Πνίχτης για περπάτημα;


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μετα τους 18 μηνες λογω των προβληματων σπονδυλικης στηλης
Αυτό δεν το ήξερα, πανοστείτιδα είχε ?
Ο εκπαιδευτής πρέπει να ξέρει ακριβώς τί έχει ο σκύλος και ποιές κινήσεις επιτρέπονται, ει δυνατόν μιλώντας με τον κτηνίατρο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν υπάρχει σκύλος που να αντιδράει υποτακτικά - φοβικά - νευρικά ή όπως αλλιώς θές πέστο επειδή δεν αντέχει ΣΩΜΑΤΙΚΑ τον πόνο από την διόρθωση με οποιοδήποτε κολλάρο, εκτός βέβαια από το ηλεκτρικό σε μεγάλη βαθμίδα.

Ο σκύλος που αντιδράει βάζοντας την ουρά κάτω από τα σκέλια δεν αντιδράει στην διόρθωση ή στο είδος του κολλάρου του αντιδράει στην επαφή με τον άνθρωπο, ή πάντα, ή όταν αυτή ξεπεράσει το δικό του πολύ μικρό όριο, και ο λόγος είναι είτε γεννετικός - φοβίες, ασταθή νεύρα κλπ είτε επίκτητος, τραγική αμέλεια στην κοινωνικοποίηση - επαφή με τον άνθρωπο - ξύλο κλπ

Και στις δύο περιπτώσεις το prong μπορεί να δουλέψει ευεργετικά με την σωστή χρήση του και με πολλούς τρόπους :

1) αποκολλάει τον σκύλο από τον μέχρι τώρα συνήθη τρόπο επαφής του με τον άνθρωπο (ο οποίος προφανώς δεν δούλεψε) - στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν δουλεύεται σε διόρθωση αρχικά.
2) μειώνει την επαφή ΑΥΤΗΝ που ενοχλεί τον σκύλο, δηλαδή το τράβηγμα από το λαιμό.
3) διοχετεύει τα νεύρα (τα ασταθή αυτά νεύρα) σε μία γρήγορη απόκριση, αντί στο περιβάλλον - καταστάσεις. Ως γνωστόν ο πιο εύκολος τρόπος να ξεπεράσει ένας σκύλος μία φοβία ή μία μανία του είναι να μην προλάβει να την σκεφτεί, και αυτό προσωπικά το δουλεύω πάρα πολύ.
Παρά την πολυ μικρη μου εμπειρα, μπορω να γραψω σελιδες παραδειγματων που επιβεβαιωνουν περιτρανα τα παραπανω.

Ειναι δε, ο,τι καλυτερο εχω διαβασει μεχρι τωρα, και πιστεψτε με εχω διαβασει και ακουσει πάρα πολλα για το θεμα.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επισης, το οτι ο σκυλος ειχε προβλημα με την σπονδυλικη στηλη (εχει κανει και επεμβαση), δεν ειναι ενας ακομα λογος για να αποφευγονται οι δυνατες διορθωσεις με το δερματινο περιλαιμιο?

Ειναι ομως θεωρια , στην πραξη και ειδικα στην Ελλαδα δεν εχει καμια σχεση...η θεωρια με την πραξη...
Ειναι καλη θεωρια ομως Πανο, και ισχυει και στην πραξη.
Τωρα αν καποιοι (εστω κι αν ειναι πολλοι) εκπαιδευτες ή ιδιοκτητες κακοποιουν με τα εργαλεια, αυτο θα το κανουμε κανονα?
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μάλλον εννοείς ότι πέφτει πολύ πνίξιμο στην πράξη ... δεν νομίζω σε ποσοστό να είναι ούτε μεγάλο ανάμεσα στους σοβαρούς επαγγελματίες πάντα, και σίγουρα δεν είναι αποδοτικό να φέρεσαι έτσι.

Στην πράξη (και αν το δείς ανάποδα οι Ελληνες εκπαιδευτές πρέπει να είναι πολύ καλοί σε σύγκριση πχ με τους Γερμανούς, κι ας μην κάνουν σπόρ :) ... ) το 70+ τοις εκατό των σκύλων κατεβαίνει πρώτη φορά από το μπαλκόνι - ταράτσα γύρω στο 10μηνο για να έρθει για βασική, και αυτό γιατί κάπου άκουσαν ότι έτσι θα γίνει και φύλακας ...

Οπότε ας μην μιλήσουμε για την πράξη, θα είναι πολύ ψυχοφθόρο :-D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ειναι ομως θεωρια , στην πραξη και ειδικα στην Ελλαδα δεν εχει καμια σχεση...η θεωρια με την πραξη...
Υπάρχουν πολλοί Έλληνες σωστοί εκπαιδευτές που ακολουθούν τα παραπάνω!
 








Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Denis εγω αντεχω τα ψυχοφθορα...

Και για να ξερω , μιλαμε για σεναρια επιστημονικης φαντασιας και ουτοπικες εκπαιδευσεις ή για την πραγματικοτητα και την πραξη.Η πραξη μετραει οχι η θεωρια και θελω να μου πειτε που και γιατι κανω λαθος....

εχε χαρη που δεν θελω να κανω διαφημιση.

Προσεξε γιατι η διαφημιση απο τη δυσφημιση δεν απεχουν και πολυ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η πραξη μετραει οχι η θεωρια και θελω να μου πειτε που και γιατι κανω λαθος
Για να κάνεις λάθος πρέπει να πείς κάτι.

Πρός το παρόν δεν έχεις πεί τίποτα, εκτός του ότι υπονοείς (δεν το λές) ότι οι εκπαιδευτές στην Ελλάδα πνίγουν τα ζώα με prong. Δεν το αρνήθηκα, δεν μπορεί όμως οποιοσδήποτε να συμφωνήσει με την άποψή σου αν δεν την εκφράσεις. Και να την εκφράσεις, σίγουρα μερικοί θα βρεθούν να συμφωνήσουν, άλλοι ευχαριστημένοι από τους εκπαιδευτές τους (άδικα - δίκαια δεν έχει σημασία) θα διαφωνήσουν, και η συζήτηση θα παρεκτραπεί στο πώς διαλέγω εκπαιδευτή (στην καλύτερη) ...

... τα ψυχοφθόρα τα αντέχεις εσύ (λές) δεν τα αντέχω εγώ όμως :-D
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
διαφημιση...ξερω τι λεω.

κυριε...να πω,να πω?

εχω δει χρηση του Prong σε σκυλο με θετικα αποτελεσματα....απιστευτο??

επισης ο συγκεκριμενος σκυλος δεν πνιγοταν την ωρα που φορουσε το Prong.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Δεν καταλαβα οτι νομιζεις οτι το κρυβω.

Ναι οι 9,5 στους 10 Ελληνες εκπαιδευτες πνιγουν τα ζωα με prong και τα ψηνουν με e-collar.Και δεν με νοιαζει αν θα συμφωνησει καποιος μαζι μου.Εγω ζω στην πραγματικοτητα και ουτε συμφεροντα εχω απο εκπαιδευτες ή εκτροφεις ή κτηνιατρους.

Αυτο ξερω αυτο λεω και θελω να μου πειτε εναν εκπαιδευτη που αδικω με τα λεγομενα μου για να παω να δω και εγω πως πραγματικα πρεπει να χρησιμοποιειται το Prong και το e-collar στην πραξη γιατι στη θεωρια τα ξερω και συμφωνω και ειναι πολυ ωραια και ταυτοχρονα με την σωστη χρηση του prong πετανε πεταλουδιτσες τριγυρω και κελαηδουν αηδονια...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να κάνεις λάθος πρέπει να πείς κάτι.

Πρός το παρόν δεν έχεις πεί τίποτα, εκτός του ότι υπονοείς (δεν το λές) ότι οι εκπαιδευτές στην Ελλάδα πνίγουν τα ζώα με prong. Δεν το αρνήθηκα, δεν μπορεί όμως οποιοσδήποτε να συμφωνήσει με την άποψή σου αν δεν την εκφράσεις. Και να την εκφράσεις, σίγουρα μερικοί θα βρεθούν να συμφωνήσουν, άλλοι ευχαριστημένοι από τους εκπαιδευτές τους (άδικα - δίκαια δεν έχει σημασία) θα διαφωνήσουν, και η συζήτηση θα παρεκτραπεί στο πώς διαλέγω εκπαιδευτή (στην καλύτερη) ...

... τα ψυχοφθόρα τα αντέχεις εσύ (λές) δεν τα αντέχω εγώ όμως :-D
Σωστά!
Και την τελική απάντηση θα στην δώσει ο σκύλος!
Στο πως έχει δουλευτεί!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γίνονται πολλά σεμινάρια τα οποία μπορείς να παρακολουθήσεις και να δείς διάφορες χρήσεις εκπαιδευτικών εργαλείων.
Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά επειδή μαθαίνεις γρήγορα http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?5825-Αγριεψε με τα σεμινάρια θα ανέβεις γρήγορα πολλές σκάλες.

Και επειδή μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα, (το οποίο έχει σχεδόν καλυφθεί) ... ciao
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ενταξει,ολοι εδω μεσα μιλαμε γενικα και αοριστα και ποτε δεν εννοουμε κανενα.

ετυχε να απαντησω εγω...ο καθενας μπορει να πειραχτει ετσι οπως τα γραφεις,δεν το καταλαβαινεις???
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν καταλαβα οτι νομιζεις οτι το κρυβω.

Ναι οι 9,5 στους 10 Ελληνες εκπαιδευτες πνιγουν τα ζωα με prong και τα ψηνουν με e-collar.Και δεν με νοιαζει αν θα συμφωνησει καποιος μαζι μου.
.
αυτά τα ρήματα δεν είναι επιχειρήματα παρά μόνο ψυχολογικοί και συναισθηματικοί εκβιασμοί...