Ποια κόκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ποια κόκκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας και σε ποια ηλικία; ο δικός μου που είναι δυόμισι και μαλτέζ μπορεί να φάει κόκκαλο χοιρινής μπριζόλας ή θα του σπάσει κανένα δόντι;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν μπορεί λέει... Τα δόντια του δεν σπάνε, γι' αυτό είναι κατασκευασμένα. Απλά στα κόκαλα πρέπει να προσέχεις να είναι μεγάλα και να της τα δίνεις ωμά.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
γιατί ωμά; Δηλαδή τώρα που έφτιαξα μπριζόλες να μην του δώσω το κόκκαλο, το έκανα στην ψησταριά, πειράζει;
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Στη δικια μου που ειναι κουταβακι 4 μηνων αλλα ηδη 20 κιλα, εχει ακομα τα puppy teeth και της δινω κανενα μεγαλο βοδινο κοκκαλο που και που. Το βραζω ομως πρωτα για 3-4 λεπτα γιατι φοβαμαι για κανενα μικροβιο. Στο τελος της δινω και το νερο στο οποιο το εβρασα και το πινει σαν αναψυκτικο!:)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ θα έλεγα όχι σε ωμό χοιρινό χωρίς να έχει καταψυχθεί για τουλάχιστον 3 εβδομάδες. Ξερω οτι υπάρχει ο κίνδυνος τριχίνωσης. Η ψύξη σκοτώνει τις προνύμφες της Trichinella και μετά μπορεί να καταναλωθεί άφοβα και το χοιρινό. Ομολογώ πως δεν γνώριζα για τον Aujeszky virus που απ’ ότι διάβασα εξοντώνεται και αυτός με την ψύξη του κρέατος.

Θα παρακαλούσα τους barfers της παρέας, να μας δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα. :)

Μαγειρεμένα κόκαλα δεν δίνουμε ποτέ διότι σπάνε σε αιχμηρά κομμάτια και μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό στο λαιμό, το στομάχι ή στο έντερο του σκύλου.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
κρίμα γιατί θα ήταν εξαίσια λιχουδιά σας, σας ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήταν κατατοπιστικότατη.
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μπορείς να δώσεις ότι κόκαλο θέλεις, αλλά ωμό όπως σου είπαν τα παιδιά. Μάλιστα αν δίνεις τακτικά, δύσκολα θα ασχοληθεις με καθαρισμό δοντιών στο μέλλον (και το μέλλον του μαλτέζ είναι και χρονικά μεγάλο ;) ).

Προσοχή μόνο στο χοιρινό, όντως πρέπει να έχει μείνει σε δυνατή κατάψυξη (-20) για σχεδόν ένα μήνα πριν το δώσεις. Sorry, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μέρες είναι αρκετές. Εγώ το αφήνω μήνα που είναι στο πάνω όριο, αλλά αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο όριο είναι όντως κάπου στις 20 μέρες.
 






Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Τα κόκκαλα αναγκαστικά πέταμα.
Μια στο τόσο γίνεται αυτό κ όχι στα γιορκσάιρ(για εκείνα που ανέφερα σε άλλο θέμα;)).
Αυτό το κάνουμε για να πάρουνε γεύση τα μακαρόνια κ να τα φάνε πιο εύκολα..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
σαλμονέλα και Aujeszky
Για την σαλμονελα εχω διαβασει οτι δεν προλαβαινει να αναπτυχθει λογω του μικρου μηκους του πεπτικου εντερου του σκυλου. Ισχυει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια στο τόσο γίνεται αυτό κ όχι στα γιορκσάιρ(για εκείνα που ανέφερα σε άλλο θέμα;)).
Αυτό το κάνουμε για να πάρουνε γεύση τα μακαρόνια κ να τα φάνε πιο εύκολα..
Καλύτερα πάρε στα αδέσποτα που φροντίζεις μια οικονομική ξηρά τροφή. ;)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μάλλον δεν πεινάνε αρκετά!!:D:D (ασε που η φτηνή ξηρά είναι συχνά πιο νόστιμη.... για λάθος λόγους φυσικά!).
Εμενα ο (πρωην) πεινάλας εδώ μου κάνει νερά με τη σουπερ ακριβή (και ανοστη προφανώς...) τροφη...... αλλά τον κόβει λόρδα μέχρι το βράδυ αν δε φάει το πρωί και του δίνει και καταλαβαίνει!
Μήπως τα έχεις κακομάθει τα αδεσποτάκια σου;;:)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Φυσικά κ τα έχω κακομάθει!
Δε νοείται να πάω βόλτα χωρίς αυτά(εννοώντας πάντα στο εξοχικό μου,στον καθαρό αέρα:)).
Καλύπτουν,άλλωστε,το 'κενό' της έλλειψης του μεγάλου σκύλου που θα πάρω καααποτε:)
Είναι απίστευτα σκυλιά κ λόγω του ελεύθερου πνεύματος τους,είναι αδύνατον να τα πάρω να ζήσουν σε ένα σπίτι.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ενταξει, μακαρονια δεν κανει να δινουμε στα σκυλια. Λιγο ρυζι ομως αν εβαζε στο ζουμι απο τα κοκαλα, αυτο δεν θα ηταν καλυτερο?