Πόσες γεννες???


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πιστεύεις δηλαδή east ότι υπάρχει φυλή ή γραμμή που να μην έχει κάποια προβλήματα υγείας ή χαρακτήρα που να χρειάζονται βελτίωση? Ακόμα και σαν ποσοστό μέσα στην γέννα να το δεις, δεν υπάρχει η "τέλεια τοκετοομάδα" πράγμα που σημαίνει ότι πάντα υπάρχει περιθώριο για κάτι καλύτερο.
Αυτο το οποιο προσπαθω να πω κ μαλλον δεν το γραφω καλα, ειναι οτι μια φυλη ΣΗΜΕΡΑ μπορει να επιδεχεται "βελτιωσης", αλλα στην ουσια δεν μιλαμε για βελτιωση της φυλης, αλλα του αποτελεσματος της εκτροφης που την εφερε στο σημειο αυτο.......
Μιλαμε για "διορθωση" του αποτελεσματος ωστε να ξαναπλησιασουμε το αρχικο!

Η πρωτη σου παραγραφος απανταει σχεδον στη δευτερη. Το " παει παραπερα " δεν εννοω τον τελειο σκυλο ο οποιος και βεβαια δεν υπαρχει. Εαν ομως δε βελτιωνει πραγματα με την εκτροφη του - σε θεμα χαρακτηρα, εργασιακης ικανοτητας, μορφολογιας, υγειας - καποιος και απλα δινει εντος προτυπου σωστα ζωα , για μενα δεν κανει εκτροφη απλα αναπαραγωγη. Πολλα ζωα μπορει να ειναι εντος προτυπου και σωστα δεν ειναι ομως εξαιρετικα ( και δε μιλαω μονο σε μορφολογικο επιπεδο).
Τα παραπανω απαντανε κατα καποιο τροπο και στην ερωτηση γιατι ολα τα εντος προτυπου σκυλια δεν πρεπει να αναπαραγονται. Εκτος απο τον υπερπληθυσμο του ειδους βεβαια...
Διαφωνω σε πολλα σημεια, αλλα νομιζω οτι αν αρχισουμε να το αναλυουμε, θα ξεφυγουμε απο το αρχικο θεμα κ θα παμε στους σκοπους της εκτροφης κλπ κλπ....... αν θες σε αλλο τοπικ μετα χαρας!

Και για να ξαναγυρισω στο on topic του πραγματος, εφ οσων μια σκυλα σε καθε της γεννα, δινει αξιους απογονους, αντεχει σωματικα τις γεννες, τις βιωνει με φυσιολογικο τροπο κ χιλια δυο αλλα, τοτε δεν με χαλαει το απολυτο νουμερο 2-3-5-6 γιατι αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Διαφωνω σε πολλα σημεια, αλλα νομιζω οτι αν αρχισουμε να το αναλυουμε, θα ξεφυγουμε απο το αρχικο θεμα κ θα παμε στους σκοπους της εκτροφης κλπ κλπ....... αν θες σε αλλο τοπικ μετα χαρας!
Δεν εχω χρονο αλλα εμενα αυτο το κειμενο της Μαρια Γκιναλας με αντιπροσωπευει 1000/100 για τι ειναι εκτροφη. Αν δε το χεις διαβασει, κανε ενα κοπο.
http://www.kynagon.gr/enimerosi/kynagon-news/162-ektrofh
 






ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Δηλαδη, ολοι εμεις, που εχουμε και συντηρουμε 2-3-4 σκυλια και δεν κανουμε καμια γεννα- ειμαστε βλακες????
@FrenchieFan αν διαβασες σωστά αυτό που εγραψα ίσως να μην με παρεξηγούσες ..!!! είπα πως ενας εκτροφείς που έχει αποσύρει π.χ 6 σκυλια απο την εκτροφή Πως μπορεί και συντηρή αλλα 2-3 δηλαδη γυρό στα 9 σκυλια και απο αυτα να βγάζει κέδρος για να συντηρή μονο τα 4 απο τα 9 (ενας εκτροφέας με ένα μεσο εισόδημα) και εγώ με τον πατέρα μου συνολικά έχουμε 6 σκυλια 2 εγώ και 4 ο πατέρας μου.. το λέω αυτό γιατί αυτοί έχουν και επιπλέον έξοδα για επιβασεις μεταφορες εκθέσεις κ.τλ ... :)
 


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Υποθέτω ότι η αρχική ερώτηση "πόσες γέννες" πάει στο σύνολο ε; Οχι μόνο τις δηλωμένες, αλλά και τις αδήλωτες...
Έχεις δίκαιο σε αυτό γιατί έχω δεί και εκτροφέα πολύ γνωστό με πολύ καλα αίματα να πουλάει και σκυλιά χωρίς pedegree
 
  • Like
Reactions: d-friend


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μην τον λες εκτροφέα σε παρακαλώ, όσο καλά αίματα και να έχει... Λέγε τον σκυλοπαραγωγό, please..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@FrenchieFan αν διαβασες σωστά αυτό που εγραψα ίσως να μην με παρεξηγούσες ..!!! είπα πως ενας εκτροφείς που έχει αποσύρει π.χ 6 σκυλια απο την εκτροφή Πως μπορεί και συντηρή αλλα 2-3 δηλαδη γυρό στα 9 σκυλια και απο αυτα να βγάζει κέδρος για να συντηρή μονο τα 4 απο τα 9 (ενας εκτροφέας με ένα μεσο εισόδημα) και εγώ με τον πατέρα μου συνολικά έχουμε 6 σκυλια 2 εγώ και 4 ο πατέρας μου.. το λέω αυτό γιατί αυτοί έχουν και επιπλέον έξοδα για επιβασεις μεταφορες εκθέσεις κ.τλ ... :)
Εαν τα σκυλια εχουν μια διαφορα ηλικιας μεταξι τους- - μια χαρα θα θα παει και με 4-5 σκυλια.

Και παραπιπτοντας- εξοδα για εκθεσεις, εξετασεις κλπ, εχω και εγω " ο βλακας", που δεν κανει γεννες.
3 απο τα τωρινα 4 σκυλια που ζουν μαζι μας ειναι πρωταθλητες μορφολογιας. Και εκτος απο αυτους- ταιζουμε και καμια 10αρια αδεσποτα ( γατες/σκυλους).

Δεν καταλαβαινω τον συρμο- οτι πρεπει τα ιδια τα σκυλια να "φρωντισουν" για τα εξοδα τους- και για αυτο πρεπει να γινονται γεννες.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Δεν είπα ότι πρέπει να φροντίσουν αυτά για τα έξοδα τους απλά όταν έχεις 10 σκυλιά πρέπει κάπως να τα τα συντηρούν αρα λοιπον μην παραπονιόμαστε ότι υπάρχουν λίγοι εκτροφείς στην Ελλάδα όταν τα έξοδα είναι τόσο υψηλά
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μην τον λες εκτροφέα σε παρακαλώ, όσο καλά αίματα και να έχει... Λέγε τον σκυλοπαραγωγό, please..
ακριβως αυτο...
κανει το προηγουμενο σχολιο οφ τοπικ...
αλλωστε δεν μπορουμε να μιλαμε για ηθικη εκτροφη κι αριθμο γεννων γι ακαποιον εξ ορισμου ανηθικο... ( οταν δεν δηλωνει γεννες...)
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan and vek


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Ναί όμως θεωρείται ένας απο τους καλύτερους εκτροφείς αυτης της φυλής ..!!!! και με πολύ καλα αίματα
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Δηλαδη, ολοι εμεις, που εχουμε και συντηρουμε 2-3-4 σκυλια και δεν κανουμε καμια γεννα- ειμαστε βλακες????
εσυ φρεντζι μου το κανεις για την παρτυ σου ομως ο αλλος το κανει για την εκτροφη
 
  • Like
Reactions: ChineseCrested


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το πρώτο μου σχόλιο αφορούσε τις γέννες που θεωρείται θεμιτό να γίνουν από μια σκύλα ως οργανισμό με φυσικές ανάγκες. Το δεύτερο ήταν πάνω στο θέμα ηθική εκτροφή...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
επισης να πω,ο καθε ενας εκτροφεας δουλευει τελειως διαφορετικα τα πραματα στο μυαλο του.
αλλος επειδη τελειωσε η εκτροφικη καριερα μιας σκυλας μπορει να την χαρισει σε μια οικογενεια η να την πουλησει,αλλλος μπορει να κρατησει κουταβι απο γεννα η να το εχει συν ιδιοκτησια,αλλος μπορει να παρει μια σκυλα η ενα σκυλο κ να μην εξελιχθει οπως περιμενε η να μην δινει αυτο που περιμενε.ειναι πολλοι οι παραμετροι.
βεβεα σαφως αμα εχεις 5-6 θυληκιες κ χωρις καν να χρησιμοποιησεις τα παραθυρακια κανεις 5-6 γεννες με κανα αρσενικο που εχεις κλπ και τα κουταβια τα δινεις 1000 ζεις απο την εκτροφη.αλλα δεν εισαι εκτροφεας,εισαι παραγωγος.
απο κει και περα 2 γεννες το πολυ το χρονο και μεχρι 4 γεννες στη ζωη της σκυλας πιστευω εγω.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Κάθε φυλή έχει τις ιδιαιτερότητες της, αυτό καλό είναι να το έχουμε πάντα στο μυαλό μας. Έχω κοκόνια (2) και μπόξερ (10). Απο αυτά, η μια θυληκιά μποξερίνα δεν αναπαράχθηκε ποτέ (είναι τώρα 8,5), η δεύτερη έκανε μόνο μία γέννα (θα γίνει οκτώ τον Σεπτέμβρη), άλλη μια έχει αποσυρθεί απο την εκτροφή και λόγω ηλικίας αλλά και γιατί έκανε το μέγιστο αριθμό γεννών που θεωρώ αποδεκτό, μία είναι ακόμα μικρή. Και οι δύο παρουσιάστηκαν σε έκθεση δύο και κάτι μήνες μετά τη γέννα τους και κέρδισαν τις κατηγορίες τους (εργασίας και πρωταθλητών). Το αναφέρω απλά για να τονίσω ότι επανήλθαν ταχύτατα σε άριστη φυσική κατάσταση. Τα κοκόνια ωριμάζουν σωματικά και πνευματικά πολύ πιο γρήγορα απο τα μπόξερ. Στα μπόξερ θα θεωρούσα ώριμο για αναπαραγωγή θυληκό που είναι 18-24 μηνών.

Επίσης η κοκόνα είναι 10+ ετών και έκανε μόνο μία γέννα. Έχω άλλες τρείς μποξερίνες, η μία γέννησε πριν ένα χρόνο και την προγραμματίζω για το χειμώνα αφού περάσει εξετάσεις εργασίας. Οι δύο άλλες θυληκές μας είναι 2,5 ετών, ακόμα δεν έχουν ζευγαρώσει, φέτος θα είναι η πρώτη φορά. Επιλογή μου είναι να έχω τόσα σκυλιά, ποτέ δεν σκέφτηκα ότι "πρέπει" να μου κάνουν "απόσβεση".

Όσον αφορά τον αριθμό των γεννών, δεν θα είχα ηθικό ενδοιασμό να κάνω 4 ή 5 γέννες με την κοκόνα ή να γεννήσει στα επτά ή οκτώ χρόνια της. Με μπόξερ θα προβληματιζόμουνα ιδιαίτερα, οι τρεις πιστεύω είναι αρκετές, όπως προανέφερα θα έπρεπε να είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση για να κάνω 4η ή 5η γέννα, κι αυτό υπό προϋποθέσεις. Με προβληματίζει πιο πολύ ή μάλλον με ενοχλεί να δω μποξερίνα 7-8 ετών να γεννήσει. Είναι άλλο το προσδόκιμο ζωής στη μία περίπτωση, άλλο στην άλλη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το πρώτο μου σχόλιο αφορούσε τις γέννες που θεωρείται θεμιτό να γίνουν από μια σκύλα ως οργανισμό με φυσικές ανάγκες.

δεν χρειαζεται τοτε ως οργανισμος να την υποβαλλουμε σε καμμια γεννα...

αν ομως μιλαμε περι εκτροφης....
τοτε ενοειται οτι δεν υπαρχουν αδηλωτες γεννες...


Το δεύτερο ήταν πάνω στο θέμα ηθική εκτροφή...
σε αλλη περιπτωση σε παραπεμπω στο προηγουμενο μυνημα μου...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κατσε ρε τζορτζ κ πως μας τα ειπες ετσι...
τωρα χρειαζομαστε κομπιουτερακι να δουμε τι βγαζεις...

(αλλα θα 'πρεπε να μας ενδιαφερουν κι οχι τα οικονομικα του καθε εκτροφεα)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμενα δεν με ενδιαφερει τι βγαζει ή οχι ο καθε εκτροφεας απο της γεννες του. Το αρχικο μου ερωτημα ηταν, ποσες γεννες θεωρουνται "νορμαλ"- "ηθηκα" η οτι αλλο ονομαστε το- και ποτε ξεκιναει η εκμεταλευση.

Και εκει εγω προσοπικα εχω οριο της 2- αντε 3 γεννες ( σε υγειες φυλες με μεγαλο προσδοκιμο ζωης).
 


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
αυτό . Επιλογή μου είναι να έχω τόσα σκυλιά, ποτέ δεν σκέφτηκα ότι "πρέπει" να μου κάνουν "απόσβεση".
George μάλλον δν θα κατάλαβες τι εννοώ και το παραπέμπω σε ένα off topic έχουμε πεί χιλιάδες φορές ότι στην Ελλαδα δέν υπάρχουν πολλοι εκτροφείς εγώ λέω τώρα πώς καποιος εκτροφέας με μέσο είσόδημα μπορεί να συντηρηση π.χ 10 σκυλια που τα 6 απο αυτά έχουν αποσυρθεί (φυσικά δεν εννοώ ότι πρεπει να τα διώξουν, απλά δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον τρόπο και εγώ έχω συνολικά με τον πατέρα μου 6 σκυλια εχουμε ένα μέσο εισόδημα και τα φέρνουμε βόλτα χωρίς εξοδα εκθέσεων, μεταφορών και επιβάσεων .. αυτό δν μπορώ να καταλάβα (οπως είπες και εσύ ανάλογα με την φυλή υπάρχη και κάποιος αριθμός γενών που πρεπει να κανει)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εγώ νομιζω οτι την ψυριζουμε πολύ την μαϊμού…
Η ηθική ειναι ενα πολύ σχετικό …μέγεθος
Αν ο εκτροφεας δίνει σωστά υγειη κουταβια εγώ μένω εδώ…
Πολύ πιο ανήθικο μου φαίνεται π. χ. η τρίτη γέννα μετα απο 2 γέννες που εχουν δώσει μη υγειη κουταβια…

Υγ.όσο για την κονόμα, οποίος πιστός ας προσέλθει…
Υγ2.ολα στην ζωή ( δυστυχώς) εχουν και μια οικονομοτεχνική … μελέτη.
Κάποιος μπορεί να πει οτι "είμαι υπέρ της μιας γέννας!!!!! " πολύ ωραία, μονο που τότε για να αποκτήσεις ενα κουτάβι θα χρειαζοσουν γύρω στις 5000€. Υπάρχει κανένας υποψήφιος ιδιοκτήτης ; :cool:
 
  • Like
Reactions: Alexia and superman


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU