Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
μηπως του το βαλω 10 μερες συνεχεια κ μετα το βγαζω μεσα κ το ξαναβαζω στη βολτα(τα εχω παιξει με το θεμα)

Στην θαλασσα κανει να μπαινει?
Μηπως πρεπει να το βγαζω για τα ψαρια?
οταν μπαινει στη θαλασσα πρεπει να της το βγαζεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
οταν μπαινει στη θαλασσα πρεπει να της το βγαζεις.
Σωστά - το βγάζεις για να μην μολύνεις το περιβάλλον. Υπάρχει κι άλλος λόγος όμως που καλό είναι να το βγάζεις όταν το σκυλί είναι μέσα στο νερό, που μας πήρε ...λίγα χρόνια να τον ανακαλύψουμε με τη FrenchieFan. Παρατηρούσαμε ότι το λευκό τρίχωμα που υπάρχει στο λαιμό των γαλλικών, συχνά βαφόταν ροζ ή ελαφρά καφετί. Νομίζαμε ότι είναι ερεθισμός ή αλλεργία από το scalibor. Πέρυσι, η Frenchiefan ανακάλυψε ότι το scalibor έχει στο κούμπωμα ένα μεταλλικό στοιχείο που σκουριάζει. Από εκεί ήταν το xρώμα στο τρίχωμα τελικά... :dohh:
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Να ρωτησω κι εγω κατι αλλο?
Θελω να της βαλω scalibor αλλα η κτηνιατρος μας ειπε οτι εφοσων τη παιρνουμε στο κρεβατι τη φιλαμε κλπ να μην φορεσουμε. Τι να κανουμε?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να ρωτησω κι εγω κατι αλλο?
Θελω να της βαλω scalibor αλλα η κτηνιατρος μας ειπε οτι εφοσων τη παιρνουμε στο κρεβατι τη φιλαμε κλπ να μην φορεσουμε. Τι να κανουμε?
Εγώ δεν έχω πάθει τίποτα... Οκ, δεν δαγκώνω και το scalibor! :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να ρωτησω κι εγω κατι αλλο?
Θελω να της βαλω scalibor αλλα η κτηνιατρος μας ειπε οτι εφοσων τη παιρνουμε στο κρεβατι τη φιλαμε κλπ να μην φορεσουμε. Τι να κανουμε?
Ουτε εμεις δεν εχουμε παθει τιποτα τοσα χρονια- με 3 σκυλια με Scalibor στο κρεβατι!
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σωστά - το βγάζεις για να μην μολύνεις το περιβάλλον. Υπάρχει κι άλλος λόγος όμως που καλό είναι να το βγάζεις όταν το σκυλί είναι μέσα στο νερό, που μας πήρε ...λίγα χρόνια να τον ανακαλύψουμε με τη FrenchieFan. Παρατηρούσαμε ότι το λευκό τρίχωμα που υπάρχει στο λαιμό των γαλλικών, συχνά βαφόταν ροζ ή ελαφρά καφετί. Νομίζαμε ότι είναι ερεθισμός ή αλλεργία από το scalibor. Πέρυσι, η Frenchiefan ανακάλυψε ότι το scalibor έχει στο κούμπωμα ένα μεταλλικό στοιχείο που σκουριάζει. Από εκεί ήταν το xρώμα στο τρίχωμα τελικά... :dohh:

;) μου έλυσες μια τεράστια απορία που είχα και όπως έβλεπα πλαστικό το κουμπομα του σκάλιμπορ δεν είχα προσέξει οτι απο κάτω είχε ενα μεταλλικό κομματάκι το οποίο και σε μας ξEβαφει! thank you!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ειχα βαλει στον σκυλο Scalibor οταν ηταν κουταβι Και επειδη ξυνοταν και μετα απο μερικες ωρες αρχισε να παραπαταει το εβγαλα αμεσως.Παρολο που το ειχα αφησει να ξεθυμανει 1-2 ημερες. Περυσι το καλοκαιρι αν θυμαμαι καλα του εβαλα Advantix την οποια μοιρασα σε 4 διαφορετικα σημεια. Τον πειραξε και αυτη,του δημιουργησε στο σημειο εκεινο 1 γρουμπαλακι το οποιο εφυγε σιγα-σιγα.Δεν ξαναεβαλα τιποτα απο τα 2. Μετα του εβαλα 1 αμπουλα Frontline και δεν ειχε καποιο προβλημα.Οποτε αναγκαστικα τον ψεκαζα με σπρευ σιτρονελας σε καθε βολτα οταν σουρουπωνε.Επισης οταν ηταν κουταβι τον ειχα ψεκασει με σπρευ Frontline και δεν ειχε καποιο προβλημα. Αν οντως ο σκυλος ειναι αλλεργικος σε αυτα τα 2(Scalibor και Advantix)εχω μονο την επιλογη της Frontline η οποια ομως δεν καλυπτει για σκνιπα. Οποτε τι θα ηταν λογικο να κανω,να συνεχισω με αμπουλα Frontline και σπρευ σιτρονελας το καλοκαιρι?Σκεφτηκα μηπως εβρισκα καποια αμπουλα που να καλυπτει για σκνιπα αλλα που θα εχει διαφορετικες ουσιες απο αυτες της Advantix με το σκεπτικο να μην τον πειραξει.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
υπαρχει καποια αλλη επιλογη εκτος σκαλιμπορ , αντβαντιξ?
Το μπιομπαντ κανει δουλεια? το χρησιμοποιει καποιος?

Δεν ξερω για καποιο αλλο..
 






Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Χορήγησα advantix στον Rock για πρώτη φορά την Κυριακή που μας πέρασε. Την άπλωσα απο το σβέρκο και κατά μήκος της ράχης. Δεν είδα να τον ενοχλεί καθόλου. Σήμερα όμως ο Ροκ ξύνεται αρκετά, υπάρχει περίπτωση να είναι απο την αμπούλα ύστερα απο 2 ημέρες;;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το φορούσα στην φιλοξενούμενη, μαζί με αμπούλα και σιτρονέλλα. Μέχρι τον Αύγουστο που έφυγε ήταν καθαρή από λεϊσμανίαση και οι πρόσφατες εξετάσεις που της έκανε ο Γερμανός δείχνουν ότι δεν την τσίμπησε μολυσμένη σκνίπα. Μπορεί, βέβαια, να ήταν καθαρή σύμπτωση. Ούτε ο δικός μου με το scalibor ανέβασε τίτλο την ίδια περίοδο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Χορήγησα advantix στον Rock για πρώτη φορά την Κυριακή που μας πέρασε. Την άπλωσα απο το σβέρκο και κατά μήκος της ράχης. Δεν είδα να τον ενοχλεί καθόλου. Σήμερα όμως ο Ροκ ξύνεται αρκετά, υπάρχει περίπτωση να είναι απο την αμπούλα ύστερα απο 2 ημέρες;;
Σε μικρόσωμα την βάζεις μόνο στο σβέρκο.
 




Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Το φορούσα στην φιλοξενούμενη, μαζί με αμπούλα και σιτρονέλλα. Μέχρι τον Αύγουστο που έφυγε ήταν καθαρή από λεϊσμανίαση και οι πρόσφατες εξετάσεις που της έκανε ο Γερμανός δείχνουν ότι δεν την τσίμπησε μολυσμένη σκνίπα. Μπορεί, βέβαια, να ήταν καθαρή σύμπτωση. Ούτε ο δικός μου με το scalibor ανέβασε τίτλο την ίδια περίοδο.
το ψαχνω online κ δεν μπορω να το βρω ..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χορήγησα advantix στον Rock για πρώτη φορά την Κυριακή που μας πέρασε. Την άπλωσα απο το σβέρκο και κατά μήκος της ράχης. Δεν είδα να τον ενοχλεί καθόλου. Σήμερα όμως ο Ροκ ξύνεται αρκετά, υπάρχει περίπτωση να είναι απο την αμπούλα ύστερα απο 2 ημέρες;;
Ναι έχει συμβεί στον δικό μου. Εντονος κνυσμός μετά από 1-2 μέρες, τριχόπτωση που συνεχίστηκε για 1 με 1.5 μήνα περίπου και εξάνθημα. Όλα αυτά στο σημείο εφαρμογής και γύρω γύρω. Παρακολούθησέ τον.

Να σημειώσω πως το ίδιο έπαθε και με το scalibor.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κι εμας η μικρη, ενω 2 φορες που της ειχαμε βαλει advantix δεν τη πειραξε καθολου, τωρα τη τελευταια φορα που της εβαλα στο λαιμο στη μεση της ραχης και στη βαση της ουρα, μετα απο 2 μερες μεχρι και σημερα ξυνεται πολυ εντονα στη βαση της ουρας. Την εψαξα δεν εχει καποιο εξανθημα ή κατι τετοιο.