Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.






Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
η σκνιπα ειναι μικροτερη .τελως παντων ,εχω βρει μια κουνουπιερα που κανει για σκνιπα ,αλλα κανει 45 ευρω,αν ειναι να παρω την απλη που κανει 15,γιααυτο ρωταω.

Θα σφιξω το σκαλιμπορ μαλλον το ειχα χαλαρο.

Παιζει ρολο στην αποτελεσματικοτητα του σκαλιμπορ οτι εχω ψεκασει το σκυλο με λαδι και εθαιρια ελαια? η δεν παιζει ρολο? οι τριχες του εχουν λαδι πανω. Το σκουπησα παντως με πετσετα για να ειμαι σιγουρος.

Το λαδι οντως ειναι ασχημο οπως μενει πανω στον σκυλο.
Θα δοκιμασω αυτο με το ξυδι σαν βαση.
Παντως ειδα εντομο μεγαλο κουνουπι μαλλον που ειχε κατσει στο ποδι της , ενω μια ωρα πριν την ειχα πασαλειψει με σιτρονελα-ευκαλυπτο-βασιλικο-λαδι . Απογευμα ηταν κ εβρεχε μεσα σε φαραγγι.
Κ σταθηκαμε για 1 λεπτο να μη βρεχομαστε ...

Τα ελαια δεν ειναι η καλυτερη προστασια μεχρι στιγμης απο αυτα που βλεπω.
Ειναι αποτελεσματικα σχεδον 100% στις μυγες παντως.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Γεια σας.
Γνωριζει κανεις το Frezyderm Crilen Cream ?
ειναι γαλακτωμα αντιπαρασιτικο για ανθρωπους. κανει να μπει σε σκυλο ομως?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eχεις τρελαθει ε?

Καραρχην οσο παιρνει ζυλαπουρ δε μπορει να ξαναμολυνθει... οποτε ηρεμησε!!
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Λιγακι..!!!χαχα
Θελω να βρω μια καλη λυση , να τα αγορασω κ να ξεμπερδευω:D

Δεν το ηξερα οτι δεν κολαει, για 1 χρονο μαλλον θα το παιρνει..
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Eχεις τρελαθει ε?

Καραρχην οσο παιρνει ζυλαπουρ δε μπορει να ξαναμολυνθει... οποτε ηρεμησε!!
αληθεια? :eek: Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
αληθεια? :eek: Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο?
Δε μπορω να στο εξηγησω οχι. :p Θυμαμαι ομως οτι μου το ειχε πει ενας κτηνιατρος. Οσο το ζωο βρισκεται σε θεραπεια δε μπορει να επιμολυνθει ή να μεταφερει τη νοσο. Δεν κανεις και συ μια ερωτηση για να δουμε τι θα πει και ο δικος σας?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αν είναι έτσι, τότε γιατί δεν δίνουμε στα σκυλιά μας ζυλαπουρ για να είναι 100% προστατευμένα; έχει κάποιες παρενέργειες;
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δε μπορω να στο εξηγησω οχι. :p Θυμαμαι ομως οτι μου το ειχε πει ενας κτηνιατρος. Οσο το ζωο βρισκεται σε θεραπεια δε μπορει να επιμολυνθει ή να μεταφερει τη νοσο. Δεν κανεις και συ μια ερωτηση για να δουμε τι θα πει και ο δικος σας?
ok οταν παω θα τον ξαναρωτησω :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν είναι έτσι, τότε γιατί δεν δίνουμε στα σκυλιά μας ζυλαπουρ για να είναι 100% προστατευμένα; έχει κάποιες παρενέργειες;
Καποιοι δινουνε τους "επικινδυνους" μηνες.
Η χρονια χρηση ζιλαπουρ εχει παρενεργειες ναι. Ξερω σκυλο που εχασε το ενα του νεφρο απο αυτο.Γι αυτο το λογο πρεπει να γινονται συχνοτερα βιοχημικες εξετασεις.
 








ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Για την exspot καμια εμπειρία;
Επειδη ειχε τελειωσει η advantix για μεγαλοσωμα στη Θεσσαλονικη πριν 3 βδομαδες περιπου κ επειδη η exspot ειναι θεωρητικα η μονη μαζι με την advantix που καλυπτει σκνιπα ρωτησα για να βαλουμε.. Οι απαντησεις απο 2 κτηνιατρους κ ενα πετ σοπ(που ειχε μαλιστα εξσποτ) ηταν οι εξης: Δεν κανει δουλεια, Δεν τη χρησιμοποιω γιατι δεν κανει δουλεια, Καλυτερα να σου βαλω σε μια αμπουλα νερο περισσοτερη δουλεια θα κανει!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μπερδεύτηκα, το scalibor πόσο καιρό είναι δραστικό? 4 μήνες? 6 μήνες?

Θέλω να βάλω σε 3 αδέσποτα (πιστεύω θα μ'αφήσουν). Κόβεται εύκολα αν πιαστεί? Να το αφήσω πολύ χαλαρό ή έτσι πιάνεται πιο εύκολα?
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
εγώ χτές του έβαλα την eliminall αλλα επειδή την είδα για πρώτη φορά και μου φάνηκε πάμφθηνη σε σχέση με την frontlline, είναι καλή; Άσχετη στην κυριολεξία με αυτά. Για scalibor έχουμε θέμα γιατί του βγάζει δερματικά και το κόψαμε :(
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πως γινεται αμπουλες που ειναι καινουριες στο εμποριο και περιεχουν ιδιες ουσιες με επωνυμες αμπουλες(Frontline η Advantix),οχι μονο να μην ειναι εξισου αποτελεσματικες αλλα να εχουν και παρενεργειες?
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ίδιες ουσίες ακριβώς δε γίνεται.Ίδιο το βασικό συστατικό της φόρμουλας ίσως..
Σκέψου τα red bull για παράδειγμα.Ενεργειακά ποτά με ταυρίνη υπάρχουν πολλά.Η γεύση και η σύνθεση των συστατικών αλλάζει όμως :)

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk