Πρόβλημα με εκτροφέα






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγω θα ελεγα να απλοποιησουμε λιγο τα πραγματα στις κατηγοριες...
οποιος εχει θυηκο σκυλο τον οποιο ζευγαρωνει και κανει γεννα καλειται εκτροφεας..
( δεν κανει η επωνυμια τον εκτροφεα)
απο εκει και περα ,,,
υπαρχουν πολλες κατηγοριες εκτροφεων...
αυτοι που πουλανε μουρη..
αυτοι που πουλανε κουταβια...
αυτοι που πουλανε παπαδες...
..............κ. α.....................
αυτοι που κανουν εκτροφη...
διαλεγετε και παιρνετε.....
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Κάτι ακόμα που θέλω να επισυμάνω είναι:
Πιστεύεται ότι οι εκτροφείς γνωρίζουν ποίο είναι το πρώτο, δεύτερο... τελευταίο κουτάβι της γέννας;
Οι περισσότεροι δεν είναι καν παρόντες στην διάρκειά της, έχουν και άλλες δουλειές.
Αυτά που βλέπουμε στα βιντεάκια με τα ωραία χρωματιστά κορδελάκια που ισοδυναμούν με το φύλο και την σειρά γέννησης είναι για να γελάνε οι περισσότεροι εκτροφείς στην Ελλάδα. Δεν γνωρίζω για το Εξωτερικό.
Ετυχε να είμαι και σε εκτροφείο ημέρα γέννας. Μόνη της εντελώς γεννούσε η σκύλα και απλά πηγαίναν, αν τύχαινε, ανα τετράωρο να δουν τι κάνει και αν βγήκε και κανένα κουτάβι ακόμα.
Σε άλλο, πάλι τα ίδια, κόντεψε να πεθάνει η σκύλα γιατί άργησε να βγεί το πρώτο και τα άλλα φρακάρανε μέσα και πεθάναν και το κατάλαβαν μετά από 24 ώρες που την πήγαν στο κτηνίατρο.
Αυτό, για για αυτούς που λένε, θα ζητήσω από τον εκτροφέα ένα κουτάβι που βγήκε στη μέση και όχι πρώτο κ.λ.π. Ονειροβατούν.
Σίγουρα υπάρχουν και οι σωστοί εκτροφείς.
Προς το παρών δεν έχω πάει σε τέτοιο εκτροφείο όπως ονειρευόμαστε όλοι μας και έχω πάει σε πάρα πολλά.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τους εκτροφείς που περιγράφεις δεν τους έχω συναντήσει. Γνωρίζω όμως πολλούς που ακυρώνουν όλα τους τα ραντεβού και ξενυχτάνε δίπλα στη γεννηστρα, κλαίνε για το κουτάβι που δεν τα κατάφερε, κοιμούνται δίπλα στην μάνα με τα κουτάβια, ...

Η εκτροφέας της Toya επικοινωνούσε όλη τη νύχτα μαζί μου για να με καθοδηγήσει.


Πρώτο κουτάβι είναι το κουτάβι πρώτης επιλογής...
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Τους εκτροφείς που περιγράφεις δεν τους έχω συναντήσει. Γνωρίζω όμως πολλούς που ακυρώνουν όλα τους τα ραντεβού και ξενυχτάνε δίπλα στη γεννηστρα, κλαίνε για το κουτάβι που δεν τα κατάφερε, κοιμούνται δίπλα στην μάνα με τα κουτάβια, ...

Η εκτροφέας της Toya επικοινωνούσε όλη τη νύχτα μαζί μου για να με καθοδηγήσει.



Πρώτο κουτάβι είναι το κουτάβι πρώτης επιλογής...
Alexia για σένα είμαι 100% σίγουρη για αυτά που γράφεις. Και πραγματικά θα ήθελα να σε είχα εκτροφέα της σκυλίτσας μου!!!
Δυστιχώς εγώ ανήκω στον κόσμο των εκτροφέων κυνηγητικών σκύλων και οι συνθηκες είναι αθλιότατες.
Γιαυτό όταν μου λέγαν σε προηγούμενα ποστ για συμφωνία με εκτροφέα να του δώσω την θυληκιά μου σκύλα για ζευγάρωμα, μόνο που δεν ανατρίχιαζα, αν και είναι από τα καλήτερα του είδους γιατί τις γέννες τις αναλαμβάνει γυναίκα και τα φροντίζει αρκετά.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Σε λίγο θα πρέπει να φύγω γιατί έχω 3ήμερο μάθημα εκτροφικό-εκπαιδευτικό. (Εκπαιδεύομαι για κυναγωγός κυνηγόσκυλων). Στα γεράματα να γίνω και εκπαιδεύτρια σκύλων δεν το περίμενα ποτέ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολλές σελίδες (δεν τις διάβασα όλες..)

Προσωπικά όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πως ο εκτροφέας είχε κάθε δίκιο να μην δώσει το κουτάβι από την στιγμή που ίσως του δημιουργήθηκε κάποια ανασφάλεια από την πλευρά του ενδιαφερόμενου.
Μην ξεχνάμε πως οι ενδιαφερόμενοι είναι πολλοί και η καταλληλότητα ορίζει (συνήθως) το αποτέλεσμα.
Επίσης μην ξεχνάμε πως σε ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορούν να ισχύουν τα ίδια όπως και με τα προϊόντα.
Η καταλληλότητα είναι κατά προσέγγιση και σε σκύλο και σε ενδιαφερόμενο.

Τώρα ειπώθηκαν κάτι για "ελαττωματικά" κουτάβια και πως γίνεται η επιλογή αυτών..
Αρχικά όντως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν τα κουτάβια δεν φτάσουν μία κάποια ηλικία.
Πολλοί πωλούν show dog στους 2 και 3 μήνες όμως για εμένα είναι λάθος γιατί αυτό αλλάζει και θα μπορούμε να μιλάμε με βεβαιότητα πάνω από τους 8 μήνες.
Όταν γεννηθούν ο εκτροφέας μπορεί να δει κάποια πράγματα, όμως όλα και πάντα είναι κατά προσέγγιση.

Σε μια τοκετόμοναδα μπορούμε να έχουμε πολλά σκυλιά όπως pet quality και show quality αλλά και ποικίλους χαρακτήρες.
Ο εκτροφέας προσπαθεί να ικανοποιήσει τα θέλω των ενδιαφερόμενων και βάση εμπειρίας και θέλω.
Είναι λογικό να δώσει τα εκθεσιακά σκυλιά σε αυτούς που θέλουν να τρέξουν ένα σκύλο και να δώσει βάση τοκετομονάδας το πιο π.χ. ατίθασο σκυλί στον πιο έμπειρο ιδιοκτήτη.

Η επιλογή των κουταβιών είναι δύσκολο να αφεθεί στα χέρια των κάθε ιδιοκτητών για τον λόγο του ότι δεν υπάρχει η ανάλογη εμπειρία και πρακτικά και οι ίδιοι θέλουν την βοήθεια του εκτροφέα που μόνο εκείνος έχει την εμπειρία να διακρίνει και να ταυτίσει τα θέλω των ιδιοκτητών με την εκάστοτε τοκετομόναδα.

Ο ευσυνείδητος ιδιοκτήτης που θέλει πραγματικά ένα σκυλί δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Αντιθέτως επιμένει και ενδιαφέρεται για την εξέλιξη της γέννας και την πορεία των κουταβιών και η απάντηση είναι δεδομένη κατά όλη την πορεία της επικοινωνίας.
Επίσης έχει μελετήσει τα σκυλιά του εκτροφέα που έχει επιλέξει και είναι συνειδητοποιημένος πως θέλει από αυτόν και την συγκεκριμένη γέννα.
Έχει γνωρίσει τα σκυλιά και εγκρίνει τόσο σε μορφολογία όσο και σε χαρακτήρα.

Εν ολίγης είναι μια διαδικασία που ναι μεν δεν είναι πυρηνική φυσική, είναι όμως "πολυπαραγοντική" και χρειάζεται κατανόηση από την μεριά του ιδιοκτήτη εφόσον εμπιστεύεται τον εκτροφέα του.
Μπορεί να έχει συνηθίσει να έχει δίκιο ως πελάτης όμως εδώ η πώληση αφορά έμψυχα ζώα και κάθε σωστός εκτροφέας δεν θα διαπραγματευτεί αν κάτι του μυρίσει "στραβό".. Το πως θα ακυρώσει είναι άλλο θέμα..και ίσως και θέμα χαρακτήρα, το γιατί το ακύρωσε.., δεν είναι όμως απαραίτητα αρνητικό.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κάτι ακόμα που θέλω να επισυμάνω είναι:
Πιστεύεται ότι οι εκτροφείς γνωρίζουν ποίο είναι το πρώτο, δεύτερο... τελευταίο κουτάβι της γέννας;
Οι περισσότεροι δεν είναι καν παρόντες στην διάρκειά της, έχουν και άλλες δουλειές.
Αυτά που βλέπουμε στα βιντεάκια με τα ωραία χρωματιστά κορδελάκια που ισοδυναμούν με το φύλο και την σειρά γέννησης είναι για να γελάνε οι περισσότεροι εκτροφείς στην Ελλάδα. Δεν γνωρίζω για το Εξωτερικό.
Ετυχε να είμαι και σε εκτροφείο ημέρα γέννας. Μόνη της εντελώς γεννούσε η σκύλα και απλά πηγαίναν, αν τύχαινε, ανα τετράωρο να δουν τι κάνει και αν βγήκε και κανένα κουτάβι ακόμα.
Σε άλλο, πάλι τα ίδια, κόντεψε να πεθάνει η σκύλα γιατί άργησε να βγεί το πρώτο και τα άλλα φρακάρανε μέσα και πεθάναν και το κατάλαβαν μετά από 24 ώρες που την πήγαν στο κτηνίατρο.
Αυτό, για για αυτούς που λένε, θα ζητήσω από τον εκτροφέα ένα κουτάβι που βγήκε στη μέση και όχι πρώτο κ.λ.π. Ονειροβατούν.
Σίγουρα υπάρχουν και οι σωστοί εκτροφείς.
Προς το παρών δεν έχω πάει σε τέτοιο εκτροφείο όπως ονειρευόμαστε όλοι μας και έχω πάει σε πάρα πολλά.
΄
Πολλοί έμπειροι εκτροφείς τα ξεχωρίζουν και χωρίς να τα "μαρκάρουν" με χρώμα ή κορδελίτσες.
Η σειρά που γεννιούνται σημειώνεται καθώς και το βάρος και την ακριβής ημερομηνία και ώρα.
Οι εκτροφείς που περιγράφεις δεν είναι εκτροφείς.
Εκτροφέας μπορεί να ισχυριστεί πως είναι ο κάθε ένας, όπως και σε κάθε επαγγελματική ιδιότητα.
Αυτή η περιγραφή που κάνεις δεν αποτελεί το εκτροφέα που περιγράφουμε εδώ πάντως.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δυστιχώς εγώ ανήκω στον κόσμο των εκτροφέων κυνηγητικών σκύλων και οι συνθηκες είναι αθλιότατες.
Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, πάντως εδώ και στην Ολλανδία γνωρίζω σωστούς εκτροφείς κυνηγητικών φυλών.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ουτως ή άλλως στην ηλικία του ενός μηνός πόσο θα καταλάβεις τον χαρακτήρα; Οι περισσότεροι όσο και να διατρανούν ότι γνωρίζουν πέφτουν έξω. Το ίδο ίσχυσε και με το δικό μου κουτάβι. Είχα 3 σκυλιά από την ήδια φυλή σαν χαρακτήρες καμία σχέση μεταξύ τους. Το μόνο κοινό ότι τους αρέσει το καθαρό περιβάλλον και ποτέ κανένα δεν κατούρησε μέσα στο σπίτι. Αλλά το ένα λαίμαργο και καταστροφικό, στη βόλτα υπάκουο αλλά αμα το έλυνες χανόταν. Το άλλο φρόνιμο, ούτε μία καταστροφή, ανυπάκοη γενικά, αλλά ελεύθερη δε χάνετε. Αυτά πως θα τα διαγνώσει ο εκτροφέας όταν είναι ακόμα κουτάβι; Γιατί παν από όλα είναι μια αρμονική συμβίωση και για μας που τα έχουμε μέσα στο σπίτι ποιος εκτροφέας θα σου εγγυηθεί ότι δεν θα κάνει καταστροφές ή δεν θα κατουράει παντού ακόμα και αν μεγαλώσει. Τι να το κανω το CACIB-CACIT αν είμαι μια σκλάβα του σκύλου που μαζεύει και πληρώνει τις καταστροφές και γαβγίζει συννέχεια δημιουργώντας προβλήματα;
Θεωρείς δηλαδή ότι για τις καταστροφές και το κατούρημα φταίει το dna του συγκεκριμένου κουταβιού μιας φυλής; Και ότι ο εκτροφέας θα έπρεπε να μπορεί να βγάζει ή να επιλέγει κουτάβια που δεν θα κατουράνε μέσα και δεν θα κάνουν ζημιές σε μεγάλη ηλικία;

Ομολογώ ότι δεν έχει ξανατύχει να το δω ως "αρμοδιότητα" της εκτροφής
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τι να το κανω το CACIB-CACIT αν είμαι μια σκλάβα του σκύλου που μαζεύει και πληρώνει τις καταστροφές και γαβγίζει συννέχεια δημιουργώντας προβλήματα;
Δεν παίρνεις σκύλο !!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ποιός το κρίνει αυτό;
Η συγκεκριμένη παρέα, μεταξύ τους;
,,

οχι,, κατι κτηνιατροι που δεν ξερουν να ξεχωριζουν το μαυρο γερμανικο ποιμενικο απο ενα γκρενενταλ ==))
,,