Πόσες γεννες???


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Συμφωνω με την FrenchieFan εχοντας βαλει ενα οριο των 3 γεννων σαν ενα κριτηριο επιλογης ενος εκτροφεα μεταξυ αλλων... παρολαυτα θα ηθελα να μαθω τι θα προσδοκουσε ενας εκτροφεας οταν την ιδια σκυλα την εχει ζευγαρωσει 3 φορες με διαφορετικους επιβητορες, εχει περασει ο
απαραιτητοςχρονος ωστε να
ενηλικιωθουν τα ζωα που εχουν γεννηθει απο τους συνδυασμους και δεν εχουν δωσει κατι ιδιαιτερα αξιολογο;
Την εξαιρεση μιας σκυλας που ειναι εξαιρετικη γεννητορας που αναφερθηκε πιο πανω,την καταλαβαινω.
Eπισης, γιατι το κοστος αγορας του κουταβιου να καθοριζεται απο τον αριθμο γεννων του εκτροφεα? Δηλαδη αυτος με 5 γεννες το χρονο να δινει πιο φτηνα κουταβια απο αυτον με 1?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: FrenchieFan


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Σορρυ Αμαλία,
Δεν εννοουσα πολλές ή λιγες γέννες απο έναν εκτροφεα.
Εννουσα αν η κάθε σκυλα έκανε μονο μια γέννα - κι αυτή αν ήταν καταλληλη για αναπαραγωγη- τότε "αναγκαστικά" η τιμή των κουταβιων θα ανέβαινε
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι, αυτο δεν καταλαβαινω. Γιατι αν καθε σκυλα εκανε μια γεννα να ανεβει η τιμη ?
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Ας υποθέσουμε οτι ένας θέλει να κανει εκτροφή Ντογκο . Σωστή εκτροφή! εργασία, εκθέσεις, εξωτερικό, εμπλουτισμός αίματων.
Πιστεύεις οτι μπορεί να σταθεί εκτροφή με μια μονο γέννα και τιμές κουταβιων 600-800€ ;
 
  • Like
Reactions: Alexia




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ας υποθέσουμε οτι ένας θέλει να κανει εκτροφή Ντογκο . Σωστή εκτροφή! εργασία, εκθέσεις, εξωτερικό, εμπλουτισμός αίματων.
Πιστεύεις οτι μπορεί να σταθεί εκτροφή με μια μονο γέννα και τιμές κουταβιων 600-800€ ;

Ούτε με 1200€. Ούτε καν τα έξοδα του.
 


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Ας υποθέσουμε οτι ένας θέλει να κανει εκτροφή Ντογκο . Σωστή εκτροφή! εργασία, εκθέσεις, εξωτερικό, εμπλουτισμός αίματων.
Πιστεύεις οτι μπορεί να σταθεί εκτροφή με μια μονο γέννα και τιμές κουταβιων 600-800€ ;
Αυτο προσπαθουσα να πω και εγω τοση ωρα :D ευχαριστω με καλυψες..!! :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μια γεννα σε μια σκυλα, 2 γεννες σε αλλη, 3η εαν θεωρηθει απαραιτητο. Ναι μια χαρα μπορει πουλωντας τοσο.
Και συμμετοχες σε αγωνες
εργασιας,εκθεσεις ,ταξιδια κλπ Δε θα γινει πλουσιος, ισως χανει κιολας αλλα γι αυτο λεγεται χομπιστας και οχι επαγγελματιας.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Με ρωτάς γιατι θα αυξηθεί η τιμή αν κανείς μονο μια γέννα.
Σου απαντώ αν στέκεται η εκτροφή με αυτές τις τιμές και μονο μια γέννα

Και τωρα μου λες μια δυο τρεις γέννες…

Αποφάσισε…
 
  • Like
Reactions: GRDANE


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αλλο χομπιστας και αλλο χορηγος ομως.οταν χανεις και χανεις και χανεις πρεπει καπως καπου να μπορεις να το υποστηριξεις οταν ειδικα για μια γεννα πρεπει να χεις διαθεσιμο ενα διφραγκο για πλακα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Με ρωτάς γιατι θα αυξηθεί η τιμή αν κανείς μονο μια γέννα.
Σου απαντώ αν στέκεται η εκτροφή με αυτές τις τιμές και μονο μια γέννα
Και τωρα μου λες μια δυο τρεις γέννες…
Αποφάσισε…
Μαλλον δε λεμε το ιδιο πραγμα. Εγω δεν ειπα ποτε οτι γινεται εκτροφη με μια μονο γεννα σε μια σκυλα. Ρωτησα γιατι θα πρεπει η τιμη να ειναι 5000 εαν καποιος κανει μια γεννα σε μια σκυλα του. Γιατι η τιμη να εξαρταται απο τον αριθμο των γεννων.


αλλο χομπιστας και αλλο χορηγος ομως.οταν χανεις και χανεις και χανεις πρεπει καπως καπου να μπορεις να το υποστηριξεις οταν ειδικα για μια γεννα πρεπει να χεις διαθεσιμο ενα διφραγκο για πλακα
Και βεβαια πρεπει να μπορεις να το υποστηριξεις. Γι αυτο επιλεγεις οποιοδηποτε χομπυ. Σκεψου λιγο λοιπον αυτους που εχουν χομπυ το σκι, τα ενυδρεια κλπ... αυτοι δε λαμβανουν τιποτα απο το χομπυ τους :)

Η ερωτηση μου παραμενει ομως. Για ποιους λογους καποιος να κανει 5 γεννες σε μια σκυλα?
 
  • Like
Reactions: kasi




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Μαλλον δε λεμε το ιδιο πραγμα. Εγω δεν ειπα ποτε οτι γινεται εκτροφη με μια μονο γεννα σε μια σκυλα. Ρωτησα γιατι θα πρεπει η τιμη να ειναι 5000 εαν καποιος κανει μια γεννα σε μια σκυλα του. Γιατι η τιμη να εξαρταται απο τον αριθμο των γεννων.




Και βεβαια πρεπει να μπορεις να το υποστηριξεις. Γι αυτο επιλεγεις οποιοδηποτε χομπυ. Σκεψου λιγο λοιπον αυτους που εχουν χομπυ το σκι, τα ενυδρεια κλπ... αυτοι δε λαμβανουν τιποτα απο το χομπυ τους :)

Η ερωτηση μου παραμενει ομως. Για ποιους λογους καποιος να κανει 5 γεννες σε μια σκυλα?
Οκ, συνεννόηθηκαμε.
Εγώ είπα αν είσαι της ακόμα πιο " ηθικής" άποψης οτι εκτρέφω ολα τα θηλυκά μου μια φορά τότε η τιμές θα έπρεπε να ήταν στον …θεό .
Αν είσαι την άποψης οτι εκτρέφω σε Νόρμαλ αριθμών γεννων( 3-4) τότε σίγουρα δεν δικαιολογηται η αυξομείωση τιμών.

Όσο αφορά το "ανήθικο" 5-6 γέννες και γιατι μπορεί κάποιος να τις κανει μπορώ να βρω πρόχειρα μια δυο απάντησεις . Μπορεί να έχει κανει 1-2 γέννες με 1-2 κουταβια πράγμα που σημαίνει οτι ουσιαστικά δεν εχουν γίνει αυτές οι γεννες( η καταπόνηση της σκύλας δεν υφίσταται…)
Αλλος ένας λόγος μπορεί να ειναι οτι πράγματι η σκύλα δίνει πολύ καλούς απογόνους

Σχετικά με τον χομπιστα,
Χομπιστας ναι, αλλα γιατι ειναι ανήθικο κάποιος να κανει το χόμπι χωρις κόστος…;

Τι να πω… δεν βλεπω κάτι ανήθικο εγώ… :)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Σχετικά με τον χομπίστα εκτροφέα μία παρατήρηση.
Ο χομπίστας εκτροφέας έχει χρήματα τα οποία δεν πηγάζουν από την εκτροφή. Και αποφασίζει να κάνει το ακριβό του χόμπυ, και όπως κάθε ακριβό χόμπυ το χρηματοδοτεί αυτός. Δεν χρηματοδοτεί το χόμπυ αυτόν.
Τώρα αν στην πορεία δει ότι το χόμπυ αυτό μπορεί να του αποφέρει κέρδη τότε από χομπίστας μετατρέπεται σε επαγγελματία και επιδιώκει το κέρδος.
 
  • Like
Reactions: pouf and Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απαντησε κατα καποιο τροπο η I.Kyveli στο θεμα χομπιστας.

Εαν μια σκυλα που φυσιολογικα η φυλη της δινει 8-10 κουταβια κανει 2 -3 γεννες με 1-2 κουταβια, δεν πρεπει ηθικα και μονο να ξαναμπει στην εκτροφη. Κανει κακο στην πορεια της φυλης. Οποτε νομιζω ειναι ατοπο το επιχειρημα...
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Το οτι το χόμπι σου μετα απο κάποιον σημείο μπορεί σε χρηματοδοτεί έχει μεγάλη δόση αλήθειας.

Το να μετατραπεις σε επαγγελματια λόγω κέρδους ειναι μαλλον όνειρο θερινής νυκτος
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η ερωτηση μου παραμενει ομως. Για ποιους λογους καποιος να κανει 5 γεννες σε μια σκυλα?
Και εμενα με ενδιαφερει η απαντηση για αυτο!
Δεν νομίζω να υπάρχει μια απάντηση, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν νομίζω να υπάρχει μια απάντηση, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Ειναι αστειο βρε Αλεξια να θελουμε μια απαντηση. Μερικους λογους εγω προσωπικα θα θελα για να καταλαβω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
ας γινοσασταν εκτροφεις να βγαζατε λεφτα
ναι σωστα γι αυτο το λεω...
καντε το...
οποιος ομως νομιζει οτι η ΣΩΣΤΗ εκτροφη αποφερει κερδος ... καλως να ορισει...
Υγ.όσο για την κονόμα, οποίος πιστός ας προσέλθει…
Πάντως αγόρια...μην το πολυλέτε αυτό το καλαμπουράκι. Κάτι κουτσές Μαρίες, έχουν μείνει μόνο, εκτός εκτροφικής ταμπέλας, πλάκα-πλάκα. Τώρα...για να προσφέρουν στην όποια φυλή ή στον οικογενειακό τους προυπολογισμό, δεν το ξέρω. Η μάλλον...ξέρω, αλλά...δεν βαριέσαι...σάμπως σώζεται η κατάσταση; :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Απαντησε κατα καποιο τροπο η I.Kyveli στο θεμα χομπιστας.

Εαν μια σκυλα που φυσιολογικα η φυλη της δινει 8-10 κουταβια κανει 2 -3 γεννες με 1-2 κουταβια, δεν πρεπει ηθικα και μονο να ξαναμπει στην εκτροφη. Κανει κακο στην πορεια της φυλης. Οποτε νομιζω ειναι ατοπο το επιχειρημα...
Εξαρτάται από τα αίτια της μικρής τοκετοομαδας. Δεν φταίει υποχρεωτικά η θηλυκιά, μπορεί να άργησε να γίνει το ζευγάρωμα, μπορεί να έπαθε ίωση τις πρώτες εβδομάδες, μπορεί να στρεσαρίστηκε για το άλφα ή βήτα λόγο, ....

Η Toya έκανε 2 γέννες με 1 και 2 κουτάβια, αφού είχε κάνει μια με 4 και μια με 5 και υποψιαζόμαστε ότι φταίει η αμπούλα activyl tick plus. Την σταματήσαμε και έκανε 4, φυσιολογικός αριθμός για την ηλικια της και την φυλή.