Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Ρε παιδια αυτο το σκυλι θα με τρελανει ειλικρινα...αφου εχουμε ενα μηνα επιτυχιας που δεν τα ξανακανε μεσα ποτε.......ουτε σε χαλι ουτε πουθενα...αφου σηκωσαμε τα χαλια παλι δεν ξανακανε τπτ....και σημερα ενω ειχε παει την βολτα της...κατεβασε ο απο πανω μας..τον σκυλο του.... κ με το που τον ακουσε να περναει εξω απο την πορτα.....πηγε πανω στο κρεβατι της.... που ειναι σχεδον διπλα στην πορτα...και τσαααααακκκκκκ παρε μια λιμναρα λες και ειχε να τα κανει 10 ωρες..........................κ ενω την επιασα επαφτοφορω που αλλες φορες με το μη....το εκοβε...με ακουγε που φωναζα και ετρεχα να την σταματησω κ δεν σταματησε καν την ροη......την σηκωσα της εβαλα την ουρα απο κατω.....κ αυτη κατουρουσε κ εμενα και το κρεβατι !!!!!!!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ατυχήματα πάντα συμβαίνουν για διάφορους λόγους. Δε χάλασε και ο κόσμος! :)

Σκυλιά και παιδιά τα έχουν αυτά...:)

Δεν θα ωφελήσει σε τίποτα να το "δραματοποιήσεις" ή να του δώσεις μεγαλύτερες διαστάσεις. Συνεχίστε το πρόγραμμα σας, την ρουτίνα σας και όλα θα πάνε καλά.
 


gogo30

New Member
29 Ιουνίου 2014
2
1
39
Γεια σας κι αποεμενα.εχω ενα μαλτεζακι 3 μηνων που ακουει στο ονομα "ροκυ".ειναι παιχνιδιαρικο υπακουο και τελειο στην συμπεριφορα του με τα παιδια.το προβλημα μ ειναι το πως θα το μαθω να κανει την αναγκη του σε συγκεκριμενο σημειο κι οχι οπου θελει.και τι εννοω...εχει πανα...παει στην πανα...παει ομως και στο μπαλκονι...επισης εχει σταμπαρει ενα σημειο πισω απο την εξωπορτα και τα κανει επισης...(τα κακα του μονο)και συν οοοολων αυτων οπου πετυχει πατακι το τακτοποιει!!!πραγματικα εχω τεραστια υπομονη αλλα αρχιζει και εξαντλειται...ειμαι σε απογνωση...τι να κανω???κι οταν χειμωνιασει???θα τα κανει σε ολα τα χαλια???βοηθειααααα!!!!!
Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα......
Ευχαριστω εκ των προτερων....
 


zwi<3bruno

Member
11 Ιουνίου 2014
16
4
34
Γεια σας κι αποεμενα.εχω ενα μαλτεζακι 3 μηνων που ακουει στο ονομα "ροκυ".ειναι παιχνιδιαρικο υπακουο και τελειο στην συμπεριφορα του με τα παιδια.το προβλημα μ ειναι το πως θα το μαθω να κανει την αναγκη του σε συγκεκριμενο σημειο κι οχι οπου θελει.και τι εννοω...εχει πανα...παει στην πανα...παει ομως και στο μπαλκονι...επισης εχει σταμπαρει ενα σημειο πισω απο την εξωπορτα και τα κανει επισης...(τα κακα του μονο)και συν οοοολων αυτων οπου πετυχει πατακι το τακτοποιει!!!πραγματικα εχω τεραστια υπομονη αλλα αρχιζει και εξαντλειται...ειμαι σε απογνωση...τι να κανω???κι οταν χειμωνιασει???θα τα κανει σε ολα τα χαλια???βοηθειααααα!!!!!
Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα......
Ευχαριστω εκ των προτερων....
Καλημέρα. Να σου πω την αλήθεια εμένα 3ων μηνών αν θυμάμαι σωστά ήξερε ήδη να τα κάνει έξω αλλα φαντάζομαι είναι και θέμα τύχης. Στην αρχή τα έκανε οπου να ναι... κάθε φορά που τον έπιανα να κάνει το ελαφρύ του τον μετακινούσα στην πάνα και σιγά σιγά έμαθε...Μην περιμένεις απο τη μία μέρα στην άλλη, πραγματικά... Να φανταστείς ενώ είχε μάθει την πάνα πολλές φορές τα έκανε και δίπλα :p Τα κακά του δεν τα έκανε ουτε μία φορά στην πάνα... Πάντα μα πάντα ο ποπός ήταν έξω από την πάνα (άσχετα εαν ο υπόλοιπος ήταν πάνω :p ). Και τέλος αυτο που έκανα για να μάθει έξω ήταν όσο το δυνατόν περισσότερες βόλτες να μυρίσει και κάθε φορά που τα έκανε έξω μια μικρή επιβράβευση.Εμένα έτσι έμαθε... (περίπου, γιατι, μεταξύ μας τώρα, την πρώτη περίπου βδομάδα για να κάνει το ελαφρύ του σήκωνε το μπροστινό πόδι...Κάποιο έπρεπε να σηκώνει.... :p )
 
  • Like
Reactions: d-friend


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Εμένα έτσι έμαθε... (περίπου, γιατι, μεταξύ μας τώρα, την πρώτη περίπου βδομάδα για να κάνει το ελαφρύ του σήκωνε το μπροστινό πόδι...Κάποιο έπρεπε να σηκώνει.... :p )
χαχαχα πέθανα μ'αυτό!
 
  • Like
Reactions: zwi<3bruno


gogo30

New Member
29 Ιουνίου 2014
2
1
39
Χαχαχα ωραια τα λες...αυτο με το ποδι εννοω....σε ευχαριστω για την απαντηση σ...θα κανω οτι μπορω....ελεγα να του ξεκινησω τις βολτες εξω αλλα φοβαμαι πως δεν θα προλαβαινω παντα την ιδια ωρα....δουλευω κ με τρια παιδια ειναι κατι δυσκολο να τα προλαβω ολα.....δεν ειμαι κι ο σπορτ μπιλυ...,χαχα
 
  • Like
Reactions: zwi<3bruno


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Καλησπερα. Εχω ενα κουταβι 4 μηνων το οποιο σχετικα γρηγορα εμαθε να χρηαιμοποιει την πανα μεσα στο σπιτι..ομως εδω και εναμιση μηνα βγαζω καθημερινα και οσο πιο συχνα μπορω βολτα μηπως τα "κανει" εξω... Αλλα τιποτα!! Εχω κανει σχεδον τ παντα... τον κρατησα εξω 12 ωρες ωστε να σκασει και να τ κανει.. του εβγαλα εξω πανα.. του κατεβασα απο την πολυκατοικια τς ακαθαρσιες του.. του εβαλα στ πανα χωμα... αλλα τιποτα!! Τον βγαζω και μετα το φαι και οταν ξυπναει το πρωι που ειναι λογικο να τα κανει.. τιποτα! Κρατιεται και μολις φτανουμε στο διαμερισμα παει στη πανα απευθειας... Τι μπορω αλλο να κανω?!
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βγαλε κοκκινη στην πανα και ανοιξε την πορτα να δει το μπλε του ουρανου και θα του ερθει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Θέλει υπομονή! Δεν θέλει στρες! Ναι θα του ξεφευγουν και όχι μια και 2 αλλα αν το διορθώνης όμορφα θα το καταλάβει και θα αρχίσει έξω! Αν δεν κάνει το λάθος πως θα τον διορθώσεις για να το μάθει!? Και το βασικότερο : Κουτάβι θέλαμε... υπομονη τώρα μέχρι να μεγαλώσει , αλλα πρέπει να αρχίσει μάθαινει το εξω!
 


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Δηλαδη να βγαλω τ πανα τελειως?? Να τον αφησω να τ κανει σ εκεινο τ σημειο με μια σφουγγαριστρα απο πισω?? Και πως θα τ διορθωσει???
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Φυσικά και όχι! Αρχικά κάνε αναζήτηση στο φόρουμ , έχει πολλά θέματα, διαβασε σελίδα σελίδα προσεχτικά και θα καταλάβεις καλυτερα! Για διορθωση εγώ έχω την εντολή μη!
 


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Δηλαδη καθε φορα που παει να τ κανει στ πανα να του πω μη? Το εχω επιχειρησει η αληθσια ειναι μια δυο φορες αλλα δ με ακουει.. τα κανει κανονικα!
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Μα πως να σε ακούσει οταν λες μη με την πάνα κάτω??? Το κουτάβι το έμαθες στην πάνα, τωρα πρεπει να του μάθεις το έξω! Στην αρχή καθε μια ώρα θέλει να το βγαζεις έξω, οταν τα κάνει έξω κάνεις αρχίζεις χαρες παλαμάκια (εγω έδινα και μεζεδάκι) ! εεε 1-2 στην 3 το πιασε το νόημα! πλεον δίνω κανα μεζε όποτε θυμάμαι για κρατιεται 3ωρο , αν και στο 2ωρο μου κάνει νόημα έξω επειγώντος :p

Για άλλη μια φορά κάτσε διαβασε τα θέματα σκετικά με το να τα κάνει έξω!
 


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Τα εχω διαβασει κ γ αυτο ειπα να ρωτησω κ εγω την απορια μ!! Ωραια ανακεφαλαιωση!! Βγαζω τ πανα.. τ φωναζω μη καθε φορα π παει στο σημειο και ειτε τα κανει ειτε οχι εκει(αν με ακουσει) τον βγαζω εξω?!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δηλαδη να βγαλω τ πανα τελειως?? Να τον αφησω να τ κανει σ εκεινο τ σημειο με μια σφουγγαριστρα απο πισω?? Και πως θα τ διορθωσει???
αν σου αρεσει η σκουπα-μαπα ελα και απο εδω γιατι εχω αγανακτισει,ασε.
 
  • Like
Reactions: kokkini mple




Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Τα εχω διαβασει κ γ αυτο ειπα να ρωτησω κ εγω την απορια μ!! Ωραια ανακεφαλαιωση!! Βγαζω τ πανα.. τ φωναζω μη καθε φορα π παει στο σημειο και ειτε τα κανει ειτε οχι εκει(αν με ακουσει) τον βγαζω εξω?!
Και πάλι όχι! Αρχικά όχι φωνάζω , αλλα λέω μη! Επίσης απλα αν πάει στο σημείο δεν λές μη... Φαινεται οτι θέλει να κάνει δουλειά οταν έχει σκυφτό το κεφάλι, μυρίζει τριγύρω , εκει βαράς καμπανάκι και τεντώνεις κεραίες! Μόλις πάει να κάτσει στην στάση ''ρουα ματ'' τοτε λες μη! Αν δεν ακούει το μη δοκίμασε να τον αποσπάσεις με ένα παιχνίδι, πάντως ποτέ ξανα μέσα στο σπίτι! Το βράδυ crate, είνια καλό και για το κουτάβι να νιωθει οτι κοιμάται σε μια ασφαλή σπηλια-φωλια!
Το κουτάβι δεν είναι ευκολη δουλειά, ειδικά αν το θέλουμε και άψογο! Εμένα επειδή ήθελα πριν πάμε βόλτα να κάθεται πρώτα, η καημενούλα της λέω να κάτσει επειδή τραβούσε να περάσει πρώτη την πόρτα και της ξεφυγαν καθιστή... εεε εκει δεν λες μή, εκεί λες κουτάβι ειναι! Άσε που εκεί έφταιγα εγω, που αντί να καταλάβω οτι κατουριοταν γι αυτό τραβούσε νόμιζα οτι το κάνει απο χαρά για βόλτα!
Επιμονή και υπομονή! Σαν το μάθει δεν το ξεχνάει μετά , και μέρα με την μερα θα βελτιώνεται!