Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Με πολύ όμορφο τσοπανόσκυλο.
Ο δίχρονος γιός της Γκόλφως με βάζει σε σκέψεις (κεφάλι,ρινομετωπικό, ύψος, κόκκαλα).
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ναι, σιγουρα ειναι πολυ ομορφο, ειναι διασταυρωση καυκασου με Ε.Π . Ο γιος της Γκολφως ειναι διασταυρωση με Κ.Ασιας αυτα που κατηγορει ο Αlabai
( η Γκολφω σου αρεσε;) . Δες ενα γιο της απο Αlabai και κουταβια 7 μηνων που ενω ειναι απο πατερα alabai μερικα ελληνοφερνουν. Φυσικα και αυτα πηγαν απο φολες. ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με τα υπολοιπα παιδια με τις αποψεις τους.

Uploaded with ImageShack.us.

Uploaded with ImageShack.us.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Πιστευω πως ο Ε.Π ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ALABAI γιατι η διασταυρωση διατηρει τα χαρακτηριστικα του Alabai (δυναμη , αγριαδα, ταχυτητα) και παραλληλα αφηνει περιθωρια βελτιωσης σε οτι του λειπει για να ανταπεξελθει στις καιρικες συνθηκες της χωρας μας. Πιστευω πως το να εχεις καθαροαιμα alabai ειναι ρισκο (δευτερο χειμωνα δεν βγαζουν). Μπορει και να ηταν τυχη να παρουν ολα το μανδυα της Γκολφως. Ενα βιντεο που τραβηξα εγω πριν χρονια μπορει να σας δωσει μια εικονα γιατι διαχωριζω τα Κ.Α σε ALABAI KAI VOLKODAV ή κοντοτριχο καυκασου. http://www.youtube.com/watch?v=6AtQ63Vj2hI
 




xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Γεια σας κι από μενα, σας χαιρετιζω ολους μιας και ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Θα ηθελα να γραψω και εγω καποια πραγματα που ισως βοηθησουν σε καποιες αποριες που δημιουηργηθηκαν πιο πανω. Εχωντας μεγαλωσει αναμεσα σε μεγαλα κοπαδια αιγων εχω αποκτησει καποες γνωσεις για σκυλια , παντα ειχαμε πανω από 40 ε.ποιμενικα καθως τα κοπαδια ηταν τρια και το χειμωνα χωριζοτανε και σε εξι αρα ο αριθμος να μη προκαλει σκεψεις υπερβολης. Εχω μαθει να ξεχωριζω τον Καλο σκυλο από τον ΔΥΝΑΤΟ ΣΚΥΛΟ. Ο ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΚΥΛΟΣ είναι ένα ρωμαλεο σκυλι που συνηθως περναει τον καιρο του αλογιστα, δεν παει με το κοπαδι και το παιζει ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ όταν καθεται διπλα στο τυρογαλο η στο νερο και δεν αφηνει να πιουνε τα καλα σκυλια όταν γυρνανε από μια καταδιωξη. Συνηθως σερνουν και ολες τις σκυλες διαιωνιζωντας την τεμπελια τους. Φωτο γραφιζω τα καυκασου, μπορει στα μερη τους να είναι Καλα σκυλια αλλα για τον τοπο μας δεν κανουν. Καλο σκυλι είναι αυτό που θα προστατεψει με κάθε τροπο το κοπαδι του , θα τρεψει σε φυγη τον εισβολεα εχοντας και την πονηρια μηπως γινεται και επιθεση από αλλου , ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ καθως θα επιστρεψει από την καταδιωξη διψασμενος θα δωσει και ένα μαθημα στον ΝΤΑΒΑΝΤΖΗ πως πρεπει να είναι οι καλοι ποιμενικοι σκυλοι, φωτογραφιζω τον Κ.ΑΣΙΑΣ και συγκεκριμενα τον ALABAI. Από το 1970 πως εφτασα στο 1990 σιγουρα προκαλει αμηχανια. Τα ελληνικα ποιμενικα ζουνε πια μονο στα ονειρα μου καθως πιστευω κι εγω πως δεν υπαρχουν καθαρα ε, ποιμενικα, θρυλικα ονοματα και φιγουρες, σκυλια που τα εζησα και κανωντας το πρωτο μαθημα ιππασιας στη ραχη τους, Μαρκος- Ουρσα, Παρδαλης – Γκολφω, Αραπης- Φρειδερικη, Καραμανης- Ματουλα, Μουργκας-Χιωνα, μερικα από τα ζευγαρια των ελληνικων ποιμενικων του παππου μου ,αργοτερα των θειων μου και μετα των ξαδερφων μου. Η αστυφιλια περιορισε την κτηνοτροφια και σιγα σιγα οι αιμομιξιες καταστρεψανε την ρατσα καθως οι κτηνοτροφοι δεν ενδιαφεροτανε και πολύ για αυτό που θα ακολουθουσε. Το 1990 επαθα σοκ όταν αντικρισα τους απογονους του Μούργκα , κουναβια. Ο φιλος [FONT=&amp]savec [/FONT] εχει μερικως δικιο για τα σκουροχρωμα σκυλια αλλα αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε Αραπης ουτε και Μούργκας. Ετσι πιστευω πως εγινε και στη φυλη του ALABAI , καποιος σκυλος ειχε αυτό το χρωμα και καθως τον βαφτισανε ALABAI θεμελιωσανε ολοκληρη φυλη, φανταστειτε να πατε σε τουρκμενο ποιμενα και να τον ρωτησετε τι ρατσα είναι τα σκυλια του, αποκλειεται να σας πει CENTRAL ASIAN DOG, θα σας πει μονολεκτικα ALABAI. Ο ALABAI πιστευω πως εχει δικιο σ άυτα που λεει, σκεφτειτε τον BULDOZER H TOΝ SOYLTAN να κυνηγανε λυκους μεσα στα πουρναρια, δεν γινεται. Το σκυλι όμως χωρις γωνιες θα τον τρεξει τον λυκο και αν τον φτασει θα κανει ότι μπορει για να μη ξαναπλησιασει στο κοπαδι του, σκυλι χωρις γωνιες το ALABAI; Θα γελασω. Δυνατο οσο το καυκασου , και σιγουρα πολύ πιο γρηγορο από κάθε άλλη φυλη εκτος λαγωνικων τυπου γκρειχαουντ. Στο ερωτημα ενας προς ενας θα πω πως ο λυκος εχει το προβαδισμα αλλα αν δει τον bulldozer απεναντι του θα εξαφανισθει. Τα σαρπλανινατς είναι παρα πολύ καλα σκυλια αλλα το βιντεακι που κυκλοφορει στο διαδυκτιο είναι αστειο, ένας σκυλος με 2 λυκους δεν εχει καμια τυχη. ΤΑ ΚΑΝΓΚΑΛ είναι πολύ δυνατα σκυλια αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη με ένα λυκο τι μπορουν να κανουν. ΤΑ πιτ είναι πολύ καλα σκυλια αλλα αυτοι που τα αγοραζουνε νομιζουν ότι αγοραζουν λιονταρι, βεβαια σε πιστα εχουν επιτυχιες απεναντι σε καυκασου και ασιατικα , σε λυκο δεν εχουν τυχη, αυτό το ξερω από πολύ παλια. Ο ΑΣΠΡΟΔΟΝΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΥΚΟΣ(χιουμορ). Να επανελθω στα ε. ποιμενικα, τα σκυλια του αρκτουρου εμεις δεν τα ειδαμε ποτε γιατι οσες αιτησεις και να καναμε μαλλον πηγανε στο καλαθι των αχρηστων. Τα σκυλια του παππου μου δεν ειχαν σταθερο τριχωμα, άλλα ηταν μαλλιαρα αλλα ηταν μεσαιου μεγεθους και αλλα ηταν προσουτα (κοντοτριχα) όλα όμως ειχαν την ιδια φινετσα , αν επαιρνες τον ένα μανδυα και τον εβαζες σε άλλο σκυλο παλι το ιδιο ζωο ειχες. Γυρω στα 70 εκ και μερικα πολύ ψηλοτερα (ξαδερφος μου που είναι αρκετα μεγαλυτερος μου λεει πως ακομα σκυλο σαν τον Μαρκο δεν εχει ξαναδει ενώ εχουμε βολκονταβ 85 εκ}. Δεν εφευγαν από το κοπαδι και ηταν αρκετα γρηγορα καθως πολλες φορες επιαναν ζαρκαδια αλλα εγω εχω δει αγελη 4 λυκων να παιρνουν τη γιδα και τα σκυλια να φοβουνται να ορμηξουν, μου το ελεγε και ο παππους μου αυτό, και για οσους δεν ξερουν ο λυκος πιανει τη γιδα από το λαιμο και με την ουρα του τη χτυπαει και τρεχουν μαζι εκει που την οδηγει καθως οι αλλοι αναλαμβανουν να στησουν αμυνα στα τσομπανοσκυλα. Πιστευω πως η διασταυρωση ελ. Π με κ. ασιας φερνει πολύ καλα αποτελεσματα βεβαια ο ελλ.π θα είναι σιγουρα ημιαιμος. Το 1995 αγορασαμε από εκτροφεα ελλ. Π τη Γκολφω εναντι 250.000 δρχ , αργοτερα εμαθα ότι ειχε αιμα μαρεμανο, δεν μας πειραξε γιατι βγηκε πολύ σκυλα η σκυλα, φοβερη. ΤΗ ΖΕΥΓΑΡΩΝΑΜΕ με ελλ.π μιγαδες και βγαζαμε πανεμορφα και καλα κουταβια τα οποια οσα δεν κρατουσαμε τα χαριζαμε σε αλλους κτηνοτροφους,(οι φουκαραδες νομιζανε ότι ειχαν καθαροαιμο ελλ.π , βεβαια και εμεις αυτό πιστευαμε) το 1998 αγορασαμε ένα ALABAI και τα κουταβια από το ζευγαρωμα ηταν ονειρο, δυστυχως οι φιλοι μας κυνηγοι φροντισανε με τις φολες να απαλλαγουνε από τα σκυλια αυτά που σε ηλικια 9 μηνων μαχωνταν με τους λυκους. Εδώ επαιζε το ρολο του και ο πατερας που αν ηταν αργοσχολος σαν τα καυκασου και αυτά το ιδιο θα γινοτανε.Πανω σ άυτο να γραψω πως τον θειο μου δεν τον δαγκωσε ποτε σκυλι παρα μονο ένα καυκασου που ειχαμε αγορασει από επωνυμο εκτροφεα της εποχης, συν ότι τελικα επασχε από δυσπλασια. ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΓΚΟΡΟΖ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ, και δεν γνωριζω τον ιδιοκτητη ουτε εχω κουταβι με καταγωγη από αυτόν. Και ειμαι σιγουρος πως πλεον τα καθαροαιμα ALABAI ΘΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ. Σιγουρα σας κουρασα αλλα και εγω κουραστηκα.
Πρωσώπικα πιστεύω ότι ότι τα κάνγκαλ είναι ότι το καλύτερο υπάρχει σε ποιμενίκο από όλες τις απόψεις.Δεν θα ξέχάσω την μέρα που είχανε πάει για κυνήγι σε ένα χωριό κοντά στις σέρρες κ συζητούσαν για την βραδινή επιδρομή στο καφενείο 40 λύκους κ δύο σκύλοι νεκροί.Στην αρχή νευρίασα με την παράμύθα κ είπα <<άντε ρε με τους ψεύτες.Η απάντηση ήταν έλα να δεις τα σκυλιά.Άλλα ήταν τεραστια άλλα μεγαλόσωμα κάνενα παχύ.Μέχρι να παρκάρει πήγα κοντα στην μάντρατο μόνο που έκαναν ήταν να με λοκάρουν.Τι είχε κάνει ο τυπάς είχε κάνει σαν δυο μάντρες στο ίδιο μαντρί στο εξωτερικό έιχε τους αρσενίκους στο εσωτερικό της θυληκές.Από ότι μου είπε επι 4 χρόνια αντικαθιστούσε τα ελληνικά ποιμενικά του κοπαδιου με κανγκαλ.Αυτό που του έκανε εντύπωση ήταν η αίσθηση καθήκοντος που είχαν αυτά τα σκυλιά παρά την μεγάλη τους δύναμη κ η τόλμη τους.Πιστεύω ότι οι τούρκοι κατάφεραν το ιδανικό υγιή,δυνατά με αίσθηση καθήκοντος τσοπανόσκυλα.
 






xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Συγγνώμη φραφω συνήθως μέσα στο λεοφωρείο.Αφου είχαμε πάει στο καφενείο σε ένα χωριό κοντά στις σέρρες,άκουσα εκεί την συζήτηση ντόπιων για την βραδυνή επιδρομή,κ κυρίως την συζήτηση τους για τα σκυλιά που όπως πάντα ο καθένας παρουσίαζε ταα δικά του ως καλύτερα,μια στιγμή πετάγετε ένας κ λέει ότι όταν την πέσανε οι λύκοι,οι απώλειες ήταν 40-2 στην ουσία με με πολύ κομπασμό κ καμάρι,τότε εγώ μην αντέχοντας άλλο λέω <<άντε ρε με τους ψεύτες>>.Κ μου λέει έλα πιο κάτω στην στάνη να δεις (σημειοτέων το πιο κάτω ήταν γύρω στα 2 χιλιόμετρα από το καφενείο),με τα πολλά πολλά πηγαίνω κ βλέπω ένα σωρο σκυλιά να με λοκάρουν, τα περισσότερα κάνγκαλ άλλα ελληνικά όλα αρσινικά ,στη μέσα μάντρα είχε τις θυληκές.Από ότι μου είπε τα τελευταία 4 χρόνια αντικαθιστά τα ελληνικά με κανγκαλ διότι είναι (κατά αυτον) από τα λίγα τσοπανόσκυλα με αίσθηση καθήκοντος.Κ έγω όντως πιστεύω ότι τα κάνγκαλ συνδιάζουν δύναμη,υγεία,αίσθηση καθήκοντος κ ότι γενικά υπερτερούν σε όλα.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Συγνωμη, xristakis αλλα εχει δικιο ο-η
DORIS αστικοι μυθοι που οσο μεγαλωνει η αποσταση μεγαλωνει και ο μυθος. Λοιπον αν ησουν στο Χιονοχωρι ειναι ενα μεγαλο ψεμμα (και στις 3 περιπτωσεις που θα αναφερω ειναι ψεμματα). Μετα απο επιδρομες αγελης λυκων στο Χιονοχωρι στησανε παγανα σε μια αδεια στανη , βαζοντας μεσα αρνακια και κατσικακια , μπαινοντας μεσα οι λυκοι (αλλοι λενε 12 αλλοι 15) τους μαντρωσανε και τους καθαρισανε με τις καραμπινες, στη συνεχεια οποιος ηταν κτηνοτροφος επαιρνε και ενα λυκο για να τσινιασει τα σκυλια του . Το εχω δει αυτο , να παιρνει δλδ καποιος ενα νεκρο λυκο και να τον δινει στα σκυλια του για να παιρνουν θαρρος. Γυρω στο 1980, καποιοι κυνηγοι σκοτωσανε ενα αρσενικο λυκο και το περιφερανε σε ολους τους κτηνοτροφους μαζευοντας κατσικια και αρνια , ολοκληρο κοπαδι μαζεψανε, στη συνεχεια τον αγορασε ενας κτηνοτροφος καθως εδωσε την αμοιβη στους κυνηγους που ετσι και αλλιως θα παιρνανε απο το δασαρχειο. Τον φορτωσε στο τρακτερ και εμενα με πηρε ο ξαδερφος μου να παμε να δουμε τι θα γινει, φτασαμε στο μαντρι και αρχισε να φωναζει τα σκυλια του που γυρνουσαν σιγα σιγα . τα σκυλια του ηταν για κλαμματα , εκτος απο ενα, τα υπολοιπα ηταν χαλια. ντουα ντουα τιποτα τα σκυλια, γαυγιζανε και φευγανε πισω , πανω απο 15 σκυλια. Τον κατεβασε και αρχισε να τον σερνει, ακομα χειροτερα, μετα απο αρκετη ωρα ενα αποφασισε να πλησιασει και να δαγκωσει το λυκο,που ακομα και νεκρος στη θεα του τα σκυλια του κτηνοτροφου λιποθυμουσανε. Για τις αλλες περιπτωσεις δεν θα πω (Ποροια και λευκωνα) γιατι το ιδιο παραμυθι ισχυει. Ασε που αμφιβαλω αν καποιος κτηνοτροφος εχει κανγκαλ στις Σερρες. Αλλα και εσυ, 40 λυκοι νεκροι ;. Χθες εβλεπα ενα βιντεακι στο fb με 2 ακμπας και 5 κανγκαλ να προσπαθουν να σκοτωσουν ενα λυκο μιση ωρα , αναλογικα για 40 λυκους ποσα σκυλια θα χρειαζοτανε και ποσες ωρες; Ξερεις τι ειναι να σου ερχεται αυτο το πραγμα; Wolves Fight - YouTube
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Συγνωμη, xristakis αλλα εχει δικιο ο-η
DORIS αστικοι μυθοι που οσο μεγαλωνει η αποσταση μεγαλωνει και ο μυθος. Λοιπον αν ησουν στο Χιονοχωρι ειναι ενα μεγαλο ψεμμα (και στις 3 περιπτωσεις που θα αναφερω ειναι ψεμματα). Μετα απο επιδρομες αγελης λυκων στο Χιονοχωρι στησανε παγανα σε μια αδεια στανη , βαζοντας μεσα αρνακια και κατσικακια , μπαινοντας μεσα οι λυκοι (αλλοι λενε 12 αλλοι 15) τους μαντρωσανε και τους καθαρισανε με τις καραμπινες, στη συνεχεια οποιος ηταν κτηνοτροφος επαιρνε και ενα λυκο για να τσινιασει τα σκυλια του . Το εχω δει αυτο , να παιρνει δλδ καποιος ενα νεκρο λυκο και να τον δινει στα σκυλια του για να παιρνουν θαρρος. Γυρω στο 1980, καποιοι κυνηγοι σκοτωσανε ενα αρσενικο λυκο και το περιφερανε σε ολους τους κτηνοτροφους μαζευοντας κατσικια και αρνια , ολοκληρο κοπαδι μαζεψανε, στη συνεχεια τον αγορασε ενας κτηνοτροφος καθως εδωσε την αμοιβη στους κυνηγους που ετσι και αλλιως θα παιρνανε απο το δασαρχειο. Τον φορτωσε στο τρακτερ και εμενα με πηρε ο ξαδερφος μου να παμε να δουμε τι θα γινει, φτασαμε στο μαντρι και αρχισε να φωναζει τα σκυλια του που γυρνουσαν σιγα σιγα . τα σκυλια του ηταν για κλαμματα , εκτος απο ενα, τα υπολοιπα ηταν χαλια. ντουα ντουα τιποτα τα σκυλια, γαυγιζανε και φευγανε πισω , πανω απο 15 σκυλια. Τον κατεβασε και αρχισε να τον σερνει, ακομα χειροτερα, μετα απο αρκετη ωρα ενα αποφασισε να πλησιασει και να δαγκωσει το λυκο,που ακομα και νεκρος στη θεα του τα σκυλια του κτηνοτροφου λιποθυμουσανε. Για τις αλλες περιπτωσεις δεν θα πω (Ποροια και λευκωνα) γιατι το ιδιο παραμυθι ισχυει. Ασε που αμφιβαλω αν καποιος κτηνοτροφος εχει κανγκαλ στις Σερρες. Αλλα και εσυ, 40 λυκοι νεκροι ;. Χθες εβλεπα ενα βιντεακι στο fb με 2 ακμπας και 5 κανγκαλ να προσπαθουν να σκοτωσουν ενα λυκο μιση ωρα , αναλογικα για 40 λυκους ποσα σκυλια θα χρειαζοτανε και ποσες ωρες; Ξερεις τι ειναι να σου ερχεται αυτο το πραγμα; Wolves Fight - YouTube
Η αλήθεια είναι τους 40 λύκους δεν τους είδα,αλλά τα σκυλιά του ήταν από ανατομικής άποψης πολυ καλά.Το κακό με αυτά τασκυλιά είναι ότι τα μπορείς να τα κρίνει μόνο σε πραγματικές συνθήκες.Παντας αυτό που λες το έχω ξανακούσει όχι μόνο για τσοπανόσκύλα αλλά κ για σκυλομαχίες ότι αφήνουν το σκυλί νιστικό κ μετά το ταίζουν τον αντίπαλο του τί να πω:shake:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα σκυλιά έχουν κυρίως αποτρεπτικό ρόλο. Ο λύκος θα αποφύγει την συμπλοκή για να μην τραυματιστεί γιατί ένας λύκος τραυματισμένος έχει πρόβλημα επιβίωσης. Τώρα αν έρθει η στιγμή αυτή, της συμπλοκής, δεν υπάρχει σκυλί που σε κατάσταση ένας προς έναν να σκοτώσει λύκο. Μπορεί να μοιάζει με σκύλο αλλά δεν είναι. Είναι σαν να αντιμετωπίζει άνθρωπος γορίλα με ανθρώπινη νοημοσύνη σε μάχη σώμα με σώμα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ετσι είναι κάπως τα πράγματα, Βασίλη... ΠΕΡΙΠΟΥ... αλλά, όχι ακριβώς...

Σαφέστατα ο σκύλος έχει αποτρεπτικό ρόλο...
Ομως, έχουν υπάρξει και "συναντήσεις" με το σκύλο να σκοτώνει το λύκο... σίγουρα, λιγότερες από όσες περιγράφονται στους αστικούς μύθους...

Υ.Γ. Η παρομοίωση με το γορίλα είναι λιγάκι τραβηγμένη (πλήρως διαφορετική απ' ότι σκύλος - λύκος!)... ο γορίλας είναι ένα ζώο 200-300 κιλών, με (κυριολεκτικά) σιδερένιους μύς... και σε φυσική κόντρα, δεν υπάρχουν πολλά ζώα (αν υπάρχει κάποιο) που θα επιβιώσουν...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Υ.Γ. Η παρομοίωση με το γορίλα είναι λιγάκι τραβηγμένη (πλήρως διαφορετική απ' ότι σκύλος - λύκος!)... ο γορίλας είναι ένα ζώο 200-300 κιλών, με (κυριολεκτικά) σιδερένιους μύς... και σε φυσική κόντρα, δεν υπάρχουν πολλά ζώα (αν υπάρχει κάποιο) που θα επιβιώσουν...
Καλά όχι γορίλας, άνθρωπος των σπηλαίων. ;)
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Ο γειτονας μου εχει 2 alabai. Ενα αρσενικο και ενα θυληκο. Η διαφορα στο μεγεθος τους ειναι μεγαλη. Δεν ξερω απο που τα απεκτησε αλλα ειναι πανεμορφα σκυλια. Πολυ ηρεμα με τους ανθρωπους που γνωριζουν, γαυγιζουν πολυ θα ελεγα καθως σαν τσομπανοσλυκα θεωρουν σπιτι τους οσο βλεπει το ματι τους και σιγουρα το σκεφτεσαι πολλες φορες πριν μπεις στο χωρο τους. Ο αρσενικος ειναι περιπου στα 70 κιλα.
 






pk68

Member
28 Δεκεμβρίου 2013
17
4
Καλημέρα,

Αυτό είναι το 1ο πστ μου στο φόρουμ. Έχω εδώ και δύο εβδομάδες ένα ποιμενικό κεντρικής ασίας, θηλυκό, περ. 2 ετών. Ζει μαζί με ένα επίσης θηλυκό κόκερ σπάνιελ 12-13 ετών.
Δεν γνωρίζω το παρελθόν της CAO εκτός του ότι μαζεύτηκε από φιλοζωικό σωματείο σε κακή κατάσταση από το δρόμο με καλαζάρ, ψωρίαση, χτυπήματα κλπ.
Της έγινε θεραπεία ωστόσο για ευνόητους λόγους δεν υπήρχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για υιοθεσία.
Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου:
- Δείχνει να αποδέχεται τη θέση της στην οικογένεια σε σχέση με την κοκερίνα. Ενδείξεις επιθετικότητας δεν έχω μέχρι σήμερα. Η μικρή αν και εξαιρετικά επιφυλακτική [αλίμονο!] αρχικά, έχει πλέον συνηθίσει και κυκλοφορεί δίπλα της, μπροστά στη βόλτα κλπ. Δέχεται και τις συγκρατημένες επιθέσεις φιλίας της CAO.
- Ομοίως δεν έχω συμπτώματα επιθετικότητας στη βόλτα απέναντι σε άλλα σκυλιά [μέχρι τώρα βέβαια έχουμε "συναντήσει" μόνο φιλικά σκυλιά -αποφεύγω τις συναντήσεις με θηρία]. Περπατάει δίπλα μου χωρίς να τραβάει και δέχεται [ως και επιδιώκει] χάδια από 3ους ανθρώπους.
- Επεισόδια: άνευ εμφανούς αιτιας επίθεση κυριαρχίας στο θηλυκό westy του κουμπάρου μου. Με προβλημάτισε ότι έγινε τη 2η ημέρα συνύπαρξης και χωρίς πρόκληση [βέβαια μπορεί να υπήρχαν προηγούμενα].
- Με εμένα είναι υπάκουη γενικά αν και μερικές φορές πεισματάρα. Ακούει στο παράγγελμα "έλα' καθώς και στο γενικό απαγορευτικό ["Ε!", "ΜΗ"]. Μετά τα Χριστούγεννα σκέφτομαι για εκπαίδευση.
- Το ένστικτο υπάρχει. Το βράδυ περιπολεί στο σπίτι και κάθε φορά θα έχω ένα επεισόδιο γαυγίσματος. Επίσης η μετάβαση από "κοιμάμαι" σε "έχω πεταχτεί όρθια και έτοιμη" είναι αστραπιαία. Γάτα, όπως λένε οι ειδικοί.
Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν ισχυρές ενστάσεις στο να έχεις τέτοιο σκύλο στην πόλη και σας διαβεβαιώνω ότι πριν αποφασίσω να την υιοθετήσω το σκέφτηκα - έψαξα πολύ. Στην παρούσα φάση μπορώ και της εξασφαλίζω 2 βόλτες την ημέρα τις καθημερινές [ 2- 2,5 ώρες περπάτημα] και 3 το Σ-Κ [+1 ώρα].
Φυσικά έχω και απορίες:
- υπάρχει κάποιος χώρος περιφραγμένος στην Αττική για να την "αμολύσω" χωρίς φόβο και κίνδυνο? Ειδάλλως κάθε Σ-Κ θα έχει εκδρομή στην ύπαιθρο.
- Έχω την εντύπωση ότι το 2-3% βάρος/τροφή είναι υπερβολικό. Επίσης: προτεινόμενη ξηρή τροφή? [έψαξα σε threads αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα]. Αντιλαμβάνομαι ότι θα προτιμάται η χαμηλής ενέργειας και γιαυτό είμαι επιφυλακτικός με τη barf παρότι σαν αρχή θεωρώ ότι είναι σωστή. Μέγεθος: περίπου 60 κιλά, "αρκουδικής" μορφολογίας.
- Είναι σκύλος εργασίας. Κάποια ιδεα για το πως θα την "κινητοποιήσω"?
- Ισχύει αυτό που έχει γραφεί: ΔΕΝ είναι σκύλος που θα προσαρμόσεις εσύ στη ζωή σου. Πρέπει να κάνεις θυσίες.
Συγγνώμη προκαταβολικά για το μέγεθος του μνμτος - ελπίζω οι απορίες μου να μην έχουν απαντηθεί σε άλλα threads. Σε αυτή την περίπτωση θα ήμουν ευγνώμων για τα σχετικά λινκ.

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλημέρα και Καλοσόρισες

Ειναι θρυλικό και δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερα θέματα.
Οταν προσαρμοστεί στο περιβάλλον να προσέχεις με τους ξένους.
Να προσέξεις με το φαγιτό να τρώνε μακριά το ενα απο το άλλο και να είσαι
πάντα μροστά. Μεχρι να μάθεις τον χαρακτήρα της και της ιδιαιτερότητες της
φιλης τα μάτια σου 14 και στις βόλτες. Αυλή έχεις;
 


pk68

Member
28 Δεκεμβρίου 2013
17
4
Καλημέρα και Καλοσόρισες

Ειναι θρυλικό και δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερα θέματα.
Οταν προσαρμοστεί στο περιβάλλον να προσέχεις με τους ξένους.
Να προσέξεις με το φαγιτό να τρώνε μακριά το ενα απο το άλλο και να είσαι
πάντα μροστά. Μεχρι να μάθεις τον χαρακτήρα της και της ιδιαιτερότητες της
φιλης τα μάτια σου 14 και στις βόλτες. Αυλή έχεις;
Ευχαριστώ. Τρώνε μακρυά - γενικά έχω τα μάτια μου 14, όπως είπες [σκανάρω τους χώρους από μακρυά για εντοπισμό/αποφυγή προβλημάτων]. Αυλή δυστυχώς δεν έχω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981