Σκυλιά στα αεροπλάνα


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
και αυτή η κυρία πώς ταξίδευε?και μάλιστα μιλάω για τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε.καλό είναι να πάρεις τηλ και να ενημερωθείς.η εταιρία ήταν η crech airlines
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Υποτίθεται ότι μέχρι 5 κιλά...μπορείς να πάρεις μαζί οσυ το σκυλί στη καμπίνα επιβατών...αρκέι να είναι σε κλουβί υφασματινο μέσα...
Μια φίλη μου ταξιδεύει με το yorkie της συνέχεια...και το έχει πάντα μαζί της...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ανάλογα με την εταιρία, από 6 μέχρι 8 κιλά, επιτρέπεται στην καμπίνα, μόνο που πρέπει να το δηλώσεις εκ των προτέρων γιατί δέχονται μόνο ένα συγκεκριμένο αριθμό κατοικίδιων στην καμπίνα.
 




mymininicolas

New Member
4 Ιανουαρίου 2010
1
0
rabbit-dog trasfer!

όσον αφορά για τι μεταφορά κούνελου έχω μεταφέρει τι κουνέλα μου με sky express από ηράκλειο-μυτιλήνη 12 euro μονο με πιστοποιητικό κτηνιάτρου ότι είναι υγιής(βιβλιάρια-εμβολιασμοί δεν γίνονται) στο κλουβάκι τις.
στην επιστροφή μυτιλήνη-ηράκλειο δεν πλήρωσα tpt..διότι η βάση τις sky express είναι στο irakl. k είναι πιο αυστηροί στη βάση τους.
η φιλί m με το σκύλο τις πάλι με sky 12 euro..έχουν γενική τιμή ανεξάρτητος ζώου-κιλών..απλά έχουν κάποιο όριο στη κιλά μονο k αν d κάνω λάθος βάζουν μονο στη καμπίνα..
έχω δει βεβαια σε πτήση κουνέλι σε πλαστική σακούλα!!!εταιρία δυστυχώς δε θυμάμαι αλλα ήταν σε πτήση εσωτερικού!

δεύτερο θέμα:ταξιδεύω με t σκυλί μου με aegean μυτιλήνη-αθηνα-ηράκλειο..
του χω κάνει "κρατσισι" μεταφοράς..k μας είπαν 4 euro μέχρι 8 κιλά στη καμπίνα..
έλα ντε που είναι γύρω στα 9 άνευ κλουβιού..δεν μας πολυπειράζει για t διαδρομή αθηνα-ηράκλειο γιατί μπορεί να μπει k στις αποσκευές..αλλα στο μυτιλήνη αθηνα δεν βάζουν ζώα στο τύπο αεροσκάφους που θα πετάμε γιατί δεν υπάρχει οξυγόνο στις αποσκευές..λέτε να μην με αφήσουν να τον πάρω στη καμπίνα μαζί για 1, 1μιση κιλό παραπάνω? θα κάνουν t στραβά ματια για το μικρούλη??γιατί βλέπω ότι στα αεροδρόμια ιδίως τις επαρχίας ότι είναι κάπως χαλαρά t πράματα!
ελπίζω να δουλεύει εκείνη τι μέρα μια γνωστη m στο αεροδρόμιο να τι βγάλουμε φτηνά!!

τα greeklish απαγορεύονται
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
..λέτε να μην με αφήσουν να τον πάρω στη καμπίνα μαζί για 1, 1μιση κιλό παραπάνω? θα κάνουν t στραβά ματια για το μικρούλη??
Εγώ στην θέση σου θα το τριπλοτσέκαρα ακόμη και εγγράφως για το αν θα κάνουν τα στραβά μάτια έστω και για 1-1,5 κιλό γιατί υπάρχει και η πιθανότητα να μείνεις στο αεροδρόμιο με το σκυλάκι αγκαλιά και να κουνάς το μαντήλι στους υπόλοιπους που θα πετάνε :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι εγώ συμφωνώ ότι δεν πρέπει να βασιστείς στην τύχη!Θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι μπορεί να ταξιδέψει το σκυλάκι!

Εγώ θυμάμαι σε συζητήσεις,ότι όταν λένε βάρος, εννοούν με το κλουβί μεταφοράς!
Αν είναι έτσι ξεφεύγεις πολύ από το όριο!

Μην το αμελήσεις γιατί μετά μπορεί να ψάχνεις για καράβι....;)
 


matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
δεύτερο θέμα:ταξιδεύω με t σκυλί μου με aegean μυτιλήνη-αθηνα-ηράκλειο..
του χω κάνει "κρατσισι" μεταφοράς..k μας είπαν 4 euro μέχρι 8 κιλά στη καμπίνα..
έλα ντε που είναι γύρω στα 9 άνευ κλουβιού..δεν μας πολυπειράζει για t διαδρομή αθηνα-ηράκλειο γιατί μπορεί να μπει k στις αποσκευές..αλλα στο μυτιλήνη αθηνα δεν βάζουν ζώα στο τύπο αεροσκάφους που θα πετάμε γιατί δεν υπάρχει οξυγόνο στις αποσκευές..λέτε να μην με αφήσουν να τον πάρω στη καμπίνα μαζί για 1, 1μιση κιλό παραπάνω? θα κάνουν t στραβά ματια για το μικρούλη??γιατί βλέπω ότι στα αεροδρόμια ιδίως τις επαρχίας ότι είναι κάπως χαλαρά t πράματα!
ελπίζω να δουλεύει εκείνη τι μέρα μια γνωστη m στο αεροδρόμιο να τι βγάλουμε φτηνά!!

Εγώ ταξιδεύω συνέχεια Αθηνα -μυτιλήνη.Ο μικρός ζυγίζει 9 κιλά μαζί με το κλουβί του και πάντα τον δέχονται στην καμπίνα(ολυμπιακή και aegean).
Μια φορά μόνο τον έβαλαν στις αποσκευές(από ασχετοσύνη του υπαλλήλου της ολυμπιακής)τότε πετάγαμε με ελικοφόρο. Ρώτησα αν θα υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν οτί θα το φτιάξει ο κυβερνήτης για να οξυγονώνεται.Πετάξαμε κανονικά και παρέλαβα τον μικρό μου υγειέστατο!!!
Καλό είναι να το ρωτήσεις βεβαια πρώτα.
Σε περίπτωση που πάει στις αποσκεύες θα πληρώσεις τα 4 ευρώ που είναι για μέχρι 8 κιλά και μετά παει κιλό και 2ευρω.
Α!αν πάει στις αποσκευές να του έχεις μόνο πλαστικό κουτάκι ΌΧΙ υφασμάτινο!
αυτά:D:D:D
 


myriz

New Member
23 Μαρτίου 2010
2
0
Διαστασεις κλουβιου, ανυπαρκτες στο εμποριο?

Γεια σε ολους.

Γραφτηκα σε αυτο το site, ελπιζοντας να βρω πληροφοριες σχετικα με τις διαστασεις του κουτιου για αεροπλανα.

Μενω στην Ισπανια στην οποια προκειται να ταξιδεψω σε 3 μερες, και κατεβηκα Ελλαδα για να παρω τον 6 κιλων σκυλο μου. Ταξιδευω με την Aegean η οποια με ενημερωσε μεταξυ αλλων, για τισ διαστασεις του κλουβιου οι οποιες ειναι 55*40*23 cm απ'οτι μου ειπαν, για να τον παρω μαζι μου στην καμπινα.

Οταν ομως πηγα σε κεντρικο pet shop ανακαλυψα οτι το κανενα κουβι δεν ειχε διασταση 23 εκατοστων. Αφου τηλεφωνησα και ρωτησα διαφορα μεγαλα καταστηματα και κανενα δεν ειχε κλουβια με 23 εκατοστα διασταση, αγωρασα το πιο κοντινο, με μικροτερη διασταση 30 εκατοστα, που μαλιστα εχει τις αλλες 2 διαστασεις αρκετα μικροτερες απο το οριο. αφου δεν φαινεται οτι υπαρχουν κλουβια με 23 εκατοστα πλατος στο εμποριο. Το κλουβι ζυγιζει 1,5 κιλο, αρα το βαρος δεν ξεπερναει το απαραιτητο. Τι εμπειρια εχετε σχετικα ομως με τις διαστασεις?

Ευχαριστω.
 
Last edited:




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τόσο μικρές διαφορές στις διαστάσεις δεδομένου ότι οι άλλες πλευρές είναι μικρότερες από τα όρια που βάζουν. Τα όρια αλλάζουν κάποτε η ΙΑΤΑ έδινε όρια 45Χ45Χ30 με μέγιστο βάρος 5 κιλά κλουβί και ζωάκι. Είναι ενδεικτικές οι διαστάσεις, με 6 κιλά σκυλάκι δεν θα σου πούνε τίποτα! Απλά επειδή θα σου πούνε να το βάλεις στα πόδια σου ειδικά κατά την απογείωση και την προσγείωση πήγαινε λίγο νωρίς στο check in να σου δώσουν θέση μπροστά
 


myriz

New Member
23 Μαρτίου 2010
2
0
Αυτη η τσαντα φαινεται ιδανικη οντως! Την κυριακη που θα ταξιδεψω θα ρωτησω στα αεροδρομια της αθηνας και της Βαρκελωνης τη γνωμη τους (γιατι καθε εταιρια και χωρα εχει διαφορετικες αποψεις πολλες φορες) και αν περναει θα του αγορασω μια για το επομενο ταξιδι.

Θα παω 2 ωρες πιο πριν, ναι για να ειμαι σιγουρη. Μιλησα και παλι στο τηλεφονο μαζι τους, και μου ειπαν οτι "δεν υπαρχει προβλημα". Ουτος η αλλως, 20-23 εκατοστα ειναι αδυνατον να βρεις, ειναι πολυ μικρη η διασταση πρωτα απ'ολα για σκυλι 5-6 κιλων.

Τωρα μενει μονο να τον πεισω να μπει μεσα χωρις κριση πανικου..

Ευχαριστω για τη φωτογραφια! :)
 
Last edited:


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
παιδια θελω την γνωμη σας,οπωσ εχω ξαναπει17 απριλιου παιρνω την μικρουλα μου απο το εκτροφειο,το προβληματακι ειναι οτι εγω μενω εδεσσα κ το εκτροφειο ειναι λαγονυση αρα χρειαζομαι 9-10(να παω,κ αλλεσ 10 να γυρισω) ωρεσ ταξιδι,σκευτικα αν γινεται να παω αεροπορικως?θεσσαλονικη αθηνα,το θεμα τωρα ειναι,λογικα θα μου αφησουν το κουταβι πανω στην θεση μαζι μου,θα ειναι 50 ημερων,απλα επειδη θα ειναι κουταβι κ η πρωτη επαφη μαζι μου τι αντιδρασεισ θα εχει θα κλαιει συνεχεια?τι ειναι πιο ξεκουραστο για το σκυλι το αεροπλανο ή το αμαξι?εγω πιστευω με το αμαξι θα ειναι πιο πολυ ταλαιπωρια 10 ωρεσ ειναι παρα πολλεσ κ για εμασ κ για αυτο..δευρη απορια αν παω τελικα με αεροπλανο χρειαζετε βιβλιαριο οπωσ εχετε αναφερει αυτο θα εχει εφοσον θα ειναι ακομα πολυ μικρο??σασ παρακαλω τα φωτα σας δεν εχω κ πολυ χρονο αν παω με αεροπλανο πρεπει να κλησω το εισητηριο..σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Γιατί δεν ρωτάς τον εκτροφέα σου για όλα αυτά; Και την αεροπορική βεβαίως, για τις λεπτομέρειες. Λογικά πάντως, το αεροπλάνο θα είναι μικρότερη ταλαιπωρία και για τους δύο.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Υπάρχει ένας κανόνας της IATA πως στην καμπίνα των επιβατών δεν επιτρέπονται σκυλάκια που δεν έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολιασμού. Δεν ξέρω κατά πόσο το τηρούν σε πτήσεις εσωτερικού. Δηλαδή μπορεί να στο βάλουν στο cargo. Μίλα πρώτα με την αεροπορική να σου πούν τι ισχύει και μετά με τον εκτροφέα σου
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
ναι αυτο θα κανω αλλα αμα ειναι να μου το βαλουν κατω στο αμπαρι δεν ξερω θα ειναι κ κουθταβι φοβαμαι εκει αν κ ειναι μικρη αποσταση αλλα παλι δεν ξεσ τι γινεται αν παθει κανα σοκ αν κουναει το αεροπλανο
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ναι αυτο θα κανω αλλα αμα ειναι να μου το βαλουν κατω στο αμπαρι δεν ξερω θα ειναι κ κουθταβι φοβαμαι εκει αν κ ειναι μικρη αποσταση αλλα παλι δεν ξεσ τι γινεται αν παθει κανα σοκ αν κουναει το αεροπλανο
Κάτω στον χώρο αποσκευών ούτε εγώ θα το εμπιστευόμουν τόσο μικρούλι! Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος γιατί έχουν ταξιδέψει πολλά σκυλάκια αλλά... κάπως μου κάνει ειδικά τόσο μικρούλι...
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
παιδεια νταξει ολα καλα εκλησαισητηριο με την aegean ειναι +10 ή +4 ευρο επιπλεον για το σκυλακι θα το εχω στην θεση μαζι μου,θα ξεκηνησω απο θεσσαλονικη 9΄55 μια ωρα θα ειναι η διαδρομη κ αναχωρηση απο αθηνα 1΄45,μια χαρα!!ελπιζω να πανε ολα καλα.τωρα το κλουβι μου ειναι το πλαστικο τησ ferplast atlas 20,μηπωσ ξερετε αν επιτρεπετε?αλιωσ μου ειπαν μπωρω να παρω κ απο το chekin,eyxaristv poly!!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Επιτρέπεται! Απλά ρώτα για τις διαστάσεις για καλό και για κακό! Να μην είναι και τεράστιο! Υπολόγισε να μπορεί να μπεί στα πόδια σου!
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
παιδεια νταξει ολα καλα εκλησαισητηριο με την aegean ειναι +10 ή +4 ευρο επιπλεον για το σκυλακι θα το εχω στην θεση μαζι μου,θα ξεκηνησω απο θεσσαλονικη 9΄55 μια ωρα θα ειναι η διαδρομη κ αναχωρηση απο αθηνα 1΄45,μια χαρα!!ελπιζω να πανε ολα καλα.τωρα το κλουβι μου ειναι το πλαστικο τησ ferplast atlas 20,μηπωσ ξερετε αν επιτρεπετε?αλιωσ μου ειπαν μπωρω να παρω κ απο το chekin,eyxaristv poly!!!
Να ξερεις καποια προβληματακια θα τα εχεις,να εισαι προετοιμασμενη.Θα ειναι μικρο και δε θα σε ξερει ακομα
Την δικια μου την πηρα 55 ημερων και κατευθειαν οδικως απο Καπανδριτι στη Θεσσαλονικη,5 ωρες αποσταση και σχεδον σε ολη τη διαδρομη γκρινιαζε και εκλαιγε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.018
Μέλη
19.942
Νεότερο μέλος
OnlineMetafores