Σκυλί και παιδί ...


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
ΜΑΚΗΣ said:
ένα παιδί του οποίου η ιδιαιτερότητα είναι η αστάθεια.

δεν είναι παραπληγικό.
Είναι ημιπληγικό

ΜΑΚΗΣ said:
δεν έχει νοητική στέρηση (από όσο έχω καταλάβει)
Έχει. Είναι 7,5 και διανοητικά με το ζόρι υπερβαίνει τα 3,5-4.

απλά ένα παιδί το οποίο θέλει μια κάποια προσοχή
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
ένα παιδί του οποίου η ιδιαιτερότητα είναι η αστάθεια.

δεν είναι παραπληγικό.

δεν έχει νοητική στέρηση (από όσο έχω καταλάβει)

δεν είναι τυφλό

απλά ένα παιδί το οποίο θέλει μια κάποια προσοχή
απο οτι καταλαβα εχει νοητικη στερηση..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
α........

sorry

τα είχα ξεχάσει όλα αυτά :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

εξακολουθώ όμως να επιμένω στο νεαρό ή ενήλικο και σε καμία περίπτωση κουτάβι.

θα αλάξει δόντια και θα δαγκώνει τα πάντα.

θα τρέχει σαν τρελλό.

θα λερώνει παντού

κουτάβι?????????

[-X [-X [-X [-X
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νεαρο η ενηλικο σιγουρα..αλλωστε πως αν ειναι εκπεδευμενο θα ειναι πολυ μωρο..
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Κοιταξε λιγο και την περιπτωση του Παγκ ειναι επισης μια καταπλικτικη φυλη..
Δεν γαυσουνε δεν δαγκωνουν..το φαγητο και ο υπνος ειναι ο Θεος τους..
Ειναι μικρα κλοουν που εχω ακουσει και εχω διαβασει για την φυλη πολλες φορες..
Εμενα παντως λατρευουνε τα παιδια,που ερχονται στο σπιτι η βλεπουν στο παρκο!! :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το παιδί θα έχει μεγάλο ώφελος από την σχέση του με τον σκύλο,
υπάρχουν πολλά προγράμματα στο εξωτερικό με σκυλιά, στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο με άλογα.

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι καλύτερα θα είναι να πάρεις ένα καλό νεαρο-στειρωμένο-θηλυκό ημίαιμο, θα αποφύγετε όλη την ταλαιπωρία μέχρι να ενηλικιωθεί, θα αποφύγετε τις φασαρίες και τους καυγάδες για την τουαλέτα κλπ, δεν θα χρειαστεί να την μαλώνετε, δεν θα δαγκώνει λόγω φαγούρας στα ούλα και στα δόντια κλπ.
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
βασικα την υποθεση ιμιαιμου τη βλεπω δυσκολη... :cry: κ να υιοθετησει ενα ενιλικο, θα περασει καιρος μεχρι να συνηθισει.
το καλυτερο ειναι ενα ενηλικο σκυλι, σωστα εκπαιδευμενο. π κ θα ειναι παιχνιδιαρικο κ προστατευτικο κ προσεχτικο μ τα παιδια.
ενας εκπαιδευμενος γερμανικος ποιημενικος ειναι ο,τι καλυτερο
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Οχι εργασιακες φυλες - Γ. Ποιμενικοι, Μαλινουα, Ντομπερμαν, Ροτβαϊλερ. Υπαρχει παντα κινδυνος το παιδι να δαγκωθει απο "ντραϊβ" ή κυριαρχικοτητα.
Καλυτερα τα μικρα μολοσοιδη (Παγκ και μπουλντογκς). Επισης καπου ειδα καποιον να συστηνει Μπασε Χαουντ - ναι ειναι "βαριεστημενα", αλλα και πολυ κυριαρχικα-οχι καλα για παιδια.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω επιμενω..να την ψαξεις την δουλεια..αν δεν υπαρχει εδω να απευθυνθεις στο εξωτερικο..,καθε φυλη εχει την ιδιοτητα του..
τα λαμπραντορ π.χ ειναι για τυφλους..τα westie τα χρησιμοποιουν για καταθλιψη..
θα παρεις ενα σκυλι που θα ειναι ειδικευμενο στην περιπτωση του μικρου..
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Είχα δει τις προάλλες σε κάποιο σάιτ κάποιας οργάνωσης που δε θυμάμαι δυστυχώς ποιά είναι, πως κάνουν επισκέψεις σε ειδικά σχολεία με τα σκυλιά τους. Νομίζω πως πρόκειται για κα΄ποιο καταφύγιο ή κάτι τέτοιο.

Τα ημίαιμα δεν παίζουν στην προκειμένη, γιατί προτιμώ ένα καθαρόαιμο, απλά και μόνο για να μπορώ να ενημερώνομαι για τις ιδιαιτερότητες της φυλής, είτε μέσω διαδικτύου, είτε από βιαλία.

όσο για το ενήλικο, συμφωνώ πως θα είναι πιο εύκολο, επειδή δε θα χρειάζεται τη βασική εκπαίδευση, αλλά πέρα από το παιδί, να μην ξεχνάμε και τον ίδιο τον σκύλο κιαι την ψυχοσύνθεσή του. Δε νομίζω πως θα άρεσε σε ένα ενήλικο σκύλο που έχει συνηθίσει σε ένα Χ τύπο συμπεριφοράς να βρεθεί ξάφνικά αντιμέτωπος με ένα αγοράκι που μπορεί να τον πιάσει λίγο πιο άγαρμπα, ή να αρχίσει να τρέχει μόλις θα το δει, κάτι το οποίο σίγουρα θα συμβεί με ένα μεγαλόσωμο σκύλο, που θα τον κάνει να νιώσει ακόμη πιο μειονεκτικά. Φαντάσου να μην πιάνει το ένα χέρι σου, να μην μπορείς να το κουνήσερις σωστά, να κουτ΄σαίνεις και να ξέρεις πως με την παραμικρή απροσεξία θα πέσεις ( άσχετο αν το ξεχνάει όταν τρέχει φουριόζος...) και να βρίσκεσαι ταυτόχρονα αντιμέτωπος με ένα μεγαλόσωμο σκύλο, που όσο καλές προθέσεις και αν έχει, σε κάνεις να νιώθεις ακόμη πιο αδύναμος.

Από την άλλη, φανταστείτε ένα ενήλικο σκύλο, που έχει συνηθίσει να ζει σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, να βρεθεί μούρη με μούρη με ένα πιτσιρικά που σίγουρα θα τρομάξει μόλις τον δει (ανεξαρτήτως μεγέθους, γιατί ο μικρός είναι, πώς να το πω ευγενικά;;; Φοβιτσιάρης!)΄και θ' αρχίσει να τρέχει. Και ταυτόχρονα να είναι η πρώτη του μέρα σε ένα νέο περιβάλλον και ναμην ξέρει τι του γίνεται...Τον καημενούλη...

Νομίζω πως το κουτάβι θα έχει για τον πρώτο χρόνο πολλή δουλειά, αλλά τουλάχιστον θα συνηθίσει τον μικρό από νωρίς και εκείνος θα δει μια μπαλίτσα τόση δα που μόνο φόβο δε θα του εμπνέει. Θα μάθουν από την αρχή ο ένας τον άλλο, και με συνεχή εποπτεία όλα θα πάνε καλά.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι το θέμα. Το μόνο σίγουρο είναι πως ένας σκύλος μέσα στο σπιτι, θα κάνει σε όλους μας καλό και θα μας κάνει όλους χαρούμενους, και ας χρειάζεται λίγη περισσότερη δουλίτσα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μμμμ δεν ειναι τοσο απλο..
Αν ειναι κουταβι και ο μικρος δεν σεβαστει απλα πραγματα οπως οταν κοιματε δεν τον πειραζουμε η οταν τρωει.. το σκυλι μπορει να γινει επιθετικο..στο μελλον..
Μην ξεχνας οτι ο χαρακτηρας του διαμορφονεται μετα τον 1 χρονο αναλογα την ρατσα και το φυλο..
Αν μιλαμε για καποιο εκπεδευμενο σκυλι θα εχει ερθει ηδη σε επαφη με αναλογες περιπτωσεις και θα ξερει πως να φερθει σε συνεργασια παντα με σενα..
Στο να παρεις ρατσας συμφωνω και εγω με την εννοια οτι θα γνωριζεις περισσοτερα για το ιδιο ..βαση χαρακτηριστικων της φυλης..
Αλλα αν τυχει να εχουν ενα ηδη εκπεδευμενο κοπρακι ,κανει το ιδιο γιατι θα εχει φανει ο χαρακτηρας του και θα ειναι ετοιμος να αντιμετοπισει την κατασταση..
για μενα το καλυτερο ειναι να ψαξεις για σκυλια εκεδευμενα για θεραπεια..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
jade said:
kango1 said:
για μενα το καλυτερο ειναι να ψαξεις για σκυλια εκεδευμενα για θεραπεια..
Το ψάχνω ήδη αυτό, αν και τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα στην Ελλάδα...
ναι αυτο ειναι αληθεια.. αλλα ισως μεσω του γιατρου του παιδιου..να βρεις μια ακρη..για το εξωτερικο μιλαω..αν ειναι αυτο δυνατο..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μην ξεχνας οτι ο χαρακτηρας του διαμορφονεται μετα τον 1 χρονο αναλογα την ρατσα και το φυλο..
Αν μιλαμε για καποιο εκπεδευμενο σκυλι θα εχει ερθει ηδη σε επαφη με αναλογες περιπτωσεις και θα ξερει πως να φερθει σε συνεργασια παντα με σενα..
O χαρακτήρας του διαμορφώνεται από την ώρα που γεννιέται μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, σε μεγαλόσωμες φυλές χρειάζεται να περιμένουμε μέχρι και τρία χρόνια ... Γνώμη μου μην ρισκάρεις ενήλικο - ημίαιμο - ''περιεργη'' πηγή καθαρόαιμου ...

Μην ψάξεις για έτοιμο - εκπαιδευμένο σκυλί ... ειδικά στην Ελλάδα ...
στο εξωτερικό απ'ότι ξέρω δεν δίνουν στην Μπανανία (Ελλάδα) τέτοια σκυλιά ... το μόνο που ίσως σκέφτομαι είναι κουτάβι ΙΣΩΣ όχι πολύ μικρό, που έχει κοπεί σε κάποιο αρχικό στάδιο από εκπαίδευση για οδηγός τυφλών - ατόμων με ειδικές ανάγκες ... μπορεί να κάνει για εσένα και οι γραμμές αίματος δεν συγκρίνονται, σε χαρακτήρα ... νομιζω περνάνε 2-3 κρίσιμα τέστ σε ηλικίες (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) πχ 4-8-12 μηνών και μετά αρχίζουν την εκπαίδευση ... ΑΝ γίνεται να πάρεις απο εκεί, (μοναδικό μειονέκτημα θα είναι golden - labrador) θα σου πούν και γιατί κόπηκε, και μετά κρίνεις ...

Βρε Rottie δεν το ψάχνεις λίγο, :lol: :lol: :lol: με site, οργάνωση κλπ Αγγλία δές, και συννενοούμαι και εγώ ή η lonewolf, αν γίνεται και σε ενδιαφέρει ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
denis said:
Μην ξεχνας οτι ο χαρακτηρας του διαμορφωνεται μετα τον 1 χρονο αναλογα την ρατσα και το φυλο..
O χαρακτήρας του διαμορφώνεται από την ώρα που γεννιέται μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, σε μεγαλόσωμες φυλές χρειάζεται να περιμένουμε μέχρι και τρία χρόνια ...
το ιδιο λεμε στη ουσια..απλα αντι να πω οτι ολοκληρωνετε μετα τον 1 χρονο ,ειπα διαμορφωνεται μετα τον 1 χρονο..τελος παντων το ιδιο λεμε.. :shock:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Προσπαθώ με κάθε τρόπο να μην επεκταθώ στο θέμα "αναπηρία", αλλά θα αναγκαστικά θα το κάνω, γιατί έχω προσωπική εμπειρία επί του θέματος και γι αυτό επιμένω...

Έχω πάρα πολλούς φίλους με αναπηρίες, έχω επίσης φίλους με παιδιά με αναπηρίες, και ταυτοχρόνως έχω και σκύλους...

Ένα κουτάβι, θέλει πολύ ασχολία, πολύ κοινωνικοποίηση, εκπαίδευση κλπ, και ταυτοχρόνως πρέπει να αγαπήσει τα παιδιά και να γίνει ανεκτικό με αυτά. Όταν ενηλικιωθεί (που διαφέρει από φυλή σε φυλή), αυτά πρέπει να είναι ήδη δεδομένα. Αλλιώς το σκυλί αυτό θα φοβάται ένα παιδί που περπατάει "περίεργα", που αντιδράει "περίεργα", που κάνει "παραξενες" γκριμάτσες και φωνές, κάνει απότομες κινήσεις, κλπ, και ανάλογα με τον χαρακτήρα του σκύλου, ο φόβος αυτός μπορεί να μεταβληθεί και σε επιθετικότητα.

Χρειάζεσαι λοιπόν έναν ισοροπημένο σκύλο (και όχι ένα κουτάβι) που θα έχει ιδιαίτερη αγάπη στα παιδιά, αλλά και αν είναι δυνατόν να είναι έτοιμος, γιατί δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι για εσένα να αφιερώσεις στον σκύλο τον χρόνο που χρειάζεται για να γίνει αυτό που χρειάζεσαι.

Επειδή στην Ελλάδα όντως δεν υπάρχουν τέτοιες πρωτοβουλίες που να έχουν σκύλους που να συντροφεύουν παιδιά με αναπηρίες, παρόλο που στο εξωτερικό έχουν προ πολλών ετών αντιληφθεί την θετική επίδραση των ζώων (και ειδικά των σκύλων) στην ψυχοσωματική ανάπτυξη αυτών των παιδιών, αλλά και την ψυχολογική αποκατάσταση των ανθρώπων που απέκτησαν κάποια ανικανότητα μετά από κάποιο ατύχημα.

Το πιο σοβαρό πρόβλημα, κατά την γνώμη μου, είναι το ίδιο το παιδί να μην φοβηθεί τον σκύλο, και η κουταβίσια συμπεριφορά έχει μεγάλες πιθανότητες να προκαλέσει τέτοιον φόβο. Επίσης δεν ξέρω τι (λάθος) μήνυμα θα δόσει στο παιδί το (απαραίτητο) μάλωμα που πρέπει να κάνετε στο κουτάβι, μέχρι να μάθει να συμπεριφέρεται "καθώς πρέπει".

Θα πρότεινα λοιπόν κάποιος πιο έμπειρος από εσένα, με γνώμωνα τον χαρακτήρα του σκύλου (που στα μάτια του έμπειρου είναι εύκολο να ανιχνευτεί) να σε βοηθήσει να πάρετε έναν σκύλο "έτοιμο", είτε ράτσας είτε ημίαιμο, και δόξα τον Θεό τα διάφορα καταφύγια ζώων είναι γεμάτα από τέτοια ζώα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ακουο συνεχος για εκπαιδευμενα σκυλια!!


Εχετε ιδεα ποσο στοιχιζουν, αριστα εκπαιδευμενα σκυλια βοηθους για ατομα με ειδικες αναγκες???

Οκ, υπαρχουν καπιοι ομιλοι στο εξωτερικο, ακομα και στην γερμανια, οπου επκαιδευονται και διδονται μετα στα ατομα αυτα σαν δωρεα- αλλα σιγα μην δοσουν κανενα στην ελλαδα, την στιγμη που η λιστα αναμονης στην γεραμια ειναι ατελειοτη!

Τις προαλλες ειχε μια ντκοκιμαντερ-σειρα στην γερμανικη τηλεοραση απο την αρχη μεχρι το τελος- απο την γεννα του κουταβιου μεχρι οπου τον πηρε τον σκυλο ενα κοριτσακι με ειδικες ανακγες, που ηταν σε καροτσακι.
Τα σκυλια αυτα παιρνονται απο την ειδικη εκτροφη, μενουν μετα μεχρι ενος χρονου σε μια αναδοχη οικογενεια οι οποια το εκπαιδευει σε βασηκη υπακοη και το φερνει ηδη σε επαφη με πολλαααα ερεθησματα. Εχουν ενα καθορισμενο προγραμμα που πρεπει να κρατησουν.
Αυτοι οι πρωοδοι συνεχος ελεγχονται.
Μετα απο το χρονο, ο σκυλος μπαινει στο Ιδυμα που θα τα διαθεσει μετα στους ενδιαφερομενους και λαμβανει εκει την ειδικη εκπαιδευση, που κραταει και παλι αρκετες μηνες.
Αφου και εκει πηγαν καλα και παλι μετα απο συνεχεις ελεγχους, ερχονται τα σκυλια σε επαφη με τους καινουργιους ιδιοκτητες, οποιοιοι μενουν και αυτοι στο ιδριμα εκπαιδευσης για αρκετες εβδομαδες.
Ειχαν αρκετα σκυλια συνχρονους για εκπαιδευση. 8 νομιζω.
Αφου τεσταρισαν και τους καινουργιους ιδιοκτητες αρκετα (ειχαν ειδη επιλαγει και απο πριν, γενικος για την καταλληλοτητα τους, αλλα εκει τους εκαναν και μαθηματα θεωριας με εξετασεις και Τεστ ) και βαση των χαρακτηρων και ικανοτητων των σκυλων και των ιδιοκτητων επελεξαν μετα, αφου τους ειδαν και μαζι για αρκετο καιρο, πιος θα παρει τελικα πιον σκυλο- και εκει παλι, βασισμενα στης ιδιαιτεροτητες του καθε ατομου- εγινε ακομα πιο λεπτομερες εκπαιδευση, αυτην την φορα ομος μαζι με τον καινουργιο ιδιοκτητη.
Ολο αυτο κρατισε κανα 3μηνο νομιζω, μεχρι να παρει το κοριτσακι πια τον σκυλο στο σπιτι.
Αλλα και παλι θα εχει την υποχρεωση, να ερχεται τουλαχιστον 2 φορες το χρονο στο ιδρημα αυτο, να παρουσιαζει τον σκυλο και αν χρειαστει να επαναλαμβανει καποια εκπαιδευση- ο σκυλος παραμενει παντα ιδιοκτησια του ιδρηματος!!
Ειναι πααρα πολυ δυσκολο να βρεις ακρες εκει!!
Οσο αφορα την Ελλαδα, που παιρνουν αδεσποτα και θα εκπαυδευουν?? Δεν τους πολυεμπιστευομαι! Στην ελλαδα ολα γινονται προχειρα- γιατι εκει να διαφερει??
Εκει, στο ντοκιμαντερ, κοπικαν απο τα 20 σκυλια που ειχαν επιλεχτρει αυτην την εποχη για αυτην την δουλεια τα 12 σκυλια στην πορεια, κρηθηκαν ακαταλλοιλοι για αυτην την δουλεια και τα εδωσαν για Πετ. Σιγουρα δεν κοπικαν για πλακα, αλλα επειδη δεν εκαναν για αυτην την δουλεια- δεν ειναι ομος και επικινδυνο να δοθει ενας τετιος σκυλος παρολα αυτα??
Δεν νομιζω οτι καπιοα σοβαρη οργανοση θα το εκανε.

Ολο λετε οτι ο μικρος θα πιασει τον σκυλο αγαρμπα- θα πεσει πανω του, θα τον ενοχλησει οταν κοιμαται κλπ= μα θα ειναι και η μητερα ακομα εκει!!
Το ιδιο θα μπορουσε να συμβαινει παντου- οπου υπαρχουν μωρα και σκυλια! Παντα ειναι επικινδινα- και για τα σκυλια, και για τα μωρα.
Αλλα αν προσεχουν οι γονεις??

Ας μην υποθεσουμε, οτι θα παρει σκυλο και οτι θα το αφησει στο ελεος του παιδιου της!
Εγω πιστευω, οτι η Jade δεν θα αφησει το παιδι τις να βασανισει τον σκυλο και θα καθεται διπλα και κοιταει.
Εγω προυποθετω οτι θα επιβλεπει και θα επεμβαινει, οταν πια το παρακανει ειτε το παιδι- ειτε το σκυλι. Εκπαιδευση και για τους δυο.

Η αρχη θα ειναι δυσκολη, αλλά οταν θα παρει κουταβι, μαθαινει και αυτο αμεσως τις ιδιαιτεροτητες του παιδιου.
Ασε που και το παιδι, οπος λεει- δεν θα φοβαται τοσο ευκολα τον σκυλο, επειδη μεγαλονουν μαζι- ουτε που θα το καταλαβει.

Οταν η αντιμετοπιση γινεται σωστη, δεν βλεπω το λογο να μην παρει κουταβι, μεσσαιου μεγεθος με ηπιο- χαλαρο χαρακτηρα και μεγαλη αντοχη στα ερεθησματα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
FrenchieFan said:
Σιγουρα δεν κοπικαν για πλακα, αλλα επειδη δεν εκαναν για αυτην την δουλεια- δεν ειναι ομος και επικινδυνο να δοθει ενας τετιος σκυλος παρολα αυτα??
Δεν νομιζω οτι καπιοα σοβαρη οργανοση θα το εκανε.
Ένας σκύλος που χοροπηδάει χαρούμενο κοντά σε ένα παιδί με αναπηρία, και κρίνεται ακατάλληλο για αυτό το παιδί, δεν είναι ακατάλληλο για να δοθεί σε κάποιον άλλον ζωόφιλο που θα το έπαιρνε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
amangos said:
FrenchieFan said:
Σιγουρα δεν κοπικαν για πλακα, αλλα επειδη δεν εκαναν για αυτην την δουλεια- δεν ειναι ομος και επικινδυνο να δοθει ενας τετιος σκυλος παρολα αυτα??
Δεν νομιζω οτι καπιοα σοβαρη οργανοση θα το εκανε.
Ένας σκύλος που χοροπηδάει χαρούμενο κοντά σε ένα παιδί με αναπηρία, και κρίνεται ακατάλληλο για αυτό το παιδί, δεν είναι ακατάλληλο για να δοθεί σε κάποιον άλλον ζωόφιλο που θα το έπαιρνε.
Μα δεν εννουσα αυτο!!!
Και βεβαια κανουν για "τον καθενα".
Αλλα εδω προταθηκαν να παρει ι κοπελλα σκυλο που κοπηκε για τον α η β λογο!
Τα σκυλια αυτα γινονται αριστα σαν πετ= και με την εκπαιδευση που εχουν λαβει μεχρι τοτε- μακαρι να μπορουσαν ολα τα σκυλια ( η καλητερα οι ιδιοκτητες) να φτασουν ποτε εκει! Ακομα τα σκυλια μετα απο τις αναδοχες οικογενειες ηταν απιστευτα καλα εκπαιδευμενα για τα δεδομενα τον περισσοτερων ανθρωπων!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki