Σκυλος + Αυτοκινητο


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Το μεσαίο είναι αυτό? Μια χαρά άνετο σας έπεσε! Μεγειά! :)

Άρα εγώ θα θέλω το Large για τα δυο βλαστάρια.......

Και την τιμή μια χαρά τη βρίσκω, από το site που σου έστειλα παρήγγειλες τελικά?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Για πολυ μικροσωμα σκυλια , υπαρχει μια τετοια ''σκηνη'' γνωστης φιρμας σκυλοτροφων.Περιοριζει το σκυλο και εξαλειφει το προβλημα με τις τριχες στο αυτοκινητο.

Το καλο ειναι οτι ειναι τζαμπα , ως διαφημιστικη.

Αν καποιος θελει , μπορω μαλλον να του βρω μια
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το μεσαίο είναι αυτό? Μια χαρά άνετο σας έπεσε! Μεγειά! :)

Άρα εγώ θα θέλω το Large για τα δυο βλαστάρια.......

Και την τιμή μια χαρά τη βρίσκω, από το site που σου έστειλα παρήγγειλες τελικά?
Ναι απο κεινο το site το πηρα, το καλο ειναι οτι κλειστο ειναι πολυ μικρο και με βολευει για το ποδηλατο, οτι δεν θελει στησιμο και ειναι ευρυχωρο. Ειχα ψαξει κ εδω αλλα οτι ειχα βρει ηταν κλειστο πολυ μεγαλο πακετο για ποδηλατο.
 




Alex77

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
72
0
Αθηνα
Σουπερ βολικα φαινονται...
εγω ενδιαφερομαι για τον σωληνα...
Μπορει καποιος να μου στειλει και εμενα pm?
ευχαριστω πολυ
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, κι εγώ πήρα ένα! Πήρα το Μedium. Δεν ξέρω αν έκανα καλά... έλεγε ότι είναι για μέγεθος σα λαμπραντόρ.... εκει κυμαίνεται ο δικός μου (λίγο πιο ψηλός, αλλά πιο λεπτός...).... Δεν το έχω δοκιμάσει στο αυτοκίνητο ακόμα, αλλά το έβαλα στο σπίτι και τώρα είναι μέσα και κοιμάται! Αν δω ότι το βολεύεται , ίσως πάρω και το Large να το έχει σα σπιτάκι.....

Θέλω σιγά σιγά να τον μάθω να μένει μέσα και με κλειστή την πόρτα... (προς το παρόν είναι με ανοιχτή...). Για πείτε ποια είναι η διαδικασία.... δε θέλω να τον φοβήσω και να μην ξαναμπει..... πως θα γίνει να το συνδυάσει με κάτι καλό??

Γενικά ο Γκογκόλ δεν είναι crate trained. Αλλά θα ήθελα να είναι για ταξίδια κυρίως με το καράβι.....ελπίζω ότι δεν είναι πολύ αργά να τον μάθω....

Ισως πρέπει να πάρω το μεγαλύτερο πριν αρχίσω να κλείνω την πόρτα...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι δεν είναι θέμα μεγέθους.
Στο καράβι γιατί να βάλεις δικό σου crate ? Εννοείς τα κλουβιά του πλοίου ?
Πρόσεξε το crate στο καράβι είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν είσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ κοντά στον σκύλο ... κυκλοφορούν πολλοί ξένοι και Ελληνες νεαρής ηλικίας και πολλές φορές μεθυσμένοι ...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τι δεν είναι θέμα μεγεθους?

Τα crate που βλέπω να κυκλοφορούν είναι αρκετά μεγαλύτερα από το σκύλο... τουτο δω τον χωράει ανετα όρθιο και για να κοιμηθεί, αλλά δεν έχει δυνατότητα πολλών κινήσεων....στο μήκος δηλαδή τον παίρνει ακριβώς.

Οσο για το καράβι, βασικά πάμε πολύ συχνά στην Υδρα.... μέχρι τώρα πάμε με flying dolphin που επιτρέπει να κάτσω μαζί του έξω.... την τελευταία φορά όμως που πήραμε κατα λάθος (βλακεία δικιά μου που το άφησα σε άλλους να βγάλουν εισητήρια), το flying cat I, δεν επιτρεπόταν να κάτσω μαζί του και έπρεπε ή να τον βάλω σε crate ή να τον δέσω έξω.... μια και δεν είναι μαθημένος στο κλουβί, τον έδεσα (μεγάλο λάθος..... το κατάλαβα κατοπιν εορτης).... κυρίως γι'αυτό θέλω να τον μάθω σε crate....

Τώρα για πιο μεγάλες διαδρομές, σκεφτόμουν να λαδώσω κάποιον και να μ'αφήσει να τον βάλω στην καμπίνα!

Πάντως δεν εννοούσα να βάλω δικό μου crate, αλλά θεώρησα ότι αν μάθει στο δικό μου θα μπαίνει μετά και στα άλλα σε περίπτωση που χρειαστεί.... απλως αυτό μου φαίνεται λίγο μικρό για να μένει μέσα καποιες ώρες...
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΟΚ, αν ξέρεις τη διαδικασία για να μάθει να το ανέχεται, πες μου. Ή όποιος άλλος.

Προς το παρόν το πρώτο βήμα έγινε.... είναι μέσα και κοιμάται με ανοιχτή την πόρτα.... (δεν είχε κι άλλη επιλογή, γιατί έβαλα το μαξιλάρι του μέσα!). Λέω να τον αφήσω μια δυο μέρες έτσι να το συνηθήσει και μετά να του δώσω ένα κόκκαλο και να κλείσω την πόρτα για λίγο.... ελπίζω να μην αρχίσει να γκρινιάζει και να την ξανανοίξω πριν αρχίσει τα παράπονα....

Αλλά πάντως επειδή δε μπορεί να τρώει κόκκαλα κάθε μέρα, αν υπάρχει άλλος τρόπος, πιο συστηματικός, πείτε μου....
 










BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Παιδιά το χειρότερο πρόβλημα το έχω εγώ καθώς έχω αυστηρώς διθέσιο αυτοκίνητο και ο Dante δε χωράει πια καλά στη θέση του συνοδηγού...:(
Έχω βάλει στόχο ν' αγοράσω ένα τζιπάκι, αλλά μέχρι τότε μήπως μπορεί να μου στείλει κάποιος ένα pm με μαγαζιά που πουλάνε ζώνες στην Αθήνα?(έχουμε ήδη αγοράσει ζώνη συγκεκριμένης εταιρείας και είναι η μεγαλήτερη που διαθέτει η εν λόγω εταιρεία, αλλά δεν του κάνει πια ...:mad:)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Λοιπόν βλέποντας και το soft crate που πήρε η Noela έχω τον εξής προβληματισμό: Το "καλοκαιρινό" μας αυτοκίνητο από φέτος είναι ένα τζιπάκι samurai. To αυτοκίνητο -για όποιον δεν ξέρει- έχει ανύπαρκτο χώρο αποσκευών γι' αυτό θα το χρησιμοποιούμε χωρίς τα πίσω καθίσματα (ναι έχουμε πολύ πρακτικά μυαλά, το ξέρω :rolleyes:). Επίσης είναι κάμπριο (από αυτά τα τζιπάκια που κλείνουν με τέντα δηλαδή).

Με αυτά τα δεδομένα τα προβλήματα είναι δύο:
1ον με τα σκυλιά μέσα αν θέλουμε να μεταφέρουμε τίποτα πράγματα, ξεκινώντας πχ για τις διακοπές μας, τα σκυλιά θα κάθονται πάνω στις βαλίτσες (τι καλά!!!)

2ον θεωρώ ότι τον περισσότερο χρόνο το καλοκαίρι δεν θα έχουμε την τέντα τοποθετημένη (γιατί θα γίνεται θερμοκήπιο η κατάσταση) οπότε είναι επικίνδυνη η μεταφορά των σκυλιών, ακόμα και αν τα έχουμε δεμένα.

Άρα είναι επιτακτική ανάγκη η απόκτηση ενός dogbag ή ενός softcrate.

To πρώτο μου άρεσε, μου φαινόταν πολύ άνετο και με επαρκή αερισμό. Το δεύτερο φαίνεται όντως πιο "στιβαρή" κατασκευή αλλά με προβλημάτισε λίγο το σχόλιο του Denis σχετικά με τον αερισμό, δε θέλω και να σκάσουνε τα ζωντανά..... Noela ποιο από τα δύο κρίνεις καλύτερη λύση????
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλύτερα να είναι στον ήλιο (αν κινείται το αμάξι) παρά σε soft crate.

H τέντα του Samurai δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα ...

Προσαρμόστε μία μπαγκαζιέρα οροφής το μπροστινό μέρος πάνω στην μπάρα που είναι πάνω και πίσω από τα κεφάλια σας και το πίσω μέρος στο σίδερο που στηρίζει την τέντα. Βάζεις τα πράγματα μέσα, τα σκυλιά από κάτω (κάνει καλύτερη σκιά) και πάς ...

... μόνο που θα είναι χάλια έως σούργελο :D :D