Σκυλί και παιδί ...


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
κι εγω μπορει να εχω μικροσωμο σκυλακι ομως με την τρελα που κουβαλαω :lol: συναναστρεφομαι παρα πολυ με αρκετα μεγαλα σκυλια.
ξερω κιολας απο φιλους που εχουν.
θυμαμαι ποσο ασφαλη αισθανονταν τα παιδακια μιας οικογενειακης μας φιλης διπλα στον γερμανικο ποιιμενικο τους.
ισως αν παρετε μεγαλοσωμο σκυλο, απο κουταβι, ο γιος σας να εξοικιωθει μαζι του και να αισθανεται κι ο ιδιος καλα διπλα του!
για τα χοροπηδητα μη φοβαστε. περαν του ενστικτου π διαθετουν, μπορουν πολυ ευκολα να μαθουν πως να συμπεριφερονται. κατι π βεβαια, πρπει να μαθουν και τα παιδακια σας.
και πανω απ ολα. ΝΑ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΤΕ> ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ> ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ< ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΝΕΙ< ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
marga said:
ΝΑ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΤΕ> ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ> ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ< ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΝΕΙ< ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
Δεν είναι η πρώτη φορά που θα έχω σκύλο. Μεγάλωσα με ένα ημίαιμο λυκόσκυλο, το οποίο πήραμε όταν ήμουν 14 εγώ και 13 ο αδελφός μου και μόλις κλείναμε τα 18, αναλαμβάναμε αυτόματα και όλη, μα όλη τη φροντίδα του.
Για να σου απαντήσω λοιπόν.

Πού θα μένει: σπίτι.
Τα χρήματα: όταν μεγαλώνεις παιδιά ξέρεις από οικονομικές υποχρεώσεις. Επιπλέον, επειδή το σκύλο δεν τον παίρνω τόσο για τα παιδιά όσο για μένα, το κόστος του το έχω ήδη σκεφτεί και υπολογίσει...στον οικογενειακό προ"υπολογισμό μας!

Τι θα το κάνουμε στις διακοπές: θα το παίρνουμε παρέα.

:D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
καλως ηρθες !
αν δεν υπηρχε η ιδιαιτεροτητα με τον μικρο ποιο σκυλι θα σου αρεσε?

σκεφτομουνα μηπως με ενα μικρο σκυλι ο μικρος το τραυματισει αθελα του (πεφτωντας πανω του, πατωντας το), εκει που ενα μεγαλητερο σκυλι ισως να μην καταλαβαινε και πολλα.



παντως εσει ξερεις πως κινητε ο μικρος και μπορεις να υπολογισεις την ολη κατασταση. γενικα παντως δεν ειναι ολα τα μεγαλα σκυλια ταζμανιακ ντεβιλς σε υαλοποωλειο. υπαρχουν μεγαλες ρατσες που δεν σηκωνονται απο το εδαφος ακομα και αν τα σηκωνεις εσυ :lol: ! συν οτι αυτο ειναι θεμα εκπαιδευσης.

τα γαλλικα ειναι φατσες και δεν ειναι κομπλεξικα νομιζουν οτι ειναι μεγαλοι σκυλοι (εμεις δεν θα τους το πουμε οτι ειναι σκατουλια).
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Συμφωνω με το γαλλικο αν και πιστευω οτι μονο αν σου αρεσει κι εσενα θα το παρειs όχι επειδη σου λενε οτι ειναι ηρεμο εχω μια οικογενειακη φιλη με 4 παιδια και ενα 5ο στην κοιλια,το μεγαλυτερο ειναι 10 χρονω αγορακι με μερικη αναπηρια,νοητικη στερηση,δεν μιλαει,εχουν σκυλακια οχι ρατσαs ειχαν παρει αδεσποτακια μεσαιου μεγεθουs και πιστεψε με παιζουν με το καθε παιδι διαφορετικα.Ειναι απιστευτο με το αγορακι προσεχουν παρα πολυ με τα αλλα κυλιουντε και χοροπηδανε εχουν μαθει απο ενστικτο θαρειs!:wink:
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
jade said:
marga said:
ΝΑ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΤΕ> ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ> ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ< ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΝΕΙ< ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
Δεν είναι η πρώτη φορά που θα έχω σκύλο. Μεγάλωσα με ένα ημίαιμο λυκόσκυλο, το οποίο πήραμε όταν ήμουν 14 εγώ και 13 ο αδελφός μου και μόλις κλείναμε τα 18, αναλαμβάναμε αυτόματα και όλη, μα όλη τη φροντίδα του.
Για να σου απαντήσω λοιπόν.

Πού θα μένει: σπίτι.
Τα χρήματα: όταν μεγαλώνεις παιδιά ξέρεις από οικονομικές υποχρεώσεις. Επιπλέον, επειδή το σκύλο δεν τον παίρνω τόσο για τα παιδιά όσο για μένα, το κόστος του το έχω ήδη σκεφτεί και υπολογίσει...στον οικογενειακό προ"υπολογισμό μας!

Τι θα το κάνουμε στις διακοπές: θα το παίρνουμε παρέα.

:D
οκ! χαιρομαι που το διαβαζω!
δε σ ξερω γι αυτο κ το γραψα. οπως ξερετε πολλοι περνουν ζωα κι οταν δουν τ δυσκολα τα παρατανε...
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να πω κατι..?μιας και ειναι ειδικη η περιπτωση αυτη..τι θα ελεγες για ενα εκπεδευμενο ειδικα σκυλι για τετοιες περιπτωσεις..
Υπαρχουν τοσα σκυλια με ειδικη εκπεδευση που μπορει να επιρεασει και θετικα το παιδι..
θα το επιρεασει θετικα το παιδι μια η αλλη..αν υπαρχει σωστη αντιμετοπιση και απο τις δυο πλευρες,αλλα επειδη εχουμε να κανουμε με ενα παιδι σχετικα απροβλεπτο με ενα σκυλι επισης σχετικα απροβλεπτο ησως θα ηταν καλυτερα να επερνες ενα σκυλακι ειδικευμενο σε τετοιες περιπτωσεις..
Ενα ζωο σιγουρα θα του κανει καλο..σε καποιες κλινικες πανε και ζωα για θεραπεια σε ανθρωπινες παθησεις σε παρα πολλες περιπτωσεις..
Ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη απλα θελει μεγαλυτερη προσοχη και ευσθητοποιηση..
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
kango1 said:
Να πω κατι..?μιας και ειναι ειδικη η περιπτωση αυτη..τι θα ελεγες για ενα εκπεδευμενο ειδικα σκυλι για τετοιες περιπτωσεις..
Υπαρχουν τοσα σκυλια με ειδικη εκπεδευση που μπορει να επιρεασει και θετικα το παιδι..
θα το επιρεασει θετικα το παιδι μια η αλλη..αν υπαρχει σωστη αντιμετοπιση και απο τις δυο πλευρες,αλλα επειδη εχουμε να κανουμε με ενα παιδι σχετικα απροβλεπτο με ενα σκυλι επισης σχετικα απροβλεπτο ησως θα ηταν καλυτερα να επερνες ενα σκυλακι ειδικευμενο σε τετοιες περιπτωσεις..
Ενα ζωο σιγουρα θα του κανει καλο..σε καποιες κλινικες πανε και ζωα για θεραπεια σε παρα πολλες περιπτωσεις..
Ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη απλα θελει μεγαλυτερη προσοχη και ευσθητοποιηση..
Δεν έχεις άδικο, όμως το θέμα είναι πού μπορεί να βρεθεί ένα τέτοιο σκυλί...Έχω ακούσει όμως για εκπαιδευτές που δουλεύουν μαζί με το σκυλί και το άτομο με ειδικές ανάγκες...
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
συμφωνω κι εγω!! ενα (κυριως μεγαλου μεγεθους) εκπαιδευμενο σωστα σκυλι, μπορει να ειναι ο,τι καλυτερο για τον μικρο!
ξερω καποιους εκτροφεις. αν θες να σου στειλω πμ.
(δεν ειναι εκτροφεις που τα εκπαιδευουν για ατομα με ειδικες ικανοτητες-οπως τα-λεω εγω- αλλα ειναι σωστοι επαγγελματιες που διαθετουν καποια ενηλικα σκυλια, σωστα εκπαιδευμενα κ κοινωνικοποιημενα.
Αλλωστε, οποιο σκυλι παρεις, μπορεις να το εκπαιδευσεις αναλογα! :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπάρχουν τέτοια σκυλιά τα οποια δουλεύουν σε κλινικές στο εξωτερικό..,ίσως μέσα από το internet να βρούμε κάποια πηγή ένα τηλέφωνο..
Είναι πολλά τα σκυλιά τα οποια εξειδικεύονται για παρα πολλές αρρώστιες..
αλλα δεν νομίζω να υπάρχουν στην ελλάδα χωρίς να είμαι σίγουρη..
Ισως ξέρει ο γιατρός που το παρακολουθεί περισσότερες πληροφορίες..
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
που να τρεχει να βρει σκυλο απο το εξωτερικο? μεγαλη κουραση κ εξοδα...
υπαρχουν στν Ελλαδα σκυλια για ατομα με ειδικες ικανοτητες αλλα ειναι αυτα που πχ οδηγουν τυφλους...
εχουμε Ελληνες εκτροφεις π πουλανε, ενηλικα εκπαιδευμενα ζωα... καλη επιλογη!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
γιατί τέτοιος ΄πανικός ' ???

η jade δεν χρει'αζετε κάτι ιδιαίτερο.

ένα σκυλί ήρεμο χρειάζετε και σίγουρα όχι κουτάβι.

δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με οποιοδήποτε νεαρό- ενήλικο σωστά κοινονοικοποιημένο και ήρεμο σκύλο ανεξαρτήτου ράτσας.

σίγουρα εαν είναι και μικρού - μεσαίου μεγέθους ακόμη καλύτερα.

δε νομίζω όμως ότι αξίζει να ψάξει για κάτι ΄ιδιαίτερο ΄γιατί δεν νομίζω ότι χρειάζετε κάτι ΄ιδιαίτερο΄.

ένα απλό , συνιθυσμένο ........... καναπεδόσκυλο :wink:
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ναι βρε δεν ειπαμε το αντιθετο. ιδεες ριχνουμε!
γιατι οχι κουταβι?!?!
ειδες στα λογια μου ερχεσαι... "καποιο ενηλικο, κοινωνικοποιημενο"
δηλ καλυτερα να παρει ενα "ετοιμο" απο εκτροφεα...

(δε νομιζω οτι το "καναπεδοσκυλο" θα ταν ο,τι καλυτερο. σκεψου την απογοητευση που νοιωθει ενα παιδακι οταν θελει να παιζει με το σκυλι του, κι αυτο βαριεται που ζει)
Αυτο που κατα τη γνωμη μου θα ταν το καλυτερο, ειναι ενα νεαρο σκυλι μεγαλωμενο απο τον εκτροφεα-εκπαιδευτη του. Ενα σκυλι μαθημενο να μη λερωνει μεσα, να μη πηδαει στους ανθρωπους κλπ
Γνωμη μου, παντα...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το ίδιο λέμε.

μόνο που εγώ δεν απαντάω σε έναν (εσένα) αλλά σε όλους (+ kango1) .

με τον όρο καναπεδόσκυλο εννοώ το σκυλί το οποίο θα παίζει με τα παιδιά αλλά δεν θα το επιζητεί - έχει ανάγκη (κάπως έτσι. ίσως και να είναι ατυχής όρος)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
α ξέχασα.

σε καμία περίπτωση κουτάβι

μέχρι να μάθει ότι ΔΕΝ πρέπει να μπλέκετα στα πόδια του παιδιού , μπορεί να το ρίξει κάτω (δεν χρειάζετε να είναι σοβαρό) και το παιδί να το πάρει από φόβο.

στην συγκεκριμένη περίπτωση η λύση νεαρό και ακόμη καλύτερα ενήλικο είναι μονόδρομος
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ΜΑΚΗΣ said:
το ίδιο λέμε.

μόνο που εγώ δεν απαντάω σε έναν (εσένα) αλλά σε όλους (+ kango1) .

με τον όρο καναπεδόσκυλο εννοώ το σκυλί το οποίο θα παίζει με τα παιδιά αλλά δεν θα το επιζητεί - έχει ανάγκη (κάπως έτσι. ίσως και να είναι ατυχής όρος)
ναι αλλα αν το σκεφτεις σκυλια του τυπου πχ τσοου-τσοου ή αγγλικο μπουλντογκ ή παγκ ή μπασετ βαριουνται που ζουν...
δε θα ξεχασω το κλαμα του παιδιου μιας οικενειακης μας φιλης, που ειχε μπασετ και ελαχιστεσ φορες θηελε να παιξει με το παιδακι. δε λεω. ποτε δε το δαγκωνε, αλλα δεν επαιζε κιολας! κοιταγε μ ενα βαριεστημενο βλεμμα :shock:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μα γιατί πάμε στα άκρα?

δηλαδη η ο speedy gonzales λη ο ran tan plan???

τόσο δύσκολο είναι να βρεθεί κάτι στην μέση :?: :?: :?: :?:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ αν δεν κανω λαθος μιλαμε για ενα ιδιετερο παιδι...!
γιατι να μην παρει ενα εξιδικευμενο σκυλι..?
εχω δει αποιρα ντοκιμαντερ..και πραγματικα στο εξωτερικο ειναι πολυ γνωστο..
Εγω απανταω με το τι θα εκανα εγω..θα την εψαχνα την δουλεια και θα ρωταγα και τον γιατρο μου για το καλυτερο του παιδιου μου..
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ένα παιδί του οποίου η ιδιαιτερότητα είναι η αστάθεια.

δεν είναι παραπληγικό.

δεν έχει νοητική στέρηση (από όσο έχω καταλάβει)

δεν είναι τυφλό

απλά ένα παιδί το οποίο θέλει μια κάποια προσοχή
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Σας παρακολουθώ με εξαιρετικό ενδιαφέρον και ειλικρινά εκτιμώ το χρόνο σας αλλά και το ότι προσπαθείτε να με βοηθήσετε...

Σας διαβάζω και ειλικρινά με έχετε βάλει όλοι σε σκέψεις με τις ιδέες σας!!

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki