Πύρρος - Μετσοβίτικο τσοπανόσκυλο


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
...σε κάποια φάση βλέπει να έρχονται απο μακριά δυο γυναίκες με ένα καροτσάκι, τις φερμάρει, κοκαλώνει και αρχίζει τα γρρ!!!...
Ο Δάσκαλος μου είπε οτι τέτοια συμπεριφορά δεν θέλει επιβράβευση, ούτε όμως επίπληξη, γιατί τον πάμε για φύλακα και μπορεί αργότερα στην εκπαίδευση να μπερδευτεί.
Υποτιθεται ομως οτι ο καλος φυλακας και αντιστοιχως το ενστικτο ενος Ελ.Ποιμενικου,θα επρεπε να επεμβαινει ΜΟΝΟ σε οσες περιπτωσεις κρινει ως πηγη πραγματικου κινδυνου;Και αυτο αντιβαινει με την εικονα που μας περιγραφεις πιο πανω;...Δηλαδη,ηθικα για μενα(ισως να μην ισχυει αυτο βλεποντας το ψυχρα ως "φυλαξη")θεωρω λανθασμενη αντιδραση το γρυλισμα σε καποιον που ΔΕΝ τον απειλει,ουτε αυτον ουτε το χωρο του ουτε τους ανθρωπους του...Ετσι δεν ειναι;
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Τελικά το ένστικτο είναι άλλο πράγμα ! Λίγων μηνών κουτάβι, και δείχνει ήδη τα επιβλητικά χαρακτηριστικά και την συμπεριφορά του ΕΠ ! :fan:
Ενστικτο σε πραγματικες καταστασεις κινδυνου ομως και οχι σε λαθος...Ποσο μαλλλον στην εικονα δυο γυναικων με καροτσακι και μπεμπε μεσα... Εφοσον μιλαμε για ενστικτο και για εμφυτη αισθηση κινδυνου,δεν θα "επρεπε" να ξεχωριζει αυτη την κατασταση;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Και εγώ το έχω το άγχος μήπως είναι στην τσίτα πιο πολύ από όσο πρέπει...
Πως νομίζεις θα έπρεπε να τον χειριστώ?
μήπως τώρα που μεγαλώνει, δοκιμάζει συμπεριφορές και πρέπει να είναι πιό ενεργός ο ρόλος μου?
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και εγώ το έχω το άγχος μήπως είναι στην τσίτα πιο πολύ από όσο πρέπει...
Πως νομίζεις θα έπρεπε να τον χειριστώ?
μήπως τώρα που μεγαλώνει, δοκιμάζει συμπεριφορές και πρέπει να είναι πιό ενεργός ο ρόλος μου?
Εγω ακολουθωντας τις συμβουλες των εμπειροτερων στο Φορουμ,απλα εχω αφησει τον μικρο να δεχεται χαδια απο παντου,ακομα κι απο αγνωστους στο δρομο.Πολλες φορες με συμβουλευσαν οτι οταν ο μικρος μεγαλωσει θα αρχισει να επιλεγει μονος του το φιλικο χαδι και να κρατα αποστασεις απο το "περιεργο"...
Αυτο που σιγουρα κανω ειναι να κοινωνικοποιω τον μικρο οσο δυνατο περισσοτερο.Να εχει εικονες,νε εχει ερεθισματα και να μεγαλωσει μεσα στο περιβαλλον που ζει και το λιγοτερο δυνατο αποκομμενος.Η κοινωνικοποιηση,η σβστη κοινωνικοποιηση ΚΑΙ με ανθρωπους ΚΑΙ με άλλα ζωα,θεωρω οτι ειναι βασικος παραγοντας για εναν σωστα συμπεριφερομενο σκυλο οταν ενηλικιωθει...
Επισης επειδη ρωτας για χειρισμους,να σημειωσω κατι βασικο...ΠΟΤΕ' δεν εχω χρησιμοποιησει βία στον μικρο...Οτι θελω προσπαθω να κερδισω το σεβασμο και την προσοχη του και ποτέ μα ποτέ με το ζορι...ψαχνω την οδο της υπακοης μεσα απο το σεβασμο του και την καλη επικοινωνια.Εαν δω οτι κατι αρχιζει και φευγει απο τα δικα μου ορια και γνωσεις τοτε θα συμβουλευτω καποιον ειδικοτερο στο θεμα υπακοη και πειθαρχια.Μεχρι τοτε διαβαζω,μαθαινω,ρωταω και εχω ΥΠΟΜΟΝΗ!
Και θα ηταν τουλαχιστο αδικο και αχαριστο να μην πω και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε οσα παιδια απο εδω μεσα με εχουν βοηθησει και με βοηθανε στο δυσκολο-για μενα-αλλά παραλληλα και ωραιο,ρολο της σωστης συμβιωσης με εναν Ε.Π...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Υποτιθεται ομως οτι ο καλος φυλακας και αντιστοιχως το ενστικτο ενος Ελ.Ποιμενικου,θα επρεπε να επεμβαινει ΜΟΝΟ σε οσες περιπτωσεις κρινει ως πηγη πραγματικου κινδυνου;...
Ο καλός φύλακας είναι μία πολύ γενική έννοια. Για την πλειονότητα των κτηνοτρόφων η συμπεριφορά που περιγράφεται πιό πάνω, ήταν και είναι επιθυμητή. Μη ξεχνάμε πως οι εδώ κάτοχοι ορεινών ποιμενικών αποτελούμε μία μειονότητα/εξαίρεση: έχουμε ορεινούς ποιμενικούς σε αστικό-ημιαστικό περιβάλλον και άρα διαφορετικές απαιτήσεις για τη συμπεριφορά των σκύλων μας.
Προσωπικά, έχοντας αποκτήσει συνειδητά την τσοπάνα, δεν θέλησα να επέμβω (στο μέτρο του δυνατού) στα χαρακτηριστικά που με τράβηξαν σ'αυτή τη φυλή.
Σαν αποτέλεσμα, για τους περισσότερους που δεν γνωρίζουν από Ε.Π. έχω ένα σκύλο "φονιά", (μου έτυχε και σκύλα στρίντζο), ενώ για κάποιους "σχετικούς" έχω ένα πολύ μαλακό σκυλί.
Για μένα; Έχω το σκυλί που θέλω!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Και εγώ το έχω το άγχος μήπως είναι στην τσίτα πιο πολύ από όσο πρέπει...
Πως νομίζεις θα έπρεπε να τον χειριστώ?
μήπως τώρα που μεγαλώνει, δοκιμάζει συμπεριφορές και πρέπει να είναι πιό ενεργός ο ρόλος μου?

να συμπληρώσω στα όσα πολυ σωστά εθεσε ο μαθουσάλας, ότι ειναι πολύ σημαντική η κοινωνικοποίηση σε ζωα που προοριζονται για φύλαξη.... οπως ο ελληνικος ποιμενικος με πρόσωπα και καταστάσεις και εικόνες από την απλή καθημερινή ζωή του σκύλου...
για μενα αυτό που περιγραφεις είναι μία αντιδραση σε κατι που βλέπει πρωτη φορά πχ ένα καροτσάκι... οπότε σωστα αντιδρα ο σκύλος με γρύλισμα... το λαθος ειναι ότι έπρεπε να γνώριζε... κυρίες με καροτσακια... παπαδες .... ανθρωπους με περιεργη ενδυση, κρανος, καπέλα κλπ... έτσι ωστε να του ειναι οικεια να μην προκαλουν εντύπωση και να στεκεται αδιάφορος....
αρα θα προτεινα περισσοτερες βολτες σε διαφορετικα περιβάλλοντα και διαφορετικες ώρες ώστε να γνωρίσει ακόμα περισσότερα προσωπα πράματα και παραστασεις....

ο εκπαιδευτης σωστα λοιπον είπε.... οχι στην "επιβραβευση".... αλλα και οχι στην "τιμωρία" του σκύλου...
χωρις να σημαινει οτι ηταν επιθυμητή αντίδραση...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα σας λέω οτι τον πάω συνεχώς βόλτες στην προκυμαία της Πρέβεζας που είναι τίγκα στα παιδάκια και στα καροτσάκια. Τον έχει χαιδέψει κόσμος και κοσμάκης.
Αυτό που περιγράφω, είναι μια χαρακτηριστική μεταστροφή, αν μείνει για κανα τέταρτο στο ίδιο σημείο. Τότε μπαίνει σε mood ''προσέχουμε'' από μόνος του.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
....αν μείνει για κανα τέταρτο στο ίδιο σημείο. Τότε μπαίνει σε mood ''προσέχουμε'' από μόνος του.
Απόλυτα φυσιολογικό. Αν σ'ενοχλεί, keep walking!:D:D:D
 




Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ενστικτο σε πραγματικες καταστασεις κινδυνου ομως και οχι σε λαθος...Ποσο μαλλλον στην εικονα δυο γυναικων με καροτσακι και μπεμπε μεσα... Εφοσον μιλαμε για ενστικτο και για εμφυτη αισθηση κινδυνου,δεν θα "επρεπε" να ξεχωριζει αυτη την κατασταση;
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Απλώς μην περιμένετε συμβουλές από μένα για εκπαίδευση ΕΠ. Δεν έχω εμπειρία από ΕΠ, και θα ήταν ανεύθυνο να κάνω υποδείξεις για πράγματα που δεν γνωρίζω. Οπότε θα σας λέω απλώς την καλή μου την κουβέντα όταν με παίρνει ... :):):)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Παναγιωτη γνωριζοντας οτι εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στο λογο σου,μεσα απο τις αποψεις και τα επιχειρηματα σου,θα ηθιελα να θεσω τους εξης προβληματισμους μου στα οσα γραφεις.Και θα ηθελα την αποψη σου!

Ο καλός φύλακας είναι μία πολύ γενική έννοια. Για την πλειονότητα των κτηνοτρόφων η συμπεριφορά που περιγράφεται πιό πάνω, ήταν και είναι επιθυμητή.
Να παραθεσω,αν μου επιτρεπεις τα λογια του βοσκου απο τον οποιο πηρα τον Φοιβο.Βλεποντας εγω καποιους ΕΠ(3 στον αριθμο) να λιαζονται αμεριμνοι στην παρουσια μας,οντας ξενοι γιαυτους πρωτη φορα εκει πανω μου εκανε εντυπωση.Μαλιστα ημουν φυλαγμενος και επιφυλακτικος γιατι ειχα και τα δυο μικρα μαζι και ηταν ζωηρα...Μου ειπε λοιπον ο βοσκος οτι δεν θα σηκωθουν,δεν το κανουν ποτέ,παρα μονο εαν αισθανθουν πραγματικα οτι απειλουνται αυτα ή ο χωρος που φυλανε.Δεν τα ειχε διδαξει ποτέ,δεν τα ειχε παροτρυνει ποτέ.Ειχαν μαθει-μεγαλωσει ετσι. Ουτε βασικη υπακοη ουτε φυσικα καμμια αλλη υπακοη (παρα μονο τη βεργα του βοσκου-σκεφτηκα)...Απο αυτη την εικονα ορμωμενος ειπα οτι θεωρω τετοια σκυλια με ενστικτο φυλακα σε πραγματικες συνθηκες κινδυνου,δεν θα επρεπε να αντιδρουν με "φυλαξη" σε εικονα μιας μανας με ενα βρεφος μεσα στο καροτσακι.Ισα-ισα μαλιστα...
Γιαυτο αλλωστε και μιλησα επισης για κοινωνικοποιηση ειδικα στα ΕΠ που ζουν στις πολεις.Εικονες τετοιες ΠΡΕΠΕΙ να τις συνηθιζουν για να ξερουν...Βεβαια κατα ποσο αυτο ειναι αντιθετο με τα εμφυτα τους δεν ξερω...

Μη ξεχνάμε πως οι εδώ κάτοχοι ορεινών ποιμενικών αποτελούμε μία μειονότητα/εξαίρεση: έχουμε ορεινούς ποιμενικούς σε αστικό-ημιαστικό περιβάλλον και άρα διαφορετικές απαιτήσεις για τη συμπεριφορά των σκύλων μας.
Ενας σκυλος ομως τετοιος με τρομερο αισθημα φυλαξης,με εξαιρετικο ενστικτο προστασιας για οσα φυλαει,δεν θα επρεπε απο μονος του να ξεχωριζει τον κινδυνο απο την απλη διελευση και παρουσια;Περα απο τα δικα μας "θελω",δεν θα επρεπε να λειτουργουν κι αυτα με βαση τον πραγματικο κινδυνο;

Για μένα; Έχω το σκυλί που θέλω!
Κι αυτο ειναι το απολυτο,εαν μιλαμε για ευχαριστηση στη συμβιωση.Ολοι αυτο ψαχνουμε πιστευω και οσοι το βρισκουμε τελικα ειναι ιδανικο(και δυσκολο να βρεθει) :)
 
Last edited:


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ολα ειναι θεμα συνηθειας και ενστικτου που πρεπει να "καλλιεργηθει" με προσοχη απο μικρη ηλικια...
παραδειγμα
στο μονοπατι προς το καταφυγιο (πανω απο το Παπιγκο ) υπαρχουν αριστερα και δεξια απο το μονοπατι ,τεραστια τσοπανοσκυλα που φυλανε τα κοπαδια της περιοχης (απουσια τσομπανη...)
λοιπον οσο περπατας στο μονοπατι ερχονται διπλα σου και μπορεις να τα χαιδεψεις .... μολις " βγεις" απο το μονοπατι αρχιζουν να αλλαζουν συμπεριφορα....μετα τις πρωτες προειδοποιησεις γινονται θηρια .....
εσυ εκεινη την ωρα εισαι ενας ξενος που μπηκε αναμεσα στο κοπαδι τους αλλα ξερουν οτι μπορεις να πλησιασεις υπο συνθηκες
αυτο το "μαθανε" απο μικρα .... δεν φοβουνται αλλα και δεν "χαριζουν" σε κανεναν.... ετσι μαθανε απο μικρα
το τσοπανοσκυλο δεν πρεπει να ειναι "φονιας" και "αγριοσκυλο" αλλα " εξυπνος υπερασπιστης "
Υπερασπιστης ειναι απο την φυση του ,αρα μενει σε μας να τον κανουμε "εξυπνο" δινοντας του την καταλληλη κοινονικοποιηση και τα σωστα ερεθισματα απο κουταβι.....
Οταν του μαθαινεις να αγαπα τοτε του δινεις να καταλλαβει την αξια που εχει να σε υπερασπιζεται ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.....
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Να παραθεσω,αν μου επιτρεπεις τα λογια του βοσκου απο τον οποιο πηρα τον Φοιβο. Βλεποντας εγω καποιους ΕΠ (3 στον αριθμο) να λιαζονται αμεριμνοι στην παρουσια μας,οντας ξενοι γιαυτους πρωτη φορα εκει πανω μου εκανε εντυπωση.Μαλιστα ημουν φυλαγμενος και επιφυλακτικος γιατι ειχα και τα δυο μικρα μαζι και ηταν ζωηρα...Μου ειπε λοιπον ο βοσκος οτι δεν θα σηκωθουν,δεν το κανουν ποτέ,παρα μονο εαν αισθανθουν πραγματικα οτι απειλουνται αυτα ή ο χωρος που φυλανε.Δεν τα ειχε διδαξει ποτέ,δεν τα ειχε παροτρυνει ποτέ.Ειχαν μαθει-μεγαλωσει ετσι.

2) Ουτε βασικη υπακοη ουτε φυσικα καμμια αλλη υπακοη (παρα μονο τη βεργα του βοσκου-σκεφτηκα)...

3) Ενας σκυλος ομως τετοιος με τρομερο αισθημα φυλαξης,με εξαιρετικο ενστικτο προστασιας για οσα φυλαει,δεν θα επρεπε απο μονος του να ξεχωριζει τον κινδυνο απο την απλη διελευση και παρουσια;
1) Ετσι πρέπει να είναι τα πράγματα... Ειδικά δε, όταν είναι παρών ο βοσκός...
Περιγράφεις το τυπικό - κλασικό ορεινό ποιμενικό κάθε φυλής...
Η μόνη (μικρή) διαφοροποίηση, που μου βγαίνει πάντα "μπροστά" στις μελέτες μου είναι ότι το Ε.Π. ανήκει στις (σχετικά) "δύσκολες" από τις ορεινές ποιμενικές φυλές...

2) Ακριβώς. Πιό σπάνια τη βέργα του βοσκού (αλλά μιλάμε για βέργα!!!) και (λίγο πιό σπάνια) τη στέρηση της τροφής για μερικές μέρες...:cool:
Το πιό πειστικό μέσο είναι η φωνή του βοσκού...

3) Ναι, έτσι πρέπει και έτσι περιγράφεται: Ανεξάρτητος... Αρκετά συχνά εργάζεται μόνος του... Παίρνει πρωτοβουλίες στη λήψη αποφάσεων και έχει ευθυκρισία για το ποιός είναι διερχόμενος και ποιός αποτελεί πραγματικό κίνδυνο... Μάλιστα, κάποιες φορές "διαφωνεί" με τον ιδιοκτήτη στη διάκριση αυτή και, συνήθως, αποδεικνύεται πως έχει δίκιο...;)

Υ.Γ. Θωμά, γράφαμε μαζί! Συμφωνούμε...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ λοιπόν τι να κάνω?
Να τον αφήνω και θα μάθει?
Η να τον μαζεύω όπως θα τον ''μάζευε'' ο τσοπάνης?
(πείτε μου τώρα που είναι μικρός)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Να τον αφήνω και θα μάθει?
Η να τον μαζεύω όπως θα τον ''μάζευε'' ο τσοπάνης?
(πείτε μου τώρα που είναι μικρός)
Ταπεινή άποψη: Να τον μαζεύεις... από τώρα, που είναι μικρός...:)
 






tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Εγώ λοιπόν τι να κάνω?
Να τον αφήνω και θα μάθει?
Η να τον μαζεύω όπως θα τον ''μάζευε'' ο τσοπάνης?
(πείτε μου τώρα που είναι μικρός)

Βασικα εσυ τον "ηρεμεις" και τον "καθησυχαζεις" δειχνοντας του οτι δεν υπαρχει , εκεινη την στιγμη , λογος να αντιδρα ετσι.
Πρεπει να βιωσει ολες τις πιθανες καταστασεις και να βρεθει σε οσες περισσοτερες διαφορετικες "φασεις" μπορει.
Η καχυποψια και η νευρικοτητα προερχεται απο το "αγνωστο" και το "πιθανον κακο ".
Καθε νεα κατασταση ειναι αγνωστη αρα επιφερει και την αντιστοιχη "νευρικοτητα "...
Οταν θα ειναι "ηρεμος" και "προβλεψιμος" και θα εχει συνηθισει να ζει σε τετοιο περιβαλλον ,θα μπορει πολυ πιο ευκολα να ξεχωριζει την "ενταση" και να αντιδρασει (οταν θα χρειαστει ) στις περιπτωσεις που αργοτερα θα πρεπει .
Προς το παρον δειξε του τα " καλα πραγματα" με τροπο ηρεμο και αργοτερα θα αντιδρα μονο στα κακα που θα του ειναι και αγνωστα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φτάσαμε 6 μηνών.
Κάναμε και εξετάσεις αίματος, όλα καλά.
Και ένα προληπτικό Guardian για διροφιλαρίωση.
Αισίως 57 cm, και 30kg.
To Σ/Κ φωτογραφίες...