Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


pgiannis98

Member
1 Ιουνίου 2013
17
0
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο αγοράζεται την αμπούλα Exspot γιατί εμένα η κτηνίατρος μου, την πουλάει 10 ευρώ όπως π.χ. και την frontline combo; Ευχαριστώ!
 
Last edited:


Cockerspaniel

New Member
7 Ιουνίου 2013
3
0
Γεια σας, εχω ενα κουταβι και στο εμβολιο της λεπτοσπειρωσης μου βγηκε αλλεργικο,εφτασε η ωρα να βγει βολτα και λογω καιρου επρεπε να του παρω καποιο εξωπαρασιτικο κολλαρο.Αγορασα λοιπον ενα της TAFARM(βιολογικο) και μου ειπαν οτι ειναι αντιαλλεργικο.Λεω να το κρατησω τουλαχιστον μεχρι να μεγαλωσει λιγο και να μην ειναι τοσο ευαισθητος.το εχετε ακουστα?
 
Last edited:


Cockerspaniel

New Member
7 Ιουνίου 2013
3
0
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο αγοράζεται την αμπούλα Exspot γιατί εμένα η κτηνίατρος μου, την πουλάει 10 ευρώ όπως π.χ. και την frontline combo; Ευχαριστώ!
Μονο στο internet που το εψαξα η αμπουλα κανει γυρω στα 3 ευρω,οποτε καλυτερα να την αγοραζεις απο καποιο pet shop ή απο φαρμακειο
 


pgiannis98

Member
1 Ιουνίου 2013
17
0
Και εγώ τόσο είχα την εντύπωση ότι έκανε, δηλαδή 3 με3,50 ευρώ, και γενικά είχα διαβάσει ότι η Exspot ήταν αρκετά ποιο οικονομική από τιςάλλες και γι ’αυτό μου έκανε εντύπωση η ίδια τιμή όπως είπα μετην frontline combo.Ευχαριστώ!!! :)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
3,5 € την πηρα απο αλυσιδα κτηνιατρικης αποθηκης οπου εχει τα παντα απο φαρμακα σκυλου και δεν πουλαει ζωα.Πουλαει καποιες συγκεκριμενες τροφες αλλα μπορεις να παραγγειλεις καποια που θες.Επισης εχει καποια Κοκκαλα,Κονσερβες και μερικα αξεσουαρ σκυλου,λουρακια κλπ.Φτωχο σε ολα αυτα,αλλα ειναι καλη πηγη να παρεις καποιο φαρμακο σε καλη τιμη,φθηνοτερα απο πετ σοπς που πουλουν ζωα και εχουν θησαυρισει με το καλημερα.Η Advantix και η Frontline ειναι πιο ακριβες,εχουν καπου 8-9 ευρω οι φθηνοτερες για 4-10 κιλα.Στα επωνυμα πληρωνεις και το ονομα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Να σας ρωτήσω βρε παιδιά. Έχω μια βδομάδα τον Άρη στους γονείς μου γιατί έλειπα και με πήρε ο μπαμπάς μου χθες και με ρώτησε πόσο καιρό φοράει το scalibor γιατί λέει ξύνεται επίμονα στο λαιμό. Τον ρώτησα αν είδε ερεθισμό, μου είπε τίποτα ακόμα. Περίεργο μου φάνηκε γιατί το φοράει δυο μήνες. Προχθές έβαλε και την αμπούλα του (Frontline) ακριβώς πάνω στο μήνα (πήρε κ το milbemax του).

Παίζει να του έκανε ερεθισμό το scalibor δύο μήνες μετά? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η αμπούλα - που έτσι κι αλλιώς τι σχέση να χει με το λαιμό..?
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Δύο μήνες μετά να κάνει ερεθισμό το αποκλείω. Στην δικιά μου έκανε την δεύτερη μέρα και της το έβγαλα. Μήπως τον έχει ερεθίσει το κουμπωμα ,το σιδερακι μήπως σκουριασε.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Ναι τον παρακολουθούσα κι εγώ πολύ γι'αυτό τις πρώτες μέρες, έκανα κι αυτό που είπε η vrmode που το άφησα να ξεθυμάνει πρώτα και φαινόταν μια χαρά. Χμμ αυτό με το κούμπωμα δεν το σκέφτηκα, θα ρωτήσω, θενκς!
 




Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Μια ερωτησούλα και εγώ γρήγορη.

Spray ή αμπούλα καλύτερα;
advantix ή frontline,effipro,klp?

advantix εχει διαφορετικά συστατικά απο τα άλλα σκευασματα και στο site που είδα σε σχέση με την frontline κρατάει πιο καλά
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Συνηθως το σπρει χρησιμοποιειται για θεραπεια και η αμπουλα για προληψη.

Η advantix ειναι πιο δυνατη απο τη frontline και προστατευει για 15-20 μερες κι απ τη σκινπα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
ευχαριστώ.
έλεγα μήπως είχε καμιά διαφορά σαν προστασία που να δικαιολογεί την παραπάνω τιμή η αμπούλα

advantix θελω 5 ευρώ τον μηνα
ενω effipro θέλω 2 ευρώ τον μήνα

για σκνίπες έχω και το σκαλιμπορ
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω advantix επειδη ειναι δυνατη, χρησιμοποιω μονο στον μεγαλο μου που κανει αλλεργια στο σκαλιμπορ.

Μια χαρα ειναι η effipro.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό τον καιρό, επειδή τα μπάνια είναι λίγο απρογραμματιστα, πήραμε spray Frontline. Φοράει και το κολάρο της Tafarm για σκνίπα, και δεν ξέρω, αν απόψε, σου ήρθε και η μυρωδιά της σιτρονέλλας, όταν μας πλησιάσατε.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Αυτό τον καιρό, επειδή τα μπάνια είναι λίγο απρογραμματιστα, πήραμε spray Frontline. Φοράει και το κολάρο της Tafarm για σκνίπα, και δεν ξέρω, αν απόψε, σου ήρθε και η μυρωδιά της σιτρονέλλας, όταν μας πλησιάσατε.
Μάς απωθησε το γρυλισμα :p:p
Σιτρονελα βάζουμε το πρώι,σκαλιμπορ και εφιεπρο σπρέι.βασικά πιο χημικά πεθαίνεις...

Powered by Nexus 4
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η σιτρονέλλα είναι πιό φυσικό προϊόν, αλλά βάζετέ την το βράδυ γιατί ξεθυμαίνει μέχρι το βραδάκι που ξεκινανε οι σκνίπες.
(Είδες, όμως, με ένα μπαλάκι τι μπορώ να κάνω? Ουτε που έδωσε σημασία στον δικό σου μέχρι που θέλησε να μας γνωρίσει από κοντά)
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εγώ προμηθεύτηκα scalibor, του χορηγώ advantix, τον ψεκάζω και με σιτρονέλα και ο Θεός βοηθός γιατί σε 10 μέρες θα πάει να κάτσει Σαλαμίνα (που κάνουν πάρτι τα σκνιποειδή)!!!
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Εμεις έχουμε πολυ κουνούπι , σκνιπα, τα πάντα ολα!
Το παλεύουμε με advantix scalibor σπρέι το βραδυ και φιδακι!
Απο εκει και πέρα μονο τον σταυρό μου μπορω να κανω.
Η αλήθεια ειναι πως καθε χρόνο μας ψεκαζουν αλλα φέτος εχουν αργήσει οι αεροψεκασμοι και γι αυτο γινεται χαμός!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να αποφευγονται 2 διαφορετικα προιοντα εξωπαρασιτωσης οταν εχουν τουλαχιστον 1 ιδια κοινη ουσια,πχ Περμεθερινη.Γινεται υπερδοσολογια.

Εχει δοκιμασει κανεις σας αυτην την μαρκα αμπουλας?Αν οντως ειναι εξισου αποτελεσματικη με αυτες που εχουν χημικες ουσιες θα ηταν καλυτερη επιλογη.

BIOCTON < 15 Kg (3 Πιπέτες) :: Κατοικίδιο
 
Last edited:


socratisv

Member
7 Δεκεμβρίου 2009
12
0
Αμπούλες Biocton

  • Απωθούν ψύλλους, τσιμπούρια και σκνύπες
  • Περιέχουν εκχυλίσματα νέεμ και χρυσανθέμου 100% φυτικά
Δοσολογία: Σκύλος άνω των 30 kg> 2 αμπούλες των 2 ml κάθε 4 εβδομάδες.
Σκύλος 15-30 κιλών: 1 αμπούλα των 2 ml κάθε 4 εβδομάδες.
Σκύλος έως 15 κιλά: 1 αμπούλα 1 ml κάθε 4 εβδομάδες.
Κάθε συσκευασία περιέχει αμπούλες για περίοδο 3 μηνών.

Η εταιρεία βγάζει πολλά προϊόντα που δεν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά:αντιπαρασιτικά κολάρα με φυτικά εκχυλίσματα σε φωσφορίζουσα ή κανονική έκδοση, αμπούλες φιπρονίλ, στικ για τσιμπίματα (σαν τα ανθρώπινα), σαμπουάν με εκχυλίσματα ή τετραμεθρίνη, διάφορα αντιπαρασιτικά χώρου και επίπλων, κλπ

Beaphar - en