Σπιτονοικοκύρης...


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Adis said:
denis κοιταξα το παλιο συμβολαιο και δεν λεει τιποτα για σκυλια - κατοικιδια
αλλα το θεμα ειναι οτι εχει ληξει και δεν το εχω κανει ανανεωση

αν το συμβολαιο που εχεις υπογραψει λεει κατι τετοιο.. τοτε απλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα ανεξαρτητα με τι λεει ο νομος,αλλα το θεμα ειναι απο την στιγμη που μια η αλλη εχει ληξει και θελεις να μεινεις εκει ..δεν το ξαναανεωνεις βαζοντας καπως και την παρουσια του σκυλιου για καλου κακου.. :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ενας αρκετά καλός τρόπος είναι:

'' κύριε Κομπλεξίδη, επειδή είδα ότι ανησυχήσατε με τον σκύλο μου, θέλω για να είσαστε ήσυχος και επειδή οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, κλπ κλπ, να γράψουμε στην ανανέωση ότι άμα κάνει καμιά ζημιά το κωλόσκυλο θα την πληρώσω ΕΓΩ με αίμα και ιδρώτα'' ... Εγώ για σας το κάνω κύριε Βλαμμένε μου ... ''

Και μετά έχεις 2 χρόνια συμβόλαιο που σε αφήνει να έχεις σκύλο.
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
denis said:
'' κύριε Κομπλεξίδη, επειδή είδα ότι ανησυχήσατε με τον σκύλο μου, θέλω για να είσαστε ήσυχος και επειδή οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, κλπ κλπ, να γράψουμε στην ανανέωση ότι άμα κάνει καμιά ζημιά το κωλόσκυλο θα την πληρώσω ΕΓΩ με αίμα και ιδρώτα'' ... Εγώ για σας το κάνω κύριε Βλαμμένε μου ... ''

Και μετά έχεις 2 χρόνια συμβόλαιο που σε αφήνει να έχεις σκύλο.

xaxaxaxaxaxaxax =D> =D>
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
denis said:
Ενας αρκετά καλός τρόπος είναι:

'' κύριε Κομπλεξίδη, επειδή είδα ότι ανησυχήσατε με τον σκύλο μου, θέλω για να είσαστε ήσυχος και επειδή οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, κλπ κλπ, να γράψουμε στην ανανέωση ότι άμα κάνει καμιά ζημιά το κωλόσκυλο θα την πληρώσω ΕΓΩ με αίμα και ιδρώτα'' ... Εγώ για σας το κάνω κύριε Βλαμμένε μου ... ''

Και μετά έχεις 2 χρόνια συμβόλαιο που σε αφήνει να έχεις σκύλο.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
denis λάθος αυτό που λες.

ακιρβώς το ίδιο πρόβλημα έχει φίλη μου αυτή τη περίοδο,και είχε υπογράψει κιόλς συμβόλαιο στην αρχή με ΟΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.μ@@@ της αλλά τότε δεν είχε ζωο.ετυχε λοιπον και βρήκε χτυπημενη γάτα και ένα σκυλο μετά και τα πηρε και εχει τωρα πορβληματα,παρα το γεγονός οτι έχουν ολοι στην πολυκατοικία σκυλο.ισως γιατί αυτη σαν πιο καινουρια υπεγραψε εκείνο το συμβόλαιο.

Λοιπον της κατεβασα το νόμο να του τον τρίψει στη μουρή ,και πηγε και σε δικηγόρο.ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ.Το είπε καταχρηση μαλιστα τον ορο αυτό του συμβολαιου.Με την ίδια λογική,λεει,θα μπορούσε να σε βαλει να υπογραψεις και να μην μενουν αντρες στο σπιτι 8)


denis said:
AΛΛΟ ο κανονισμός πολυκατοικίας και ΑΛΛΟ το συμβόλαιο. Αν έχεις υπογράψει τέτοιο συμβόλαιο ... ΔΕΝ μπορείς να βρείς το δίκιο σου. (γιατί δεν έχεις :D )
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα την κολητη μου, την διώξανε ακριβώς για αυτό τον λόγο..
είχε υπογράψει στα συμβόλαιο τον ορο να μην υπάρχει σκυλί κάποια στιγμή πήρε.. και επειδή είχε υπογράψει την διώξανε..
Αυτό που λες έχει να κάνει με το καταστατικό τις πολυκατοικίας που σε όλες τις περιπτώσεις αν ο ιδιοκτητης σε αφήσει να έχεις σκυλί σπίτι σου..κανεις τον Αλέκο..αν δεν τον θέλει η πολυκατοικία..,τα πάντα εξαρτώνται με το συμβόλαιο που εσύ έχεις υπογράψει..
Στην συγκεκριμένη περίπτωση τον έχει εξολοκλήρου στο χέρι γιατί δεν έχει καν ανανέωση το συμβόλαιο ..οποτε με τους χίλιους λογους σε πετάει ο άλλος έξω..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εμένα (φίλος) δικηγόρος μου έχει πει.

΄Μπορείς να πάρεις την υπογραφή του άλλου πάνω σε μια χαρτοπετσέτα?΄

Θεωρείτε Ιδιωτικό Συμφωνιτικό και στέκει σε δικαστήριο.

τελικά τι ισχύει??????????????/
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι αυτο ισχυει αλλα να υπογραψεις πανω σε τι...για πιο θεμα ..για ανανεωσει συμβολεων...???
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για οτιδήποτε.

π.χ

σου δίνω ένα σκύλο.

σου λέω

θα τον στειρώσεις.

μου απαντάς ναι.

δεδομένο ότι το προφορικό ΔΕΝ ισχύει σε δικαστήριο ΕΑΝ έχω την υπογραφή σου οπουδήποτε (η χαρτοπετσέτα έχει αυτή την έννοια , δεν χρειάζετε δηλαδή να είναι επίσημο έγγραφο) ΘΕΩΡΕΙΤΕ Ιδιωτικό συμφωνιτικό και Ισχύει δικαστικά
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι ..μπορει..το ιδιωτικο συμφωνιτικο ισχυει...αλλα πρεπει να γινει.. ετσι δεν ειναι? στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει γινει..? :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά εάν υπάρχει όρος στο μισθωτήριο, που υποχρεώνει τον μισθωτή να μην διατηρεί κατοικίδιο στο σπίτι, καλό είναι να μην υπογράφεται εξ’ αρχής.
Είναι στο χέρι μας να προλαμβάνουμε τέτοιες καταστάσεις για να μην μπλέκουμε μετά με αντιπαραθέσεις, δικηγόρους, δικαστήρια, αναβολές, εφέσεις χάνοντας πολύτιμο χρήμα και χρόνο.
Στο δικαστήριο μπορεί κάποιος να δικαιωθεί, αλλά ο εκμισθωτής εάν θέλει, μπορεί να βρει άλλο τρόπο να του κάνει τη ζωή δύσκολη, κατηγορώντας τον για πλημμελή εποπτεία του ζώου, για όχληση, για παράβαση των κανόνων υγιεινής κτλ.

Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές και προσέχουμε από την αρχή για να μην έχουμε μπλεξίματα αργότερα. Υπάρχει πληθώρα σπιτιών που διατίθενται για ενοικίαση, οπότε θα βρούμε άλλο. Ως γνωστόν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές… :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ο νομος δεν λεει πουθενα οτι υπερβενει το μισθοτηριο στο οποιο εχει υπογραφτει κατι, που εχει προβλεφθει απο πριν..
Μιλαει μονο για το καταστατικο της πολυκατοικιας και εφοσων δεν εχει υπογραφτει κατι τετοιο στο μισθοτηριο..οποτε νοητα συμφωνει και ο ιδιοκτητης..
Το θεμα ειναι οτι γενικα καλο ειναι αν θελουμε να παραμενουμε στο σπιτι που ειμαστε ,να ανανεωνουμε τα συμβολαια για να μην μας πεταξει ο αλλος εξω..οποτε του ερθει..,ασχετα με τα σκυλια..,αυτο το εχω παθει και εγω οταν ημουν μικρη.. :evil:
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
ωραια ολα αυτα και ειπαμε και τι θα κανω τελικα (γλυψιμο), αλλα νομικα χωρις την ανανεωση του συμβολαιου μπορει να με διωξει οποτε θελει ?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι έχεις υπογράψει Adis? Ποια ήταν η διάρκεια της προηγούμενης σύμβασης?
Όπως και να ‘χει, να ξέρεις ότι ο Νόμος σε καλύπτει για τριετία.

Δηλαδή: Αν με τη μισθωτική σύμβαση, συμφωνήθηκε διάρκεια της μίσθωσης μικρότερη της τριετίας, η μίσθωση ισχύει για 3 έτη. Αν συμφωνήθηκε διάρκεια μεγαλύτερη της τριετίας, ισχύει η συμφωνημένη μεγαλύτερη διάρκεια. :wink:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ο νομος δεν λεει πουθενα οτι υπερβενει το μισθοτηριο στο οποιο εχει υπογραφτει κατι, που εχει προβλεφθει απο πριν..
Μιλαει μονο για το καταστατικο της πολυκατοικιας και εφοσων δεν εχει υπογραφτει κατι τετοιο στο μισθοτηριο..οποτε νοητα συμφωνει και ο ιδιοκτητης..
Klei;anna αυτό ισχύει σίγουρα, 100% ... αν υπογράψεις ότι δεν έχεις δικαίωμα να βάζεις γκόμενο στο σπίτι, δεν μπορείς να βάζεις.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Παίδες, δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα:
Το Σύνταγμα της Ελλάδας, είναι πιο πάνω από οποιοδήποτε συμφωνητικό.
Οι νόμοι είναι πιο κάτω από το Σύνταγμα, αλλά επίσης πιο πάνω από τα συμφωνητικά.

Για να εξηγούμαι:
Επειδή έχεις ανάγκη να βρεις σπίτι, εγώ, ο σπιτονοικοκύρης θέτω όρους που σου στερούν δικαιώματα σου που προκύπτουν από το Σύνταγμα και τους νόμους. Οι όροι αυτοί είναι παράνομοι και καταχρηστικοί, δεν υποχρεούσαι να τους τηρήσεις!!!

Επειδή κάποιος έχει ανάγκη να βρει δουλειά, εγώ σαν εργοδότης, μπορώ να σε "αναγκάσω" να υπογράψεις 40 χαρτιά που σε στερούν από τα νόμιμα δικαιώματα σου. Δεν καταλύεται ο νόμος από τέτοια συμφωνητικά.

Μην μασάτε, ας λέει ότι θέλει ο καθένας, ας λέει ότι θέλει το συμφωνητικό μίσθωσης, ο κανονισμός της πολυκατοικίας κλπ, το Σύνταγμα και οι νόμοι δεν καταργούνται!!!


Το μόνο πρόβλημα είναι ότι χωρίς μισθωτήριο, σε βγάζει όποτε θέλει!!!

Εαν ο νόμος όμως λέει ότι η μίσθωση είναι για 2+1=3 χρόνια μίνιμουμ, εφ όσον εσύ πληρώνεις το συμφωνηθέν ενοίκιο και την νόμιμη αύξηση κατ έτος, ας λέει το μισθωτήριο ότι ισχύει για 1 χρόνο, στ' @ρχίδι@ σου, δεν μπορεί να σε βγάλει, εκτός κι αν αποδείξει ότι εσύ όντως δεν είσαι συνεπής με τις υποχρεώσεις σου.

Συναλλάσσομαι 24 χρονια με το Δημόσιο, τσακώνομαι 24 χρόνια με Εφορίες, Τελωνεία, Λιμεναρχεία και πάσης μορφής Δημόσιους υπαλλήλους, και ξέρω ένα πράγμα:
Όποιος γνωρίζει τους νόμους (στο θέμα που τον αφορά) και διεκδικεί αυτό που δικαιούται, ότι και να λέει ο καθένας, τελικά ισχύει ο νόμος!!!

Το μόνο πρόβλημα είναι η ψυχολογική φθορά της μόνιμης αντιπαράθεσης.

Αυτό το πρόβλημα όμως, δεν είναι μόνο δικό σου. Είναι και δικό του!!! (του σπιτονοικοκύρη)

Άκου λοιπόν τι να κάνεις:
Επιβεβαίωσε πρώτα ότι ισχύει όντως το 2+1 χρόνια σαν μίνιμουμ, άσχετα αν εσείς έχετε βάλει παράνομο και καταχρηστικό όρο του ενός ετους.
Μετά, πιάσε τον τύπο και πες του:
Μεγάλε, από εδώ δεν με κουνάς, και χώνεψε το.
Εγώ θα κατσω εδώ άλλα 2 χρόνια. Εαν συνεχίσεις την γκρίνια για τον σκύλο, και προσπαθήσεις με οποιονδήποτε τρόπο να μου σπάσεις να νεύρα, θα σου κάνω την ζωή σου κόλαση, το δε σπίτι σου αντίσκηνο.

Η τσαπ(α) του γιού!!! (it's up to you)