηταν 22,20. η γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος και δεν πρεπει να παρει αλλο...εμενα παλι, συνεχιζει να μου φαινεται αδυνατος...:barefoot:....και θελω να...
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
να σου πω την αληθεια μου..., δεν ξερω τι να κανω... στ' αληθεια μου φαινεται ψιλοαδυνατος.

αν και αναγνωριζω οτι εχει παρει κιλα και εχει στρωσει απο αποψη εμφανισης... απ' την αλλη συνεχιζει να μου φαινεται ψιλοαδυνατος οπως εγραψα...
καμια φορα σκεφτομαι οτι εχω γινει σαν εκεινες τις μανες που βλεπουν τα παιδια τους και λενε: γιε μου αδυνατισες ή γιε μου αδυνατος που εισαι...:barefoot:!

ειχα γραψει απο την αρχη οτι ο ορφεας δε θελω να γινει υπερβαρος ή να ζει για να τρωει. αλλα η αληθεια ειναι οτι... μου καλαρεσει που μου παχαινει...ειμαι τρελος :confused:;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός, να περάσει από μια live επιτροπή, ο φίλτατος Ορφέας, μετά την συνεδρίαση της οποίας, θα δοθούν έγκυρες απαντήσεις, σε μερικά πολύ κρίσιμα ερωτήματα, όπως:

Είναι πραγματικά τόσο όμορφος;
Είναι όντως, άσπρη πέτρα ξέξασπρη;
H γούνα του, έχει πράγματι την αίσθηση βιλούδου;
Εχει τελικά ΤΟΣΟ sexy κορμί όσο λένε οι φήμες;
Είναι ο κηδεμόνας του, στα όρια της ψυχασθένειας ή όχι ακόμη;

Και άλλα πολλά!!!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki