Σκύλος στα ελληνικά πλοία


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Σιγά μη το σημειώσουν............
Το πολύ πολύ να σου πουν ότι επιτρέπεται να το βάλεις στις σκυλιέρες και ότι είναι υποχρεωτικό το φίμωτρο.
Έχω την αίσθηση ότι στο κατάστρωμα που κάθονται οι ιδιοκτήτες με τα μεγαλόσωμα και τα μικρόσωμα που τα έχουν μαζί τους όπου κάθονται είναι κάποιο είδος άτυπου κανόνα
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εχει και ΑΝΕΚ για Κερκυρα,αλλα οπως είπα δεν την συνιστω,στη ΜΙΝΟΑΝ ποτε δεν μου ειπαν κατι για το σκυλο,ενω στην ΑΝΕΚ....:mad:και οσο ξερω απαγορευεται να μπουν στην καμπινα,αλλα οπως διαβασα και πριν αν εχεις ολη την καμπινα για την παρτη σου,τον βαζεις,δινεις και ενα 20ευρω και τελεινει το θεμα,για Κερκυρα δεν πληρωνεις τπτ,και δεν χρειαζεται να ειδοποιησεις για το σκυλο,αλλα καλου κακου παρτε μαζι σας λουκετακι γιατι τις περισσοτερες φορες δεν εχουν.
τα δρομολογια ειναι:Δευτερα(Πατρα)Ανχωρηση:23:59,Αφιξη(Κερκυρα):07:00,Ηγουμενιτσα:09:00
Πεμπτη(Πατρα):23:59,Αφιξη(Κερκυρα):07:00,Ηγουμενιτσα:09:00
τωρα για το πασχα εβαλαν εκτακτο,απο Κερκυρα Δευτερα του Πασχα και Τριτη στις 10:30
Απο Κερκυρα εχει:Πεμπτη(Ηγουμενιτσα):12:00,Κερκυρα:13:30,Αφιξη(Πατρα):20:00
Κυριακη(Ηγουμενιτσα):20:00,Κερκυρα:21:30,Πατρα:05:00,αυτα τα δρομολογια ισχυουν απο 1.04-31.10
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εχει και ΑΝΕΚ για Κερκυρα,αλλα οπως είπα δεν την συνιστω,στη ΜΙΝΟΑΝ ποτε δεν μου ειπαν κατι για το σκυλο,ενω στην ΑΝΕΚ....:mad:και οσο ξερω απαγορευεται να μπουν στην καμπινα,αλλα οπως διαβασα και πριν αν εχεις ολη την καμπινα για την παρτη σου,τον βαζεις,δινεις και ενα 20ευρω και τελεινει το θεμα,για Κερκυρα δεν πληρωνεις τπτ,και δεν χρειαζεται να ειδοποιησεις για το σκυλο,αλλα καλου κακου παρτε μαζι σας λουκετακι γιατι τις περισσοτερες φορες δεν εχουν.
τα δρομολογια ειναι:Δευτερα(Πατρα)Ανχωρηση:23:59,Αφιξη(Κερκυρα):07:00,Ηγουμενιτσα:09:00
Πεμπτη(Πατρα):23:59,Αφιξη(Κερκυρα):07:00,Ηγουμενιτσα:09:00
τωρα για το πασχα εβαλαν εκτακτο,απο Κερκυρα Δευτερα του Πασχα και Τριτη στις 10:30
Απο Κερκυρα εχει:Πεμπτη(Ηγουμενιτσα):12:00,Κερκυρα:13:30,Αφιξη(Πατρα):20:00
Κυριακη(Ηγουμενιτσα):20:00,Κερκυρα:21:30,Πατρα:05:00,αυτα τα δρομολογια ισχυουν απο 1.04-31.10
Μιας κι εχεις ταξιδεύψει και με τις δυο εταιρίες, θες να μας πεις δυο λόγια για τις σκυλιέρες και την κατάστασή τους (που βρίσκονται, αν είναι καθαρές, ασφαλείς κτλ)? Αν και απ'οτι κατάλαβα, το κοκεράκι σου μπαινει μέσα (ως μικρό που είναι) οπότε δεν τίθεται θέμα.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Μιας κι εχεις ταξιδεύψει και με τις δυο εταιρίες, θες να μας πεις δυο λόγια για τις σκυλιέρες και την κατάστασή τους (που βρίσκονται, αν είναι καθαρές, ασφαλείς κτλ)? Αν και απ'οτι κατάλαβα, το κοκεράκι σου μπαινει μέσα (ως μικρό που είναι) οπότε δεν τίθεται θέμα.
Τις ΑΝΕΚ ειναι πολυ βρώμικες και αρκετα μικρες δλδ.ενα λυκοσκυλο θα μπει με πολυ ζορι,πρεπει απο το γκαραζ να ανεβεις ολα τα πατωματα του πλοιου και να περασεις απο σημειο που εχει μοκετες,δεν υπαρχει αλλος τροπος να ανεβεις απο αλλου,και εκτος αυτου οι υπαλληλοι ειναι πολυ αγενης αμα σε δουνε με σκυλο,βρισκονται στο τελευταιο κατασρωμα του πλοιου και ειναι πολυ εκτεθημενες σε αερα ηλιο ενα μαυρο χαλι.
Στη ΜΙΝΟΑΝ,ειναι και αυτες στο τελευταιο καταστρωμα,χωριζονται σε μικρα και λιγο μεγαλυτερα κλουβια,ειναι πολυ καθαρα και μεσα και γυρω,εχει ειδικο δοχειο με αμμο,που εκει μπορουν να κανουν την αναγκη τους,ειναι γυρισμενα αντιθετα απο τον αερα και ετσι δεν τα χτυπαει ο αερας,ηλιος,βροχη,επισης εχει σκεπη απο πανω απο τα κλουβια ετσι δεν βρεχονται,ειναι σχετικα προστατευμενα,και αν θελεις να τον βγαλεις βολτα,εχει μεγαλο χωρο και δεν εχει πολυ κινηση,εχω δει και καποιους να τα εχουν ελευθερα και να παιζουν μαζι τους,επιτρεπονται να μπουν στο σαλονι μονο αν τα εχεις σε ειδικο κλουβακι,στο κατασρτωμα δεν υπαρχει προβλημα κυκλοφορουν χωρις προβλημα,και δεν σου δημιουργουν κανενα προβλημα οι υπαλληλοι,εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την ΜΙΝΟΑΝ,αλλα με την ΑΝΕΚ εχω ενα θεμα,με την αγενια και τον ρατσισμο που δειχνουν προς τα σκυλια,ειναι ασφαλεις,τις κλεινεις με λουκετο,αλλα μου εχει τυχει πολλες φορες που δεν ειχα και απλα ειχα δεσει την αλυσιδα του γυρω γυρω και δεν ειχα προβλημα,και εχει και ειδικο χερουλι που κλεινει,και στην ΑΝΕΚ ειναι το ιδιο,καλυτερα να εχετε μαζι σας ενα λουκετακι καλου κακου,γιατι πολλες φορες δεν ειχαν
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ionian Ferries - Κεφαλλονια

Ταξιδέψαμε πέρσι με το Ανδρέας Κάλβος, Για σκυλιερες δεν ψάξαμε, τις πήραμε στο κατάστρωμα. Για να πας όμως από το γκαράζ στο κατάστρωμα πρέπει να διασχίσεις το σαλόνι. Μόλις ανεβαίνουμε μας λέει ο υπάλληλος ότι με τα σκυλιά πρέπει να βγούμε έξω. Διασχίζουμε λοιπόν αναγκαστικά το σαλόνι και κάποιοι επιβάτες βάζουν τις φωνές λες και είδαν το τέρας του Lochness, άλλοι μουρμούριζαν στο στυλ

"Αααχ κάτι βρομόσκυλα! Θα μας κολλήσουν αρρώστιες" :mad: ](*,)

Απαντάω κι εγώ "Αίσχος εταιρεία! Αν είναι δυνατόν! Σε υποχρεώνουν να περάσεις τα σκυλιά μέσα από τέτοια τσιγαριλα, ποδαρίλα, ιδρωτίλα..."
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Βρε παιδιά, δεν υπάρχει τρόπος να ζητήσουμε καλύτερη μεταχείρηση;;;;;

Στην Ευρώπη μπαίνουν οι σκύλοι παντού (και ας είναι με φίμωτρο σε κάποια μέρη) από λεωφορεία, τρένα κλπ. Ακόμη και στην Αθήνα, στον ηλεκτρικό, επιτρέπονται οι σκύλοι....

Δεν μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ να πρέπει σε μεγάλα πλοία να μένουν οι σκύλοι σε κλούβες. Ας μας χρεώνουν εισητήριο (για ενδεχόμενα "ατυχηματάκια") να τελειώνει η ιστορία. Ξέρουμε πολύ καλά, πως αρκετοί άνθρωποι είναι τελείως ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ με τα ζώα τους, αφήνοντάς τα να ουρούν όπου να 'ναι. Δεν είμαστε έτσι οι περισσότεροι, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώνω εισητήριο (και ας είναι για να καλύπτει τα έξοδα καθαρισμού για τις "γουρουνιές" άλλων).

Το καλύτερο θα ήταν να έχουμε επιλογή... τσάμπα στις σκυλιέρες ή εισητήριο. Καλή ιδέα θα ήταν να επιτρέπονται στις καμπίνες μετά από κάποια εγγύηση (δηλαδή να σου κρατάνει 100 ευρώ και να στα δίνουν πίσω αφού βεβαιωθούν πως η καμπίνα είναι άθικτη).

Δεν είναι δα και κροκόδειλοι - ΣΚΥΛΑΚΙΑ έχουμε. Για όνομα του θεού.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
"Αααχ κάτι βρομόσκυλα! Θα μας κολλήσουν αρρώστιες" :mad: ](*,)

Απαντάω κι εγώ "Αίσχος εταιρεία! Αν είναι δυνατόν! Σε υποχρεώνουν να περάσεις τα σκυλιά μέσα από τέτοια τσιγαριλα, ποδαρίλα, ιδρωτίλα..."
αχαχαχαχα,μπραβο σου καλα τους ειπες
αυτο μου ετυχε και στην ΑΝΕΚ,που πρεπει να περασεις μεσα απο ολο τον κοσμο και να σε κοιτανε λες και μεταφερεις κανενα τερας οπως μου ειχε πει και εκεινος ο κρετινος στην ΑΝΕΚ "παρε το τερας απο εδω μην φαει κανεναν"ελεος
 






noula

Active Member
2 Απριλίου 2009
28
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
παντως εγω περυσι που ταξιδεψα με ανεκ ειδα παρα πολλα σκυλακια και μαλιστα και μεγαλοσωμα και τα ειχανε στο σαλονι δε υπηρξε κανενα προβλημα τη να πω ειναι οπως πεσει σε λαθους ανθρωπους μη πω τιποτα αλλο
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
@sofiaklv Ρωταω γιατι εαν πας απο τα γραφια τους και τους πεις πως εχεις σκυλο μαζι σου και να το σημειωσουν οταν βγαλεις το εισητηριο και σε ενημερωσουν σε ποιες περιοχες επιτρεπεται το σκυλι ! Δν μπορει κανεις να σου πει τιποτα !
π@π@ριές (με το συμπάθειο.....):D Εγώ έκανα ολόκληρη φασαρία στην hellenic seaways γιατι ο κανονισμός λέει


Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία απαγορεύεται η παραμονή κατοικίδιων ζώων σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του πλοίων, παρ' όλα αυτά όμως το αγαπημένο σας κατοικίδιο μπορεί να ταξιδέψει:

  • Μόνο στο κατάστρωμα και φυσικά κάτω από την προσωπική σας επίβλεψη.
  • Στους ειδικούς χώρους-κλουβιά που υπάρχουν σε όλα τα πλοία του στόλου μας.
Επίσης θα πρέπει να έχετε μαζί σας το βιβλιάριο υγείας του ζώου, ενώ τα σκυλιά πρέπει να φοράνε φίμωτρο.
Τιποτε απάυτά δεν ισχύει. Ούτε μπορεί να είναι ο σκύλος υπο την επίβλεψή σου (απο τη στιγμή που απαγορεύεται να είσαι στο κατάστρωμα), ούτε υπάρχουν ειδικοί χώροι σε όλα τα πλοία.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Αμα δηλαδη θες (και αφου το επιτρεπει ο κανονισμος του πλοιου για τα ζωα ) να κατσεις στο καταστρωμα τι θα σου κανουν; θα σε πεταξουν στην θαλασσα;;;;
@Alexia
Αμα κυκλοφορεις με τετοιους φονιαδες μαζι πως να μην εχεις απλα!!! Εγω νομιζα οτι ειχαν πηδηξει στην θαλασσα να σωθουν!!!:D:D:D
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Στα ταχύπλοα δεν επιτρέπεται να παραμένουν οι επιβάτες σε εξωτερικούς χώρους στη διάρκεια του ταξιδιού!

Αυτό ακριβώς το παράλογο λέει κι η kopritis
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αμα δηλαδη θες (και αφου το επιτρεπει ο κανονισμος του πλοιου για τα ζωα ) να κατσεις στο καταστρωμα τι θα σου κανουν; θα σε πεταξουν στην θαλασσα;;;;
Ναι. Είναι ανένδοτοι (στα Flying Cat). Δεν επιτρέπεται με τίποτα να κάτσεις έξω. Γιατι είναι λεει γρήγορο..... (ξαναλέω.... π@π@ριές....:D). Εχει και κόκκινη ταμπέλα έξω που λεει οτι απαγορεύεται. Έκανα τεράστια φασαρία γιατι η κλούβα που είχαν άνοιγε πανεύκολα και αναγκάστηκα να δέσω το σκύλο στο κάγκελο οπου μπερδευότανε συνέχεια γιατι είχε αγχωθεί και δεν καθότανε σε μια μεριά ο μπουμπουνας..... ασε... δράμα το ταξίδι....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι άλλα λένε οι ιστοσελίδες και στα τηλέφωνα κι άλλα ισχύουν στην πράξη. Καμιά φορά αυτό μας συμφέρει, αλλά συνήθως η πράξη είναι χειρότερη!! Θα προτιμούσα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα κι ας είναι πιο αυστηρά.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι άλλα λένε οι ιστοσελίδες και στα τηλέφωνα κι άλλα ισχύουν στην πράξη. Καμιά φορά αυτό μας συμφέρει, αλλά συνήθως η πράξη είναι χειρότερη!! Θα προτιμούσα να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα κι ας είναι πιο αυστηρά.
κ, εκτός από ξεκάθαρα, οι ακτοπλοϊκές γραμμές θα πρέπει να έχουν κ τις κατάλληλες εγκαταστάσεις, γιατί λένε-λένε απαγορεύεται αυτό κ αυτό κ τελικά δεν έχουν, όπως αποδεικνύεται, το παραμικρό δίκιο όσον αφορά στις 'απαιτήσεις' τους.
 


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
καλησπέρα σε όλους..
επειδή τυγχάνει να ταξιδεύω τακτικά με πλοία η κατάσταση είναι σίγουρα τραγική. πέρσι το καλοκαίρι ήθελα να πάρω το 5 μηνων τότε σκύλο μου μαζί αλλά το μετάνιωσα και το άφησα σε συγγενικό μου πρόσωπο. ωστόσο για τα ταχύπλοα ισχύει οτι δεν πρέπει να βγαίνει κανείς στο ανύπαρκτο άλλωστε κατάστρωμα. 35 μίλια πιάνουν και δεν είναι ευχάριστο να είσαι έξω, άσε που είναι επικίνδυνο. μάλιστα να ο αέρας είναι ένα πρόβλημα για τα σκυλιά στα συμβατικά πλοία φανταστείτε στα ταχύπλοα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
καλησπέρα σε όλους..
επειδή τυγχάνει να ταξιδεύω τακτικά με πλοία η κατάσταση είναι σίγουρα τραγική. πέρσι το καλοκαίρι ήθελα να πάρω το 5 μηνων τότε σκύλο μου μαζί αλλά το μετάνιωσα και το άφησα σε συγγενικό μου πρόσωπο. ωστόσο για τα ταχύπλοα ισχύει οτι δεν πρέπει να βγαίνει κανείς στο ανύπαρκτο άλλωστε κατάστρωμα. 35 μίλια πιάνουν και δεν είναι ευχάριστο να είσαι έξω, άσε που είναι επικίνδυνο. μάλιστα να ο αέρας είναι ένα πρόβλημα για τα σκυλιά στα συμβατικά πλοία φανταστείτε στα ταχύπλοα!
Μην το λες.... εγώ προκειμένου να μυρίζω τη μπόχα μέσα, χίλιες φορές έξω στο φρέσκο αεράκι με το σκύλο! Στα flying dolphin που αφήνουν κατ'εξαιρεση, ειναι μια χαρα.... τα οποία παρεμπιπρόντως πιάνουν γρηγορότερες ταχήτητες απο τα flying cat, στα οποία απαγορεύουν δια ροπάλου την έξοδο στο (μεγάλο κι ωραίο) κατάστρωμα.
 


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
όσες φορές ταξίδευσα με τα εν λόγω (flying cat /dolphins) εκτός από το λιμάνι (αποβίβαση-επιβίβαση) δεν ανοίγουν οι πόρτες. αν τις ανοίγουν κατα τη διάρκεια του ταξιδιού είναι πράγματι επικίνδυνο και κακώς έγινε.κατάστρωμα ειδικά στα flying dolphins δεν υπάρχει.μπήκα και στο site hellenicseaways και τα ξαναείδα μήπως κάνω λάθος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli