Ποιος έχει ψαράκια;


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Οι συνοδοντες μου τα χουν ριμαξει! Οι κλοουν επισης! Αλλα καλα να παθω που εχω μπλεξει αμερικη με αφρικη:p Tα χω 4-5 χρονια ομως και λυπαμαι να τα δωσω :(
απα πα πα αν εισουν σε φορουμ με ψαρια θα σε κραζαμε τωρα :)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κριμα και τα καμαρωνα τα φυτα μου!!!!

Α δεν ηξερα οτι τα κλοουνακια κανουν τετοια.
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Τι να σου πω, τα δικά μου ποτέ δεν έτρωγαν τα αληθινά φυτά, τους αγόρασα όμως ένα νέο είδος από γνωστό pet shop στο Ηράκλειο και σε 3 ημέρες δεν υπήρχε ούτε ρίζα και μιλάμε ήταν τεράστιο το φυτό! Τα anubias και τα marimo δεν μου τα τρώνε, όπως επίσης και το moss αλλά αυτό το τρώει το φίλτρο :p
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
απα πα πα αν εισουν σε φορουμ με ψαρια θα σε κραζαμε τωρα :)
Eχω ηδη φαει κραξιμο μην ανησυχεις :p
Τους εχω χωρο τουλαχιστον γιατι καποτε ειχα μια ψαροσουπα 60lt :)
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
οι σύνοδοντες (είχαμε 2...παρελθοντικός χρόνος :D ) δεν έτρωγαν φυτά αλλά τα ξεφύτευαν... κυνηγιόνταν μέσα στο ενυδρείο και πέρα οτι τρόμαζαν τα άλλα ψάρια ξεφύτευαν τα πάντα...μας έχει τύχει όμως να φύγουμε διακοπές 3ημερες και η ταΐστρα να κολλήσει και να μην ρίξει τροφή μάλλον καθόλου...όταν γυρίσαμε δεν υπήρχε ίχνος φυτού μέσα αλλά δεν θύμαμαι τι ψάρια είχαμε σε εκείνη τη φάση...

το καλύτερο ήταν το τηλεφώνημα στη μαμά με το που είδαμε το ενυδρείο άδειο...είχε έρθει να μας καθαρίσει το σπίτι :p:p και οι βλάκες εμείς νομίζαμε οτι πήρε και πέταξε τα φυτά απο το ενυδρείο...δεν μπορούσαμε να το χωνέψουμε οτι τα έφαγαν όλα τα ψάρια...απο την μαμά άκουσα και ένα χεσιματάκι για την τρίχα του έκτορα σε όλο το σπίτι έτσι για να μην ξεχνιόμαστε...:D
 








BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδή είμαι εντελώς άσχετος, αν θέλετε διαφωτίστε με!
Ξέρω ότι κάποια είδη ψαριών εκτρέφονται!
Ισχύει για όλα αυτό, ή υπάρχουν και ψαράκια που αιχμαλωτίζονται;Και τα κοράλλια κι οι άλλοι αντίστοιχοι οργανισμοί που χρησιμοποιούνται για τα θαλάσσια ενυδρεία, από που προέρχονται;
Σχεδόν όλα τα γλυκού νερού εκτρέφονται, εκτός απο τα λεγόμενα άγρια τα οποία προέρχονται απο το φυσικό τους περιβάλλον.
Στα θαλασσινά ψάρια το 90% είναι απο την θάλασσα, ελάχιστα είναι τα ζωντάνα που μπορούν να γεννήσουν μέσα σε ενυδρείο. Τα μόνα που μου έρχονται κατα νου είναι τα Ocellaris. Όσο για τα κοράλια τα πράγματα είναι πιο μπερδευμένα γιατί πολύ χομπίστες τα μοιράζουν μεταξύ τους. Για παράδειγμα ένα κοράλλι θα βγει απο την θάλασσα και θα αναπτυχθεί σε φάρμα όπου μετά απο 1-2 χρόνια το κόβουν και το πουλάνε. Ένα κομμάτι θα φτάσει και σε μένα το οποίο θα μεγαλώσει και θα αναγκαστώ να το κόψω. Τα κομμένα κομμάτια πάνε σε φίλους και επαναλαμβάνεται το σκηνικό. Βέβαια υπάρχουν κοράλια τα οποία δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν σε αιχμαλωσία, οπότε και αφαιρούνται απο τον φυσικό τους περιβάλλον (παράδειγμα Goniopora, το οποίο έχει μέσο όρο ζωής σε ενυδρείο 1-1,5χρόνο).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ακριβότερο χόμπι σαλονιού είπα τα θαλασσινά ενυδρεία -καθότι για να ξεκινήσεις με το απλούστερο ανεκτό setup το κόστος εκκίνησης και τα πάγια έξοδα (λόγο ψύξης) είναι αρκετά μεγάλα
εννοείται ότι αν έχεις γλυκού νερού ενυδρεία συνολικού μεγέθους 5000 λίτρα στα οποία έχεις σε όλα διοξείδιο και άπειρα watt φωτισμού και της παναγιάς τα φρύδια και του χριστού τα κοτσίδια θα πληρώνεις περισσότερα απο ότι άν είχες ένα απλό reef ενυδρείο
και σαφέστατα ένα χόμπι πάει όσο ακριβά θέλεις να πάει
απλά έχω την αίσθηση ότι τα θαλασσινά μόνο λόγο αλατιού και ψύξης ....είναι πιο αλμυρά απο όλα τα άλλα χόμπι σπιτιού

Με την αιχμαλωσία αγρίων ειδών....ολα σχετικά είναι
για να καταλάβεις Foibos δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να εξαφανιστούν τελείως ψάρια απο κάποια λίμνη (λόγο βιομηχανικής μόλυνσης ας πούμε) και να μην εξαφανιστεί το είδος λόγο των ενυδρειάδων οι οποίοι να είσαι σίγουρος ότι με τιμή θα χαρίσουν πληθυσμούς ψαριών τους πίσω στο φυσικό τους περιβάλλον
Νομίζω ότι έχει ήδη γίνει με το κουνουπόψαρο ή γκιζάνι(ας διορθώσουν οι εμπειρότεροι) το οποίο οι συνεχείς αρδεύσεις και η υπερβολική χρήση λιπασμάτων και ζιζανιοκτόνων έτειναν να το εξαφανίσουν κι ευτυχώς που κάποιοι ενυδρειάδες κατάφεραν να το αναπαράγουν σε αιχμαλωσία και δεν χάθηκε(είναι και ένας φυσικός ελεγκτής των πληθυσμών κείνων των αναθεματισμένων κουνουπιών.....)

Γενικά
δεν νομίζω ότι το πρόβλημα των ψαριών (όπως και των ωδικών πτηνών επίσης) είναι η σύλληψη για ικανοποίηση χόμπι διαφόρων απο εμάς
όσο μάλλον η άκρατη βιομηχανική και οικιστική ανάπτυξη που υποβαθμίζει ή και εξαλείφει τους φυσικούς βιοτόπους των.........

προσωπικά πάντως προτιμώ να διατηρώ είδη που αναπαράγονται με ευκολία στο ενυδρείο(μου δίνει μία αίσθηση ότι δεν τα έχω σε "κακές" συνθήκες....)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και υπάρχουν φυτά που δεν τρώγονται απο τα φυτοφάγα ψάρια όπως οι ανούμπιες ας πούμε
αν και ακόμα και με φυτοφάγα ψάρια μπορείς να ταίζεις τροφές καθαρά φυτικές που και πού και να μην στα πειράζουν τα φυτούλια σου.........
ανάθεμα την άλγη μου!!!!!!!!!!!!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ακριβότερο χόμπι σαλονιού είπα τα θαλασσινά ενυδρεία -καθότι για να ξεκινήσεις με το απλούστερο ανεκτό setup το κόστος εκκίνησης και τα πάγια έξοδα (λόγο ψύξης) είναι αρκετά μεγάλα
Δεν υπερβάλλω λέγοντας ότι πολλές φορές η τιμή ξεπερνάει τα 8.000Ε... :(
Μόνο το αλάτι μου κοστίζει x4 με αυτά που δίνω μηνιαίως για το σκύλο. Άι καράμπα!!!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ μία έτσι απαλά που το κοίταξα κάποτε.......το ελάχιστο "δόκιμο" μέγεθος γυάλας
ο ζωντανός βράχος
τα σκίμερ και τα τσιλερ και τα μπίμπερ:lol:
και το αλάτι........
οι οι οι μανούλα μου

κριμπένσις και πάλι κοκόνια!!!!!!!!!!
είναι γλυκά και ήσυχα - πλην των περιπτώσεων που κρίνεται αναγκαίο να το παίξουν aggresive
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και θα κάνω μια ερώτηση ελπίζω να μην ανάψει φωτιές ... τρώτε ψάρια ?
απο το ενυδρείο μας?
βασικά γίνεται
αλλά δεν είναι καθόλου νόστιμα.......
εγώ θα το έκανα-αλλά δεν τρώω ούτε ιχθυοτροφείου.........:p
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
όχι απο το ενυδρείο γενικά ψάρια
γιατί μου φαίνεται περίεργο κάποιος να έχει ψάρια και να τρώει θαλασσινά
 


tetix

Member
2 Οκτωβρίου 2009
16
0
Π.Φώκαια
μεγαλη κουβεντα και με μεγαλη πολεμικη απο υπερμαχους και πολεμιους
ειδικα για τον Αμαζονιο τρεχουν μελετες που η συλλογη ψαριων βοηθαει τον ποταμο και δεν αποψηλωνεται απο τους ντοπιους για γεωργία ειναι ενα καλο εισοδημα για αυτους . Στην θαλασσα δεν γνωρίζω να σου πω για τον Αμαζωνιο οτι θες παντως
Κάτι ανάλογο ισχύει και στην θάλασσα. Γενικά θεωρείται πως το εμπόριο –σύμφωνα με μελέτες μερικών από τους κορυφαίους θαλάσσιους βιολόγους (Dr. Sprung, Dr. Calfo κτλ)- έδωσε οικονομικά κίνητρα προστασίας των υφάλων από την αλίευση τους από τους ντόπιους με την χρήση καταστροφικών μεθόδων (όπως πχ δυναμίτη, ανεμότρατας κ.τ.λ.), μεγαλύτερα σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και από εκείνα του καταδυτικού τουρισμού.
Ανοικοδομήσεις ήδη κατεστραμμένων υφάλων για εμπορικούς λόγους κ.ο.κ.
Επίσης με την διάδοση του χόμπι μελετήθηκαν κοράλλια και τρόποι προστασίας τους από τις κλιματικές αλλαγές που δεν μπορούσαν να μελετηθούν σε συνθήκες μη αιχμαλωσίας. Κάποια απ’ αυτά μάλιστα που βρίσκονται σε ενυδρεία, επιστρέφουν ως πρώτη ύλη ξανά στην φύση σε ανοικοδομήσεις ορισμένων κατεστραμένων φυσικών υφάλων όπως π.χ. Καραϊβική κ.τ.λ.
 
Last edited:




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Fish... mmmmmmm... yummy....

@Kokoni, μόνο η φράση "ζωντανός βράχος" μου αρκει να πάθω πανικό. Όταν έμαθαν οι δικοί μου ότι έδωσα 700Ε για πέτρες πήγαν να με πετάξουν έξω απο το σπίτι :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981