Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
εκτος απο το κολαρο καθε 4 μηνες και την αμπουλα καθε μηνα απο μαρτιο μεχρι οκτωβρη, το καλοκαιρι ψεκασμα με autan καθε βδομαδα.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ένα σχόλιο όσον αφορά τον τίτλο του νήματος...δεν έχει νόημα...

...μπορούμε να μιλήσουμε για
- ενδοπαράσιτα
- εξωπαράσιτα
- αποπαρασίτωση
- μόλυνση με παράσιτα (παρασίτωση)

Η λέξη "εξωπαρασίτωση" τί σημαίνει άραγε; Θα μπορούσε να σημαίνει μόνο τη μόλυνση με εξωπαράσιτα...

...Κατανοώ τη πρόθεση, αλλά γλωσσικά είναι εσφαλμένη έως παράδοξη επιλογή...η πρόθεση είναι να δηλώσει την αποπαρασίτωση για τα εξωπαράσιτα...

Επί του θέματος

Αν κατάλαβα καλά απ' ό,τι διάβασα
- η αμπούλα είναι για τη πρόληψη της μόλυνσης με εξωπαράσιτα
- ενώ το σπρέϋ το χρησιμοποιούμε για την απαλλαγή από τρέχουσα μόλυνση;

Ένας κτηνίατρος μου είχε πει να χρησιμοποιώ αμπούλα για το σώμα και σπρέϋ (ή ελληνιστί, εκνέφωμα) για τα πόδια και το κεφάλι...

Εχει κάποια δυσάρεστη παρενέργεια αν κάνω και τα δύο; Αν δλδ του δώσω αμπούλα και μετά (από καμιά βδομάδα πχ) τον ψεκάσω κι όλας ή το αντίστροφο;

Με τόσα πολλά σκυλιά που έρχεται σε επαφή καθημερινά φοβάμαι μόνο με την αμπουλα...αλλά δεν θέλω να επιβαρύνω και την υγεία με φάρμακα αν δεν χρειάζεται...

Αρχικά, όταν είχα πρωτοφέρει τα σκυλιά στο διαμέρισμα είχα χρησιμοποιήσει εκνέφωμα για την αποπαρασίτωση...τους δύο τελευταίους μήνες έχω στραφεί στις αμπούλες, συγκεκριμένα την Frontline Combo

Τί θα μπορούσα να κάνω παραπάνω, ώστε να ενισχύσω την άμυνα του σκύλου, τόσο προληπτικά, όσο και δραστικά όταν εμφανιστεί μόλυνση;

Για το κολάρο είχα διαβάσει πως κάποια είναι καρκινογόνα, νομίζω...δεν το έχω ψάξει πάντως...

.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η Χρήση σπρέι (ή εκνεφώματος) σε σκύλο που του έχει τοποθετηθεί αμπούλα μέσα στον τελευταίο μήνα, μπορεί να προκαλέσει τις παρενέργειες υπερβολικής δοσολογίας. Το σπρέι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αντιμετώπηση υπάρχουσας μόλυνσης και προληπτικά. Σε κουτάβια, μικρά σε ηλικία προτιμάται το σπρέι για να μην τους πέσει βαριά η αμπούλα, σε μεγαλύτερα σκυλιά, προτιμάται η αμπούλα που έχει συγκεκριμένη δοσολογία για κάθε εύρος κιλών κι αποφεύγεται έτσι η λιγότερη ή περιττή ποσότητα. Επειδή αυτά είναι συμπεράσματά μου απλά, καλό θα ήταν να το συζητησεις με το κτηνίατρο που εμπιστεύεσαι. :)

milou LGD το autan γνωρίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποθητικό για τη σκνίπα, αντί για σιτρονέλλα, αλλά αμφιβάλω αν η δράση του είναι επαρκής με ένα ψέκασμα τη βδομάδα..
 


christy_k87

Member
5 Ιανουαρίου 2014
6
0
το χαπι για τους ψυλλους το χρησιμοποιητε? γιατι αλλοι λενε οτι δεν τους κανει καλο, αλλα αλλοι το θεωρουν καλυτερο κ απο την αμπουλα.
 




christy_k87

Member
5 Ιανουαρίου 2014
6
0
comfortis λεγεται κ μου το προτεινε ο κτηνιατρος. αλλα το εχω δει και σε αλλα κτηνιατρια εδω. δινεις αναλογη ποσοτητα με το βαρος του ζωου. το περνω και για το γατακι μου.
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Παιδια γεια σας, να σας κανω κ γω καποιες ερωτησεις μιας κ δεν ξερω πολλα ! Βαζω στο σκυλακο μου scalibor κ τον ψεκαζω κ με frontline, τελευταια φορα που πηγα να αγορασω μου ειπε στο petshop οτι του ειχε τελειωσει κ μου συνεστησε καποιο αλλο που λεγετε effipro μ ειπε να του βαζω μια φορα το μηνα.... Τι γνωμη εχετε? κ κατι τελευταιο... μετα το τελευταιο κατωρθομα του σκυλου μου επρεπε να μπει αμεσως για μπανιο.... τον εκανα ομως ο βλακας χωρις να του βγαλο το scalibor ... να του παρω αλλο η δεν πειραζει?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Προσωπικα δε τοχω δοκιμασει οποτε δεν εχω αποψη αλλα λενε ειναι για ψυλλους κ τσιμπουρια μονο (καπου ειχε παρει ταυτι μου κ για ψειρες...) αλλα αφου εχεις το σκαλιμπορ το οποιο κραταει (για μενα) 3μηνες (αλλοι λενε κ 4+) γιατι να του βαλεις κ σπρευ? (προσωπικα προτιμω τις αμπουλες) ειδικα τετοια εποχη κ αποτι βλεπω εισαι κ απο Αθηνα...
Το πλυσιμο δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο σκαλιμπορ,δε χρειαζεται να του το αλλαξεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το σκάλιμπορ το βγάζουμε όταν πηγαίνει για μπάνιο ο σκύλος σε ποτάμια/λίμνες/θάλασσες γιατί είναι τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς, αλλά απ'όσο ξέρω είναι αδιάβροχο το ίδιο.

Το effipro είναι εξίσου καλό με το frontline αλλά εξαρτάται πάντα κι από τον κάθε σκύλο και το περιβάλλον του. Μια απορία? Από τη στιγμή που ο νεγράκος σου είναι περίπου έτους, γιατί τον ψεκάζεις αντί να του βαζεις αμπούλα μια φορά το μήνα?
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Το σκάλιμπορ το βγάζουμε όταν πηγαίνει για μπάνιο ο σκύλος σε ποτάμια/λίμνες/θάλασσες γιατί είναι τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς, αλλά απ'όσο ξέρω είναι αδιάβροχο το ίδιο.

Το effipro είναι εξίσου καλό με το frontline αλλά εξαρτάται πάντα κι από τον κάθε σκύλο και το περιβάλλον του. Μια απορία? Από τη στιγμή που ο νεγράκος σου είναι περίπου έτους, γιατί τον ψεκάζεις αντί να του βαζεις αμπούλα μια φορά το μήνα?


Ειναι 14 μηνων περιπου... δεν ξερω Orilis, ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος. Ειναι ο πρωτος μου σκυλος κ μεχρι να μπω στο φορουμ ακολουθουσα μονο οτι μ ελεγε εκεινος , εδω διαβαζω κ ψαχνω διαφορα κ γι αυτο ρωταω κ εσας που εχετε παραπανω εμπειρια !!!!

Ειναι πραγματικα δυσκολο τωρα στην αρχη μεχρι να μαθω καποια πραγματα, αλλα ευτυχως ολοι εδω βοηθαται με το παραπανω....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω παντως πλεον αμπουλα το χειμωνα βαζω καθε 50 μερες κι οχι 30 (frontline). Και βασικα στον μεγαλο θελω να την κοψω τελειως και να του χω το bioband ή να φτιαξω καποιο διαλυμα για ψεκασμα, απο φαρμακειο. Ολα αυτα τα χημικα απο τροφες μεχρι εμβολια κ αμπουλες, δε μ αρεσουν καθολου...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγω παντως πλεον αμπουλα το χειμωνα βαζω καθε 50 μερες κι οχι 30 (frontline). Και βασικα στον μεγαλο θελω να την κοψω τελειως και να του χω το bioband ή να φτιαξω καποιο διαλυμα για ψεκασμα, απο φαρμακειο. Ολα αυτα τα χημικα απο τροφες μεχρι εμβολια κ αμπουλες, δε μ αρεσουν καθολου...
Εγώ δεν τους φοράω τίποτα αυτή την στιγμή.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω δε μπορω να μη βαζω τιποτα γιατι εχουμε γατες απεξω που κουβαλανε ψυλλους (οσες δε καθονται γι αποπαρασιτωση) + στις βολτες που παμε και συναναστρεφονται με αλλα σκυλια... Αλλα θα θελα να σταματησω τελειως τις frontline.

Εχει δοκιμασει κανεις τις biocton αμπουλες της beaphar? απο το bioband το κολλαρο που φοραγα στον μεγαλο το καλοκαιρι ημουν ευχαριστημενη, με μια αναζητηση που εκανα ειδα οτι οι αμπουλες δεν ειναι τοσο διαδεδομενες.. Αν καποιος εχει εμπειρια και ξερει που μπορω να βρω, θα το εκτιμουσα!
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Εγω παντως πλεον αμπουλα το χειμωνα βαζω καθε 50 μερες κι οχι 30 (frontline). Και βασικα στον μεγαλο θελω να την κοψω τελειως και να του χω το bioband ή να φτιαξω καποιο διαλυμα για ψεκασμα, απο φαρμακειο. Ολα αυτα τα χημικα απο τροφες μεχρι εμβολια κ αμπουλες, δε μ αρεσουν καθολου...
Αυτο σκεφτομουν κ γω... πολυ χημεια για να τα προστατευουμε απ τα παντα αλλα απο τη χημεια ποιος θα τα προστατεψει?
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Εγώ δεν τους φοράω τίποτα αυτή την στιγμή.

Κυβελη κ γω ελεγα να τον αφησω μονο με το scalibor τωρα για το χειμωνα αλλα ο γιατρος του που του το ειπα ηταν κατηγορηματικος μου ειπε κ frontline αλλα οχι καθε μηνα να αφηνω μεγαλυτερα διαστηματα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εχει δοκιμασει κανεις τις biocton αμπουλες της beaphar? απο το bioband το κολλαρο που φοραγα στον μεγαλο το καλοκαιρι ημουν ευχαριστημενη, με μια αναζητηση που εκανα ειδα οτι οι αμπουλες δεν ειναι τοσο διαδεδομενες.. Αν καποιος εχει εμπειρια και ξερει που μπορω να βρω, θα το εκτιμουσα!
Aouimbae τις biocton αν είσαι Αθήνα μπορείς να τις βρεις εδώ:
http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/grand.opening-26689/
ή να τις παραγγείλεις από εδώ:
Για Εξωπαράσιτα - Κατοικίδιο

Εγώ τις πήρα πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι και δεν είχα παράπονο -δε βρήκα τσιμπούρι πάνω της.

Επίσης, χρησιμοποίησα και τις biospotix.
ΑΜΠΟΥΛΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ
Για αυτές μπορώ να πω με περισσότερη σιγουριά ότι είχαμε αποτέλεσμα όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί χρησιμοποιώντας από Μάρτιο και κάνοντας τον Ιούλιο αιματολογικές εξετάσεις για λεϊσμανίωση και ερλιχίωση βγήκαν αρνητικές.
Το μείον τους είναι ότι απαιτείται μία αμπούλα ανά 10 κιλά -οπότε εσύ με το λαμπραντόρ φαντάζομαι ότι σίγουρα θα θέλεις τρεις. Αν θυμάμαι καλά το κόστος τους ήταν 12 ευρώ οι 5 αμπούλες.

Να πω ότι το καλοκαίρι είτε με τη μία είτε με την άλλα χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα και έλαια, σιτρονέλα κλπ, οπότε δε μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα πόσο βοηθούσε το καθένα.
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Παιδιά καλημέρα και βοήθεια. Χορήγησα την Τρίτη το βράδυ advantix στον Rock. Δεν είναι η πρώτη φορά, του είχα βάλει αρκετές φορές. Την ίδια νύχτα ξυνόταν αρκετά. Την επόμενη μέρα, το απογευματάκι-δηλαδή εχθές- τον έβλεπα ότι δεν είχε διάθεση και είχε κάτι σαν φόβο ή σύγχυση και αστάθεια. Εφαγε λίγο, ενεργήθηκε αλλά ούτε έπαιζε ούτε περπατούσε, τίποτα. Πήρα τη γιατρό του τηλέφωνο και μου είπε να τον κάνω άμεσα μπάνιο για να δούμε αν είναι απο την αμπούλα. Οντως, με το που τον έκανα, ήρθε στα ίσα του, έπαιζε, χοροπηδούσε, γάβγιζε κ.λ.π. Μου είπε ότι υπήρχε φόβος να πάθει τοξίκωση. Σήμερα το πρωί όμως, έχει πάλι κάποια απο αυτά τα συμπτώματα, σε μικρότερο βαθμό αλλά έχει μία αστάθεια και μία ψιλοσύγχυση πάλι. Δεν θα πάω στη δουλειά και σε λίγο θα τον βουτήξω να τον πάω στην κτηνίατρο. Τί άλλο να κάνω;; Φοβάμαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU