Σπιτική Σκυλοκατασκήνωση




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Τοτε pouf θα επρεπε να ειναι ο φοβος κ ο τρομος του κτηματος Συγγρου γιατι οσες φορες εχουμε περπατησει παρεα κ με τοσο σκυλομανι που εχουμε πετυχει δεν πειραξε ποτε κανενα σκυλο!
Ειναι κυριαρχικη... Οχι επιθετικη... Κ παιζει γρυλιζοντας... Αυτο ναι...
Μπορει να ειναι κ λιγο περιεργη κ στριμενη... Δεν ξερω....
Επιθετικη κ επικινδυνη ποτε προσωπικα δεν την ειδα, αλλιως δεν θα ξαναπερπατουσα κοντα της με το σκυλο μου...
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το κοστος της φιλοξενιας ποιο ειναι; Εχει να κανει με το μεγεθος; Οι τροφες ειναι του ιδιοκτητη; Στην περιπτωση φιλοξενιας δυο σκυλων απο τον ιδιο ιδιοκτητη υπαρχει καποια εκπτωση; Ευχαριστω.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Τωρε pouf θα επρεπε να ειναι ο φοβος κ ο τρομος του κτηματος Συγγρου γιατι οσες φορες εχουμε περπατησει παρεα κ με τοσο σκυλομανι που εχουμε πετυχει δεν πειραξε ποτε κανενα σκυλο!
Ειναι κυριαρχικη... Οχι επιθετικη... Κ παιζει γρυλιζοντας... Αυτο ναι...
Μπορει να ειναι κ λιγο περιεργη κ στριμενη... Δεν ξερω....
Επιθετικη κ επικινδυνη ποτε προσωπικα δεν την ειδα, αλλιως δεν θα ξαναπερπατουσα κοντα της με το σκυλο μου...
ενα τετοιο σκυλι (οπως το περιγραφεις) θα μπορουσε να γινει επικινδυνο αν συναντησει ενα αλλο επισης κυριαρχικο.Υποθετω ομως οτι ο Dark δεν θα φιλοξενει τετοια για να προλαμβανει καταστασεις.
Dark μενεις σε μονοκατοικια? εχεις κηπο?
ΥΓ. παντως αν τον αφηνα και εγω καπου ,θα προτιμουσα μια τετοια λυση απο αλλα που εχω δει ...
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
ΥΓ. παντως αν τον αφηνα και εγω καπου ,θα προτιμουσα μια τετοια λυση απο αλλα που εχω δει ...
Γιατί;:confused:

Όταν κάποιος επιλέγει να αφήσει κάπου το σκύλο του το κάνει από ανάγκη: δεν μπορεί για χ λόγους να τον έχει μαζί του για κάποιο διάστημα και χρειάζεται κάποιον να του προσφέρει ένα μέρος να μένει, νερό, τροφή, καθαριότητα, εκτόνωση ΗΡΕΜΙΑ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ! Γι' αυτό και όλες οι πανσιόν ανά την υφήλιο έχουνε τον κάθε σκύλο χωριστά εκτός αν τα σκυλιά είναι της ίδιας αγέλης και ήδη ζουν μαζί. Σε περιφραγμένα ξεχωριστά "δωμάτια" ζουν, τρώνε, κοιμούνται και σε περιφραγμένους χώρους τρέχουν, παίζουν και εκτονώνονται. Αλήθεια θα εμπιστευόσουν κάποιον που δεν ξέρει το σκύλο σου να τον βγάλει βόλτα; Να τον πάει εκδρομή;; Ο καλύτερος εκπαιδευτής του κόσμου να ήτανε, τον οδηγό του δικού μου σκύλου δε θα τον έπιανε ποτέ χωρίς να είμαι παρούσα! Πού ξέρει τα χούγια του σκύλου μου και πώς μπορεί αυτός να αντιδράσει στο οτιδήποτε;

Εγώ αν χρειαζότανε να αφήσω κάπου το σκύλο μου για λίγες μέρες (και δεν εννοώ σε κάποιον φίλο κλπ αλλά σε κάποιον επαγγελματία) το μόνο που θα με ένοιαζε θα ήτανε να τον πάρω πίσω στην ίδια ακριβώς κατάσταση που τον παρέδωσα: καθαρό, υγιές, ισορροπημένο, χαρούμενο, και ΑΡΤΙΜΕΛΗ! Δεν είναι παιδί ο σκύλος να τον στείλουμε κατασκήνωση να πάρει τον αέρα του, να κάνει καινούργιες γνωριμίες, να αποκτήσει καινούργιες εμπειρίες και να πηγαίνει για εκδρομές και ούζα στις ακροθαλασσιές! Ήμαρτον!!

Πραγματικά απορώ με την τόση αυτοπεποίθηση του Darkpaladin που αισθάνεται ΤΟΣΗ σιγουριά για τα σκυλιά του αλλά κυρίως για τον εαυτό του, ώστε να αναλαμβάνει να φιλοξενεί στο διαμέρισμά του και να εκδρομάρει τον κάθε σκύλο που θα κρίνει ότι μπορεί να χειριστεί επειδή ο ΕΛΛΗΝΑΣ (με ό,τι σημαίνει αυτό) ιδιοκτήτης του του είπε πέντε πράγματα για το χαρακτήρα του. :confused:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γι' αυτό και όλες οι πανσιόν ανά την υφήλιο έχουνε τον κάθε σκύλο χωριστά εκτός αν τα σκυλιά είναι της ίδιας αγέλης και ήδη ζουν μαζί. Σε περιφραγμένα ξεχωριστά "δωμάτια" ζουν, τρώνε, κοιμούνται και σε περιφραγμένους χώρους τρέχουν, παίζουν και εκτονώνονται.
Δεν έχουν έτσι τα πράγματα καθόλου. :) Ο λόγος που οι πανσιόν έχουνε συνήθως τον κάθε σκύλο χωριστά, πλην της ίδιας αγέλης, είναι διότι είναι πιο πρακτική λύση και έχουν λιγότερα έξοδα. Προσωπικά τα σκυλιά των παραδοσιακών πανσιόν μου θυμίζουν φυλακισμένους που έχουν δικαίωμα να βγαίνουν κατά ομάδες για μια ωρίτσα την ημέρα στο προαύλιο της φυλακής. Γι' αυτό άλλωστε και όταν πάω Ελλάδα και πρέπει ν' αφήσω το Μουφ σε παραδοσιακή πανσιόν με πιάνει η ψυχή μου και βασανίζομαι από τύψεις. Αποφάσισα λοιπόν να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε πανσιόν που επιτρέπουν τα σκυλιά να είναι συνεχώς ελεύθερα 24/7. Η καλύτερη απ' όλες μάλιστα βρίσκεται ευτυχώς στο Σικάγο και έχει πάρει ένα σωρό βραβεία. Μου επιτρέπει επίσης, με ειδικό app για iPad/iPhone/Smartphone/Tablet/Laptop να βλέπω το Μουφ ό,τι ώρα θέλω, κι αν θέλω μάλιστα να το παρακολουθώ συνεχώς μέχρι να με σιχτειρίσουνε οι δικοί μου διότι σου δίνει πρόσβαση στο σύστημα close circuit TV cameras που έχουνε εγκαταστήσει. Θα πληρώνω κάτι παραπάνω βέβαια, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης έχουνε ανθρώπους μέσα για παρακολούθηση συνεχώς. Και φυσικά για να δεχτούν το σκύλο σου θέλουνε συστάσεις και κάνουνε και οι ίδιοι evaluations για αρκετή ώρα πριν δεχτούν το σκύλο. Μέχρι σήμερα δεν έχει συμβεί τίποτα τραγικό, ούτε έχουνε πέσει μηνύσεις και οι Αμερικάνοι, υπόψη σας, τρελλαίνονται για μηνύσεις και δικηγόρους.

Υπάρχει επίσης μια ανάλογη πανσιόν-φάρμα στη Βιρτζίνια, κοντά στην Ουάσιγκτων που επίσης αφήνει τα σκυλιά ελεύθερα στο κτήμα να κοπροσκυλάνε όπως αγαπάει να κάνει και το Μουφ και μέχρι σήμερα ούτε κι αυτοί είχαν προβλήματα.
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Πέρσι τον Νοέμβριο αναγκάστηκα να αφήσω τα σκυλιά μου σε πανσιόν.
Παρόλο που ανήκουν στην "ίδια αγέλη", τα έβαλαν σε διπλανά μεν, ξεχωριστά δε κλουβιά.
Θεωρητικά, έπρεπε να "προαυλίζονται" δυο φορές την ημέρα, από μισή ώρα αν θυμάμαι καλά, ένα σκυλί τη φορά.
(το τι...παρέλαβα μετά τις 5 ημέρες παραμονής τους εκεί....εγώ το ξέρω..., αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης...)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τεσσερα χρονια πριν ειχα αφησει τις μικρες σε μια αναλογη "σκυλοκατασκηνωση" σε μια κυρια στην Κερατεα που ειχα παει συστημενος. Απ' οτι καταλαβα δουλευε σε κλειστο κυκλο. Μονοκατοικια και τα σκυλια περιφερονταν μεσα στο σαλονι της. Τα σκυλια οταν τα πηρα πισω ηταν μια χαρα. Οι τιμες πολυ καλες σε σχεση με κενελ. Δυστυχως εχασα τις επαφες απο το κινητο που ειχα αποθηκευμενο το τηλεφωνο της και δεν ξερω αν ασχολειται ακομα.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στην αμερική έχει πανσιόν που βγάζουν βόλτα τα σκυλιά στο πάρκο τρίτση και σε παρεμφερή δημόσια απερίφρακτα και εν γέννει "μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μην δίνετε" μέρη?

για το 24ώρη παρακολούθηση με internet σύνδεση - πολύ καλή ιδέα-τίμια και σωστή
για την κυρία που τα κρατάει στο σαλόνι της και τα βγάζει ίσως και βόλτα στην αυλή της για 2-3 μέρες επίσης καλή ιδέα

για τα σε κλουβιά και προαυλισμός δύο φορές για μισή ώρα....δεν θα το άφηνα εκεί

αλλά αν μου λέγανε βολτίτσες και εκδρομούλες με λουράκια στα παρκάκια....θα ανησυχούσα ρε γμτ
 






Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
@ Sara
Πρακτική λύση; Λιγότερα έξοδα;; :confused: Οι εγκαταστάσεις, τα κένελ, όλα αυτά κοστίζουν! Βάλε βγάλε το σκύλο να παίξει, να ξεσκάσει να εκτονωθεί με επίβλεψη και συνδύασε τον με τα σωστά σκυλιά που βρίσκονται στο χώρο, όλα αυτά θέλουν κόπο και χρόνο.
Φυσικά και δεν εννοώ κάτι απαράδεκτες πανσιόν τύπου Κωσταλέξη.

...Μέχρι σήμερα δεν έχει συμβεί τίποτα τραγικό...
Υπάρχει επίσης μια ανάλογη πανσιόν-φάρμα στη Βιρτζίνια, κοντά στην Ουάσιγκτων που επίσης αφήνει τα σκυλιά ελεύθερα στο κτήμα να κοπροσκυλάνε όπως αγαπάει να κάνει και το Μουφ και μέχρι σήμερα ούτε κι αυτοί είχαν προβλήματα.
Άσχετο, αλλά μου θύμισες κάτι που διάβαζα πριν λίγο..
"Every now and then some dogs gang up and kill and then eat another dog, but this is just natural, and it's okay for it to happen now and then, but normally this is not the case.":p
Πέρα από την πλάκα όμως, οι άνθρωποι στις πανσιόν που λες εσύ προφανώς διαθέτουν έμπειρο προσωπικό που επιβλέπει τα σκυλιά και δεν τα ξαμολάει απλά στα κουτουρού.;)

Δώσε λινκ από τις πανσιόν που λες, γιατί κάτι μου λέει ότι ΚΑΜΙΑ σχέση δε θα έχουνε με την διαμερισματοκατασκήνωση του εδώ θέματος. Εσύ δηλ μου λες ότι θα ήσουνα χαρούμενη να άφηνες το Μουφ να κοπροσκυλάει όπως λες ότι του αρέσει να κάνει, με τα τουλάχιστον 2 σκυλιά του μαγαζιού γύρω γύρω από το coffee table του βιντεακίου; Και θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο στην ιδέα ότι το Μουφ το βολτάρει και να το εκδρομάρει ο κάθε darkpaladin? Πολύ τολμηρή σε βρίσκω!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Yπάρχει και το σύστημα σκυλοπάρκο: το βράδυ σε crate, και τη μέρα όλη μερα ελεύθερο σε στοίβους με επιλεγμένα συμβατά άλλα σκυλιά. Προϋποθέτει ο σκύλος να ξέρει από crate για να μη φρικάρει και να είναι καλά κοινωνικοποιημένος ωστε να μπορεί να συνυπάρξει με αλλα σκυλιά.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σωπατε ρε παιδια.ειναι σαν αυτους τους ντογκ γοκερ.μια χαρα ειναι
απλα δε κανει για ολα τα σκυλια.
με αυτο που λεει ο νταρκ να το παρει να του κανει κοινωνικοποιηση κτλ.
διαφωνω οριζοτιος διαγωνιος,κ καθετως!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Loukia
αν προσεξες ρωτησα τον Dark αν εχει κηπο και αν μενει σε μονοκατοικια ετσι ωστε να ξερω οτι ο σκυλος δεν ειναι κλεισμενος σε ενα διαμερισμα, για τις βολτες δεν συμφωνω και εγω ( γιαυτο ρωτω για κηπο).
Οσο για τις πανσιον με κενελ,αν ειναι να μεινει σε κενελ, φτιαχνω ενα ευρυχωρο στο χωριο και λεω στην μανα μου η στον γειτονα να τον βγαζει μια δυο φορες την ημερα.Δεν μου αρεσει να κλειδωνω τον Καισαρα σε κενελ ολη μερα και ολη νυχτα...προτιμω μια τετοια φαση(προσωπικη αποψη παντα)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το ολο θεμα εχει να κανει με την υπευθυνοτητα αυτου που θα αναλαβει το σκυλο και την ιδιοσυγκρασια του ιδιοκτητη ... αν ειναι σωστος ο ''επαγγελματιας'' , γιατι να μην παει και βολτες το σκυλο ? Δηλαδη τα παιδια σας (οσοι εχετε) καποια στιγμη δε θα πανε νηπιαγωγειο και εκδρομη στο παρκο , οπου ενας δασκαλος θα κουμανταρει 15 παλαβα παιδακια ?
Στραβες φυσικα και μπορει να συμβουν ...ειτε χειριζεται το σκυλο ο ''επαγγελματιας'' ή εμεις.Θεωρω πως ο σωστος ''επαγγελματιας'' θα δειξει τη δεουσα προσοχη στα σκυλια που θα ''φιλοξενησει'' ...τουλαχιστον , ωστε να πληρωθει:p
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
διoνυση,
δεν μπορω να ξερω ποια ειναι η συμπεριφορα της ζηβα στον χωρος της/σπιτι σου,παντως η συμπεριφορα της στις σκυλοσυναντησεις μας στα βασιλικα αλλο εδειξαν. ''αναρχοαντιδραστικο και ταραχοποιο στοιχειο'':) και μονιμη πηγη(οχι η κοπριτης:D) προκλησης φασαριας.

κατα συνεπεια, εχω και γω τις επιφυλαξεις μου για την ζηβα.για τον λειο ουτε λογος,κουταβι ηταν ακομα,δεν ξερουμε τι ψαρια πανει.

εχεις ορεξη για σκυλια, ειναι εμφανες αυτο,τα αγαπας, αλλα φτανει μονο αυτο τελικα :?:

Αγαπητέ pouf, δεν ξέρω τις γνώσεις σου, τα σκυλιά σου, κλπ αλλά επιτρεψε μου να σου πω ότι αν θεωρείς την Ζήβα ταραχοποιό στοιχείο, με την ένοια ότι θα ξεσηκώσει κόσμο για παιχνίδι, για χαβαλέ, για κυνηγητό, ναι έχεις απόλυτο δίκιο αυτό είναι γιατί είναι High Energy Eurasier (ενώ ο Λήο είναι Low Energy, έτσι εγώ τα επέλεξα) και αυτή της η ενέργεια και τρέλα αμα θες να ξέρεις έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής 5 φοβικά σκυλιά να ξεπεράσουν τις φοβίες τους, να γίνουν κανονικά σκυλιά, να παίζουν με ανθρώπους και σκυλιά και να βρούνε μια καλή οικογένεια που πριν κανείς δεν τα έπερνε γιατί ήταν πολύ φοβικά, αν θες το πιστεύεις αν θες όχι. :)

Dark μενεις σε μονοκατοικια? εχεις κηπο?
ΥΓ. παντως αν τον αφηνα και εγω καπου ,θα προτιμουσα μια τετοια λυση απο αλλα που εχω δει ...
Προς στιγμής samsok μένω σε διαμέρισμα αλλά ελπίζω σύντομα να μετακομίσω σε μονοκατοικία με κήπο, αλλά δεν θα αλλάξει το θέμα ότι τα σκυλιά δεν θα τα φιλοξενώ στον κήπο ή σε κλουβιά, αλλά μέσα στο σπίτι μου (με ελευθερία να βγούν στον κήπο αν θέλουν) και θα έχουν ακόμα (αν το θέλει και ο/η ιδιοκτήτης της βόλτες τους έξω στην γειτωνιά.


Τελειώνωντας να αναφέρω ότι είμαι σίγουρος όπως πάντα ήμουν ότι αυτό που κάνω (εκπαίδευση, φιλοξενία, κλπ) δεν είναι για όλους τους ανθρώπους γιατί ο κάθε ένας μας έχει τα δικά του πιστεύω και τα δικά του "θέλω", άρα δεν μπορώ σίγουρα να ικανοποιήσω τους πάντες και τα πάντα, αλλά σίγουρα βάζω τον καλύτερο εαυτό μου στην δουλειά μου με τα σκυλιά γιατί είναι κάτι που αγαπάω όσο τίποτα άλλο στον κόσμο και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχει μείνει κανείς παραπονεμένος, αντιθέτως έχω άτομα που είτε εκπαίδευσα τα σκυλια τους ή φιλοξένησα που με προτείνουν σε άλλους γνωστούς τους και συνεχίζουν να με εμπιστεύονται με κλειστά μάτια, άρα αυτό και μόνο εμένα μου λέει προς στιγμήν ότι κάνω καλή δουλειά. Δεν ξέρω τι θα φέρει το μέλλον αλλά θα συνεχίσω σίγουρα να εξελίσομαι και να μαθαίνω συνέχεια νέα πράγματα, τεχνικές, κλπ για να μπορώ να προσφέρω όσα περισσότερα μπορώ στα σκυλιά μου και σε σκυλιά 3ων.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αγαπητέ pouf, δεν ξέρω τις γνώσεις σου, τα σκυλιά σου, κλπ αλλά επιτρεψε μου να σου πω ότι αν θεωρείς την Ζήβα ταραχοποιό στοιχείο, με την ένοια ότι θα ξεσηκώσει κόσμο για παιχνίδι, για χαβαλέ, για κυνηγητό, ναι έχεις απόλυτο δίκιο αυτό είναι γιατί είναι High Energy Eurasier (ενώ ο Λήο είναι Low Energy, έτσι εγώ τα επέλεξα) και αυτή της η ενέργεια και τρέλα αμα θες να ξέρεις έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής 5 φοβικά σκυλιά να ξεπεράσουν τις φοβίες τους, να γίνουν κανονικά σκυλιά, να παίζουν με ανθρώπους και σκυλιά και να βρούνε μια καλή οικογένεια που πριν κανείς δεν τα έπερνε γιατί ήταν πολύ φοβικά, αν θες το πιστεύεις αν θες όχι.
διονυση οι γνωσεις μου στα σκυλια ειναι περιορισμενες για αυτο και εχω ''ευκολη''ρατσα, γι αυτο και δεν ειμαι εκπαιδευτης κλπ. αρα δεν συγκρινομαστε σε τπτ. :)

μια αποψη καταθετω απο την οποια προσωπικη εμπειρια εχω με τα σκυλια σου.

μιας και το ανοιξες το θεμα high & low energy πες μας και τι ακριβως ειναι αυτο (γιατι δεν ξερω) και παρακαλω πολυ τους εκτροφεις του φορουμ να μας πουν πως ξεχωριζουν τα κουταβια τους σε αυτες τις δυο κατηγοριες.