Σύνδρομο αποχώρησης!


EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Από τον Ιανουάριο που μετακόμισα Κέρκυρα η Ραλλου παθαίνει έντονο σύνδρομο αποχώρησης!Στην αρχή το απέδιδα στην αλλαγή περιβάλλοντος!Δύο μήνες μετά γυρνάω στο σπίτι και δε ξέρω τι θα αντικρίσω!Δυστυχώς δε γίνεται να την περιορισω σε ενα δωματιο γιατί το σπίτι είναι ένας ενιαίος χώρος και πολύ μικρό!Φυσικά και εννοείται πως δεν υπαρχει περίπτωση να κρατώ το σκυλί δεμένο έξω 7 ώρες καθημερινά όσο εγω ειμαι στη δουλεια όπως μου προτείνουν όλοι!Αλλά μου έχει κάνει τα νεύρα κρόσια!Μου χει διαλύσει το σπίτι κυριολεκτικά!Δωστε καμιά συμβουλή γιατί με έχει ξετινάξει οικονομικά το παλιοκούταβο!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να την αφηνεις στο μπαλκονι με τα παιχνιδια της.δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα γιατι οπως λες το σπιτι δεν ενδυκνεται κ ουτε ειναι καλη ιδεα να την βαζεις στο κλουβι για 7 ωρες που λειπεις.
φροντιζε να την βγαζεις πριν την δουλεια σου ωστε να εκτονωνεται αρκετα κ το ιδιο οταν γυριζεις...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το πιο λογικό είναι οτι βαριέται μόνη της και ανακαλύπτει καινούριους τρόπους να απασχολεί τη φαντασία και την δημιουργικότητα της. Αν διαθέτεις μπαλκόνι, δυστυχώς και αυτό θα σου προτείνω. Χρειάζεται εκτόνωση αλλά αν λείπεις επτά ώρες ακόμα και μία καλή βόλτα το πρωί με τρέξιμο δεν νομίζω να την κρατήσει κουρασμένη μέχρι να γυρίσεις.
Αν επιμείνεις για μέσα, πολλά παιχνίδια για να μασουλάει, κόκκαλα, κονγκ με φαγητό είναι ο βασικός σου εξοπλισμός. Απομάκρυνε οτι μπορείς από το πεδίο της και τρίψε τα έπιπλα με μηλόξυδο, εμένα που μου το πρότειναν στο forum, το έβαλα στο χαλί και μετά από ένα δυνατό φτέρνισμα δεν τον ξαναείδα να το μασουλάει, αλλά θέλει επανάληψη κάθε μέρα. Αυτά από εμένα και υπομονή, παιδί είναι θα μεγαλώσει:)!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υπάρχουν τρόποι να μειωθεί το αγχος αποχωρισμού. Τους έχουμε ξαναναφέρει σε άλλα νήματα. Κάνε μια αναζήτηση για αγχος αποχωρισμού.

Η βασική ιδέα είναι να ξεκινήσεις από πολύ μικρά διαστήματα (μερικών δευτερολεπτων) να την αφήνεις μόνη της και μετα να επιστρέφεις σα να μη συνέβη τίποτα.... σταδιακά αυξάνεις το διάστημα, όχι όμως γραμμικά (δηλαδή ξαναγυρίζεις μια στις τόσες σε μικρό διάστημα). Στο τέλος θα σταματήσει να αγχώνεται. Θέλει όμως πολλή υπομονή.
 


EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Λοιπόν έχουμε και λεμε!Πρωτον δεν υπάρχει μπαλκόνι παρα μόνο αυλή που όμως δεν είναι περιφραγμένη και η οποια απέχει απο το δρόμο 100 μετρα περίπου!Δευτερον το σκυλί πηγαινει καθημερινη τουλαχιστον μισάωρη βολτα στο βουνο πριν τη δουλεια.Και τρίτον μιλαμε για ενα σκυλι που ηταν συνηθισμενο να μενει μόνο του τις ωρες που επρεπε χωρις να μου κατεβαζει το σπιτι!
 


EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Α και όσο και να απομακρύνω τα πραγματα από κοντά της αυτή φτανει στα περισσότερα καθότι είμαστε και ψηλά κορίτσια!Δυστυχως έχω σοβαρη ελειψη χωρου αλλά μεχρι να μετακομίσω πρέπει να βρω λύση!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δυστυχως νομιζω οτι πλεον η μονη λυση ειναι το crate ...μεχρι να ηρεμησει τουλαχιστον και μονο για τις ωρες που λειπεις...
Προσωπικα και εγω εχω ενα αρκετα μεγαλο για το γαλλακι μου crate και μενει εκει οταν λειπω γιατι και μενα το σπιτι ειναι ενας ενιαιος χωρος και απο μικρη οταν την αφηνα παρολα τα παιχνιδια της κτλ οταν γυρναγα εβρισκα φαγωμενα ηχεια..κτλ κτλ κτλ...
Πλεον βεβαια εχει ηρεμησει αλλα οταν λειπω πλεον το crate το εχει συνηθησει και την αφηνω εκει..
 


masouraki

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2008
58
0
Athens, Gerakas
Καλησπέρα.Αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα με τη Λήτρα κάθε φορά που φεύγαμε.Έτρωγε απο στυλό...μέχρι 20ευρα....cd και βιβλία. σουβέρ κ.λ.π.Η λύση ήταν απλή τελικά (αν και κόστισε).Πήραμε πάρκο για σκύλους (130euro ανοιχτό απο πάνω)που το φτιάχνεις σε όποιο μέγεθος θέλεις και απομονώσαμε ένα κομμάτι του σαλονιού. έβαλα πορτάκι στην τζαμόπορτα για να βγαίνει και στη βεράντα και έτσι η κοκόνα έχει το χώρο της και τα παιχνίδια της και ξελυσσάει όσο θέλει.όταν ψήλωσε και άρχισε να πηδάει πάνω απο το πάρκο(συνήθως την ώρα που φεύγαμε) πολύ απλά πήρα ξύλινο πτυσσόμενο φράχτη απο το praktiker και το στερεώσαμε στο πάρκο.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ααααα...ξέχασα, το φράχτη τον χρσιμοποιώ και για να απομονώνω την κουζίνα καθώς είναι ενιαία με το σαλόνι ώστε το τερατάκι μου να μην ανακατεύεται στη μαγειρική....
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Η λύση του πάρκου αφού δεν έχεις άλλη δυνατότητα είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις επίσης να του αφήνεις κόκκαλά και kong γεμισμένα με φαγητό αντί να τον ταίζεις στο πιάτο αυτά θα τον απασχολεί για κάποια ώρα όταν φεύγεις.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Ο Α δης εδω και 2 εβδομαδες περιπου εχει αναπτυξει παρα πολυ εντονο στρες αποχωρισμου!παντα ανγχωνοτανε οταν εφευγα αλλα το εδειχνε απλα με το βλεμμα του η την σταση του σωματος του(καμπουριαζε λιγο κ κατεβαζε τα αυτια του)εχω παραθεσει κ φωτογραφια σε αλλο νημα.
τωρα πια η κατασταση εχει χειροτερεψει παρα πολυ...ειναι τοσο στρεσαρισμενος οπου οταν γυριζω στο σπιτι κ αυτος ειναι στον περιφραγμενο του χωρο,με το που με βλεπει πεφτει κατω κ βαζει την μουσουδα του επανω στα μπροστινα του ποδια η πανω στο καγκελο της περιφραξης.το ιδιο κανει κ κατα την εξοδο μου απο το σπιτι...
οταν ειμαστε μαζι μεσα στο σπιτι η κατασταση ειναι ανυποφορη!δεν τολμαω να αλλαξω δωματιο,πεταγεται σαν ελατηριο κ απο (βαθυ υπνο)κ τρεχει στην εξοδο του σπιτιου.φυσικα δεν ησυχαζει οσα δωματια κ να αλλαξω μεχρι να διαπιστωσει οτι θα ξανακατσω(ολα αυτα σε ταχυτητες τρελες με εντελως στρεσαρισμενο υφος).
στην περιπτωση παλι που ετοιμαζομαι να φυγω οντως, ξεκιναει να με καρφωνει με βλεμμα λες κ τον εχω ξυλοφορτωσει,συσπιρωνει το σωμα του,κατεβαζει τα αυτια η τρεχει πανικοβλητος στην εξοδο για να τον παρω μαζι μου.
πλεον η συμβιωση μαζι του εχει γινει εφιαλτικη γιατι δεν θελω να τον μαλωσω φοβοντας οτι θα τον κανω χειροτερα.
επισης πλεον τρωει μονο οταν ειμαι στο σπιτι κ ενω εχει τσεκαρει οτι ειμαι καθιστη κ οτι δεν προκειται να φυγω.....
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πόσο χρονών είναι ο Άδης?Αν θυμάμαι καλά είναι μεταξύ 2-3?
Παρόμοια συμπτώματα μου κάνει και ο γκρενενταλίνος-είναι 27 μηνών-όχι τόσο όταν φεύγουμε απο το σπίτι αλλά:
1/με το φαγητό του -εκεί που κατέβαζε τον άμπακα σε δευτερόλεπτα τώρα δεν τρώει αν δεν είμαστε παρέα.
2/στο παιχνίδι με τα σκυλιά (γαιδούρια εντελώς -δεν καταλαβαίνουν τπτ.) παίζουν λίγο μαζί κάθε πρωί και μετά κολλάει πάνω μας .
Εγώ το αποδίδω στην ηλικία-εφηβία.Αλλάζει και πιθανόν να νιώθει φόβο.:confused:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ θα έλεγα να μην τον αφήνεις να σε κυνηγάει γύρω γύρω στα δωμάτια..... βάζε τον στο μείνε σε άλλο δωμάτιο και κάνε τις δουλειές σου. ΕΠίσης μάθε τον να μη στρεσσάρεται οταν βγαίνεις απο την πόρτα (πχ μπες βγες πολλές φορές χωρίς να του δίνεις σημασία). Είμαι σίγουρη ότι κάνεις ήδη τα προφανή (όχι χαρές στο έμπα και το εβγα κτλ).

Πάντως εγώ στην αρχή που είχα το ίδιο πρόβλημα, είχα παρατηρήσει ότι έβγαινα λιγότερο για να μη στρεσσάρετε ο σκύλος..... κάποια στιγμή αποφάσισα ότι δε γίνεται και προσπαθούσα να μην το σκεφτομαι πια, οπότε έβγαινα συχνότερα και πολύ γρηγορα έμαθε. Το ίδιο και με το δεσιμο έξω απο μαγαζιά. Στην αρχή λύσσαγε οταν δεν είχε οπτική επαφη μαζί μου και το είχα κόψει...... τώρα που το ξανάρχισα συστηματικά (στην αρχή με οπτική επαφή και μετά με λίγο κρυφτούλι), έχουμε φτάσει σε σημείο να περιμένει υπομονετικά. Μην πτοείσαι και μην παίζεις το παιχνίδι του!:)
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα.Αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα με τη Λήτρα κάθε φορά που φεύγαμε.Έτρωγε απο στυλό...μέχρι 20ευρα....cd και βιβλία. σουβέρ κ.λ.π.Η λύση ήταν απλή τελικά (αν και κόστισε).Πήραμε πάρκο για σκύλους (130euro ανοιχτό απο πάνω)που το φτιάχνεις σε όποιο μέγεθος θέλεις και απομονώσαμε ένα κομμάτι του σαλονιού. έβαλα πορτάκι στην τζαμόπορτα για να βγαίνει και στη βεράντα και έτσι η κοκόνα έχει το χώρο της και τα παιχνίδια της και ξελυσσάει όσο θέλει.όταν ψήλωσε και άρχισε να πηδάει πάνω απο το πάρκο(συνήθως την ώρα που φεύγαμε) πολύ απλά πήρα ξύλινο πτυσσόμενο φράχτη απο το praktiker και το στερεώσαμε στο πάρκο.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ααααα...ξέχασα, το φράχτη τον χρσιμοποιώ και για να απομονώνω την κουζίνα καθώς είναι ενιαία με το σαλόνι ώστε το τερατάκι μου να μην ανακατεύεται στη μαγειρική....
Κι εγώ με το συγκεκριμένο πάρκο έχω σωθεί, βάζουμε τον μικρό μέσα όταν λείπουμε και από την πρώτη στιγμή που ήρθε στο σπίτι. Τον βάζουμε ακόμα και όταν είμαστε και έχουμε καμμιά επίσκεψη 'περίεργη' και έχει συνηθίσει.΄Αλλωστε είναι πολύ άνετο.
Και αυτό, για το ακριβώς ίδιο πρέπει να μιλάμε γιατι κι εγώ 130 ευρώ το πλήρωσα, έχει και φιλέ με λάστιχο, που το βάζεις όταν μεγαλώσει το κουτάβι και μπορεί να πηδήξει έξω.
Εμείς βέβαια, ως τσιουάουα (!!!) δεν το χρησιμοποιούμε, πάντως το έχουμε!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
tara ο Αδης ειναι 28μηνων.δεν ξερω αν ειναι η εφηβια παντως διχνει να ταλαιπωρειται παρα πολυ απ αυτο.πιστευω οτι το επομενο σταδιο ειναι η παρανοια...
να τονισω οτι αυτο το κανει μονο με μενα οχι με αλλα ατομα της οικογενειας.κι οταν λειπω εγω κ ειναι με αλλους μαζι ειναι χαλαρος με το ποιο θα φυγει.βεβαια οταν δεν ειμαι εγω στο σπιτι κ τον εχουν αλλοι γυρναει σαν την σβουρα στα μπαλκονια κ με περιμενει....
kopritis φυσικα ολα τα προφανη οπως ειπες τα κανω κ απο πολυ μικρη ηλικια.απ οταν ηρθε ο Αδης στο σπιτι κοιμοταν στο δωματιο μου αλλα οταν ελειπα τον εβαζα σε crate.
εξω απο μαγαζια περιμενει παρα πολυ υπομονετικα κ γενικα στην βολτα ειναι αλλος σκυλος...γεματος αυτοπεποιθηση!με το κρυφτο με ψαχνει αλλα κ παλι ειναι χαλαρος δεν ειναι στρεσαρισμενος.
αναπτυσει τετοιες ταχυτητες μεσα στο σπιτι δε που κοπαναει το κεφαλι του σε τοιχους κ επιπλα....θα το συζητησω αυριο κ με τον εκπαιδευτη του κ θα σας ενημερωσω!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Με ανησυχει που βλεπω οτι σκυλια πιο μεγαλα σε ηλικια και πιο εκπαιδευμενα εχουν αυτο το συνδρομο.
Εννοειται οτι το εχει και η δικια μου.
Με το που παω να φυγω για λιγο απο το γραφειο, το σπιτι, το κτημα, αρχιζει τις κραυγες και τις κλαψες.
Φοβαμαι οτι ο λογος ειναι το οτι την εχω συνεχεια μαζι μου οπου παω, κατι το οποιο επιδιωκω συνεχεια.

Το καλο ειναι οτι αν αργησω λιγο να επιστρεψω συνηθιζει, ξαπλωνει κατω και περιμενει χωρις κραυγες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
despina να κάνω μια υπόθεση?
πρόσφατα έζησες με τραγικό τρόπο την απώλεια της σκυλίτσας σου, μήπως ο Άδης ζώντας δίπλα σου,βίωσε μαζί σου αυτά τα έντονα συναισθήματα και τα βγάζει σε εσένα με την μορφή της ανασφάλειας και ανησυχίας ?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Έχει εκπαιδευτεί η σκυλίτσα σου στην βασική υπακοή; ρωτάω γιατί η βασική υπακοή σίγουρα δίνει αυτοπεποίθηση σε ένα σκύλο. Είναι καλό για 15 λεπτά πρίν φύγεις από το σπίτι και 15 λεπτά αφού γυρίζεις να συμπεριφέρεσαι σαν ο σκύλος σου να μην υπάρχει. Μη τον κοιτάξεις καν, μη πας να τον βγάλεις από το πάρκο, μη του μιλήσεις, μη κάνεις απολύτως τίποτα. Φαντάσου ότι είσαι μόνη σου στο σπίτι και δεν υπάρχει κανείς! Μόλις περάσουν τα 15 λεπτά πήγαινε κοντά του και κάνε του όσες χαρές θέλεις. Κάποιες φορές όταν είσαι στο σπίτι βάζε τον στο πάρκο του για 30' ή για 1 ώρα και απλά κάνε τις δουλειές σου ή δες τηλεόραση ή οτιδήποτε και μετά ελευθέρωσέ τον. Μέσα στο πάρκο βάλε του kong ή κόκκαλα ώστε να απασχολείτε όταν λείπεις. Όταν σε ακολουθεί (πράγμα που δεν είναι κακό) μην τον χαιδεύεις όταν κάτσει ή γενικά μη κάνεις κάτι που θα το ενισχύσει. Συνήθως στις περιπτώσεις συνδρόμου αποχωρισμού φταίμε εμείς γιατί δίνουμε στο σκύλο πάρα πολλά κάνουμε την παρουσία μας απαραίτητη. Ψάξε να βρεις ποιες συμπεριφορές σου είναι αυτές που μπορει να δημιουργούν προβλήματα και μιλάω για την υπερβολική εκδήλωση αγάπης και τονίζω την λέξει εκδήλωση γιατί μπορείς να τον αγαπάς πολύ αλλά αν θέλεις να τον βοηθήσεις θα πρέπει να το εκδηλώνεις λιγότερο. Κάνε τις παραπάνω ασκήσεις για 2 εβδομάδες και πες μας πως τα πήγε...
 


andreaslabrador

Active Member
3 Μαϊου 2009
40
0
ΠΑΤΡΑ
Δυστυχως νομιζω οτι πλεον η μονη λυση ειναι το crate ...μεχρι να ηρεμησει τουλαχιστον και μονο για τις ωρες που λειπεις...
Προσωπικα και εγω εχω ενα αρκετα μεγαλο για το γαλλακι μου crate και μενει εκει οταν λειπω γιατι και μενα το σπιτι ειναι ενας ενιαιος χωρος και απο μικρη οταν την αφηνα παρολα τα παιχνιδια της κτλ οταν γυρναγα εβρισκα φαγωμενα ηχεια..κτλ κτλ κτλ...
Πλεον βεβαια εχει ηρεμησει αλλα οταν λειπω πλεον το crate το εχει συνηθησει και την αφηνω εκει..
7 ΩΡΕΣ????????
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU