Πρόβλημα με εκτροφέα


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Αρχικά να πω μια καλησπέρα και ένα μεγάλο ευχαριστώ στα μέλη του forum που εξαιτίας τους γνωρίζω αρκετά και μαθαίνω ακόμη περισσότερα για τους μικρούς μας φίλους.
Εδώ και αρκετούς μήνες, έχω επιλέξει τη ράτσα και το εκτροφείο, όπου θα αγοράσω το σκυλάκι μου. Τόσο μέλη του forum όσο και άλλα εκτροφεία που επικοινώνησα, με παρέπεμψαν στο συγκεκριμένο εκτροφείο (καλύτερα μην αναφέρω το όνομα). Περίπου 5 μήνες επικοινωνώ μαζί τους και έχουμε κλείσει το κουτάβι. Τα σκυλάκια γεννήθηκαν την προηγούμενη εβδομάδα. Τη Παρασκευή που μιλήσαμε μαζί τους επανειλημμένα είπαμε πως θέλουμε το κουτάβι άλλα θα επικοινωνούσαμε και τη Δευτέρα για να πούμε το τελικό οκ. Ωστόσο τη Δευτέρα που τηλεφώνησα, με ενημέρωσε πως έδωσε το κουτάβι στον αμέσως επόμενο της λίστας και πήρε και προκαταβολή διότι ο συγκεκριμένος κύριος το ήθελε πολύ και νόμιζε πως εμείς δεν θα το πάρουμε τελικά. Για να μην πολυλογώ, μας παρέπεμψε στην επόμενη γέννα(η οποία θα γίνει μετά από 4 μήνες). Θα ήθελα να μου πείτε και την δική σας άποψη για την συμπεριφορά αυτή και κυρίως αν υπάρχει κάποιος τρόπος να είμαι σίγουρη πως δεν θα επαναληφθεί και την επόμενη φορά.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα,

Ναι, υπάρχει τρόπος να μην επαναληφθεί την επόμενη φορά... αρκεί να είστε αποφασισμένοι ότι θέλετε να αποκτήσετε κουτάβι από τον συγκεκριμένο εκτροφέα...

α) Να τον επισκεφτείτε... γιατί "το πρόσωπο είναι σπαθί"...:)

Ειδικά δε, όταν μιλήσατε την Παρασκευή και είπατε πως θέλετε το κουτάβι, αλλά θα πείτε τη Δευτέρα το "τελικό" ok, ο (κατά τα φαινόμενα, έμπειρος) εκτροφέας, πίστεψε ότι δεν είστε απόλυτα σίγουροι... και ο επόμενος κύριος του έδωσε όντως την εντύπωση πως το θέλει πάρα πολύ...

β) Αφού τον επισκεφθείτε, να καταθέσετε προκαταβολή... γιατί "χαρτί μιλήσει, καρδιά ραγίσει"...:cool:

Υ.Γ. Προσωπικά, όταν απέκτησα τον κούταβό μου, είχα αρχίσει τις επαφές με τον εκτροφέα για αρκετούς μήνες... όμως, δεν είχα καταθέσει προκαταβολή... και, όπως κι εσείς, του είχα πει ότι θα ταξιδέψω να γνωρίσω αυτόν και τα σκυλιά του, ώστε να πάρω την τελική απόφαση... δηλαδή, έκανα τον κόπο και τα έξοδα, χωρίς να είμαι τελείως σίγουρος ότι θα πάρω κουτάβι...
Ετσι, παρότι στις αρχές των επαφών μας, είχα απόλυτη προτεραιότητα στην επιλογή κουταβιού (ανάμεσα σε 5 αρσενικά)... όταν έφτασα εκεί, υπήρχαν μόνο 2 για να επιλέξω...
 
Last edited:


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Το θέμα είναι πως επανειλημμένα είπαμε να βάλουμε την προκαταβολή στην τράπεζα, αλλά μας είπε ότι θα ήταν καλύτερα όταν πάμε εκεί να δώσουμε τα χρήματα( και την Παρασκευή που μιλήσαμε αναφέραμε το θέμα προκαταβολή ). Όσο αναφορά την επίσκεψη, προγραμματίζαμε να πάμε μέσα στις γιορτές διότι το εκτροφείο βρίσκετε στην Αθήνα και εμείς κατοικούμε στη Θεσσαλονίκη οπότε δεν είναι εφικτό να πηγαινοερχόμαστε συνέχεια.
 




swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
εγω πιστευω πως ενα τηλεφωνημα απο τον εκτροφεα προς τον πρωτο ενδιαφερομενο, θα ηταν το καλυτερο.
να ενημερωση την αγαπη παπ, οτι υπάρχει και αλλος ενδιαφεομενος για το κουταβι και αν θελει να επισπευσει την αγορα.
θα ηταν πιο επαγγελματικη η συμπεριφορα του.
με αυτη την κινηση, δειχνει οτι μετρησ επιο πολυ το <<μαρουλι>> στο χερι, παρα η προτεραιοτητα για την αγορα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...αλλά μας είπε ότι θα ήταν καλύτερα όταν πάμε εκεί να δώσουμε τα χρήματα...

2. ...οπότε δεν είναι εφικτό να πηγαινοερχόμαστε συνέχεια.
1. Ναι, κατανοητό, δεν ήθελε τα χρήματα στην τράπεζα, γιατί θα είναι "μαύρα" (ok με εμένα - δεν είναι το βασικό μου κριτήριο επιλογής εκτροφέα - αλλά μπορεί να μην είναι ok με όλους)... και το καταθετήριο της τράπεζας μπορεί να τον βάλει σε φορολογικές περιπέτειες...

2. Μία επίσκεψη, όμως, τουλάχιστον... επιβάλλεται!
Θα έλεγα, μάλιστα, 2 επισκέψεις:
α) Για να τον γνωρίσετε και να σας γνωρίσει
β) Για να επιλέξετε το κουτάβι

...με αυτη την κινηση, δειχνει οτι μετρησ επιο πολυ το <<μαρουλι>> στο χερι, παρα η προτεραιοτητα για την αγορα.
Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό που επικράτησε στη σκέψη του...
Κάποιο "κλικ" έγινε στην τηλεφωνική επικοινωνία, πιστεύω...
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
1. και το καταθετήριο της τράπεζας μπορεί να τον βάλει σε φορολογικές περιπέτειες...
για ποιο λογο johnk?
απο πότε η καταθεση ενος ποσου σε λογαριασμο, ειναι φορολογικο εγκλημα?
(ενημερωτικα ρωταω)..
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Μα εννοείτε πως θα επισκεπτόμασταν το εκτροφείο και για αυτό επέλεξα και το συγκεκριμένο, διότι τα άλλα ήταν πολύ μακριά( π.χ. Κύπρο) και ήθελα να δω τους γονείς κ.τ.λ αλλά να μιλήσω και προσωπικά με τους ιδιοκτήτες.Απλά θέλουμε πολύ το σκυλάκι και δεν με ενοχλεί να περιμένω άλλους 4 μήνες απλά φοβάμαι μην ξαναγίνει κάτι παρόμοιο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
off-topic...

για ποιο λογο johnk?
απο πότε η καταθεση ενος ποσου σε λογαριασμο, ειναι φορολογικο εγκλημα?
(ενημερωτικα ρωταω)..
Οπως είδες, ήμουν πολύ διακριτικός... είπα: "φορολογικές περιπέτειες".

Σαφώς και δεν είναι φορολογικό έγκλημα, το αντίθετο... και γι' αυτό η διεθνής νομοθεσία και, κυρίως, η Ελληνική, προσαρμόζεται συστηματικά προς την κατεύθυνση να μην γίνεται καμμία (σχεδόν) συναλλαγή με μετρητά...

Απλά, με το τραπεζικό έμβασμα, επισημαίνεται το "ίχνος" του χρήματος... και, κατά πάσα πιθανότητα, ο σκοπός της συγκεκριμένης συναλλαγής... ενώ, με τα μετρητά, δεν επισημαίνεται τίποτα απολύτως... σαν να μην έγινε η πράξη...

Είμαι αρκετά σαφής?:)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
To amstaff μου το πήρα απο Ιταλία, ο εκτροφέας του τότε ερχόταν στην Ελλάδα για Σεμινάρια εκπαίδευσης και το παράγγειλα τέλος του 97 νομίζω ή αρχές του 98. Του ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα με αυτή την σειρά υγεία εξαίρετη - χαρακτήρα εξαίρετο - μορφολογία καλός +. Δεν υπήρχε θέμα να με γνωρίσει αφού με έβλεπε να δουλευω με την σκύλα που είχα τοτε κάθε μήνα και με ήξερε καλά, ο σκύλος μου ήρθε αρχές του 99 γιατι τοτε θεώρησε ότι είχε το κουταβι που μπορούσε να μου φέρει.(ενδιάμεσα είχε 4 γέννες) Ο σκύλος είχε χαρακτήρα και υγεία εξαίρετα και μορφολογία για τα τότε δεδομένα εξαίρετη (πρωταθλητής Ελλάδος) με τα σημερινα΄θα λέγαμε ΠΚ. Το ίδιο και το μαλινουά μου το είχα κλείσει 1 χρόνο πριν.
Θα έλεγα στις γιορτές να κατέβεις Αθήνα να γνωρίσεις τον εκτροφέα, να γνωρίσεις τα σκυλιά του να σε γνωρίσει και αυτός και αν όλα είναι οκ να περιμένεις 4 μήνες .
Τώρα αν νομίζεις (και μπορεί να έχεις και δίκιο ) ότι σε πούλησε για κάποιους λόγους τότε καλύτερα να ψάξεις για άλλον εκτροφέα γιατί η εμπιστοσύνη είναι σημαντική και για το μελλον όχι μόνο για την αγορά του κουταβιου.
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
off-topic...



Οπως είδες, ήμουν πολύ διακριτικός... είπα: "φορολογικές περιπέτειες".

Σαφώς και δεν είναι φορολογικό έγκλημα, το αντίθετο... και γι' αυτό η διεθνής νομοθεσία και, κυρίως, η Ελληνική, προσαρμόζεται συστηματικά προς την κατεύθυνση να μην γίνεται καμμία (σχεδόν) συναλλαγή με μετρητά...

Απλά, με το τραπεζικό έμβασμα, επισημαίνεται το "ίχνος" του χρήματος... και, κατά πάσα πιθανότητα, ο σκοπός της συγκεκριμένης συναλλαγής... ενώ, με τα μετρητά, δεν επισημαίνεται τίποτα απολύτως... σαν να μην έγινε η πράξη...

Είμαι αρκετά σαφής?:)
Απολυτα. απλα μεχρι η ελληνικη νομοθεσια να προσαρμοστει στην διεθνη θα παρει πολλα χρονια, μου φανηκε περιεργο πως μπορει να εμφανιστει η συναλλαγη ως παρανομη πραξη.
θα μπορουσαμε να βρουμε και αλλον τροπο ετσι ωστε να στειλουμε χρηματα σε αλλον ενδιαφερομενο.
μεσα σε ενα φακελο, παραδειγμα, και με κουριερ, στα χερια του ενδιαφερομενου, την επομενη μερ ακαι ουτα γατα ουτα ζημια και ειμαστε παλι στην θεση οτι δεν εγινε η πραξη...
ευχαριστω για την εξηγηση....:rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Οι εταιρίες courier, εν γνώσει τους, δεν παραλαμβάνουν μετρητά.
Νομίζω ούτε τα ΕΛ.ΤΑ.
Αν παρόλα αυτά, στείλεις μετρητά ταχυδρομικώς, ρισκάρεις και μια πιθανή απώλειά τους.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Οι εταιρίες courier, εν γνώσει τους, δεν παραλαμβάνουν μετρητά.
Νομίζω ούτε τα ΕΛ.ΤΑ.
Αν παρόλα αυτά, στείλεις μετρητά ταχυδρομικώς, ρισκάρεις και μια πιθανή απώλειά τους.

Έχει δίκιο η Μαρέκο αν βάλεις χρήματα μέσα σε φάκελο και χαθούν δεν φέρουν ευθύνη λένε.
Αν δεν θες να μην φένεται η κατάθεση Western Union και άγιος ο θεός.
Τότε βέβαια έχει το άλλο πρόβλημα απόδειξε μου ότι του έδωσε τα λεφτά.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δες το ποτήρι μισογεμάτο... Κάθε εμπόδιο για καλό....:):)

Να δεις τι λόγια θα λες στον μελλοντικό σου σκύλο για το καλό που σου έκανε ο εκτροφέας και ευτύχησες τελικά να έχεις ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ...:)
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Οι εταιρίες courier, εν γνώσει τους, δεν παραλαμβάνουν μετρητά.
Νομίζω ούτε τα ΕΛ.ΤΑ.
Αν παρόλα αυτά, στείλεις μετρητά ταχυδρομικώς, ρισκάρεις και μια πιθανή απώλειά τους.
mareco, αυτα τα λενε στα συμβολαια τους, αλλα παρο ολα αυτα παιρνουν χρηματα, χωρις να ξερουν οτι εχει χρηματα ο φακελος. εχω στειλει πολλες φορες.
Αλλος τροπος ειναι και η επιταγη, Συναλλαγη χωρις μετρητα και χωρις να φανει ο λογος που εισπρατει ο αλλος τα χρηματα.
πολλυ off topik πλεον....:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Το ίδιο λέμε.
Απλώς, αν ο φάκελλος χαθεί, έγιναν καπνός και τα χρήματα.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
mareco, αυτα τα λενε στα συμβολαια τους, αλλα παρο ολα αυτα παιρνουν χρηματα, χωρις να ξερουν οτι εχει χρηματα ο φακελος. εχω στειλει πολλες φορες.
Αλλος τροπος ειναι και η επιταγη, Συναλλαγη χωρις μετρητα και χωρις να φανει ο λογος που εισπρατει ο αλλος τα χρηματα.
πολλυ off topik πλεον....:)
Λάθος κάνεις για την επιταγή, πας να την εισπράξεις από την τράπεζα.
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Λάθος κάνεις για την επιταγή, πας να την εισπράξεις από την τράπεζα.
το ξερω οτι πας τραπεζα. απλα σε καποιον ελεγχο, απαντας οτι ειχες παρει δανεικα τα χρηματα και τα επιστρεφεις.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
το ξερω οτι πας τραπεζα. απλα σε καποιον ελεγχο, απαντας οτι ειχες παρει δανεικα τα χρηματα και τα επιστρεφεις.
Εξαρτάται το ποσό πάντα.

Πόσο ποίο εκτός θέματος ήμαστε;; :)