Συμπληρωμα ξηράς τροφής


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Rottie σε περίπτωση που δεν είναι προφανές σε εσένα, δεν τοποθετήθηκα επί του θέματος "Συμπλήρωμα ξηράς τροφής",
τοποθετήθηκα επί της "παρατήρησης" σου για το ποιος θα γράφει και ποιος όχι και ποιος είναι υποχρεωμένος να συστηθεί και ποιος όχι.

Ας μην χαλάσει...ακόμα ένα θέμα από τις λυμένες ζώνες.
Ευχαριστώ
Είσαι off topic.

Δεν ξέρω τι είναι οι …"λυμένες ζώνες" και δεν επιθυμώ να μάθω, εκτός και αν αφορούν το μαγειρευτό φαγητό για το σκύλο. :)
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Tα κόπρανα μας δίνουν πολύτιμες πληροφορίες για την υγεία του σκύλου μας και για την διατροφή του..πόσο καλά την αφομοιώνει κλπ..
Καμία ξηρά δεν είναι ορεότατη τροφή.."ανταγωνιστικά" όμως, ποιοτικά μεταξύ άλλων..ναι..κάποιες είναι αναλογικά καλύτερες.., άσχετα με το τι πάει στο σκυλί μας ή όχι..πάντα και παντού υπάρχει αυτό..το.. "καλύτερο"..
Πολύ σωστά,γι'αυτό οι εταιρείες προσθέτουν" beet pulp " πολτός παντζαριού " beetroot" παντζάρι ή κοκινογούλι και "tomate pomace" ντοματοπολτό,επειδή έχουν την ιδιότητα να σφίγγουν και να χρωματίζουν τα κόπρανα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Aπο όσο θυμάμαι κιτρικό οξύ έχει και η acana!!
Η ακανα δεν εχει,τουλαχιστον οι κωδικοι που εγω ταιζα.Οι κωδικοι της ρουαγιαλ που κοιταξα για να ταισω,ειχαν.

Tα κόπρανα μας δίνουν πολύτιμες πληροφορίες για την υγεία του σκύλου μας και για την διατροφή του..πόσο καλά την αφομοιώνει κλπ..
Συμφωνα με αυτο που λες, μεχρι και πριν 5 μερες που εδινα ακανα ο σκυλος μου ειχε καποιο προβλημα υγειας ή δεν αφομοιωνε σωστα και η διατροφη του ηταν χαλια επειδη εκανε διαρροια,ενω 5 ημερες τωρα που δινω προπλαν,ο σκυλος μου θεραπευτηκε (απο την πρωτη μερα!)απο οτιδηποτε ειχε,ξαφνικα αφομοιωνε και την ξηρα και οτι αλλο του δινω και η τροφη ειναι υπεροχη,επειδη κανει καλοσχηματισμενα κοπρανα.
Δε σου φαινεται λιγο παραλογο;Για μενα,η συγκεκριμενη τροφη,η ακανα,δεν ταιριαξε στο σκυλο μου.Κατι πειραζε το συγκεκριμενο σκυλο.Δεν ειχε να κανει με την υγεια του ή το εντερο του λοιπον.

Καμία ξηρά δεν είναι ορεότατη τροφή.."ανταγωνιστικά" όμως, ποιοτικά μεταξύ άλλων..ναι..κάποιες είναι αναλογικά καλύτερες.., άσχετα με το τι πάει στο σκυλί μας ή όχι..πάντα και παντού υπάρχει αυτό..το.. "καλύτερο"..
Συμφωνω.Αυτο ελεγα κι εγω,αλλα μαλλον δεν το εξηγησα σωστα.



Παιδια,ξαναειδα ενα-ενα κωδικους της acanaγια κιτρικο οξυ,δε βρηκα σε καμια.Μου εκανε εντυπωση που το ειπατε,γιατι ηταν απο τα πρωτα κριτηρια για μενα στην επιλογη τροφης.Τωρα,δεν ξερω αν μου ξεφυγε κανενα...:rolleyes:
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λοιπόν..έχεις δίκιο..και εσύ και εγώ..
Η τωρινή acana..δεν έχει.., η παλιά όμως η adult dog η μπλέ είχε.., το θυμάμαι καλά γιατί το κοίταγα και εγώ (παρότι δεν είμαι στις φυλές που υπάρχει ευπάθεια..)..και από όσο θυμάμαι η όριτζεν δεν είχε άλλα δεν την έπαιρνα για άλλους λόγους.., τώρα επειδή δίνω σε ξηρά free grains απέχω λίγο από τους άλλους κωδικούς.
Αν θυμάσαι..η acana "'άλλαξε" πριν περίπου 2 χρόνια..



Συμφωνα με αυτο που λες, μεχρι και πριν 5 μερες που εδινα ακανα ο σκυλος μου ειχε καποιο προβλημα υγειας ή δεν αφομοιωνε σωστα και η διατροφη του ηταν χαλια επειδη εκανε διαρροια,ενω 5 ημερες τωρα που δινω προπλαν,ο σκυλος μου θεραπευτηκε (απο την πρωτη μερα!)απο οτιδηποτε ειχε,ξαφνικα αφομοιωνε και την ξηρα και οτι αλλο του δινω και η τροφη ειναι υπεροχη,επειδη κανει καλοσχηματισμενα κοπρανα.
Δε σου φαινεται λιγο παραλογο;Για μενα,η συγκεκριμενη τροφη,η ακανα,δεν ταιριαξε στο σκυλο μου.Κατι πειραζε το συγκεκριμενο σκυλο.Δεν ειχε να κανει με την υγεια του ή το εντερο του λοιπον.
Γιατί να μου φανεί περίεργο?
Είναι λογικότατο..δεν ταιριάζουν σε όλα τα σκυλιά όλες οι τροφές.
Ο λόγος είναι γιατί μπορεί να παθαίνουν δυσανεξία σε κάποια συστατικά της τροφής..

Τώρα να θεραπευτεί στην πρώτη μέρα που συνήθως χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα και υπολογίζουμε και σε αυτό όταν καταλήξουμε.., τι να σου πω μου φαίνεται περίεργο..
Πάντως γενικά..πολλές "καλές" τροφές κυκλοφορούν στο εμπόριο.., διαλέγουμε και παίρνουμε την δική μας "καλή" τροφή..όσον αφορά την ξηρά..
 
Last edited:


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Επειδη εχω δει το βιντεο στο εργοστασιο της οριτζεν και τις ακανα και εντυπωσιαστικα απο το πως επεξεργαζονται τις πρωτες υλες πηγα και την αγορασα αμεσως και συντομα ολες οι εταιριες θα στραφουν στην φρεσκια πρωτη υλη αλλα πιστεψε με μενω στο ηρακλειο στην κρητη και δεν ξερω ουτε ενα που να μην εχει προβλημα διαρροιας με τις συγκεκριμενες τροφες εκτος τους κωδικους που εχουν ψαρια.Αυτο με το κιτρικο οξυ δεν το ηξερα αλλα επειδη πασχουν απο συστροφη τα λαμπραντορ των ταιζω 2 φορες τη μερα.
Δεν απαξιωνω καμια τροφη,αλλα μονο τα συστατικα εχουμε για να καταλαβαινουμε ποια ειναι καλυτερη.:cool:Επειτα ο σκυλος στην πορεια.

Σε εμενα,με την ακανα ειχε αριστες εξετασεις αιματος,αλλα η διαρροια,διαρροια.Για παραδειγμα ο δικος μου δεν μπορει να φαει ρουαγιαλ γιατι εχει κιτρικο οξυ που μπορει να διευκολυνει τη συστροφη στομαχου.Εχεις ψαξει αν η ρατσα σου ειναι στη λιστα με τα σκυλια επιρρεπη στη συστροφη στομαχου;Νομιζω ειναι.:( Ο σκυλος σου εχασε κιλα λογω της διαρροιας.

Δηλ οτι εγω δινω προπλαν και κανει ωραιοτατα κοπρανα,πρεπει να πιστεψω οτι ειναι ωραιοτατη τροφη;Οχι,αλλα εξηγησα γιατι το κανω και πώς θα προχωρησω στην πορεια.

Επισης ανεφερα οτι ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδια,ουτε τους ταιριαζουν οι ιδιες τροφες.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αυτο με το κιτρικο οξυ δεν το ηξερα αλλα επειδη πασχουν απο συστροφη τα λαμπραντορ των ταιζω 2 φορες τη μερα.
Κι εγω,αλλα αυτο δε σημαινει οτι το αποτρεπεις τελειως.Μηπως να το ξανασκεφτεις να βρεις τροφη χωρις κιτρικο οξυ;Δεν ειναι να τα αγνοουμε αυτα.;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί?

Προς τι η τόσο μεγάλη αντίθεση στο κιτρικό οξύ?

Τα περί δημιουργίας αεριών στο στομάχι του σκύλου ΕΑΝ βραχεί η τροφή, τα όποια ΜΠΟΡΕΙ να συμβάλλουν στην συστροφή στομάχου ΕΑΝ ευνοούν και πολλοί άλλοι παράγοντες, τα γνωρίζω.

Άλλο?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ειναι αναγκη να βραχουν με νερο μονο πριν τα φαει.Ο σκυλος μετα την ξηρα πινει νερο,οποτε η τροφη καταληγει βρεγμενη στο στομαχι.Δε θα κατσω να σκεφτω ουτε τα ΑΝ ουτε τα ΜΠΟΡΕΙ.Οσο περναει απο το χερι μου να μειωσω τις πιθανοτητες-παραγοντες που βοηθουν τη συστροφη στομαχου,θα το κανω.Αυτα μου αρκουν.Δε χρειαζομαι κατι αλλο.Οι μολοσσοι ειναι οι πρωτοι στη συστροφη στομαχου.

Η ιδια ειχες γραψει αυτο:
Το κιτρικό οξυ ευνοεί την δημιουργία αερίων στο στομάχι. Σύμφωνα με μελέτες ο κίνδυνος συστροφής στομάχου αυξήθηκε 4,2 φορές σε σκύλους που έτρωγαν ξηρά τροφή που περιείχε κιτρικό οξύ και βρέχονταν πριν τη σίτιση.

Απλα,εγω θεωρω οτι κινδυνευει και με στεγνη τη τροφη,εφοσον βρεχεται στο στομαχι.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εχεις διαβάσει κάπου ότι το κιτρικό οξύ προκαλεί διαστολή-συστροφή στομάχου? Και αν ναι, που?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εχεις διαβάσει κάπου ότι το κιτρικό οξύ προκαλεί διαστολή-συστροφή στομάχου? Και αν ναι, που?
Πολλες φορες εδω μεσα.
Θεμα:"Βρεγμενη ή στεγνη" στο #7.
Ξαναδιαβασε το προηγουμενο μνν μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Στην δημοσίευση που αναφέρεσαι (η οποία συμπτωματικώς είναι δική μου έγραψα τα παρακάτω)

Το κιτρικό οξυ ευνοεί την δημιουργία αερίων στο στομάχι. Σύμφωνα με μελέτες ο κίνδυνος συστροφής στομάχου αυξήθηκε 4,2 φορές σε σκύλους που έτρωγαν ξηρά τροφή που περιείχε κιτρικό οξύ και βρέχονταν πριν τη σίτιση.

http://www.2ndchance.info/bloat.htm
Δεν έγραψα πουθενά ότι το κιτρικό οξύ προκαλεί συστροφή. :)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ουτε εγω.Ειπα οτι βοηθαει,διευκολυνει(κτλ),οχι οτι προκαλει.Δε θελω τιποτα να βοηθησει ή να διευκολυνει κατι σοβαρο,οπως η συστροφη στομαχου.

Εβαλα τη δικη σου δημοσιευση(οχι συμπτωματικα:D) για να καταλαβω σε τι διαφωνουσες με παλιοτερα λεγομενα.

Το λυσαμε.:)
 
Last edited:




pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
Γεία σας και πάλι ,
Καταχάς την βγάλαμε καθαρή με λίγο μαγειρευτο ρυζακι ανακατεμένο με λίγο κρεατάκι και σήμερα το πρωί με κονσέρβα που ευτύχως βρήκα κάτι ανοιχτό που είχε όμως μόνο κονσέρβες.

επι του θέματος παρατηρώ πως πρέπει σητν συνέχεια να το ψάξω πολύ με το φαγητο , για το αν θα πρεπει να αλλάξω ξηρά τροφή και με τι πρεέπει να την αναμυγνείω ..

σίγουρα φαίνεται πως η ακάνα ( απο τα λεγομενα σας ) ειναι καλή τροφη αλλά όπως είπατε εξαρταται και απο τον σκύλο ...

οπότε ας μελετήσω πρώτα και βλέπουμε..
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Επειδη εχω δει το βιντεο στο εργοστασιο της οριτζεν και τις ακανα και εντυπωσιαστικα απο το πως επεξεργαζονται τις πρωτες υλες πηγα και την αγορασα αμεσως και συντομα ολες οι εταιριες θα στραφουν στην φρεσκια πρωτη υλη αλλα πιστεψε με μενω στο ηρακλειο στην κρητη και δεν ξερω ουτε ενα που να μην εχει προβλημα διαρροιας με τις συγκεκριμενες τροφες εκτος τους κωδικους που εχουν ψαρια.Αυτο με το κιτρικο οξυ δεν το ηξερα αλλα επειδη πασχουν απο συστροφη τα λαμπραντορ των ταιζω 2 φορες τη μερα.
Εισαι υπερβολικος εμενα πραγματικα δεν εχει ουτε ενα προβλημα
 


a_stavros

Active Member
26 Σεπτεμβρίου 2008
35
0
Ρεθυμνο
Καλησπέρα!Λοιπόν διαβάστε και τον δικό μου πόνο :) Έχω ένα ροτβάιλερ 18 μηνών,στην αρχή (δύο μηνών)το τάιζα royal canin puppy μέχρι 12 μηνών μετά royal canin giant junior μέχρι και σήμερα.Τώρα τα οικονομικά μας δεν πάνε καθόλου καλα δηλαδή δεν αντέχει αλλο η τσέπη μας και αλαξαμε τροφη και πηγαμε σε royal canin club.Νομιζω οτι ειναι λιγο φτωχη τροφη σε συστατικα και σκεφτομαι να του προσθετω καροτα,γιαουρτι,κρεατακι βραστο και μηλα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες.Το ερωτημα μου ειναι πως του βαζω τα παραπανο το καθε ενα ξεχωριστα?ολα μαζι?του φτιαχνω μενου? δηλαδη τριτη-πεμπτη συμπληρωμα γιαουρτι δευτερα-τεταρτη βραστο κοτοπουλο και σαββατο-κυριακη μηλο??και τι ποσοτητες βαζουμε μεσα στην ξηρα τροφη??να αφερω ξηρα τροφη και να προσθετω τα παραπανω η να τα βαζω με την ιδια ποσοτητα ξηρας τροφης??Συγνωμη που σας ζαλισα και σας μπερδεψα αλλα και εγω ειμαι μπερδεμενος,αγχωμνος και αναποφασιστος.Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μη σε απασχολουν οι μερες.Αν θες να προσθεσεις κατι,καντο εστι ωστε να μην ξεχωριζει απο την ξηρα,γιατι ο σκυλος σου δε θα την τρωει και θα τρωει μονο τα καλουδια.Αρα,καλο ανακατεμα.
Οταν προσθετουμε εξτρα φαγητο,μειωνουμε την ξηρα.Πόσο,δε νομιζω να μπορει κανεις να σου πει,γιατι αλλιως μετραμε ξηρα,αλλιως κανονικο φαγητο.Μειωνεις και βλεπεις στην πορεια αν παχαινει ή αδυνατιζει ο σκυλος σου.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Γενικα είναι αποδεκτό να εμπλουτίζεις με barf (κρεάς ή λαχανικα) μια ξηρά τροφή?
Ή μηπως υπαρχει ο κίνδυνος να πάρει ο σκύλος περισσοτερες βιταμίνες πχ, με αποτέλεσμα πιθανά προβλήματα?
 
  • Like
Reactions: alexxela


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η ξηρά θεωρητικά είναι πλήρης
το να την εμπλουτίζεις δεν είναι δόκιμο
μπορείς να εμπλουτίζεις την διατροφή του σκύλου σου με άλλες διατροφές
αφαιρώντας ποσότητα ξηράς
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Μαλλον το εμπλουτιζω ηταν λαθος ορος
Αν πχ ο σκυλος μου πρεπει να τρωει 400γρ ξηρα τροφη την ημερα εγω μπορω να του δωσω 300 γρ ξηρα τροφη ανακατεμενη με κοτοπουλο ή καρότα? Τα νουμερα είναι τυχαια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki