Ποια κόκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Σε ευχαριστω xotikouli πολυ κατατοπιστικο. Οι κτηνιατροι ομως γιατι λενε τα αντιθετα? Ειναι γραμμενα απο κτηνιατρους αυτα? Υπαρχει δηλαδη διχογνωμια αναμεσα τους? Γιατι 2-3 κτηνιατρους που το ειπα επιμενουν οτι αυτα τα αρθρα δεν ειναι αξιοπιστα. Βεβαια εγω ειμαι ικανοποιημενη με την BARF σε ολα τα επιπεδα και το σκυλακι μου επισης αλλα αυτη η διαφωνια μου αφηνει μια υποψια οτι μπορει να ρισκαρω την υγεια του σκυλου μου......Εσεις που ακολουθητε BARF ακουτε τα ιδια απο τους κτηνιατρους?
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι!
(για να είμαι ειλικρινής από 3. Ο ένας αρκετά γνωστός-καλός, η άλλη άσχετη που τελικά εγκατέλειψε το επάγγελμα και ο τρίτος πολύ καλός επίσης και με μπόλικη εκπαίδευση και επιτυχία).
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εγω..μονο αρνητικες γνωμες εχω ακουσει..

Απο 2 γιατρους..
Ο ενας γνωστος πολυ καλος που εμπιστευομαι και απολυτα...,ο αλλος θεωρητε πολυ καλος εχω ακουσει καλα λογια..και οι δυο..απλα μην το κανεις!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εμένα μ'αρέσει η ιδέα μπαρφ (ειδικά τα κόκκαλα που τρώνε!), και θα ήθελα να δοκιμάσω, αλλά δεν εμπιστεύομαι τα κρέατα που κυκλοφορούν στα σουπερμαρκετ ή στο χασάπη της γειτονιάς μου, και δεν έχω τη δυνατότητα να καταψύχω μεγάλες ποσότητες για 1 μήνα.....
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Οσες φορες της εχω παρει κοκκαλο της δικιας μου, το βγαζουν απο κατι μεγαλους καδους που πετανε τα αχρηστα κοκκαλα και λιπη. Αυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι καθαρα και γι αυτο και το βραζω λιγο το κοκκαλο.
Προεραιτικα δηλαδη για να σκοτωσω κανενα μικροβιο. Λετε οτι τελικα δεν εχει νοημα αυτο? Οσο για την καταψηξη, ουτε εχω τετοια δυνατοτητα, αλλα ακομα περισσοτερο δε ξερω αν εχει νοημα αφου μονο μοσχαρισια κοκκαλα της δινω. Αυτη πιο πολυ τρωει οτι πετσουλες και νευρα περισευουν γυρω απο το κοκκαλο και το υπολοιπο το γλυφει για μερες. Αυτος ειναι ο σκοπος μου. Δεν τη ταιζω κοκκαλα. Απλα της δινω κανενα για να σταματησει να ροκανιζει οτι αλλο βρει μπροστα της αφου ειναι κουταβι.:)
 




jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Το οξυμωρο ειναι οτι απο κτηνιατρο ξεκινησε η ολη ιδεα για αυτην την διατροφη και αν προσεξετε τον κτηνιατρο στο ΣΚΑΙ το απογευμα ωμα δινει στα σκυλια στην εκπομπη:confused::confused::confused:
 




jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αντε βγαλε ακρη............Και εγω εβαλα ως κριτηριο σε ποια τροφη βλεπω θετικα στο σκυλι μου . τωρα βεβαια θα μου πεις μακροπροθεσμα βλεπεις? Οχι δεν εχω κρυσταλινη σφαιρα και οι γνωμες διιστανται..........αδεξιοδο.........:confused::confused:
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Και ο Cesar Milan έδινε ωμά κόκκαλα στα σκυλιά. Βέβαια αν τους δίνεις το κόκκαλο μόνο, δεν μιλάμε ουσιαστικά για διατροφή barf αλλά για μεζέ barf. Ουσιαστικά δηλαδή καταλήγουμε οτι το σωστό κόκκαλο είναι το κατεψυγμένο.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Πάντως μου ακούγεται 'κάπως',ένα μικρό μαλτεζάκι να τρώει με τη μέθοδο BARF:(
Προσωπικά δεν του δίνω BARF αλλά υποθέτω οτι πριν και από εμάς και τη φωτιά και αυτά με τη μέθοδο BARF του παρελθόντος τρώγανε
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αν το έβλεπε ο δικός μου που για μία μπουκιά βραστής γαλοπούλας τον βάζω να κάθεται και να περιμένει κιόλας μέχρι να το πάρει, θα πέθαινε...:p
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
O Αιμοσταγής Κουραμπιές! :D

Γιατί σου φαίνεται κάπως Afroditi? Δεν είναι λιγότερο σκύλοι επειδή είναι μικρά!

Εχω την αίσθηση ότι είμαστε off topic από ώρα και ότι τα περισσότερα έχουν ξαναειπωθεί πάντως. Αν διαβάσετε όλα τα θέματα σχετικά με την ωμή διατροφή και έχετε απορίες, μάλλον καλό είναι να τις γράψετε στο αντίστοιχο θέμα.

Αν μπορώ να απαντήσω σε κάποια από τις απορίες σας, θα το κάνω ευχαρίστως. Απλά και εγώ ξεκίνησα το διάβασμα από εδώ και από διάφορα links που βρήκα στα αντίστοιχα topics και κατόπιν από γενικότερη έρευνα στο internet & σε ξένα fora. Κοινώς λογικά αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες, το forum θα καλύψει τις απορίες σας με όσα έχουν ήδη γραφτεί ;)
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αν το έβλεπε ο δικός μου που για μία μπουκιά βραστής γαλοπούλας τον βάζω να κάθεται και να περιμένει κιόλας μέχρι να το πάρει, θα πέθαινε...:p
ΟΟΟΟΟΟΟοοχι εχει τροπους ............και καθεται και περιμενει και αφηνει ενα μικρο κοκκαλακι στο τελος......(της ευγενειας:D:D:D)
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αν μπορώ να απαντήσω σε κάποια από τις απορίες σας, θα το κάνω ευχαρίστως. Απλά και εγώ ξεκίνησα το διάβασμα από εδώ και από διάφορα links που βρήκα στα αντίστοιχα topics και κατόπιν από γενικότερη έρευνα στο internet & σε ξένα fora. Κοινώς λογικά αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες, το forum θα καλύψει τις απορίες σας με όσα έχουν ήδη γραφτεί ;)
Για την διχογνωμια εχεις καταληξει σε κατι Xotikouli? Εννοω αναμεσα στους κτηνιατρους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95