Πρόβλημα διάρροιας




georgesar

Member
24 Ιουλίου 2007
10
0
Λάρισα
Μήπως υπάρχει ρίπτωση να περνάει μια φάση αποτοξίνωσης; Έτρωγε ξηρή τροφή μεχρι τώρα;

Επίσης, όπως έχω διαβάσει κ το έχω υιοθετήσει, ποτέ δε δίνω προσωπικά στη δικιά μου κρέας και λαχανικά/φρούτα στο ίδιο γεύμα κ φροντίζω να μην υπάρχει ίχνος γαλακτοκομικού/λαχανικού πριν ταίσω κρέας, προς αποφυγή της σαλμονέλας κυρίως κ να μη ζορίζω το στομάχι της επιβραδύνοντας την πέψη.
Έχω μοιράσει τις δόσεις του φαγητού σε τρία γεύματα, 1 γεύμα κρέας το πρωι κ ένα το βράδυ, κ το μεσημέρι γεύμα λαχανικών. Λαχανικά δίνω το μεσημέρι για να προλάβω μία πιθανή διάρροια/δυσλειτουργία στη χώνεψη των λαχανικών, αν κ ΠΟΤΕ μεχρι τωρα δεν είχα την παραμικρή ένδειξη ότι ο οργανισμός της έχει δυσανεξία σε οποιοδήποτε λαχανικό/φρούτο/γαλακτοκομικά/αυγά. Μέχρι τώρα δεν έχω δώσει εντόσθια, απλά δεν έτυχε.

ΥΓ. ταίζω κυρίως κοτόπουλο, με κόκκαλα κ την πέτσα κανονικά, χωρίς να σημαίνει ότι όλα τα σκυλιά ανταποκρίνονται το ίδιο καλά σε αυτά
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εγω τα λαχανικα τα δινω χωριστα απο το κρεας, αλλα για αλλο λογο!
Της δικιας μου δεν της αρεσουν τα λαχανικα- και αν τα ανακατεψω με το κρεας, οπου δεν το τροει σε μορφη κιμα, μονο κομματια- θα το διαλεξει και θα αφησει τα λαχανικα.

Ετσι δινω το πρωι, οταν πιναει η κυρια τα λαχανικα- τα ανακατευω με λιγα δημητριακα (1 κουταλια της σουπας) και το λαδακι.

Και το μεσημερι θα φαει το κρεατακι της!!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
κοιμηθήκαμε στις 4 το πρωί,όλη τη νύχτα η καημένη έκανε διάρροια το νερό που έπινε αφού δεν είχε τίποτα άλλο να βγάλει.Και ξαφνικά εκεί που καθόταν στο καναπεδάκι της κάνει εμετό και βγάζει τροφή ανακατεμένη με ένα κουβάρι κλωστές.Πού το είχε όλο αυτό στο στομάχι της?Συν κάτι κομματάκια πλαστικό από μια καρέκλα που έτρωγε στο μαγαζί :evil: Θα με πεθάνει αυτό το σκυλί.....
Αντε να καθαρίζω βραδιάτικα(πρωινιάτικα)χαλί και καναπέ.Μετα ξανακάνει εμετό αλλα ευτυχώς την προλάβαμε και της βάλαμε ένα κουβά.Η καημένη.... να τη βλέπατε να ξερναει μεσα στον κουβά,σαν άνθρωπος προσεκτικά μη λερώσει.Ε,λέμε τώρα δεν έχει τίποτα άλλο μέσα της,θα κοιμηθούμε.Και καπάκι στο δεκάλεπτο βγαίνει στο μπαλκόνι και την πιάνει διάρροια και εμετός μαζί.Ρετάλι είχε γίνει.Την λυπάται η ψυχή μου.
Τώρα είναι έξω στο μπαλκόνι και λιάζεται,δεν θέλει να φάει τίποτα μόνο νερό πίνει.Νιώθω τύψεις ρε γαμώτο.....ίσως δεν έπρεπε να την βάλουμε σε αυτή την διαδικασία.Και την Δευτέρα φαντάζομαι το ύφος του γιατρού όταν θα του πούμε πως της δώσαμε ωμό κοτόπουλο και γαλοπούλα.....ε ρε γλέντια.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν θες με ακούς εαν δεν θες κάτσε να την βλέπεις.

πας στο φαρμακείο και παίρνεις ηλεκρολύτες.

είναι σε φακελάκια (δεν θυμάμε το όνομα).

το ανακατεύεις στο νερό και το δίνεις.

αυτό για να μην άθει αφυδάτωση.

σταματάς κάθε είδους φαγητό για δύο ημέρες.

μετά από δύο ημέρες ρύζι με κοτόπουλο χωρίς λάδι και πέτσες να μην είναι λιπαρό).

γεύματα ελάχιστα 2 κουταλιές της σούπας ανά 2-3 ημέρες.

μετά σιγά σιγά συνέχισε την ξηρά και όλα θα πάνε καλά.-
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Την καημενούλα, περαστικά! Είναι μέρες έτσι?
Κι εγώ τώρα αρχίζω και περιμένω πως και πως τις πρώτες αντιδράσεις του οργανισμού της στα λαχανικά. Με το κοτόπουλο είμαστε ok, το έχω ξαναδοκιμάσει. Αγχος κι αυτό!
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
keyman said:
ΜΑΚΗΣ said:
γεύματα ελάχιστα 2 κουταλιές της σούπας ανά 2-3 ημέρες.
αυτό δεν το πιασα....Να της δίνουμε 2 κουτ.σουπας φαγητό για 2-3 μέρες?μόνο τόσο λίγο φαγητό?
 








keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Υστερα από τηλέφωνο στον κτηνίατρο μου είπε και εκείνος για ηλεκτρολύτες.FLAGYL σιρόπι οπωσδήποτε όταν θα αρχίσει να τρώει-η εξέταση κοπράνων περιττή αφού άκουσε το ιστορικό :oops: -nopar σταγόνες για να σφίξουν τα κόπρανα σταδιακά.Και ΠΟΤΕ ξανα ωμό κοτόπουλο και γενικότερα ωμό κρέας.
Τώρα τι να πω?Να το πήρε το μικρόβιο από αλλού?Και συμπτωματικά έγινε όταν της δώσαμε κοτόπουλο? :roll: Είναι αυτό που λέει η rottie,δεν μπορούν όλα τα σκυλιά να γίνουν barfers....η δικιά μας μάλλον είναι ευαίσθητη :( .
Αυτό που θέλω είναι να γίνει καλά η καημενούλα γιατί δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της,παρ'ολα αυτά αν της δώσεις θάρρος για παιχνίδια την κουνάει την ουρά της σαν τρελή :D.Το κέφι της δεν το έχει χάσει τελείως :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και συνεχίζω εδώ για να μην μπερδευόμαστε :D

FrenchieFan συγγνώμη αν εγώ ποτέ σου έδωσα την εντύπωση πως σε θεωρώ υπεύθυνη για την αδιαθεσία της Μάγιας,την ωμή διατροφή την γνωρίζω πολύ πριν πάρουμε την Μάγια από το διεθνές φόρουμ με τα μπουλ τερριέ στο οποίο έχει γίνει πολύς λόγος :wink: Απλά εδώ ρωτούσα για τις λεπτομέρειες και επειδή ειλικρινά εμπιστεύομαι την κρίση και τις γνώσεις σου.Και φυσικά ήξερα πως ίσως δεν το δεχτεί ο οργανισμός της αλλά στενοχωρήθηκα γιατί κάτι(?) την πείραξε παααααρα πολύ,πρώτη φορά τόση διάρροια και εμετός μαζί.

Και στο παρελθόν είχαμε προβλήματα αλλά όχι τόσο ακραία.Συν ότι είχε καταπιεί ένα κομμάτι πλαστικό από ένα παιχνίδι της στο προηγούμενο περιστατικό.Πράγμα που περιέγραψα και γι αυτή την φορά(κλωστές),οπότε δεν ξέρω πραγματικά τι την πείραξε.....

Τώρα παίρνει flagyl,τα κόπρανά της είναι σχηματισμένα αλλά μαλακά,η διάθεση της είναι όπως πρίν :twisted: πεινάει πάααααρα πολύ γιατί προσπαθώ σταδιακά να της αυξήσω την ποσότητα και από το ρύζι περνάμε ξανα στην z/d hills η οποία της έκανε μια καλά κακά και μια όχι.Γιάυτό και επιχειρήσαμε την ωμή,μήπως βελτιωθεί αυτό(και για να ελέγχω πιο πολύ τι τρώει)γιατί την ξηρά την τσακίζει δεν είχαμε πρόβλημα όρεξης.

Αν θα το ξαναεπιχειρήσω?Μπορεί,δεν ξέρω.....ίσως όταν μεγαλωσει και ο οργανισμός της είναι πιο ανθεκτικός.Αν υποθέσουμε πως έφταιγε αυτό :roll:

Τώρα που άρχισε την αντιβίωση η εξέταση κοπράνων δεν μπορεί να γίνει αλλά αν συνεχιστούν τα μαλακά κόπρανα και μετα την αντιβίωση σίγουρα θα γίνει και αυτό γιατί πραγματικά έχω κουραστεί με τις συνταγές τους και τις συμβουλές τους(των κτηνιάτρων)και θέλω να βρω μια διατροφή που να της ταιριάζει.

Βέβαια όταν το σκυλί είναι κουτάβι και σαν την Μάγια(ψιλοσκούπα)οι διάρροιες από τα διάφορα που καταπίνει μάλλον θα είναι συχνές :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παιδι μου κι εμένα τρώνε πλαστικό και βγάζουν πλαστικό, δεν ξε@%$#$#νται τόσο πολύ ...

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να κόψεις την αντιβίωση (αφου μπορει να είναι άχρηστη έτσι κι αλλιώς) και τις ειδικές τροφές, να δώσεις για 10 μέρες μία ξηρά, και να πάς για κοπρανολογική, με έμφαση στο Guardia ή κοκκίδια ... :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ξέχασα να γράψω πως στο περιστατικό του Νοεμβρίου η διάρροια άρχισε μετά τα παυσίπονα που έπαιρνε για το πόδι της άρα τότε αυτό την είχε πειράξει,τώρα το θυμηθηκα.....τι να πρωτοθυμηθώ και γω?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε σχετικό θέμα

chrisadult said:
μεχρι να βρω τον κτηνιατρο, δεν απανταει στο κινητο, και δεν θελω να φαω τωρα χρονο να ψαχνω τα ποστ, η μικρη μου εχει ευκοιλιοτητα, 5 φορες σημερα, οχι εμετο η αλλα συμπτωματα, αλλα η διαρροια επιμενει. τα φωτα σας πως να τη βοηθησω μεχρι να βρω τον κτηνιατρο... φαγητο δεν της δινω απο το απογευμα. τι μπορω να της δωσω να τη βοηθησει? ειναι ενος ετους και 6.800 κιλα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Χριστίνα στο θέμα έχουμε αναφερθεί εκτενώς. Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη συζήτηση, θα βρεις πολύ χρήσιμες συμβουλές. :wink:

Εύχομαι περαστικά στη μικρή σου! :D
 


chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
rottie σ ευχαριστω, τωρα σιγουρα μπορω να χαλαρωσω κι ας μη βρω τον κτηνιατρο μεχρι αυριο! παω να βρω almora, και οχι φαι σημερα. αυριο βλεπουμε. καλα κουλουμα παιδια!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf