Σπιτονοικοκύρης...


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Ανοίγω καινούριο τοπικ γιατί δεν έχω σταματήσει να το σκέπτομαι από εκείνη την ώρα
Έχω γυρίσει από την κλασική βόλτα και ετοιμάζομαι να φύγω για να πάω για μάθημα και όπως φεύγω συναντώ στην είσοδο τον σπιτονοικοκύρη και η συζήτηση είχε ως εξής
«Αυτός-Να σου πω Γιώργο το σκυλί το έχεις μέσα στο σπίτι ?»
Εγώ-« Ναι γιατί ?»
Αυτός –«Οοοοχι … στο μπαλκόνι να τον έχεις δεν θέλω σκυλί μέσα στο σπίτι , θα φάει τα Ντουβάρια και τις πόρτες και θα ποτίσουν οι τοίχοι σκυλιλα »
Εγώ-« Καλά εκτός του ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσει το σκυλί στο μπαλκόνι είναι και παράνομο, και το σκυλί δεν κάνει τίποτα από όλα αυτά τι είναι ο Gogila ? άμα θέλετε μπορείτε να δείτε το σπίτι »
Αυτός « άμα θέλεις έτσι ,, εγώ σκυλί μέσα στο σπίτι δεν θέλω και να τον πας στο σπίτι σου (στην Αθήνα )
Κάπου εκεί άρχισα να χάνω την ψυχραιμία μου και θα άρχιζαν να πέφτουν ¨καντήλια¨ και του λέω δεν θέλω να τσακωθούμε και επειδή βιάζομαι τα λέμε άλλη ώρα
Συμπέρασμα … Προσοχή τα σκυλιά σας !! Τρώνε ντουβάρια και υπάρχει κίνδυνος για κατάρρευση !
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλά ... έχουμε δεί και φαγωμένα ντουβάρια ουκ ολίγες φορές ... αλλά ... πολύ μ!@!$#@% ο δικός σου ... να του πείς ότι θα φέρεις κι άλλο, για να μην βαριέται και τρώει το σπίτι, αν έχει αμφιβολίες ... :wink:
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Το αστείο είναι όταν με είδε πρώτη φορά με τον Αδη απλά εκατσε μακριά και γέλασε ..
Όταν τον ξανά δω θα του πω ανέβα μονός σου και πες του εσύ να φύγει ….
:twisted: :twisted: :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στο σπίτι της μάνας μου είχα μόνο μία σκύλα ... όταν έφαγα την πρώτη παρατήρηση (σοβαρή, γιατί μέχρι τότε, αχ και αυτά δεν είναι που δαγκώνουν και κάτι τέτοιες μ!@!#@ίες άκουγα ...) εμφάνισα 6. Ηταν η τελευταία φορά που μου απήυθηνε κάποιος το λόγο ... εντωμεταξύ στον 1ο έμενε τυχαία και ένας κύριος με ένα ροτ, του οποίου ακόμα του τα πρήζουνε ...
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Το θέμα είναι ότι νοικιάζω και αν δεν μπορεί να κινηθεί νομικά για το σκυλί, μπορεί να πει 1002 λογούς για να με διώξει (ότι θέλει το σπίτι και .. και … και ..) και το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να ψάχνω γα σπίτι οπότε θα προσπαθήσω να κρατήσω την ψυχραιμία μου όσο γίνετε
 


sleepy_aris

Active Member
12 Νοεμβρίου 2007
25
0
spoudes serres
και εγω στις σερρες που σπουδαζω δν εχω προβλημα....ισα ισα ολοι μ ζητανε να τους το δωσω να μ το κρατισουν.....ομως δεν παιζει φαση.......χχαχαχαχαχαχαχα....
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Ελπίζω και εύχομαι να στο ζητιάνε να το κρατούν και όταν μεγαλώσει αλλά και τώρα μην τους το αρνησε , μόνο θα κερδίσεις από κάτι τέτοιο
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
diablo2 said:
Δεν είναι έτσι ... ρώτα δικηγόρο ...
Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα,σιγα να μην απευθυνθει σε δικηγορο.ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ....Θα του πεις πολυ ευγενικα οτι μονο εσυ εχεις τον σκυλο και δεν υπαρχει κανεις αλλος να τον κρατησει στην Αθηνα,επισης θα του πεις οτι θα προσεχεις πολυ το σπιτι και οτι ζημια θα γινει θα την αποκαταστησεις αμεσα για να ειναι ησυχος.Αυτος αυτο θελει μονο,να φανεις υπευθυνος.Με την ευγενια και την πολιτισμενη συμπεριφορα δεν χανει κανεις.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
επεισης εχει την εγγυηση! τι θελει ! δεν θα του το γκρεμιση το ρημαδι του! οσο για την σκυλιλα θα το εβαφε ετσι κιαλλως!
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Κι εγώ συμφωνώ με την ευγενική προσέγγιση, στην αρχή τουλάχιστον.....

Πάντως ρίξε μια ματιά και στο συμβόλαιο που υπογράψατε για να νοικιάσεις το σπίτι, αν εκεί δεν κάνει αναφορά ότι δεν επιτρέπει τα ζώα στην ιδιοκτησία του, ας πρόσεχε...... :wink:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Εγώ πάλι παιδιά διαφωνώ με την ευγενική προσέγγιση. Αυτό έκανα για πολλά χρόνια και μην ανησυχείτε και αν σας ενοχλεί αυτό να κάνω εκείνο και μη φοβάστε και τελικά μου κάθισαν στον σβέρκο. Φοβόμουν να γυρίσω σπίτι μη συναντήσω κανέναν και αρχίσουν τις παρατηρήσεις, ώσπου μια μέρα τα άκουσαν όλοι για τα καλά, πόσο με ενοχλούν αυτοί που ουρλιάζουν μεταξύ τους τα παιδιά τους που κλαίνε και παίζουν όλοι μέρα ποδόσφαιρο στο σπίτι, που απλώνουν ρούχα, που πλένουν τις τέντες τους πήρε και τους σήκωσε του κόλλησα και τον νόμο στην μούρη... δεν μιλάω σε κανέναν αν δεν μου μιλήσει πρώτος και έχω βρει την ησυχία μου!!!!

ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακόμα δεν λύθηκε το πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που νοικιάζεις Adis?
Θυμάσαι που μου είχες στείλει pm και σου έστειλα το link με το σχετικό Νόμο?
Βγάλε το ΦΕΚ μια φωτοτυπία και την επόμενη φορά που θα γίνει ανάλογο περιστατικό δώσ’ του το, να το διαβάσει και ΤΕΛΟΣ!
Δεν χρειάζεται να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί του!
Σου τα ξαναγράφω για να τα θυμηθείς:

Νόμος υπ’ αριθμ. 3170

"Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνον ενός σκυλού και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών.
Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει την διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.
Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.τ.λ).
Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ 240 Α’) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας."


http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf
:wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εγω το ειπα αποκλειστικα και μονον για τον ιδιοκτητη γιατι και το παιδι το λεει ξεκαθαρα:που να ξεσπιτωνεται τωρα.Για τους υπολοιπους και μενα δεν με νοιαζει ουτε και μ'ενοιαζε ποτε.Οταν ειχα τον λυκο στην αυλη,τους ενοχλουσε ολους,η τριχα δηθεν (που τον χτενιζα καθε βραδυ στις 11.30μμ),η μυρωδια,ερχοντουσαν και μου ελεγαν οτι διαφορα παθαιναν τα παιδια τους (για ολα εφταιγε εντελλει ο σκυλος),δεν ψηνανε στην αυλη τους για να μην παθουν δηλητηριαση,λες και εμεις δεν ειχαμε παιδια ...οποτε τους ειχαμε πατησει τα σχετικα βρισιδια εξ'αρχης και ολα μελι γαλα.Αλλα μας το ματιαξαν το κουκλακι μας τελικα :cry: :cry:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Adis said:
Αυτός –«Οοοοχι … στο μπαλκόνι να τον έχεις δεν θέλω σκυλί μέσα στο σπίτι , θα φάει τα Ντουβάρια και τις πόρτες και θα ποτίσουν οι τοίχοι σκυλιλα»
Α! Και αν σου ξαναπεί για μπαλκόνι, πες του: «Με συγχωρείτε κύριε τάδε, αλλά μου ζητάτε να παρανομήσω? Ο Νόμος εξάλλου, το λέει καθαρά πως Προκειμένου για πολυκατοικίες επιτρέπεται η διατήρηση κατοικίδιων με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος

Θα τον τρελάνεις τελείως και δεν θα μπορέσει να σου ξαναπεί κουβέντα… :twisted:
 




Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Παιδιά σορρυ που άργησα να απαντήσω αλλά τώρα ήρθα . Θα προσπαθήσω να του μιλήσω για άλλη μια φορά με επιχειρήματα και για νόμους και για την εγγύηση ότι άμα γίνει τίποτα το πληρώνω … Και + ότι όταν έληξε το συμβόλαιο του λέω θα κα κάνουμε ανανέωση του συμβολαίου ? ¨και μου απαντάει ¨Έλα μωρέ τα βρίσκουμε μεταξύ μας …..
 




S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
.Με την ευγενια και την πολιτισμενη συμπεριφορα δεν χανει κανεις.
Παιδια με την ευγενεια δεν βγαινει τιποτα στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Αντιθετα τις περισοτερες φορες εκλαμβανεται ως αδηναμια και το μονο που καταφερνεις ειναι να σου κανει συνεχεια παραηρησεις μεχρι να εκραγεις.

Αυτο που κατα την αποψη μου χρειαζεται ειναι λιγο τσαμπουκας-τρελα.
Κοφτου το απο την αρχη οτι δεν δεχεσαι συζητηση στο συκεκριμενο θεμα.[/code]
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Adis said:
Και + ότι όταν έληξε το συμβόλαιο του λέω θα κα κάνουμε ανανέωση του συμβολαίου ? ¨και μου απαντάει ¨Έλα μωρέ τα βρίσκουμε μεταξύ μας …..
Ώωωωωπα!!!
Μεγάλε, χωρίς συμβόλαιο, σε πετάει ανά πάσα στιγμή έξω σε 5 μέρες!!!!!!!!
Αν δεν έχεις ανανεώσει το συμβόλαιο, είσαι παντελώς ξεκρέμαστος...

Άρχισε να τον γλύφεις ή ξεκίνα να ψάχνεις για άλλο σπίτι, πάρε παράδειγμα από τον τύπο πιο κάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=s_MwMl_xSlQ