Σκύλος στα ελληνικά πλοία


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Επίσης να πούμε ότι στις Μινωικές τα box επάνω είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα! Άλλα καράβια έχουν box που και αρουραίο (ή κατσαρίδα) να έχεις για pet, δεν τον αφήνεις γιατι ...συχαίνεσαι !!!
Άλλα καράβια, δηλαδή ΟΧΙ των Μινωικών, έχουν box που σιχαίνεσαι!
Οι Μινωικές έχουν καλά (για τα Ελληνικά δεδομένα) box.
 
  • Like
Reactions: Orilis




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Eμένα μια φορά πάντως που δεν με άφηναν να μπω και να καθήσω στην άκρη του διαδρόμου στο πάτωμα, αλλά με πίεζαν να βάλω το σκύλο στις σκυλιέρες (στο γκαράζ!), τους τα έκανα τσουρέκια:

1. Ότι πουθενά στους όρους του website τους είτε στους όρους του εισιτηρίου δεν αναγράφεται περί υποχρεωτικά τα σκυλιά στις σκυλιέρες.
2. Τους ρώτησα ποιες είναι οι συνθήκες θερμοκρασίας, εξαερισμού και απολύμανσης που επικρατούν στις σκυλιέρες. Υπάρχει πιστοποιητικό απολύμανσης? Αν πάθει κάτι ο σκύλος μου ποιος είναι υπεύθυνος και σε ποιον θα απευθυνθώ?
3. Σε απάντηση ότι οι σκύλοι είναι υποχρεωτικά σε όλα τα καράβια στις σκυλιέρες, ζήτησα από τον καμαρότο να μου φέρει τον σχετικό κανονισμό και να τον διαβάσουμε μαζί.

Στο τέλος μου είπε "καλά περάστε μέσα αλλά καθηστε στην άκρη του διαδρόμου". Για να γλιτώσει...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Eμένα μια φορά πάντως που δεν με άφηναν να μπω...
Εμένα μιά φορά πάντως (παιδάκι μου)... λίγο πιο παλιά (προ 4 ετών), στις Μινωικές... λειτούργησε το απαράμιλλο "Greek Style", της αλήστου μνήμης εποχής, που "μας έφερε ως εδώ":

Ταξιδέψαμε για Ηράκλειο και ήταν αδιανόητο, όπως καταλαβαίνεις, η Μόκα (ΠΟΙΑ??? η Μόκα!!!) να ταξιδέψει σε σκυλιέρες, διαδρόμους, στις άκρες, στο κατάστρωμα κλπ...:p:D
Έτσι, με ένα μικρό "pour boire" στο λοστρόμο, ανέβασα το αυτοκίνητο στο γκαράζ που είχε την ελάχιστη απόσταση από την καμπίνα μας... παρκάρισα ακριβώς δίπλα στην πόρτα εισόδου...
Και, στη συνέχεια, πηγαίνοντας μόνος στη ρεσεψιόν, μου έδωσαν το νούμερο καμπίνας και ένας καμαρώτος με οδήγησε προς αυτήν... καθ' οδόν, του είπα πολύ διακριτικά ότι θέλω να βάλω το "σκυλάκι" μου στην καμπίνα και, με ένα μικρό (λίγο μεγαλύτερο αυτό) "pour boire", του ζήτησα να μπει πρώτος το πρωί και να εξαφανίσει οποιαδήποτε ίχνη... πράγμα στο οποίο συναίνεσε...

Αυτά, όμως, ήταν τις παλιές εποχές (last year!), "παιδάκι μου"... να ζήσουμε να τις θυμόμαστε...;)
 
Last edited:






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μάλλον το δεύτερο, τον τελευταίο καιρό...:(
Δείτε την καλή πλευρά του πράγματος. Δεν αγχωνόμαστε πλέον αν θα μας τα πρήξουν για το σκύλο στο πλοίο, στο ξενοδοχείο, στην παραλία...
Δεν πάμε πουθενά και ηρεμήσαμε βρε αδερφέ! :LOL:
 
  • Like
Reactions: Elrandir and johnk


ruby32

New Member
17 Ιανουαρίου 2016
2
0
47
Δεν μου έκανε παρατήρηση κανένας επιβάτης ,οι περισσότεροι κοιμόντουσαν και δεν ήμουν παραπάνω από 5 λεπτά εκεί! Η άλλη κοπέλα όμως ήταν κάπου 20 λεπτά μέσα!

Όταν ήρθαν οι 2 εργαζόμενοι του πλοίου να μας διώξουν, δεν μας είπαν ότι κάποιος επιβάτης έχει πρόβλημα ή ότι παραπονέθηκαν και για αυτό τον λόγο πρέπει να βγούμε έξω .

Μας είπαν τα σκυλιά θα πάνε στους ειδικούς χώρους και μάλιστα με άσχημο τρόπο!

Μπορεί οι μινωικές να είναι καλύτερες από άλλες εταιρίες, δεν το γνωρίζω αυτό.

Ταξιδεύω από το 98 με μινωικές και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλα εξαρτώνται από την διάθεση του εργαζόμενου αν θα ασχοληθούν μαζί σου η όχι!

Τι να πω, απλά μου έτυχε, και έχω ξενερώσει γιατί ταξιδεύω συχνά και τώρα ψάχνω να βρω εναλλακτικές ! ( να αφήνω το σκυλί σε φίλους, να δω τι παίζει με αεροπλάνα, άλλα πλοία κτλ)

Όσο για των διαχωρισμό μεγαλόσωμα -μικρόσωμα σκυλιά. Απλά τα μικρόσωμα είναι εύκολο να τα βάλουμε στο κλουβάκι και να τα έχουμε μαζί μας. Ενώ τα μεγαλόσωμα δεν χωράνε στα κλουβάκια χεριού, ούτε μπορείς να τα κουβαλάς λόγο βάρους . Έτσι αναγκαστικά τα βάζουμε στα κλουβιά του πλοίου.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μια γρήγορη ερώτηση. Σκεφτόμαστε αύριο το πρωί να πάρουμε παιδιά και σκυλια και να κάνουμε μια σύντομη μονοήμερη εκδομη στην Αίγινα. Τι χρειάζομαι για τον μικρό? Και τι έλεγχο θα του κάνουν? Θα πάμε με flying dolphin εάν αυτό έχει κάποια σημασία.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Μια γρήγορη ερώτηση. Σκεφτόμαστε αύριο το πρωί να πάρουμε παιδιά και σκυλια και να κάνουμε μια σύντομη μονοήμερη εκδομη στην Αίγινα. Τι χρειάζομαι για τον μικρό? Και τι έλεγχο θα του κάνουν? Θα πάμε με flying dolphin εάν αυτό έχει κάποια σημασία.
απο οσο γνωριζω, στο δελφινι δεν μπορει να μπει.
και που να μπει αλλωστε?? δεν υπαρχει χωρος.

με το (συμβατικο)πλοιο δεν θα εχεις κανενα προβλημα, το εχω κανει πολλες φορες και συγκεκριμενα με τον Αγ.Νεκταριο.
σαλονι εννοειται οτι δεν μπαινει, καταστρωμα κ το πολυ σε μια ωρα και 20λεπτα θα ειστε εκει.
καλα να περασετε!!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
απο οσο γνωριζω, στο δελφινι δεν μπορει να μπει.
και που να μπει αλλωστε?? δεν υπαρχει χωρος.

με το (συμβατικο)πλοιο δεν θα εχεις κανενα προβλημα, το εχω κανει πολλες φορες και συγκεκριμενα με τον Αγ.Νεκταριο.
σαλονι εννοειται οτι δεν μπαινει, καταστρωμα κ το πολυ σε μια ωρα και 20λεπτα θα ειστε εκει.
καλα να περασετε!!
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά απο την ίδια την εταιρία στο τηλέφωνο μας είπαν ότι μπαίνει. Μαλλον έγινε κακη συνεννόηση. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ. Ακόμα μια ερώτηση, το φίμωτρο είναι απαραίτητο? Γιατί ενώ ο μικρός ξέρει να το φοράει, πιστεύω ότι μιάμιση ώρα είναι δύσκολο για τον ίδιο να το φοράει.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά απο την ίδια την εταιρία στο τηλέφωνο μας είπαν ότι μπαίνει. Μαλλον έγινε κακη συνεννόηση. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ. Ακόμα μια ερώτηση, το φίμωτρο είναι απαραίτητο? Γιατί ενώ ο μικρός ξέρει να το φοράει, πιστεύω ότι μιάμιση ώρα είναι δύσκολο για τον ίδιο να το φοράει.
μαλλον δεν τους εξηγησες το μεγεθος του Χουκ! :D

anyway, προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην το δοκιμασεις ακομα κ αν σου το επιτρεψουν.
το σκυλι θα ταλαιπωρηθει πολυ λογω
1.της στενοτητας του χωρου,
2."κουναει" αρκετα,
3.δεν υπαρχει εξωτερικος χωρος

καλυτερα με το συμβατικο που θα ειστε χαλαροι. θα μπορειτε να κανετε κ τις "βολτιτσες" σας και θα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες αν στρεσσαριστει το σκυλι λογω του πλοιου (θορυβοι, κοσμος, το κουνημα της θαλασσας κτλ).

οσον αφορα το φιμωτρο, εχε το μαζι σου μονο για την περιπτωση που πεσεις σε κανεναν περιεργο συνταξιδιωτη.
μην εμφανιστεις ομως με το φιμωτρο στα χερια...:D

αν θελεις μπορειτε να πατε με τον Αγ.Νεκταριο, ειναι λιγο πιο αργο αλλα ειναι κ πιο οικονομικο, το πληρωμα του ομψς (δεν νομιζω να εχουν αλλαξει) ειναι πολυ φιλικο, δεν μου εχουν πει ποτε το παραμικρο, αντιθετως ηθελαν να τον χαιδεψουν. (να φανταστεις οταν μπαινω μεσα και παω να παρκαρω, τους λεω οτι εχω σκυλο και με βαζουν σε θεση που δεν θα ενοχλησω αν αργησω να κατεβω και επισης να εχω περισσοτερο χωρο για να ανοιξω πορτες κτλ).
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τα flying είναι ταλαιπωρία κ για τ μικρόσωμα. Όταν ενδιαφέρθηκα ν ταξιδέψω μ γρήγορο σ επικοινωνία που είχα μου είπαν ν είναι σ κλουβί κ στο χώρο τν αποσκευών, ούτε καν στην αγκαλιά μου. Συμβατικό κ τ κεφάλι σου ήσυχο @Captain hook κ Καλή Ανάσταση
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Καλησπέρα παιδιά ! Πρόκειται να ταξιδέψουμε με Μπλουστάρ για Πάρο από Πειραιά.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει την κονκάρδα του αντιλυσσικού και η μικρή έφαγε κομμάτι της φωτοτυπίας που είναι γραμμένη η ηλεκτρονική ταυτοποίηση ωστόσο ο αριθμός είναι γραμμένος μέσα στο βιβλιάριο. Λέτε να έχουμε πρόβλημα;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδιά ! Πρόκειται να ταξιδέψουμε με Μπλουστάρ για Πάρο από Πειραιά.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει την κονκάρδα του αντιλυσσικού και η μικρή έφαγε κομμάτι της φωτοτυπίας που είναι γραμμένη η ηλεκτρονική ταυτοποίηση ωστόσο ο αριθμός είναι γραμμένος μέσα στο βιβλιάριο. Λέτε να έχουμε πρόβλημα;
Εφόσον όλα είναι γραμμένα στο βιβλιάριο του όχι. Τ κονκάρδα μπορείς να ξανά ζητήσεις από τ γιατρό σου
 
  • Like
Reactions: Φλάφη