Πλησιάζει η στείρωση...


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το οτι θα ριξεις το μεταβολισμό μετα την στειρωση ισχυει, αυτο που δεν ισχυει ειναι οτι θα πρεπει οπωσδηποτε να γινει παχυσαρκο μετα. μια χαρα κορμαρες διατηρουνται με κατάλληλη ποιότητα&ποσοτητα τροφης και την αθληση , που ετσι και αλλιως χρειαζεται .

δηλαδη τερμα το φαστ φουντ πες στον ''παππού'':ROFLMAO:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ο σκύλος παχαίνει από το φαΐ, δεν φουσκώνει μόνος του επειδή στειρώθηκε.
Οπότε αν παχύνει θα είναι επειδή κάποιος τον μπουκώνει παραπάνω απ΄όσο πρέπει...:rolleyes:
Αν είστε τέτοιοι τύποι προφανώς και ο σκύλος θα ξεφύγει...:)

Ταίζετε τα κουπάκια που πρέπει και δεν θα ξεφύγει ο σκύλος ποτέ. It's simple...
Εγώ είμαι τύπος Γκεστάπο σχετικά με το φαγητό! Όσο πρέπει και αν δε φάει, μένει νηστικη! Άλλοι τη λυπούνται και πρέπει εγώ να μαλώνω και αυτούς και τη μικρή!

επίσης φροντισε να εχεις λιγο κοτοπουλάκι στο σπιτι να της βρασεις σε περίπτωση ανάγκης, η μπέλλα μετα την στειρωση εκανε απεργεια πεινας καιδεν αγκιζε καθολου την ξηρα . από την άλλη η λόρυ μετα την στειρωση με το που ξυπνησε από τη ναρκωση , ορμιξε και τσακισε κατευθειαν το φαί της και αφησε και εμενα και τον ντοκτορ αφωνους
Κοτόπουλο από και κλειεται να της δώσω. Θα φάει το φαγητό της και θα πει και ένα τραγούδι! Μετά δε θα τρώει κροκετα ουτα για αστείο!

Αυτό με τα αδέσποτα είναι ένα θέμα, η αλήθεια είναι. Μήπως να δοκίμαζες να τα αποσπάσεις με καμιά λιχουδιά?
Όσον αφορά τους γονείς, πες τους ότι ο γιατρός προειδοποίησε ότι απαιτείται τεράστια προσοχή, γιατί είναι πολύ σοβαρή επέμβαση και να προσέχουν. :p
Για τα αδέσποτα θα ακολουθήσουμε τη μέθοδο " βάζουμε λουρί και τα έχουμε απασχολημένα μέχρι να λήξει η βόλτα της Νεφέλης!
Όσον αφορά τους γονείς, θα τους πάω για βασική υπακοή, αν δε με ακούσουν και την μπουκωσουν βλακείες.

Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Εμένα η δικιά μου δύο μέρες ήταν σαν πτώμα αλλά μετά σαν να μην έγινε τίποτα.
Ο γιατρός μου είχε πει για μια εβδομάδα να την προσέχω να μην τρεχει-παιζει-ανεβαινει σκαλες κτλ
Αυτο με τα αδεσποτα να το προσεξεις γιατι εκτος του οτι θα την πονέσουν (οπότε θα τα διωξει μόνη της γαυγιζοντας τους φαντάζομαι) μπορει να υπάρξει και κίνδυνος με τα ράμματα ίσως αν γίνει κάτι πιο αγαρμπο.
Πιστεύω μετα από δυο βδομαδες θα ναι τελειως καλα και ανετα θα κανει ο,τι θελει.

Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο παίζουν και τα ράμματα. Εμένα ο δικός μου τα έκανε προς τα μέσα-εσωτερικά οπότε και επουλώθηκαν και πιο γρήγορα καθώς τα έγλειφε και δεν υπήρχε κίνδυνος να τα κόψει.
Όλα θα πάνε καλά!
Είναι χαιβανακι η μικρή και δε διώχνει εύκολα σκυλιά! Κάθεται και τα ανέχεται! Αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, θα τους βάζουμε λουρί και θα τους έχουμε υπό έλεγχο.
Και εμάς εσωτερικά θα είναι τα ράμματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!

το οτι θα ριξεις το μεταβολισμό μετα την στειρωση ισχυει, αυτο που δεν ισχυει ειναι οτι θα πρεπει οπωσδηποτε να γινει παχυσαρκο μετα. μια χαρα κορμαρες διατηρουνται με κατάλληλη ποιότητα&ποσοτητα τροφης και την αθληση , που ετσι και αλλιως χρειαζεται .

δηλαδη τερμα το φαστ φουντ πες στον ''παππού'':ROFLMAO:
Αχ αυτός ο παππους και η γιαγιά της! Αυτοί φταίνε πού τη λυπούνται όταν παίρνει ύφος αταιστου παιδιού Αιθιοπίας! :mad:
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
πηγαινε τον παππου για βασική υπακοή μετα. χαχαχα αν πιασει πες να παω κα εγω το δικο μου:barefoot::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η στείρωση μειώνει αποδεδειγμένα τον μεταβολισμό για αυτό πρέπει και να ακολουθήσει μείωση του χλαπακιάσματος κατά ένα 20%.
Εκτός αν ο σκύλος κάνει τέτοιες καύσεις από δραστηριότητες που δεν υπερκαλύπτουν την όποια κατανάλωση φαγητού.
Είναι όλα θέμα χειρισμού, αν υπάρχει 100% έλεγχος του τι τρώει ο σκύλος μας τότε δεν υπάρχει φόβος αν τρυπώνουν παπούδες και γιαγιάδες με κατοχικά σύνδρομα αρχίζουν τα όργανα!

Καλή επιτυχία στην Νεφελίτα και όλα θα πάνε καλά! Στην Μυρτούλα που στείρωσα έγιναν εσωτερικά ράμματα και δεν χρειάστηκε ούτε κολάρο.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά! Και άμα θες να σου "κρατάμε το χεράκι" κατά τη διάρκεια, εδώ θα μαστε. Εγώ πάντως θα το χρειαστώ (επίσης σύντομα).

Επίσης, λίγο για τα ράμματα, τις σκάλες και την κατάσταση στη νάρκωση για αρσενικό σκυλί (που είναι αλλιώς) μπορείτε να πείτε εμπειρίες; Επίσης για μετακίνηση με αυτοκίνητο μετά τη στείρωση (π.χ. κάνει να ταξιδέψει για 1.5-2 ώρες); Καλά αυτό (και όλα) θα τα ρωτήσω κ στη γιατρό, αλλά κ καμιά εμπειρία δε με χαλούσε.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τα αρσενικα δεν χαμπαριαζουν τιποτα. αυτο μονο.
στειρωσα 2 σκυλους και ενα γατο , στο ενα σκυλί με κρατησε μεσα στο κτηνιατρειο για να ''βοηθαω'' . η επεμβαση στα αρσενικα πραγατικα ειναι παιχνιδακι . [το μονο προβλημα ειναι η αναισθησια που πρεπει να τραβηξει το μικρο. οποτε καντε καναδυο εξετασεις και βουρ :D
 
  • Like
Reactions: Lavernne




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η στείρωση μειώνει αποδεδειγμένα τον μεταβολισμό για αυτό πρέπει και να ακολουθήσει μείωση του χλαπακιάσματος κατά ένα 20%.
Εκτός αν ο σκύλος κάνει τέτοιες καύσεις από δραστηριότητες που δεν υπερκαλύπτουν την όποια κατανάλωση φαγητού.
Είναι όλα θέμα χειρισμού, αν υπάρχει 100% έλεγχος του τι τρώει ο σκύλος μας τότε δεν υπάρχει φόβος αν τρυπώνουν παπούδες και γιαγιάδες με κατοχικά σύνδρομα αρχίζουν τα όργανα!

Καλή επιτυχία στην Νεφελίτα και όλα θα πάνε καλά! Στην Μυρτούλα που στείρωσα έγιναν εσωτερικά ράμματα και δεν χρειάστηκε ούτε κολάρο.
Λόγω καλοκαιριού, έντονη δραστηριότητα δε μπορούμε να έχουμε. Αλλά περπατάμε καθημερινά περίπου 4 χιλιόμετρα + παιχνίδι με τους ζουμπάδες αδέσποτους.
100% έλεγχος θα υπάρχει ΜΟΝΟ αν είμαι παρούσα όταν πηγαίνει πάνω στους γονείς μου. Αλλά, πχ (αν όλα πάνε καλά) διακοπές τον Αύγουστο θα την κρατήσουν για 1 βδομάδα. Βέβαια, το πρώτο πράγμα που θα κάνω, μόλις επιστρέψουμε, είναι να την πάω για ζύγισμα.

Σε ευχαριστώ Μυρτώ μου!! :)

Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά! Και άμα θες να σου "κρατάμε το χεράκι" κατά τη διάρκεια, εδώ θα μαστε. Εγώ πάντως θα το χρειαστώ (επίσης σύντομα).

Επίσης, λίγο για τα ράμματα, τις σκάλες και την κατάσταση στη νάρκωση για αρσενικό σκυλί (που είναι αλλιώς) μπορείτε να πείτε εμπειρίες; Επίσης για μετακίνηση με αυτοκίνητο μετά τη στείρωση (π.χ. κάνει να ταξιδέψει για 1.5-2 ώρες); Καλά αυτό (και όλα) θα τα ρωτήσω κ στη γιατρό, αλλά κ καμιά εμπειρία δε με χαλούσε.
Πραγματικά, εκείνη την ώρα που θα γίνεται η στείρωση, θα τη χρειαστώ τη συμπαράσταση!! :whistle:
Εγώ, αν δε μπορέσει ο πατέρας μου να μας πάρει με το αυτοκίνητο, μπορώ να τη γυρίσω βασανιστικά αργά περπατώντας;;; (Αν δε γίνεται, πέστε το εσείς, μη με κράξει ο ντόκτορ) :p
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Α, σαν κι εμένα κι εσύ. Εγώ του το χω ξεκαθαρίσει ότι δεν ξέρω τι θα κάνει, θα ρθει να μας πάρει (ο πατέρας μου με το αυτοκίνητο).
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Παρουσιάζει θέματα το αυτοκίνητό μας, εξού και οτι δε γνωρίζω αν θα μπορέσει να έρθει.
Αν απαγορεύεται διά ροπάλου να περπατήσει μετά την επέμβαση, θα πάρουμε ταξί εννοείται!! Απλά θα ζητήσουμε pet friendly ταξιτζή!!! :D
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Βρες από τώρα μέσο. Εκτός και αν το κτηνιατρείο είναι απέναντι ή την γυρίσεις αγκαλιά. :)
Είναι 2 χιλιόμετρα από το σπίτι μας και η μικρή είναι 30 κιλά. Άλλο μέσο δε μπορώ να βρω, εκτός από το να καλέσω ταξί, αν δε μπορέσει ο πατέρας μου! Είχε τύχει άλλη μία φορά να πρέπει να την πάω επειγόντως σε γιατρό ξημερώματα (εκτός πόλης), γιατί είχε πρηστεί εξαιτίας μιας αλλεργίας και πήρα ταξί, λέγοντας οτι θα έχω σκυλί μαζί μου (στην αγκαλιά). Ήταν εξυπηρετικότατοι και στο τηλέφωνο και ο κύριος που ήρθε και μας πήρε! Ευελπιστώ στην ίδια αντιμετώπιση και τώρα που έγινε μοσχάρα :p
 
  • Like
Reactions: dnassib


D

Deleted member 14614

Guest
Εγώ είμαι τύπος Γκεστάπο σχετικά με το φαγητό! Όσο πρέπει και αν δε φάει, μένει νηστικη! Άλλοι τη λυπούνται και πρέπει εγώ να μαλώνω και αυτούς και τη μικρή!



Κοτόπουλο από και κλειεται να της δώσω. Θα φάει το φαγητό της και θα πει και ένα τραγούδι! Μετά δε θα τρώει κροκετα ουτα για αστείο!


Για τα αδέσποτα θα ακολουθήσουμε τη μέθοδο " βάζουμε λουρί και τα έχουμε απασχολημένα μέχρι να λήξει η βόλτα της Νεφέλης!
Όσον αφορά τους γονείς, θα τους πάω για βασική υπακοή, αν δε με ακούσουν και την μπουκωσουν βλακείες.



Είναι χαιβανακι η μικρή και δε διώχνει εύκολα σκυλιά! Κάθεται και τα ανέχεται! Αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, θα τους βάζουμε λουρί και θα τους έχουμε υπό έλεγχο.
Και εμάς εσωτερικά θα είναι τα ράμματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!


Αχ αυτός ο παππους και η γιαγιά της! Αυτοί φταίνε πού τη λυπούνται όταν παίρνει ύφος αταιστου παιδιού Αιθιοπίας! :mad:
Βρε φόβησέ τους και θα βρεις την υγειά σου! :p :p
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Βρε φόβησέ τους και θα βρεις την υγειά σου! :p :p
Τους έχω πει οτι αν το ξανακάνουν δε θα δουν ούτε νεφέλη, ούτε εμένα. Και για κανά 2 μέρες έγινε.. Μυαλό δεν έβαλαν!! Δε ξέρω τι θα κάνω μαζί τους!
Μόνο όταν με το καλό αλλάξουμε σπίτι και τη βλέπουν μόνο σε επισκέψεις μισάωρου/ώρας στις οποίες θα είμαι παρούσα θα λυθεί το πρόβλημα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τους έχω πει οτι αν το ξανακάνουν δε θα δουν ούτε νεφέλη, ούτε εμένα. Και για κανά 2 μέρες έγινε.. Μυαλό δεν έβαλαν!! Δε ξέρω τι θα κάνω μαζί τους!
Μόνο όταν με το καλό αλλάξουμε σπίτι και τη βλέπουν μόνο σε επισκέψεις μισάωρου/ώρας στις οποίες θα είμαι παρούσα θα λυθεί το πρόβλημα.
Πραγματικά, δεν στο λέω για πλάκα! Σε ανθρώπους...μιας κάποιας ηλικίας μόνο ο εκφοβισμός πιάνει, αλλά όχι αυτό που λες, γιατί ξέρουν ότι μπλοφάρεις! Πες ότι απειλείται η υγεία της και θα σου πω εγώ... Άδεια για να την χαϊδέψουν θα ζητάνε! :p
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Πραγματικά, δεν στο λέω για πλάκα! Σε ανθρώπους...μιας κάποιας ηλικίας μόνο ο εκφοβισμός πιάνει, αλλά όχι αυτό που λες, γιατί ξέρουν ότι μπλοφάρεις! Πες ότι απειλείται η υγεία της και θα σου πω εγώ... Άδεια για να την χαϊδέψουν θα ζητάνε! :p
Στη μάνα μου μπορεί να έπιανε αυτό, αλλά ο πατέρας μου ξέρει από σκυλιά, μιας και είχαμε από όταν ήμουν στη κούνια. Θα μου πει οτι αν της δώσει λίγο κοτοπουλάκι ή λίγο ψαράκι ή λίγο ψωμί, δε θα πάθει τίποτα! Ότι μου λέει πάντα δηλαδή.
Γενικά όσο μιλάω μαζί τους για τη στείρωση, τους λέω οτι μπορεί να παχύνει πολύ εύκολα κλπ κλπ μπας και πιάσει και κόψουν το κακό συνήθειο!!
Αυτό που θα τους πω είναι οτι αν τη δω να βάζει κιλά, σταματάνε οι επισκέψεις. Λιτά και απέριττα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Α συμφωνώ τότε! Εφόσον ξέρει ο πατέρας, νομίζω μόνο αυτό που σκέφτηκες μπορεί να γίνει! Άντε με το καλό η επέμβαση! :)
 
  • Like
Reactions: Lavernne




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Όλα θα πάνε καλά - και με την επέμβαση και με την ανάρρωση! Άντε, με το καλό.
(Και, ναι, δύσκολο πράγμα να εκπαιδεύεις γονείς, αλλά σε 'κόβω' να το' χεις και με το παραπάνω!!!)
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Όλα θα πάνε καλά - και με την επέμβαση και με την ανάρρωση! Άντε, με το καλό.
(Και, ναι, δύσκολο πράγμα να εκπαιδεύεις γονείς, αλλά σε 'κόβω' να το' χεις και με το παραπάνω!!!)
Να είσαι καλά!! :) Σε ευχαριστώ! :)
χαχα εγώ πάλι νομίζω πως τα λέω στο βρόντο!! (έρχεται ο πνίχτης αν δε συμμορφωθούν) :p
 
  • Like
Reactions: dnassib


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU