Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Νικο, μονο βλακεια δεν ειπες. Είπες το πιο λογικο πραγμα, αλλά στην περιπτωση μας το πιο «βαρυ» φαγητο που επιτρεπεται είναι το βραστο κοτοπουλο με ρυζι. Κανονικα πρεπει τροφη k/d αλλά η Ζηνα δεν την τρωει.
Περα από τη διατροφη με συκωτι κλπ, υπαρχουν φαρμακα και βιταμινες, τα οποια όμως και παλι για την ωρα δεν ενδείκνυνται.
Σε ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον σου φιλε.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Περαστικα στην μικρη και ολα να πανε καλυτερα(που θα πανε γιατι το ''κυνηγας'' το θεμα)!
:)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ο αιματοκριτης της Ζηνας επεσε στο 21,3.

Υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:
-Η θεραπεια με το milteforan δεν απεδωσε τα αναμενομενα.
.
Αυτη την περιπτωση στην ανεφεραν οι γιατροι ? Εγω θεωρω πως ειναι πολυ νωρις για να βγει τετοιο συμπερασμα.Αν θες , παρε τηλεφωνο στη virbac (210 6219520) και ζητα τον κτηνιατρο τους (ενας πολυ καλος κυριος ειναι που φυσικα δεν θα πει ασχημα πραγματα για το προιον της εταιρειας του, αλλα μπορει να σου δωσει μερικες πληροφοριες για την προσδοκωμενη αντιδραση στο milteforan ,ειδικα για συγκεκριμμενες αιματολογικες παραμετρους)

...αλλωστε , με την τρεχουσα νεφρολογικη κατασταση , η σκυλιτσα ειναι ''υποψηφια'' για glucantime , συμφωνα με τους γιατρους ? :(Σε τετοιες θεραπειες , η αναλυση κοστους-ωφελειας δινει συνηθως την απαντηση αλλα ,για καποιο λογο , με ''τρομαζει'' το glucantime ...:-|

Καλη συνεχεια να εχετε ...:)
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Περίμενε να δεις τι θα κάνει το Milterforan...γιατι Glucantim με νεφρά..είναι πόλύ κακός συνδυασμός.
Αθήνα, δεν έχεις κανένα λόγο να κατέβεις...η Κτηνιατρική στη Θεσσαλονίκη, είναι ότι καλύτερο υπαρχει.
Προσπαθησε να της δίνεις k/d..έστω με σύριγγα, σε μορφή κρέμας.
Πόσο χρονών είναι η σκύλα?
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια, τα ανεφερα ολα, αλλά χωρις λεπτομερειες, οπως ακριβως τα ειπαν οι γιατροι. Μιλαω για τις πιθανοτητες.

Και αυτοι ειναι επιφυλακτικοι για τις ενεσεις λογω νεφρων. Αλλά στην αναγκη θα ζητησουν να τις κανουμε.

Πρεπει να περιμενουμε και το σιγουρο ειναι οτι θα περασει μια μεγαλη περιοδος συνεχων εξετασεων και μεγαλης ταλαιπωριας για την Ζηνα.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
...καλη δυναμη κ στους δυο σας.Κ μετα, οταν περδικωσει η Ζηνα, δεν θα ξαναφαει κοτοπουλο και ρυζι για δεκα ζωες!

ΟΛΑ θα πανε ΚΑΛΑ!

Υγ: ειναι τυχερη που σε εχει και νοιαζεσαι τοσο...Ειμαι σιγουρη οτι το νιωθει, το ξερει και της δινει τη δυναμη που χρειαζεται. Πιο δυνατοι θα βγειτε απο αυτο και πιο δεμενοι! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Άρη όλα αυτά μου θυμίζουν την ιστορία της Νεφέλης-της αδεσποτούλας που είδες- αλλά με πολύ καλύτερα δεδομένα. Εγώ λέω να δώσεις χρόνο στο φάρμακο, είναι νωρίς ακόμα.
Η Νεφέλη βέβαια αν και με ταλαιπωρημένα νεφρά δεν γλίτωσε το Glucantime που την οδήγησε βέβαια σε διαπιστωμένη νεφρική ανεπάρκεια πλέον.
Δώσε χρόνο και έπειτα ψάξτε τον λόγο της αναιμίας. Μην φοβάσαι για το αν είναι καλοί οι γιατροί ειλικρινά στο λέω.
Είναι πολύ πολύ ευτυχές ότι η κλινική της εικόνα είναι καλύτερη, το τρίχωμα είναι φυσιολογικό τώρα?
Μην δώσεις συκώτι και εντόσθια, έχουν πολύ πρωτείνη και θα επιβαρύνει τα νεφρά.
Περιμένουμε νέα.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σας ευχαριστω κυρίες μου για τις ευχες.

Βασω, υπαρχει μια ελαχιστη βελτίωση στο τριχωμα. Οι γιατροι ειπαν ότι μπορει να παρει μεχρι και εξαμηνο για να επανελθει και ότι αυτό είναι το τελευταιο που τους απασχολεί.

Απαγορευσαν το συκωτι και ειπαν αυτο που λες κι εσυ.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
εγω απο τα ιατρικα δεν ξερω να βοηθησω απλα στελνω τις καλυτερες ευχες μου για την μικρη και τις ευχες μου σε σενα για κουραγιο!!
ολα περαστικα θα ειναι!!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασω μου, η Ζηνα δειχνει εδώ και αρκετες μερες όπως ηταν πριν αρρωστησει.
Εχει την ιδια ζωντανια και ενεργεια, δεν εχει ησυχια ολη μερα και κανουμε πλεον κανονικες μεγαλες βολτες.

Δεν ανανεωσα το θεμα γιατι περιμενω τις νεες εξετασεις. Αυριο θα κανουμε γενικη αιματος εδώ στην Ξανθη για να δουμε πώς παει ο αιματοκριτης και μικρο ελεγχο ουρων (κρεατινινη και ουρια) και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

Σε δυο εβδομαδες θα παμε παλι στην Θεσσαλονικη για πληρεις εξετασεις όπως τις άλλες φορες. Τοτε θα φανει πλεον καθαρα, μια και περασε αρκετος καιρος, η επιδραση της θεραπειας και η κατασταση των νεφρων και θα παρθουν αναλογες αποφασεις.

Πριν λιγες μερες πηρα και τα αποτελεσματα της Ηρας από το εργαστηριο. Ηταν αρνητικη στην λεϊσμανιωση και ερλιχιωση. Κανονικη εξεταση με τιτλο, όχι το σναπ τεστ.
Πιστευω ότι η Ηρα εχει αντοχη στο μικροβιο. Αποκλειεται να μην τσιμπηθηκε ένα καλοκαιρι που κοιμοταν εξω στο κτημα, παρολο που την ειχα αρκετα προστατευμενη.

Ηδη βεβαια την εχω φορτωσει με καινουριο scalibor, advantix, frontline και σε λιγο και anti-phlebotome.
Το ιδιο και την Ζηνα αλλά σε μικροτερο βαθμο. Μην την ξεκανουμε με τα πολλα φαρμακα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Χαίρομαι!Εύχομαι οι επόμενες εξετάσεις της να είναι άψογες.

Ηδη βεβαια την εχω φορτωσει με καινουριο scalibor, advantix, frontline και σε λιγο και anti-phlebotome.
Το ιδιο και την Ζηνα αλλά σε μικροτερο βαθμο. Μην την ξεκανουμε με τα πολλα φαρμακα
:D:D:DΠαν μέτρον άριστον!Μην της φλομώσεις τις καημένες!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα παιδια

Καναμε σημερα το πρωι την γενικη αιματος.
Ο αιματοκριτης μας πεταχτηκε από το 21 στο 34 :):):)
Εξακολουθει να είναι χαμηλος αλλά βελτιωθηκε δραματικα. Η υπολοιπη γενικη είναι καλη.

Το 21 ηταν αποτελεσμα του πανεπιστημιακου εργαστηριου πριν 12 μερες και το 34 του εργαστηριου του γιατρου μας που δειχνει λιγο πιο κατω, οπότε μπορει ο αιματοκριτης να είναι κοντα στο 36, αλλά αυτό είναι μονο μια υποθεση.

Ουρων δεν καναμε τελικα γιατι δεν μπορεσα να παρω ουρα και δεν ηταν μεσα στο πλανο του καθηγητη όπως νομιζα. Θα γινει σε δυο εβδομαδες στη Θεσσαλονικη μαζι με τον πληρη ελεγχο, οπου και θα φανει το σημαντικοτερο που ειναι η κατασταση των νεφρων.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981