Περι σωματοφυλακης


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
denis σου ειπα και πριν οτι η ταυτοτητα μου ειναι διαθεσημη εφοσον ζητηθει !!!:)
απλα εδω μπαινω για να γραφω και εγω τις αποριες μου και να περνω εμπειριες και οχι να τσιμπαω πελατες !!!!!
ετσι, καθαρα πραματα !!!!!
για αυτο το λογο το εχω αφησει λιγο φλου!!!
επισης πουθενα δεν αναφερω το σιτε μου ουτε γεννες που πιθανον θα γινουν ....
αν το εκανα μετα θα ειχαμε αλλα !!!!!!!
πιστευω το προβλημα ειναι και λιγο θεμα στυλ.......:)
Oλα καλά και συμφωνώ ... αλλά όταν λές ότι γράφεις για να προχωρήσει μπροστά η κυνοφιλία και για επαγγελματικά μυστικά χρειάζεται και ένα όνομα δεν νομίζεις ? Αλλιώς είναι τρέλα η κατάσταση ...

Σχετικά με την επωνυμία -γέννες ή ότι άλλο ... δεν υπάρχει πιά πρόβλημα σύμφωνα με τους κανονισμούς ... οπότε τί άλλα θα είχαμε ? :confused: Ο καθένας κρίνεται από την ποιότητα -την ποσότητα τις συμμετοχής και τιςπράξεις του ... αν ένας επαγελματίας βάλει μίααγγελία γέννας 1ο και τελευταίο post για μένα ΚΑΚΟ αλλά ΔΕΚΤΟ
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
Πήξαμε από διαιτητές και συνηγόρους...

Τη γνώμη σας, αγαπητοί φίλοι Elenaki και apache, για το θέμα που συζητάμε (σωματοφυλακη/ ρεαλιστική προστασία) θα μας την πείτε ή θα μας κρατήσετε και άλλο σε αγωνια?

Πρώτα απ’ όλα έχετε γνώμη για το θέμα που συζητάμε?

γιατι καλη μου πρεπει να χω αποψη?απαγορευεται να παρακολουθω εσας που εμφανως εχετε αρκετες γνωσεις ωστε να μαθω και γω κατι που με ενδιαφερει?

η μηπως οποιος εδω μεσα δεν ειναι εκτροφεας,η εκπαιδευτης,η κτηνιατρος η δεν ξερω και γω τι, δεν μπορει να συμμετεχει στο φορουμ εστω και σιωπηλα?τι ειστε εδω καμια ομαδα πεφωτισμενων?

συνελθε...η μαλλον ξεκαβαλα
 


elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
Αν σε ενδιαφερει τοσο ψαξε να βρεις ποιος εχει αυτους τους σκυλαρους στις φωτο!!!! ΚΑι συγκεκριμενα αυτον τον αρσενικουλη!!
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ρε παιδια .........ενταξει δεν θα σας παρουμε τις καρεκλες σας ........
συγνωμη που κατι ξερουμε και εμεις ....ελεος .......θα κανουμε λοβοτομη να τα ξεχασουμε /...........ποτε ποτε ποτε να μην ξαναανοιξουμε το στομα μας ......απεναντι σε τοσο σοβαρους ειδικους ..........πιπερι !!!!!!!
και στο πυρ το εξωτερον οσοι με ξερουν ......απαπαπαπαπαπαπαπα...παλιανθρωποι και αυτοι .............
δεν μπορω ρε παιδια να ασχοληθω αλλο με ανακριση !!!!!!!!!:eek::eek::eek:
θα μιλαω μονο για βολτες σε παραλιες :D:D:D:D
αλλα μπορει και να υποτροπιασω και να κανω και κανα σχολιο που και που ....οχι προς θεου να γινομαι ενοχλητικος .........
ΑΜΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
ρε παιδια .........ενταξει δεν θα σας παρουμε τις καρεκλες σας ........
συγνωμη που κατι ξερουμε και εμεις ....ελεος .......θα κανουμε λοβοτομη να τα ξεχασουμε /...........ποτε ποτε ποτε να μην ξαναανοιξουμε το στομα μας ......απεναντι σε τοσο σοβαρους ειδικους ..........πιπερι !!!!!!!
και στο πυρ το εξωτερον οσοι με ξερουν ......απαπαπαπαπαπαπαπα...παλιανθρωποι και αυτοι .............
δεν μπορω ρε παιδια να ασχοληθω αλλο με ανακριση !!!!!!!!!:eek::eek::eek:
θα μιλαω μονο για βολτες σε παραλιες :D:D:D:D
αλλα μπορει και να υποτροπιασω και να κανω και κανα σχολιο που και που ....οχι προς θεου να γινομαι ενοχλητικος .........
ΑΜΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
εγω παντως δηλωνω οτι δεν ξερω τιποτα προς αποφυγη παρεξηγησεων.απο δω εχω μαθει αρκετα για να λεμε την αληθεια και ειχα μια ενσταση ως προς τους τσακωμους μονο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@ apache
Αγαπητέ, το φόρουμ χωρίζεται σε ενότητες (sub for a)και οι ενότητες σε νήματα (threads). Στα νήματα αναπτύσσονται οι συζητήσεις. Κάθε συζήτηση έχει συγκεκριμένο θέμα. Το θέμα που συζητάμε εδώ είναι η σωματοφυλακη και η ρεαλιστική προστασία. Έχεις να προσθέσεις κάτι σε αυτό που συζητάμε, για να εχει καποιο λογο/νοημα η παρέμβαση σου ή μπήκες στο φόρουμ για να βρίσεις?


@Dober, το βιολί σου…
Για το πώς επιτυγχάνεται η ρεαλιστική προστασία, είπαμε: ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ….
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η εκπαίδευση σε πραγματικές καταστάσεις (είτε είναι φύλαξη χώρου, είτε αντικειμένων είτε ατόμου/ων) έχει ως βάση να εξελίξει την ΚΡΙΣΗ του σκύλου.

Αυτό σημαίνει πως η εκπαίδευση μοιάζει ΠΟΛΥ με του σπορ, μόνο που ο σκύλος δεν ξέρει α) πότε θα γίνει άσκηση β) που γ) από ποιόν δ) πως και ε) με ποιά ένταση και διάρκεια.

Δεν είναι κάτι χορογραφημένο για τον σκύλο (για τους υπόλοιπους φυσικά και είναι, πολύ καλά μάλιστα) και μαθαίνει να ελίσεται εγκεφαλικά περισσότερο (όχι μόνο σωματικά).

Και εγώ έχω πάθος με αυτήν την εκπαίδευση και ναι, με έχουν βοηθήσει 5-6 φορές σκύλοι σωματοφύλακες όταν πραγματικά χρειαζόταν. Είναι ΠΟΛΥ λίγες για μια ζωή εκπαίδευσης (δεν σταματάει ποτέ), και συνήθως είναι ακόμη λιγότερες (ΣΠΑΝΙΑ πραγματικά τον χρειάζεσαι αν είσαι ο μέσος όρος ανθρώπου). Γι' αυτό και μάλλον πρέπει να έχεις πάθος μεγάλο για την πραγματική φύλαξη αν είσαι ιδιώτης.

Αν δουλεύεις με σκύλο προστασίας (κάνεις διανομές πολύτιμων αγαθών ή είσαι φρουρός/ ή σωματοφύλακας ο ίδιος) η προσφορά του είναι ΠΟΛΥ μεγάλη (και πρακτικά, και ψυχολογικά αλλά και οικονομικά).

Αν όμως είσαι ιδιώτης, συνήθως παίρνεις απλά μεγάλη περιφάνια και ηρεμία από την γνώση πως ο σκύλος σου δεν έχει μόνο "εμφάνιση φύλακα" (και "αχρείαστος να ΄ναι!).

Κάποτε είχα εκπαιδεύσει σκύλο για σωματοφυλακή οικογένειας/παιδιών πχ. Ο πατέρας ήταν έμπορος και έλειπε συνέχεια από το σπίτι σε ταξίδια. Είχε το κεφάλι του πιο ήσυχο με τον σκύλο να προστατεύει τα άτομα που αγαπούσε, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο και ΠΑΝΤΟΥ.
Τον καταλαβαίνω απόλυτα. Έξυπνος άνθρωπος.

Φυσικά δεν υπάρχει εγγύηση, και ΟΛΑ τα μέσα προστασίας έχουν τα "ευαίσθητα σημεία" τους, ακόμη και η οπλοφορία. Εγώ προτιμώ να έχω ένα υπέροχο πανέξυπνο σκύλο-φύλακα με σωστή κρίση (δοκιμασμένα) από το οτιδήποτε άλλο "εργαλείο" και ξέρω πως έχει πολλά "ενδιάμεση στάδια" στην πράξη (πριν δαγκώσει) που θεωρώ πως είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από τα όπλα που άμεσα πάνε την κατάσταση ΜΟΝΟ στα κόκκινα.

Ο σωματοφύλακας είναι πολύτιμος φίλος που ΠΟΛΥ σπάνια (ή μάλλον ποτέ) δεν θα χρειαστεί να δείξει όλα του τα χαρίσματα. Μάλιστα συνήθως δεν μοιάζει καν με φύλακα (αν τον δεις σε βόλτα δεν θα το καταλάβεις αν δεν πειράξεις τον ιδιοκτήτη του). ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ όμως πάντα ένα βήμα μπροστά και αυτό αν και θέλει ιδιαίτερο ιδιοκτήτη, του προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση.

Για να μην πω πόσο ωραίο είναι να κοιμάσαι σε απόμερες παραλίες χωρίς να φοβάσαι ή να αφήνεις την πόρτα σου πάντα ξεκλείδωτη (ακόμη κι όταν λείπεις!) ή να ξέρεις πως μπορείς να πας οπου θέλεις, ΟΤΙ ώρα θέλεις.
Η DrZhivago έγραψε ένα σεντονάκι σαν επαγγελματίας ή σαν ιδιοκτήτρια ? ... μήπως θέλει να πάρει την καρέκλα της Rottie ή την δικιά μου ? :D Η μήπως είναι κι αυτή μέλος της συμμορίας ? :cool:

Μόλις γράψετε κάτι σοβαρό μπορούμε να το συζητήσουμε η κυνοφιλία έτσι δεν πάει μπροστά αλλά πέφτει στο πηγάδι ...

Και μόλις γράψετε κάτι επώνυμο μπορείτε να θιχτείτε εγώ με το dober - elenaki κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο ψευδώνυμο δεν έχω κάτι ούτε το θίγω (αν θίγεσαι εσύ να το κοιτάξεις) και δεν συνηθίζω να ψάχνω ποιός έχει το Χ σκύλαρο για να βγάλω άκρη με το με ποιόν μιλάω ...
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
εβρισα ?οχι βεβαια(μαθε τι σημαινει βριζω)

αλλα κατι μου λεει οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ακουσεις κανα στολιδι αν συνεχισεις να σαι εριστικη
 


VforHans

New Member
2 Μαϊου 2009
1
0
Παιδες ελληνων,μην μαλωνετε!!!Φρεσκοεγγραφεις στο forum,παλαιοτερος σε αλλα(κυριως μουσικα),παντου θα υπαρχουν ολες οι καστες ειδων:Απο απλους παρατηρητες,ανθρωπους γνωριζοντες ελαχιστως το αντικειμενο,απο εκεινους που πραγματικα θελουν να μαθουν για το νεο μελος της οικογενειας τους καποια πραγματα και φυσικα απο τους μη εξαιρετεους ΞΕΡΟΛΕΣ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αλλα κατι μου λεει οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ακουσεις κανα στολιδι αν συνεχισεις να σαι εριστικη
Εμένα πάλι κάτι μου λέει ότι λίαν συντόμως θα σου κουνήσουμε το μαντήλι… ;)
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
μαλλον φιλε denis εχεις μπερδεψει την εννοια του φορουμ οπως και την ευχαριστηση του καθε ενος (ανυποστατου κατ εσε)να γραφει .
εμενα φιλε δεν θα με βαλεις στα δικα σου καλουπια ουτε εσυ ουτε κανεις αλλος !!!!!!θα μιλαω για οτι θελω και ΑΝ το θελω ........
Υπαρχει admin και μονο αυτος μπορει να μου επιβαλει κυρωσεις ασ πουμε σε κατι αν παραφερθω !!!
σε σενα λογαριασμο φιλε μου δεν δινω ......:rolleyes:
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
Εμένα πάλι κάτι μου λέει ότι λίαν συντόμως θα σου κουνήσουμε το μαντήλι… ;)
:Dκαι προφανως δε θα ειναι και δακρυβρεχτο το μαντηλακι σου ε?
καλη καρδια κουκλα:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
πολλες φορες ο ιδιοκτητης ειναι τοσο ψαγμενος που ρωταει πραγματα και προσπαθει να καταταξει τα παντα συμφωνα με τις γνωσεις του .....
ολα τα ξερει !!!!για ολα εχει αποψη(θεωριτικη) και παντα αυτος εχει και ανεκπαιδευτο σκυλο αφου δεν αφηνει τιποτα που να μην χωσει την μουσουδα του .:p
δεν λεω καλα κανετε και τα ρωτατε ....αλλα οταν λεμε οτι αυτο δεν θελω να το πω δημοσια ..να το σεβεσε ....
ξερεις ποιο θα ειναι σε λιγο το αποτελεσμα ???????
Μαλλον ΕΣΥ έχεις μπερδέψει την έννοια του forum φίλε μου ... λογαριασμό εγώ δεν σου ζήτησα ... Ποσώς με ενδιαφέρει η ταυτότητά σου καθώς και η αξία σου σαν εκπαιδευτής ... μάλλον εσύ ζήτησες από άλλους λογαριασμό για τό τί ξέρουν και αν ξέρουν, και μάλιστα θεωρώντας αξίωμα ότι εσύ γνωρίζεις ενώ δεν ξέρουμε κάν ποιός είσαι ... λίγο άκυρο όλο αυτό δεν νομίζεις ??
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
@denis!!!ας το αφησουμε εδω!!!!!:)
δεν νομιζω οτι εχει εννοια ......και δεν θελω στην επομενη εκθεση να μην μιλιομαστε .....
τωρα αν θες να το τραβηξεις και αλλο ...απο δω και περα προβλημα σου ...εγω δεν θελω !!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι δεν θέλω να το τραβήξω άλλο - ακριβώς γιατί δεν είναι προσωπικό ... και γιατί ΠΟΛΥ απλά δεν διαφωνούμε ΠΟΥΘΕΝΑ - λέμε απλώς ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά πράγματα - κάνουμε απλώς δύο τελείως αυτόνομες συζητήσεις ή μάλλον μονόλογους ;)

ΥΓ ... όχι απλά γνωριζόμαστε αλλά μιλάμε και στην έκθεση ? :confused: :rolleyes:
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ευκαιρια να γνωριστουμε ....!!!!:cool:
δεν ειπα οτι σε ξερω!!!!!
αλλα ολο και καπου θα ανταμωθουμε.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αλλα ολο και καπου θα ανταμωθουμε.
σορυ για την παρεμβαση..

καλα δεν ειναι και 10 ατομα στην εκθεση..:cuniaoo:
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αγαπητε dober ,

Ποσους σκυλους εχεις εκπαιδευσει σε ρεαλιστικη σωματοφυλακη ?
Εχεις στοιχεια για τους ιδιοκτητες και γιατι ηθελαν ενα σκυλο σωματοφυλακα ?
Υπηρχαν ιδιοκτητες που ηθελαν να τον εκπαιδευσουν για φιγουρα ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981