Πιτμπουλ και μορφολογία




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτό?Άλλαξε πως εννοείς ?Αν αναφέρεσαι σε bone mouth και meat mouth πως ξέρουμε πως ήταν το shar pei παλιά?To συζήταγα και με μια πολύ γνωστή εκτροφέα της φυλής αυτό η οποία και αυτή πιστευει οτι είναι μύθος η κάποιου είδους trick για να προωθούν κάποιοι traditional sharpei θέλοντας να δείξουν ότι έχουν ποικιλία,αλλά και πολύ καλές γραμμές αίματος.
Τι πηγές υπάρχουν σχετικά με αυτό?Άν δεν αναφέρεσαι σε αυτό,πάλι θα ήθελα να μάθω σε τι αλλαγές αναφέρεσαι :)
Οπως καταλαβαινεις, δεν θα σου αποδειξω εγω την υπαρξη ή οχι των traditional sharpei (και την ιδια κουβεντα την ειχα κανει και εγω καποτε με την ιδια εκτροφεα μαλλον :) ) . Το σκεπτικο βεβαια δεν ειναι οτι τα σαρπει ζαρωσαν στην Αμερικη αλλα στο Χονγκ Κονγκ (αν θες, ανοιγουμε αλλο θεμα για αυτα :) )

Το σιγουρο πλεον ειναι οτι η επιλεκτικη εκτροφη για πολλες ζαρες σε συνδιασμο με το οτι ενα περιορισμενο αρχικο στοκ σκυλων παρηγαγε εκατονταδες χιλιαδες σκυλια μεσα σε λιγα χρονια, δημιουργησε ορισμενα προβληματα (και σε αυτο αναφερθηκα εγω,στην υπερβολικη δημοφιλια μιας φυλης που δε διαθετει το αναχωμα της εργασιας για να προστατεψει το fitness) ...το αν υπηρχαν αυτα τα προβληματα και πριν την εισαγωγη του σκυλου απο την Ασια στην Αμερικη, δε το γνωριζω.

Προφανως θα γνωριζεις την ερευνα αλλα την παραθετω για οποιον εχει υπομονη να διαβασει.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Η αληθεια ειναι οτι καποιο μπιγκ πραμα σε αυτη την ηλικια ψαχνουν να μουρισουνε :lol: , αλλα πλεον τα περισσοτερα παιδια που ξερω εγω ειναι πιο ευαισθητα σε αυτα τα θεματα , ενω ειναι περισσοτεροι οι ανω των 20 που κανουν βλακειες με τα πιτ τους

Οπως φυσικα οτι ρατσα σκυλου και να εχει ενας που θελει να το αγριεψει θα το αγριεψει
 


Harmony

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
61
0
Θεσσαλoνίκη
Πολύ ωραιό θέμα παιδία μπράβο! Η Σίμπα της φώτο στην σελίδα 3 είναι πραγματικά υπέροχη! Και εγώ εχω μια πιτμπουλίνα και αν και είμαστε μόλις 7μήνων είμαστε ήδη 20 κιλά και πίστευω πως τελίκα θα γίνουμε απο τα πιτμπούλ της "νέας γενίας" (τα πιο μέγαλα δλδ)

Πάραθετω και φώτο: (σορυ για την ανάλυση αλλά ειναι απο κινητο :p )





 








Harmony

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
61
0
Θεσσαλoνίκη
Όχι!! Καθόλου!! Τα άφηνα και πετούσανε :D! Όταν ήταν πιο μικρή γύρω στους 5 μήνες ήταν μια διπλώμενα, μία πίσω απο το κεφάλι, μια το ενα πάνω το άλλο κάτω! Τώρα φαίνετε να αποφάσισε ότι της αρέσουν και τα δύο πάνω...:rolleyes: Είναι πολύ αστειο πάντως...χαχαχα!!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αποφασισε οτι επρεπε να υπαρχει μια αρμονια στα αυτια της!!!!!εκτος αυτου,μαλλον τοτε ειχε δει μονο την πρωτη ταινια,οποτε κ ηταν αναποφασιστο το ζωο!
 


Harmony

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
61
0
Θεσσαλoνίκη
χαχαχαχα!!! Αυτό ακριβώς...:D Από την άλλη βεβαια, μας αρέσουν και τα βαμπίρ.. Λες να εγινέ καμια στραβή και κάνενας πρόγονος είναι νυχτερίδα βαμπίρ;;:eek: Πάντως ελπίζω να μην μου αρχίσει να λάμπει σαν διαμαντί κιόλας γιατί είδαμε πρόσφατα και το twilight.........
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
ίσος αλλα ξεχνάς κάτι πολύ βασικό το bulldog είναι BULLDOG,
είναι αναγνωρισμένη φυλή από όλες κυνολογικες ομοσπονδίες χωρίς προσδιοριστικό,
οποτε αν αναφερόμαστε σε Bulldog το θέλουμε η όχι εννοούμε Το Bulldog!
Θα πρέπει να κάνουμε χρήση προσδιοριστικού όταν θέλουμε να αναφερθούμε οπουδήποτε αλλου!!!!
Υπάρχει φυλή που να λέγεται ποιμένος η κυνηγετικός σκέτο?????
Αν ναι,ενημέρωσε με!!!!
Αν το Kennel Club, ή ο FCI, ή ο AKC εδωσε το ονομα bulldog χωρις προσδιοριστικο δεν παει να πει οτι εκανε και σωστα και θα το τηρουμε ως ευαγγελιο.
Υπαρχουν τοσες φυλες ( bulldog, και αλλες) που δεν αναγνωριζονται απο τα παραπανω, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομως.
Τουλαχιστον ετσι λειτουργω εγω και δεν εχω την απαιτηση να λειτουργεις και εσυ με το δικο μου σκεπτικο.
Aν καποιος μου μιλησει για bulldog, θα τον ρωτησω ποιο εννοει, δεν μου ειναι ευνοητο οπως για σενα οτι εννοει το αγγλικο .
Υπαρχουν τοσα πολλα πλεον(Condinental, Olde, French, American) που θα πρεπει να χρησιμοποιουμε προσδιοριστικο.

Και μια σημειωση που οφειλω να κανω για τυχον λαθος εντυπωσεις που δημιουργηθηκαν απο τον γραπτο λογο.
Τα Bulldog (ολων των "εκδοσεων") μου ειναι πολυ αρεστα και συμπαθη και δεν θα ηθελα να νομιζετε οτι εχω γραψει για αυτα ωστε να τα μειωσω. Δεν με ενοχλει καθολου που ειναι μονο για συντροφια πλεον. Αλλωστε ολους μου τους σκυλους ανεκαθεν για αυτο τους ειχα και τους εχω.
Απλως ειπα τα πραγματα οπως τα αντιλαμβανομαι εγω και δεν ηθελα να στεναχωρησω τους κατοχους της φυλης αυτης. Στο μελλον ισως γινω και εγω ενας απο εσας (απωθημενο της γυναικας μου για ενα γαλλικο ή αγγλικο).
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αν το Kennel Club, ή ο FCI, ή ο AKC εδωσε το ονομα bulldog χωρις προσδιοριστικο δεν παει να πει οτι εκανε και σωστα και θα το τηρουμε ως ευαγγελιο.
Υπαρχουν τοσες φυλες ( bulldog, και αλλες) που δεν αναγνωριζονται απο τα παραπανω, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομως.
Τουλαχιστον ετσι λειτουργω εγω και δεν εχω την απαιτηση να λειτουργεις και εσυ με το δικο μου σκεπτικο.
Αφού συμφωνήσω να προσθέσω για το τυπικό πως η FCI k AKC αναγνωρίζουν 340 φυλές,ενώ ανά τον κόσμο υπάρχουν πάνω από 600 φυλές εν τω συνόλω.Οι υπόλοιπες, όπως σωστά λέει ο παραπάνω poster δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν.
Ας μην ξεχνάμε επίσης οτι και η FCI και η AKC είναι ιδιωτικές εταιρίες με ότι αυτό συνεπάγεται στον τομέα του συμφέροντος!
Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει αυτές(αλλά κ άλλες) ιδιωτικές εταιρίες να αποτελούν το "ευαγγέλιο" ράτσας σκύλων.Επίσης σε κάθε χώρα,τον τελευταίο λόγο φέρει (η θα έπρεπε να φέρει)το αντίστοχο υπουργείο σχετικά με την αναγνωρισημότητα η μη κάποιας συγκεκριμένης φυλής!Στην Ισπανία λόγου χάρη ο υπουργός αγροτικής ανάπτυξης, έχει αναγνωρίσει κανονικά σαν φυλή τα american pit bull terrier (APTB).Αν είμασταν κ εδώ στην Ελλαδίτσα λίγο πιο advanced στα κυνολογικά θέματα και είχαμε τις αντίστοιχες υποδομές,θα μπορούσε κάλλιστα το αρμόδιο υπουργείο να σταθεί αρωγός στα θέματα φυλών και κάλλιστα και ηγήτορας σε όλα τα κυνολογικά και κυνοφιλικά τεκταινόμενα!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αν το Kennel Club, ή ο FCI, ή ο AKC εδωσε το ονομα bulldog χωρις προσδιοριστικο δεν παει να πει οτι εκανε και σωστα και θα το τηρουμε ως ευαγγελιο.
Υπαρχουν τοσες φυλες ( bulldog, και αλλες) που δεν αναγνωριζονται απο τα παραπανω, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομως.
Τουλαχιστον ετσι λειτουργω εγω και δεν εχω την απαιτηση να λειτουργεις και εσυ με το δικο μου σκεπτικο.
Aν καποιος μου μιλησει για bulldog, θα τον ρωτησω ποιο εννοει, δεν μου ειναι ευνοητο οπως για σενα οτι εννοει το αγγλικο .
Υπαρχουν τοσα πολλα πλεον(Condinental, Olde, French, American) που θα πρεπει να χρησιμοποιουμε προσδιοριστικο.
Το θεμα ειναι καθαρα ιστορικο και εχει να κανει μονο με το επισημο ονομα της φυλης (ειναι καθαρα τυπικο θεμα και στην ουσια της κουβεντας μας δεν αλλαζει κατι :cool:).Αλλωστε, οι περισσοτεροι ιδιοκτητες συνηθως διευκρυνιζουν οτι εχουν Αγγλικο Bulldog.

Αν δηλαδη εγω αυριο διασταυρωσω 60% bullmastiff με 10% dogo argentino και 30% ελληνικο ποιμενικο και ονομασω το νεο σκυλο μου Athenian bullmastiff , θα πρεπει το original Bullmastiff να αλλαξει επισημο ονομα σε British bullmastiff ωστε να μην μπερδευεται ο κοσμος ? ;)

Οταν εγινε το πρωτο Bulldog Club (τελη του 1800) και γραφτηκε το πρωτο standard δεν υπηρχαν ουτε Οlde , ουτε continental , ουτε victorian κλπ
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Θες να την ονομάσεις ιδιωτικό οργανισμό?Θες κάπως αλλιώς?Η μόνη σταθερά είναι το ιδιωτικό!
Κάποιοι μάλιστα θα μπορούσαν να πουν οτι η FCI και AKC δέχονται να αναγνωρίσουν φυλές που έχουν τον πλήρη οικονομικό τους έλεγχο(pedigree,γέννες,εκθέσεις),αρνούμενες να αναγνωρίσουν τις φυλές που δεν δύναται να ελέγχξουν.
Για τον εποκλεισμό του APBT μάλιστα και την απαγόρευση απο διάφορες πολιτείες της Αμερικής,το ποσοστό ευθύνης το μοιράζονται όλοι αυτοί οι σύμβουλοι που καλούσε η αμερικανική κυβέρνηση μετά από κάθε περιστατικό "δαγκώματος",ώστε να δώσουν τις προτάσεις τους.Οι σύμβουλοι αυτοί προέρχονται σχεδόν πάντα απο την AKC και την FCI.
Ένας οργανισμός με τόση πείρα και εμπειρία στο χώρο του σκύλου,φαντάζει τουλάχιστον περίεργο πως προτείνει την απαγόρευση μια φυλής ως "επικίνδυνης"!Είναι σαν αυτούς τους άσχετους που βλέπουν μαύρο σκύλο και νομίζουν οτι δαγκώνει και είναι super άγριος απλά κ μόνο επειδή είναι μαύρος ..
Πιστεύει κανείς πως οι παραπάνω οργανισμοί είναι τόσο άσχετοι αλήθεια?Δεν θα το έλεγα!Αντιθέτως,εμένα μου μοιάζει σαν προσπάθεια υπονόμευσης μια φυλής της οποίας δεν μπορούν να ελέγχξουν ούτε το 25% των δραστηριοτήτων!
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Kαταλαβαινω οτι η ονομασια μπορει να εχει και ιστορικη και συναισθηματικη αξια για εναν ιδιοκτητη μιας τοσο ιστορικης φυλης οπως το Bulldog. Μιλησα για τον προσδιορισμο για πρακτικους και μονο λογους, που αφορουν ολους τους αλλους πλην των ιδιοκτητων βεβαια...:D

Κατι παρομοιο συμβαινει και με τα staffy. Οταν πουμε σκετο staffordshire bull terrier(κατα την FCI) ειναι το αγγλικο. Υπαρχει ομως και το american και το irish. Δεν εχω προβλημα να λεω ή και να διαχωριστει ονομαστικα το αγγλικο απο τα υπολοιπα ασχετα αν ειναι το πρωτο και το πιο παλιο. Και τωρα οταν με ρωτανε βαζω κα το προθεμα αγγλικο μπροστα...;) Αλλωστε οπως ειπε και ο Tricky το ονομα δεν επαιξε ρολο στην επιλογη μας, αλλα η φυλη. :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν το εχω ψαξει αλλα δεν θα πηγαινε το μυαλο μου πως η fci ειναι ιδιωτικη εταιρεια.
Ομως μεχρι να διαβασω λιγα πραγματα σας πιστευω και ευχαριστω για την δευκρινιση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αν δηλαδη εγω αυριο διασταυρωσω 60% bullmastiff με 10% dogo argentino και 30% ελληνικο ποιμενικο και ονομασω το νεο σκυλο μου Athenian bullmastiff , θα πρεπει το original Bullmastiff να αλλαξει επισημο ονομα σε British bullmastiff ωστε να μην μπερδευεται ο κοσμος ? ;)
κάτσε περίμενε!!! να βάλουμε και λίγο κοκόνι βρε χριστιανέ-ένα 10% μόνο και το ονομάζουμε και Athenista Bullboerboel!!!!!!!!!! προφέρετε μπουλμπουρμπούλ!!!!!!!!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μια χάρη βρε παιδιά...επειδή μερικούς μας ενδιαφέρει η μορφολογία του πιτ μπουλ σαν θέμα...μήπως να κάνατε άλλο θέμα με τα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που συζητάτε?:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU