Σκυλος + Αυτοκινητο


kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
καλησπερα σας!!!ξερει κανεις που μπορω να βρω διαχωριστικα σαν αυτα που φαινονται στην αρχη του θεματος στην πρωτη φωτογραφια?που μπαινουν μεταξυ πορτμπαγκαζ κ των πισω καθισματων???
 






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Σοφία δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να σου απαντήσει καθώς ξεκίνησα να μεταφέρω τα σκυλιά μου με αυτοκίνητο μόλις κανένα χρόνο τώρα (δε χωράει πια ο άτιμος στο μηχανάκι τον παρατάϊσα :p ). Νομίζω όμως ότι το καταληλότερο θα είναι ένα soft crate με μεγάλες σίτες σαν το δεύτερο που είχα βάλει στο άλλο θέμα και ήταν ακατάλληλο για τη χρήση που το θέλω εγώ. Δεν έχω αφήσει ακόμα καλοκαίρι τα σκυλιά στο dogbag στο αμάξι για να ξέρω πόσα άνετα είναι. Πάντα βέβαια είναι με την ηλιοροφή ανοιχτή. Και το δικό μας αμάξι μόνιμα διθέσιο έχει καταντήσει και καθόλου δε μας νοιάζει. :D Απλά αν χρειαστούμε τις πίσω θέσεις το dogbag διπλώνει εύκολα αλλά το ίδιο εύκολα διπλώνει κι ένα soft crate κι έτσι δε χρειάζεται να το βγάζει ποτέ.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
που μπαινουν μεταξυ πορτμπαγκαζ κ των πισω καθισματων???
εχω βγαλει τα μαξιλαρακια των καθησματων και με 3ς βεργες (που κρατανε το πλεγμα)στερεώνεται στις τρυπες


Νοελα
κολοτουμπες να κανω,δεν μπαινει :D
 
Last edited:




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω εκανα ενα με 30 ευρω ενα πλαισιο με πλεγμα στον σιδερα και το πιανω με σκρατς στα πισω προσκεφαλα.Μπαινει και βγαινει πολυ γρηγορα.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Καλύτερα να είναι στον ήλιο (αν κινείται το αμάξι) παρά σε soft crate
Λες ε? Βασικά σε με προβληματίζει τόσο ο ήλιος, όσο ότι θα'χω συνέχεια την έννοια μην πηδήξουν έξω.... Και δεμένα ακόμα μου φαίνεται επικίνδυνο....

H τέντα του Samurai δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα ...
Γιατί δεν έχει κλιματισμό το αμάξι, φοβάμαι μη γίνεται θερμοκήπιο με την τέντα....

Προσαρμόστε μία μπαγκαζιέρα οροφής το μπροστινό μέρος πάνω στην μπάρα που είναι πάνω και πίσω από τα κεφάλια σας και το πίσω μέρος στο σίδερο που στηρίζει την τέντα. Βάζεις τα πράγματα μέσα, τα σκυλιά από κάτω (κάνει καλύτερη σκιά) και πάς ...
Μπα, λέω να πάω με κάνα παπί εγώ, πιο εύκολο θα 'ναι! :D

... μόνο που θα είναι χάλια έως σούργελο :D :D
Άσε, δε μας έχεις δει πως πάμε -για μπάνιο απλό- όχι να φεύγουμε και ταξίδι! :D:D:D
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
συγνωμη αλλα ακομη και αν ειχε κλιματισμο , τι θα εκανε σε ενα αμαξι χωρίς οροφή?????
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Μακη αν είχε κλιματισμό δε θα βγάζαμε την τέντα, οπότε θα είχε οροφή ;)

Noela έχουμε άλλα δύο αυτοκίνητα με κλιματισμό κι απ' όλα, αλλά θέλαμε οπωσδήποτε κάτι σε 4x4 με κοτσαδόρο γιατί έχουμε και μια βάρκα να τραβάμε (εξού και "καλοκαιρινό" αυτοκίνητο), το Samurai καλύπτει αυτές τις απαιτήσεις με χρήματα που δε φτάνουν ούτε για μηχανάκι, οπότε κάναμε σκόντο στους χώρους και στον κλιματισμό :rolleyes:

Δεν είναι ότι θα ξεκινήσουμε να πάμε και Χαλκιδική που λέει ο λόγος, για πιο σύντομες διαδρομές μιλάω.

Με όλα αυτά καταλήγω ότι μάλλον μας χρειάζεται κανονικό crate που και να βάλουμε κάτι από πάνω μπορούμε για να υπάρχει στοιχειώδης σκιά, και πρόβλημα με τον αέρα δε θα έχουμε. Απλά θα πρέπει να το βρούμε σε πολύ συγκεκριμένες διαστάσεις
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λές τέντα το soft top απ'ότι κατάλαβα ... γι'αυτό δεν μπορούμενα συννενοηθούμε ... βγάλτο ... καιβάλε τέντα ... υπάρχει για το Samurai και αφήνει το αμάξι ακάλυπτο από κλοπές μέν δροσερό δε ...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Λές τέντα το soft top απ'ότι κατάλαβα ... γι'αυτό δεν μπορούμενα συννενοηθούμε ... βγάλτο ... καιβάλε τέντα ... υπάρχει για το Samurai και αφήνει το αμάξι ακάλυπτο από κλοπές μέν δροσερό δε ...
προφανώς αυτο λέμε διαφορετικο και μου εκανε εντυπωση η τέντα και το αιρκοντισιον.............

οχι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΟΣ
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ααααααα!!!! Τέντα εννοείς εκείνη που καλύπτει μόνο το πάνω μέρος κι είναι γύρω γύρω ανοιχτό ε? Μ' ένα γρήγορο search έμαθα ότι λέγεται Safari top (τι μαθαίνει κανείς στο dogforum τελικά!!!!!)*

Αλλά είναι που είναι πλούσια γλώσσα τα ελληνικά, πως να έλεγα αλλιώς το soft top δηλαδή αν όχι τέντα? :D
(ούτε εγώ είμαι ξανθιά)


* Μα κοιτάχτε φωτό που βρήκα ψάχνωντας για το safari top. Νομίζω έδωσε λύση στο πρόβλημα.
Τα βρωμόσκυλα μπροστά κι εγώ πίσω στην καρότσα!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

 
Last edited:




mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
Εγώ τι να πω με τον Bari μου,δεν χωράει πουθενά.Πέρσι που πήγαμε διακοπές τον άφησα σε μια πανσιόν,φέτος θα δούμε μάλλον θα αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο με καρότσα και μεγάλη καμπίνα για να χωράμε όλοι.:D:D
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Καλησπέρα...

Αντιμετωπίζω ένα στο περίπου προβληματάκι...

*αν είμαι σε λάθος σημείο ας μεταφερθεί


Εδώ και περίπου 3 μήνες αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το "λουδοβίκο μου" κατά την μεταφορά με το αυτοκίνητο είτε κοντινή είτε μακρυνή... :(

Στο αυτοκίνητο αν και "ζελατινάτο" τον έβαλα μέσα με κάλυμα και ζώνη που είχα περάσει απο το πορτ παγκαζ και κάτω απο την πλάτη του πίσω καθίσματος δένοντας τον με αέρα πάντα στο κάθισμα πίσω απο τον συνοδηγό.
Το τελευταίο διάστημα "λυσσάει" χωρίς λόγο και αρχίζω να νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά με τον χώρο του αυτοκινήτου...

Να είναι κλειστοφοβικός άραγε; Αλλά έτσι ξαφνικά :confused:

Δώστε μου κάποια βοήθεια γιατί είναι ενοχλητικό όταν πάω κάπου και δεν μπορώ να οδηγήσω απο τον θόρυβο που μου προκαλεί και τα συνεχώμενα σάλια του που εκτοξέυονται παντου :p

Να σημειώσω πως και σε κενελ που του πήρα πάλι τα ίδια έχουμε...


Ευχαριστώ και πιστέυω να μην σας κούρασα :confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eννοείς ότι το ενοχλεί?
Πως αντιδρά δηλαδή?

Mήπως το ενοχλεί ο στατικός ηλεκτρισμός?
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Eννοείς ότι το ενοχλεί?
Πως αντιδρά δηλαδή?

Mήπως το ενοχλεί ο στατικός ηλεκτρισμός?

Θέλω να τονίσω πως τον πρώτο καιρό ήταν όλα καλά :( και απο το πουθενά κάθε φορά που τον βάζω στο πίσω κάθισμα με το που θα βάλω εμπρός το αυτοκίνητο αρχίζει να γαβγίζει.
Με το που θα ξεκινήσω το γάβγισμα του γίνεται ποιό έντονο σε σημείο που γεμίζει σάλια παντού και δεν σταματά παρά μόνο αν του βάλω τις φωνές :( (που δεν μ αρέσει) αλλά είναι προσωρινό αυτό.

Καλώς ή κακώς "σπάω" και λίγο τα πίσω παράθυρα για να μπαίνει καθαρός αέρας μέσα...


Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι όταν θα πάμε δίπλα στο αμάξι και ακούσει το συναγερμό που θα ξεκλειδώσω "στήνεται" στην πόρτα και με το που θα του ανοίξω ανεβαίνει και κάθετε στο κάθισμα απο μόνος του...:confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για κοιταξε το αυτο που σου λεω..
Μπορει να το ενοχλει κατι τετοιο..