Σκύλος στα ελληνικά πλοία


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
όσες φορές ταξίδευσα με τα εν λόγω (flying cat /dolphins) εκτός από το λιμάνι (αποβίβαση-επιβίβαση) δεν ανοίγουν οι πόρτες. αν τις ανοίγουν κατα τη διάρκεια του ταξιδιού είναι πράγματι επικίνδυνο και κακώς έγινε.κατάστρωμα ειδικά στα flying dolphins δεν υπάρχει.μπήκα και στο site hellenicseaways και τα ξαναείδα μήπως κάνω λάθος.
Εννοώ τους εξωτερικούς χώρους, οπως θες πες τους. Στα flying dolphin, εχει εναν στην πρύμη (που παλιά επιτρεπόταν να πας, τώρα όχι), εναν στη μέση που κατ'εξαίρεση αφήνουν να βγείς και δυο μικρούς πάνω στα φτερά, τους οπόιους εγώ προτιμώ οταν είμαι με το σκύλο, γιατι μπορώ να κάθομαι στο σκαλάκι. Κανένας απο τους παραπάνω χώρους δεν είναι επικύνδυνος, πραγματικά. Απλώς φυσάει κι εννιοτε πιτσιλίζεσαι..... (πάω 30 χρόνια τώρα στην Υδρα, τα 15 απ'αυτά με σκύλο, οπότε εχω εντρυφήσει!:) )

Στα Flying Cat, εχει κατάστρωμα κάτω, οπου δε μπορεις να βγεις οσο ταξιδεύει το πλοίο και μια πολυ ωραία μεγάλη "βεράντα" επάνω (εκει που είναι η business class), οπου ανετότατα θα καθοταν κανείς, αλλά απαγορεύεται και πάλι να βγεις. Στο Flying Cat I, εκει πάνω έχουν τις κλούβες της κακιας ώρας για τους σκύλους. Και πάλι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, αφού ειδικα τα Flying Cat δεν τραντάζονται και δεν κουνάνε και πολύ ακομα και με καιρό.
 


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
όταν μιλάω για κίνδυνο το βλέπω και από τη μεριά των εταιριών γιατί αν συμβεί κάτι τελειώσανε. σκέψου πως ένα πλοίο ταξιδεύει άνετα με 9 μποφώρ, αλλά δεν το αφήνουν για προληπτικούς λόγους. πάντως διαβάζοντας για κάποια από τα παραπάνω πλοία σκέφτηκα πως με ορισμένα δεν θα έπρεπε να ταξιδεύουν ούτε καν άνθρωποι!δεν έχουν αξιοπρεπείς χώρους για μας πόσο μάλλον για τους σκύλους μας.....και το λέω έχοντας ταξιδεύσει με πολλές εταιρείς και πολλά συμβατικά κυρίως πλοία.είμαι από νησί δυστυχώς!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
όταν μιλάω για κίνδυνο το βλέπω και από τη μεριά των εταιριών γιατί αν συμβεί κάτι τελειώσανε. σκέψου πως ένα πλοίο ταξιδεύει άνετα με 9 μποφώρ, αλλά δεν το αφήνουν για προληπτικούς λόγους. πάντως διαβάζοντας για κάποια από τα παραπάνω πλοία σκέφτηκα πως με ορισμένα δεν θα έπρεπε να ταξιδεύουν ούτε καν άνθρωποι!δεν έχουν αξιοπρεπείς χώρους για μας πόσο μάλλον για τους σκύλους μας.....και το λέω έχοντας ταξιδεύσει με πολλές εταιρείς και πολλά συμβατικά κυρίως πλοία.είμαι από νησί δυστυχώς!

Δυστυχώς δεν τελειώσανε..... εχουν γίνει πολλά περιστατικά με τα εν λόγω πλοία (ειδικά τα δελφίνια), και ούτε γάτα ούτε ζημιά, γιατι σε μερικά νησιά είναι μονοπώλιο. Εγώ τους μισώ θανασίμως και παρολα αυτά εξακολουθώ να τους παίρνω, γιατι δεν υπάρχει αλλος τρόπος να πας στην Υδρα (ΟΚ, υπάρχει και το αυτοκίνητο 3 ώρες + θαλάσσιο ταξί, αλλά τρεχα γύρευε). Παμπολες φορές μας έχουν γυρισει πισω γιατι χαλάει το σαπιοκάραβο στη μέση..... συμφωνώ πάντως οτι οι σκύλοι είναι το λίγοτερο τους πρόβλημα....:)

Α και πιστεψέ με, αν γίνει κάτι με τα καρυδότσουφλα, ελπίζω να είμαι έξω με το σκύλο μπας και τη γλυτώσω..... απο μέσα δε βγαίνεις με τίποτα!!!! Πιο ασφαλές το έξω!
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
παιδιά δηλαδή από ότι κατάλαβα σε γρήγορο (speedrunner2) που μου είπαν

ότι εχουν ειδικό χώρο για τα κλουβια δεν επιτρέπεται να κάτσω και εγώ?

δηλαδή τι ,θα αφήσω το κουτάβι μόνο του στον ήλιο και στο ξεροβόρι?

απίστευτο ,δυστηχώς το αργό δεν με βολευει καθολου από άποψη ώρας

δρομολογίου

έχει ταξιδέψει κανείς με speedrunner 2 για Σ'ιφνο να μου πει πως είναι τα

πραγματα στο μέρος που είναι τα κλουβιά?..
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
έχει ταξιδέψει κανείς με speedrunner 2 για Σ'ιφνο να μου πει πως είναι τα

πραγματα στο μέρος που είναι τα κλουβιά?..

πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι εκεί που είναι οι σκυλιερες έχει χωρο να κανει βόλτα ο σκύλος ,έχει και παγκακια αμα θελω να κατσω καθ ολη την διαρκεια του ταξιδιού ..

οποτε ενταξει δεν θα έχουμε πρόβλημα


υγ : quote και reply στον εαυτό μου :D :maria:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, το ΣΚ που περασε δοκιμάσαμε και το Flying Cat II (για αργοσαρωνικό). Πολύ καλύτερες οι συνθήκες σε σχέση με το FC I. Εχει κανονικες σκυλιέρες (οχι σαπια κλουβιά), επαρκώς καθαρές, σε σχετικά προστατευμένο μέρος, και γερές.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Τον ιούλιο θα ταξιδέψουμε από Αγκώνα για Πάτρα με το πλοίο των superfast ferries -αν δεν κάνω λάθος στην εταιρεία-, κατάστρωμα, κ τη λώρα παρέα.

Το κατοπικίδιο πληρώνει 20€ αν μείνει στις σκυλιέρες ή 50€ επιβάρυνση αν το πάρεις στην καμπίνα.

Εμείς θα μείνουμε όλοι μαζί παρεούλα στο κατάστρωμα.

Θα σας κρατήσω ενήμερους για τις συνθήκες μετά το ταξίδι. :):)
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Παιδια επειδη ισως το εχασα για flying cat, speedrunner κλπ πρεπει οπωσδηποτε να μεινει ο σκυλος στα κλουβια εξω ή αν ειναι μικρος μπορεις να τον κρατησεις και μεσα, στο κλουβι μεταφορας; 4-5 κιλα πχ
 




antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Εγω προσφατα ταξιδεψα Χανια-Πειραια και στο καταστρωμα τερμα πανω του πλοιου(ΛΑΤΟ συγκεκριμενα) ειδα μια κυρια με ενα μεγαλο σκυλο να καθεται στα τραπεζακια της καφετεριας. Τωρα αν τον εβαλε μεσα μετα δε ξερω,και αν επιτρεπεται να το κανει.
Βεβαια τωρα που ειναι καλοκαιρι ανετα μπορει να μεινει στο καταστρωμα με τον σκυλο αλλα το χειμωνα??
:confused:
 




coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ σκέφτομαι για camping στη Κεφαλλονιά. Με το πλοίο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, θα είμαι στο κατάστρωμα αλλά για τα camping γνωρίζει κάποιος αν δέχονται ή όχι?
 


ΤΟΝΙΑ

Active Member
31 Μαρτίου 2009
29
0
athens
Κι εγώ σκέφτομαι για camping στη Κεφαλλονιά. Με το πλοίο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, θα είμαι στο κατάστρωμα αλλά για τα camping γνωρίζει κάποιος αν δέχονται ή όχι?

Καλημερα,εχω την εντυπωση οτι αφηνουν τα σκυλια αρκει να ειναι ησυχα.Στο καμπινγκ παντως στην αγια αννα αφηνουν.
 


ΤΟΝΙΑ

Active Member
31 Μαρτίου 2009
29
0
athens
Καλημερα,εχω την εντυπωση οτι αφηνουν τα σκυλια αρκει να ειναι ησυχα.Στο καμπινγκ παντως στην αγια αννα αφηνουν.

Καντους παντως ενα τηλ πριν για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 


Alex77

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
72
0
Αθηνα
Εγω παιδια που παω Σκυρο αρκετα συχνα με το πλοιο της γραμμης θα αναφερω οτι υπαρχουν σκυλοσπιτα στο καταστρωμα. Ολοι οσοι εχουμε σκυλια καθομαστε στο καταστρωμα οχι κατ'αναγκη κοντα στα σκυλοσπιτα. Το εξωφρενικο ειναι που καμια φορα αν γαυγιζουν (περιεργο πραγμα ε?να γαυγιζουν τα σκυλια) ερχονται διαφοροι αλλοι που επισης καθονται στο καταστρωμα και σου κανουν και παρατηρηση τυπου.. "Τι εχει το σκυλακι σου και γαυγιζει συνεχεια?"
 


ΤΟΝΙΑ

Active Member
31 Μαρτίου 2009
29
0
athens
Εγω παιδια που παω Σκυρο αρκετα συχνα με το πλοιο της γραμμης θα αναφερω οτι υπαρχουν σκυλοσπιτα στο καταστρωμα. Ολοι οσοι εχουμε σκυλια καθομαστε στο καταστρωμα οχι κατ'αναγκη κοντα στα σκυλοσπιτα. Το εξωφρενικο ειναι που καμια φορα αν γαυγιζουν (περιεργο πραγμα ε?να γαυγιζουν τα σκυλια) ερχονται διαφοροι αλλοι που επισης καθονται στο καταστρωμα και σου κανουν και παρατηρηση τυπου.. "Τι εχει το σκυλακι σου και γαυγιζει συνεχεια?"

Σε ειδε και τρομαξε...θα του ελεγα εγω.αχα χα χα χα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εγω προσφατα ταξιδεψα Χανια-Πειραια και στο καταστρωμα τερμα πανω του πλοιου(ΛΑΤΟ συγκεκριμενα) ειδα μια κυρια με ενα μεγαλο σκυλο να καθεται στα τραπεζακια της καφετεριας. Τωρα αν τον εβαλε μεσα μετα δε ξερω,και αν επιτρεπεται να το κανει.
Βεβαια τωρα που ειναι καλοκαιρι ανετα μπορει να μεινει στο καταστρωμα με τον σκυλο αλλα το χειμωνα??
:confused:
Ποια είναι η διαφορά χειμ'ωνα καλοκαίρι;Βέβαια επιτρεπεται.Σε ολο το καταστρωμα,αλλα παντα με λουρι.
 


Alex77

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
72
0
Αθηνα
Ποια είναι η διαφορά χειμ'ωνα καλοκαίρι;Βέβαια επιτρεπεται.Σε ολο το καταστρωμα,αλλα παντα με λουρι.

Οτι το χειμωνα εχει κρυο για να μεινεις και εσυ στο καταστρωμα. Το εκανα φετος και πραγματικα αρρωστησα.
 




varvara123456

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
23
0
53
Nίκαια (Πειραιάς)
πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι εκεί που είναι οι σκυλιερες έχει χωρο να κανει βόλτα ο σκύλος ,έχει και παγκακια αμα θελω να κατσω καθ ολη την διαρκεια του ταξιδιού ..

οποτε ενταξει δεν θα έχουμε πρόβλημα


υγ : quote και reply στον εαυτό μου :D :maria:
΄
ωπςςς....σε ευχαριστώ...και εγώ με αυτό θέλω να πάω Σίφνο...οπότε μου έδωσες και εμένα μια πληροφορία για να μην αγχώνομαι άλλο.
Δηλαδή επιτρέπεται να κάτσω στα παγκάκια!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli