Πρόβλημα με εκτροφέα


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Με το να αγιοποιούμε έτσι γενικά και αόριστα τον ‘’εκτροφέα’’ είναι μέγα λάθος.
Το να αφορίζουμε τον ιδιώτη έτσι γενικά και αόριστα είναι και αυτό λάθος.
Δεν θα επεκταθώ στους μεγάλους εκτροφείς γιατί είναι άδικος κόπος .
Αυτό όμως που μπορώ να πω τουλάχιστον για τον εαυτό μου είναι ότι όλα τα επόμενα σκυλιά μου θα είναι από ιδιώτη.
Και οποίος θέλει να ακούσει το γιατί και το πώς είμαι στη διάθεση του στην πρώτη προσωπική συνάντηση να έρθει να με ρωτήσει ότι θέλει.
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Με το να αγιοποιούμε έτσι γενικά και αόριστα τον ‘’εκτροφέα’’ είναι μέγα λάθος.
Το να αφορίζουμε τον ιδιώτη έτσι γενικά και αόριστα είναι και αυτό λάθος.
Δεν θα επεκταθώ στους μεγάλους εκτροφείς γιατί είναι άδικος κόπος .
Αυτό όμως που μπορώ να πω τουλάχιστον για τον εαυτό μου είναι ότι όλα τα επόμενα σκυλιά μου θα είναι από ιδιώτη.
Και οποίος θέλει να ακούσει το γιατί και το πώς είμαι στη διάθεση του στην πρώτη προσωπική συνάντηση να έρθει να με ρωτήσει ότι θέλει.

Βαγγελη και το να λες οτι το επομενο σκυλι μου θα ειναι απο ιδιωτη αοριστα και αυτο ειναι λαθος.
Μπορει να βαριεσαι να το αναπτυξεις, αλλα για να μην δημιουργηθουν εντυπωσεις πες 3-5 στοιχεια που θα εχει ενας τετοιος ιδιωτης και θα τον ξεχωριζουν απο τους αλλους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.908
Βαγγελη και το να λες οτι το επομενο σκυλι μου θα ειναι απο ιδιωτη αοριστα και αυτο ειναι λαθος.
Μπορει να βαριεσαι να το αναπτυξεις, αλλα για να μην δημιουργηθουν εντυπωσεις πες 3-5 στοιχεια που θα εχει ενας τετοιος ιδιωτης και θα τον ξεχωριζουν απο τους αλλους.
Συμφωνώ.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγελη και το να λες οτι το επομενο σκυλι μου θα ειναι απο ιδιωτη αοριστα και αυτο ειναι λαθος.
Μπορει να βαριεσαι να το αναπτυξεις, αλλα για να μην δημιουργηθουν εντυπωσεις πες 3-5 στοιχεια που θα εχει ενας τετοιος ιδιωτης και θα τον ξεχωριζουν απο τους αλλους.
Για αποφυγή παρεξηγήσεων λοιπόν ……..
Για εμένα δεν υπάρχει ο ορισμός εκτροφέας και ιδιώτης .
Υπάρχει αυτός που σέβεται τον ΣΚΥΛΟ και την εκάστοτε φυλή.
Αυτός που νοιάζεται για την τύχη των κουταβιών του .
Αυτός που ψάχνει και την παραμικρή λεπτομέρεια για να καταλήξει σε ζευγάρωμα.
Αυτός που νοιάζεται για την σωστή πορεία των κουταβιών που θα δημιουργήσει.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ ότι 10-15 γέννες σε μια χρονιά με περίπου 80 – 100 κουτάβια είναι επιλεκτική και ελεγχόμενη εκτροφή.
Παρακολουθώ στενά το σκυλί μου και συμβουλεύομε πάντα ανθρώπους με τεράστια εμπειρία και γνώση , έχω καταλήξει ακόμα και σε πιθανά ζευγαρώματα με ανάλογους αρσενικούς (πάντα με την συνεργασία αυτών των ανθρώπων )
Αν λοιπόν προχωρήσω σε ζευγάρωμα ,για κάποιους που δεν με γνωρίζουν θα είμαι ένας ανεύθυνος ΒΥΒ .
Αν πάρω όμως επωνυμία εκτροφείου θα είμαι ένας αξιοσέβαστος εκτροφέας .
Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.
Το ζητούμενο είναι ο σεβασμός στον ΣΚΥΛΟ και δυστυχώς την μεγαλύτερη ασέβεια και εκμετάλλευση την επιδεικνύουν οι βιοποριστικοί εκτροφείς .
Ένας ιδιώτης που ασχολείται με τον σκύλο του ενεργά και ουσιαστικά σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνει κάτι στην τύχη , θα ήταν τρελό για κάποιον που τρώει πολλές ώρες καθημερινά που ξοδεύει τρελά ποσά να φερθεί ανεύθυνα στο σκυλί του .
Αν κάποιος θέλει να δει τι σημαίνει βιοποριστικός εκτροφέας , ας πάρει ένα τηλέφωνο και να ζητήσει ζευγάρωμα με έναν αρσενικό του εκτροφέα .
Μόλις εμφανιστεί το χιλιάρικο έχει ανέβει ο αρσενικός στην εκάστοτε σκύλα έτσι για πλάκα .
Τώρα αν θέλουμε να φτάσουμε και σε κάποιο συμπέρασμα , μπορώ άνετα να πω ότι τους περισσότερους ΒΥΒ τους δημιουργούν οι ανεύθυνες και με οικονομικό δόλο κινήσεις των βιοποριστικών εκτροφέων.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πως να διαφωνήσω με το παραπάνω πόστ, ε? Vagelis σε ευχαριστώ γιατί έχεις πιό δομημένο λόγο από τον δικό μου κι εξεφρασες ακριβως αυτά που σκεφτόμουν
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Βαγγελη δυστυχως δεν συζητησαμε για αυτο το θεμα στην εκθεση.Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω ποιον/ποιους φωτογραφιζεις ειδικα στον χωρο του γ.π.Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι ολοι οι εκτροφεις ετσι.Οσο για το αν ζευγαρωσει η σκυλα σου(για την οποια ακουω τα καλυτερα)να φανταστω οτι ο αρσενικος δεν θα ειναι καποιος διασημος σκυλος που προερχεται απο καποιον βιοποριστικο εκτροφεα εντος η εκτος Ελλαδος που δεχεται να ανεβει ο σκυλος σε οποιαδηποτε θυληκια για 1000 ευρω αλλα σκυλος ιδιωτη η χομπιστα εκτροφεα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγελη δυστυχως δεν συζητησαμε για αυτο το θεμα στην εκθεση.Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω ποιον/ποιους φωτογραφιζεις ειδικα στον χωρο του γ.π.Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι ολοι οι εκτροφεις ετσι.Οσο για το αν ζευγαρωσει η σκυλα σου(για την οποια ακουω τα καλυτερα)να φανταστω οτι ο αρσενικος δεν θα ειναι καποιος διασημος σκυλος που προερχεται απο καποιον βιοποριστικο εκτροφεα εντος η εκτος Ελλαδος που δεχεται να ανεβει ο σκυλος σε οποιαδηποτε θυληκια για 1000 ευρω αλλα σκυλος ιδιωτη η χομπιστα εκτροφεα.
Κυριάκο αν τελικά ανέβει σκύλος πάνω στη chanel θα είναι μια πολύ μελετημένη πράξη με την συμβολή και συμβουλή ανθρώπων που γνωρίζουν .
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Βαγγελη το ξερω οτι θα γινει με προσοχη. Αυτο που λεω ειναι οτι αφου εισαι κατα των βιοποριστικων εκτροφεων και αυτων που για 1000 ευρω ανεβαινει ο σκυλος σε μια θυληκια αυτοματα εχεις περιορισει τα περισσοτερα δειγματα αρσενικων για το πιθανο ζευγαρωμα αφου το συστημα λειτουργει ετσι.

Ξερεις και μονος σου οτι ολοι οι VA αλλα και οι σκυλοι σε αλλες χωρες ανεβαινουν ακομα και σε γουρουνι για ενα χιλιαρικο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.570
7.009
Βαγγελη το ξερω οτι θα γινει με προσοχη. Αυτο που λεω ειναι οτι αφου εισαι κατα των βιοποριστικων εκτροφεων και αυτων που για 1000 ευρω ανεβαινει ο σκυλος σε μια θυληκια αυτοματα εχεις περιορισει τα περισσοτερα δειγματα αρσενικων για το πιθανο ζευγαρωμα αφου το συστημα λειτουργει ετσι.

Ξερεις και μονος σου οτι ολοι οι VA αλλα και οι σκυλοι σε αλλες χωρες ανεβαινουν ακομα και σε γουρουνι για ενα χιλιαρικο.
Kαι δεν ήρθε ο καιρός να σταματήσει να γίνεται αποδεκτό αυτό στους κύκλους κυνοφίλων και από τους ανάλογους κυνοφιλικούς φορείς?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μα το οτι ειναι εναντιον των βιοποριστικων εκτροφεων δεν τον κανει κι εναντιον του σκύλου που είναι κατάλληλος. ΑΝ ειναι από τέτοιον εκτροφέα, υποθετω ότι θα εκανε το ζευγαρωμα, αλλά για το σκύλο και τα αιματά του κι όχι για την επωνυμια που κρυβεται από πίσω..
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω ο γειτονας μου και η παρεα του ανανεωνουν τα κυνηγοσκυλα τους σε κλειστο κυκλο.. οτι περισεψει βεβαια ειναι ηδη καπαρωμενο απο καποιους που εχουν κανει ουρα και που ξερουν τη συγκεκριμενη παρεα τι σκυλους βγαζει εδω και χρονια ,,, δεν κανουν γεννα καθε χρονο,,, τα σκυλια παρακολουθουνται απο εναν πολυ γνωστο κτηνιατρο και κανουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις,,, η ποιοτητα των σκυλων που βγαζουν για τη συγκεκριμενη ρατσα ειναι πολυ ανωτερη απο καποιου δηλωμενου εκτροφεα,,, και ασχολουνται μονο με μια ρατσα κυνηγιου,,, αν ημουν κυνηγος θα επαιρνα απο το γειτονα,,, πρεπει βεβαια να εχω κλειση το σκυλο ενα χρονο πριν,,, μην πω και δυο χρονια πριν.... και η τιμη... 400 ευρω εδωσε προπερσυ το καθε κουταβι,,,, αρα δεν το κανει για να κονομησει,, απλα τα εξοδα καλυπτει για ενα που θα κρατησει αυτος για παρτυ του,,, οποτε αν καποιος εχει ενα υγιει σκυλο και κανει ζευγαρωμα με εναν αντιστοιχο αφου γινουν οι απαραιτητες εξετασεις τα κουταβια θα ειναι πολυ ανωτερα απο καποιων εκτροφεων που κακως ειναι εκτροφεις,,,,,,
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
kyriakos, στο δικό μου συννεφάκι, η σωστή γέννα έχει να κάνει με πολλά πράγματα, αλλά όχι με το ποιος ειναι ιδιοκτήτης των σκυλιων, ποιος στηριζει ποιον και τι προσωπικες βεντέτες υπαρχουν ή δεν υπάρχουν.


(Ειμαι έξω από τον εκτροφικό χωρό, ακόμα κι από την απόκτηση, καν, εκτροφικου κουταβιου, οπότε μπορώ να μείνω πάνω στο συννεφάκι μου... Με την ελπίδα να μην είμαι μόνη μου εδώ πάνω... Μόνος του, κανείς, ουτε στον παράδεισο...)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.908
...η ποιοτητα των σκυλων που βγαζουν για τη συγκεκριμενη ρατσα ειναι πολυ ανωτερη απο καποιου δηλωμενου εκτροφεα...
Ποιός το κρίνει αυτό;
Η συγκεκριμένη παρέα, μεταξύ τους;
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
kyriakos, στο δικό μου συννεφάκι, η σωστή γέννα έχει να κάνει με πολλά πράγματα, αλλά όχι με το ποιος ειναι ιδιοκτήτης των σκυλιων, ποιος στηριζει ποιον και τι προσωπικες βεντέτες υπαρχουν ή δεν υπάρχουν.


(Ειμαι έξω από τον εκτροφικό χωρό, ακόμα κι από την απόκτηση, καν, εκτροφικου κουταβιου, οπότε μπορώ να μείνω πάνω στο συννεφάκι μου... Με την ελπίδα να μην είμαι μόνη μου εδώ πάνω... Μόνος του, κανείς, ουτε στον παράδεισο...)
Ναι αλλα ειναι σαν να λεω οτι οι εμποροι ναρκωτικων ειναι κακοι αλλα να αγοραζω ναρκωτικα απο αυτους.Σημασια εχει ποιον θελουμε να στηριξουμε.

Για να σου δωσω να καταλαβεις.Οι καλυτεροι αρσενικοι γ.π αγοραζονται συνηθως απο Ινδους και Κινεζουν και μενουν Γερμανια για να κανουνε ζευγαρωματα με σκοπο το κερδος.Επισης οι περισσοτεροι εκτροφεις μολις πεσει το χιλιαρικο αφηνουν τον αρσενικο να ανεβει ακομα και σε σκυλο διχως χαρτια.Οποτε αν δεν θελει καποιος να στηριζει αυτο το συστημα δεν ζευγαρωνει μαζι τους.Αυτοματα ομως αποκλειε το 80% των αρσενικων.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όχι, δεν ειναι σαν την παρομοιωσή σου... Αλλα να το παίξω οπως το θέλεις...

Οι εμποροι ναρκωτικων ειναι κακοί. Αν ο οργανισμός μου χρειάζεται ναρκωτικά για τον χ,ψ, λόγο, θα απευθυνθώ σε ενα γιατρό, να μου χορηγήσει τα της περίπτωσής μου δια της νομίμου οδού. (Βασικά το παραδειγμα με τα ναρκωτικά ΔΕΝ στέκει... ναρκωτικό ειναι ο σκύλος?)