Τα βρήκα σκούρα τελικά


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Πραγματικά καταπληκτική συμβουλή. Με την ευκαιρία το διάβασα κι εγώ, γιατί δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου.
@Morris-Lina διάβασε το αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Και όταν το διαβάζεις δώσε βάση σε δύο πράγματα. Ένα στην εκπαιδεύτρια του σκύλου που δεν άρχισε ποτέ τους μηδενισμούς τύπου ο σκύλος θα γίνει χειρότερος , θα σας φάει κλπ που πολύ φοβάμαι ότι κάνει ο δικός σου εκπαιδευτής και σε βάζει σε πανικό και δεύτερον και σημαντικότερο ότι έπαιζε και παιδί 4 ετών στο σκηνικό, που είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμο γιατί το παιδί σε αυτή την ηλικία δύσκολα ακούει σε εντολές και δύσκολα συμμορφώνεται αναλόγως. Αν το πάλεψε εκείνη και το κατάφερε μπορείς κι εσύ με μεγάλη επιτυχία αρκεί να έχεις τον σωστό εκπαιδευτή που θα σε βοηθήσει ουσιαστικά. Και βέβαια, όπως σου έχω πει και άλλες φορές, αρκεί να ξέρεις τι θέλεις εσύ. Γιατί όπως θα δεις σε εκείνο το θέμα η θεματοθέτρια ήξερε ακριβώς τι ήθελε.
Χρόνια πολλά και ευχαριστώ πολύ. Το διάβασα. Το κακό είναι ότι εδώ στην Καβάλα έχω απευθυνθεί στους δύο καλύτερους εκπαιδευτές από ότι λένε όσοι ρώτησα. Στο μεταξύ, εκμεταλλεύομαι τις διακοπές των Χριστουγέννων για εκτόνωση με άλλα σκυλιά, στο βουνό και στο παρκο σκυλων, (που είναι ψιλό χάλια, αλλά τι να κάνεις) 3 φορές την μέρα, και το τελευταίο 24ωρο, σα να είναι λίγο πιο ήρεμος, παρατησα το λουράκι διόρθωσης στο σπίτι και σα να με έχει ακούσει μερικές φορές όταν του ζητάω να δαγκώνει εμένα, την παντοφλα μαζί με το ποδι μου, έπιπλα κ. α., οπότε αμέσως μπράβο και ανταμοιβή μπας και καταλάβει τι ζητάω και αποφασίσει κι εκείνος να μην γίνεται αντιδραστικος (λέμε τώρα) ώστε μέσα από παιχνιδι, εκτόνωση και ανταμοιβές να του δείξω πως να ζουμε μαζί αρμονικά. Συνεχίζω να προσπαθώ κι ελπίζω να πετυχω κάτι με τους αυτοσχεδιασμούς πάνω σε όσα λέει ο εκπαιδευτής, χωρίς λάθη που δεν ξέρω πως να αποφύγω, αλλά προσπαθώ όσο μου κόβει να μην κάνω.
 
  • Love
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χρόνια Πολλά με υγεία!!! Θα δεις ότι σε μερικά χρόνια θα γελάς όταν σκέφτεσαι τι τραβούσες με τον χαζοβιόλη σου..Κάνε λίγη υπομονή και πίστεψε ότι μπορείς να τα καταφέρεις γιατί μπορείς. Δεν υπάρχει τέλειος σκύλος ούτε τέλειος κηδεμόνας. Αν καταφέρεις να είσαι άνετη χωρίς άγχος και να απολαμβάνεις τη σχέση σας θα έχεις καταφέρει το ιδανικό.
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Κάτσε πουλάκι μου...μισό...

Δεν καταλαβαίνω γιατί και για ποιές από τις συμβουλές που δόθηκαν, το λες αυτό.

Και ξέρεις γιατί δεν καταλαβαίνω και γιατί διαφωνώ, μεταξύ άλλων;

Γιατί είχε ξαναρωτήσει και μήνες πριν. Οταν το πρωτοπήρε.
Αρα...ήξερε και από τότε.

Διαφωνώ και με αυτά που λες για την φιλοζωική, σε μεγάλο βαθμό. Αλλά άστη τώρα αυτή τη συζήτηση.


Και γιατί, αυτό τελικά είπαμε και οι άλλοι. Γιατί δηλαδή, η δική σου παρέμβαση είναι πιο σωστή; :p

* Ούτε εγώ τα είδα τα βίντεο. Δεν χρειάζεται. Μπορώ να σου πω με σιγουριά, ότι οι εκπαιδευτές μια χαρά τα είπαν. Ο καθένας με την δική του προσέγγιση, αλλά μια χαρά.
καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
@mareco
έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς και να καταθέτεις την άποψη σου, όπως κι εγώ...
ο καθείς που γράφει φαντάζομαι το γράφει γιατί πιστεύει ότι έχει δίκιο....
όλοι έχουμε αυτό το δικαίωμα....
αν είχε ξαναρωτήσει στο παρελθόν.... συγνώμη μου έχει διαφύγει το συγκεκριμένο
τα παραπάνω αφορούν και το πλήθος των φιλοζωικών - φιλόζωων με παρωπίδες.....
σαφώς κι έχεις κάθε δικαίωμα λοιπόν να διαφωνεί κι επί τούτου.
Λες γιατί η δική μου παρέμβαση πιο σωστή, αφού λέμε το ίδιο....
σωστά λεμε το ίδιο ... με τελείως διαφορετική προσέγγιση όμως....
αυτό φάνηκε και από την απάντηση του θεματοθέτη
για τους εκπαιδευτές δεν είπα οτι δεν τα έκαναν καλα....
θεώρησα οτι τα έκαναν μισά.... δεν υπονόησα πουθενά ότι μπορεί να έγινε από δική τους ευθύνη.
άφησα να περάσει καιρός πριν την απάντηση.... για το πνεύμα των ημερών και γιατι δεν είχα διάθεση αντιπαράθεσης....
καλή συνέχεια.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Καλή χρονιά!!! Σε ότι αφορά το τι ήξερα από παλιά, να πω ότι τότε απλώς προβληματιζομουν κάπως για το μέγεθος.. Και οι περισσότεροι με καθησύχαζαν ότι θα φτάσει γύρω στ 18 κιλά και αν τα ξεπεράσει δεν θα είναι και πρόβλημα, γιατί τα μεγάλα σκυλιά γίνονται συνήθως προοδευτικά και πιο ήσυχα. Έτσι πορεύτηκα κι εγώ τότε. Είπα να μη διαμαρτυρηθώ μόνο επειδή το σκυλί (μπορεί λέγαμε τότε) να μου βγει μεγαλύτερο. Τελικά ο Μόρτης μεγαλώνει πολύ, αλλά το καινούργιο θέμα το έθεσα, γιατί στο μέγεθος προστέθηκε το συμπεριφορικό και ο συνδυασμός τους εμένα με έκανε να τα παίξω, παροτι μέχρι τότε έκανα τα πάντα (από αυτά που μπορούσα, οικονομικά, νοητικά συναισθηματικά) για να τον μεγαλώσω σωστά.
Πάντως αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Έχω περιορίσει υπερβολικά το crate (μάλλον ή προφανώς είχε δίκιο ο εκπαιδευτής ότι στον συγκεκριμένο σκύλο δυσκολεύει την κατάσταση), τον πηγαίνω πολυ στο παρκο σκυλων που τον βοηθά πολύ στην εκτόνωση σε αντίθεση με τις προηγούμενες (αν και τεράστιες) βόλτες. Δεν του φωνάζω πλέον ποτέ και ανταποκρίνεται καλύτερα. Αυτή τη στιγμή είναι εδώ και τρεις ώρες ξάπλα μπροστά στην πόρτα και τον καναπέ εναλλάξ χωρίς ζημιές. Αν δεν εκμεταλλεύεται απλώς την ηρεμία μου ως ανοχή για να κάνει το δικό του και αποδειχθεί ότι απλώς θέλει αυτό τον τρόπο διαχείρισης και θα με ακούει στα σημαντικά στην πορεια, τα πραγματα ίσως εξελιχθούν πολύ όμορφα και για τους σου μας, κάτι που πραγματικά ελπίζω.
Εχω θέμα στο περπάτημα με το λουράκι κολλητά στο πόδι. Αντιδρά πριν ξεκινήσουμε την ολιγόλεπτη εξάσκηση, παροτι το χέρι μου είναι χαλαρό αλλά δεν το έχω βρει ακόμη. Δεν έχω καταλάβει, αν κάνω κάτι λάθος τεχνικά ή απλώς δεν θέλει τα καλούπια σε τίποτα και αντιδρά. Θα δούμε.
Σε ότι αφορά τις απόψεις, εγώ νομίζω ότι είναι όλες σεβαστές. Απλώς κάποιες είναι πολύ αιχμηρές χωρίς λόγο νομίζω. Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, ελπίζω να μην συμπεράνατε ότι έχετε απέναντι άτομο ανευθυνο. Άπειρο, ειδικά γιά το συγκεκριμένο σκυλί ναι, με λάθη ναι, αλλά και πολύ αγώνα προσπαθεια και δουλειά..
 
  • Like
Reactions: saras and GRDANE


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Και κάτι για τις φιλοζωικές.. Εκεί εγώ δεν μπορώ να ρίξω ευθύνη, γιατί στο κάτω κάτω και κάτι πλημμελώς να γίνεται οι άνθρωποι είναι εθελοντές και υπερβαίνουν και τον εαυτό τους για να βοηθήσουν σε ένα μεγάλο πρόβλημα. Εγώ όμως πηρα το κουτάβι μου από καταφύγιο δήμου κι εκεί τα πράγματα θα έπρεπε να λειτουργούν πιο σωστά. Καλυτερα ένα σκυλάκι να καθυστερήσει να παει κάπου προκειμένου να βρεθεί εκεί που ταιριάζει, πσρα να δημιουργούνται προβλήματα. Εγώ δηλ. τους είχα ξεκαθαρίσει τις δυσκολίες μου. Εξάλλου, δυστυχώς, σκυλάκια προκύπτουν όλων των ειδών, με διαφορετικές απαιτήσεις που ταιριάζουν καλύτερα σε διαφορετικές συνθήκες. Μακάρι να μην ήταν τόσα πολλά, αλλά αφού αυτή είναι η κατάσταση χρειάζεται καλυτερη διαχείριση. Από φιλοζωική έστειλαν κουτάβι δύσκολο στην Γερμανία πριν να είναι έτοιμο, παρά τις συμβουλές του εκπαιδευτή και το γύρισαν πίσω. Όταν συμβεί αυτό η χώρα δεν το ξανά δέχεται. Γιατί; Το κουτάβι πλεον έχει εξελιχθεί με τον εκπαιδευτή πολύ ωραία , είναι 1,5 έτους αλλά άντε να του βρουν πλεον νέο κηδεμόνα..
 
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και κάτι για τις φιλοζωικές.. Εκεί εγώ δεν μπορώ να ρίξω ευθύνη, γιατί στο κάτω κάτω και κάτι πλημμελώς να γίνεται οι άνθρωποι είναι εθελοντές και υπερβαίνουν και τον εαυτό τους για να βοηθήσουν σε ένα μεγάλο πρόβλημα. Εγώ όμως πηρα το κουτάβι μου από καταφύγιο δήμου κι εκεί τα πράγματα θα έπρεπε να λειτουργούν πιο σωστά. Καλυτερα ένα σκυλάκι να καθυστερήσει να παει κάπου προκειμένου να βρεθεί εκεί που ταιριάζει, πσρα να δημιουργούνται προβλήματα. Εγώ δηλ. τους είχα ξεκαθαρίσει τις δυσκολίες μου. Εξάλλου, δυστυχώς, σκυλάκια προκύπτουν όλων των ειδών, με διαφορετικές απαιτήσεις που ταιριάζουν καλύτερα σε διαφορετικές συνθήκες. Μακάρι να μην ήταν τόσα πολλά, αλλά αφού αυτή είναι η κατάσταση χρειάζεται καλυτερη διαχείριση. Από φιλοζωική έστειλαν κουτάβι δύσκολο στην Γερμανία πριν να είναι έτοιμο, παρά τις συμβουλές του εκπαιδευτή και το γύρισαν πίσω. Όταν συμβεί αυτό η χώρα δεν το ξανά δέχεται. Γιατί; Το κουτάβι πλεον έχει εξελιχθεί με τον εκπαιδευτή πολύ ωραία , είναι 1,5 έτους αλλά άντε να του βρουν πλεον νέο κηδεμόνα..
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά φοβούνται ότι αν καθυστερήσουν να δώσουν ένα κουτάβι απλά δεν θα υιοθετηθεί ποτέ. Θα μου πεις, ωραία λογική...ας το δώσουμε λοιπόν με υποθέσεις για τον χαρακτήρα του. Δυστυχώς είναι μεγάλη συζήτηση όλο αυτό, διότι αν ήμασταν λαός με κυνοφιλική παιδεία θα υιοθετούσαμε με πολύ μεγαλύτερη ευκολία ενήλικους σκύλους από καταφύγια και δεν θα ψάχναμε για το μικρόσωμο λευκό κατά προτίμηση κουτάβι. Πρόκειται για φαύλο κύκλο. Kάποιες φιλοζωικές εθελοντών έχουν καταφέρει και έχουν πλαισιώσει τα πράγματα με έναν τρόπο τέτοιο που κάνουν καταπληκτική δουλειά. Αλλά δεν είναι πολλές αυτές οι περιπτώσεις.

Σύμφωνα με τα τελευταία νέα του αξιαγάπητου Μόρτη αυτό που φαίνεται είναι ότι οι τεράστιες βόλτες δεν ήταν αρκετές για να εκτονώνεται επαρκώς. Και τώρα που τρέχει και εκτονώνεται απλά επιβεβαιώνει την αγαπημένη φράση "Καλός σκύλος είναι ο κουρασμένος σκύλος".
Σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται από αυτά που γράφεις ότι είσαι ανεύθυνη. Σε κάποια φάση πίστεψα ότι ήσουν σε φάση δεν θα τα καταφέρω και ήθελες να τον δώσεις και λόγω τύψεων αναζητούσες επιβεβαίωση ότι αυτό είναι το σωστό. Τώρα πιστεύω ότι σε βοήθησαν κάποιες απόψεις του φόρουμ στο να το προσπαθήσεις χωρίς να έχεις συνέχεια στο μυαλό σου δεν θα τα καταφέρω, καλύτερα να τον δώσω τελικά κλπ κλπ
Χαίρομαι γιατί φαίνεται ότι τα πράγματα πάνε καλά. Keep going!
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα βρηκε σκουρα. τελεία. Εαν η θεματοθετρια νιωθει οτι δε μπορει να ανταποκριθει, δε θα την πεισει κανεις μας για το αντιθετο. Την επομενη φορα που θα επιλεξει ενα ζωο να ζησει μαζι της, ειμαι σιγουρη θα το κανει μετα απο περισσοτερη σκεψη και τσεκαρωντας ολες τις παραμετρους καλυτερα.
Ας κοινοποιησουμε ολοι το κουταβι να βρει ενα αλλο σπιτι.
Άγγελοι με γούνα, μεταμορφώνουν την ψυχή μας | ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΓΟΝ ‼‼‼ | Facebook
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Τα βρηκε σκουρα. τελεία. Εαν η θεματοθετρια νιωθει οτι δε μπορει να ανταποκριθει, δε θα την πεισει κανεις μας για το αντιθετο. Την επομενη φορα που θα επιλεξει ενα ζωο να ζησει μαζι της, ειμαι σιγουρη θα το κανει μετα απο περισσοτερη σκεψη και τσεκαρωντας ολες τις παραμετρους καλυτερα.
Ας κοινοποιησουμε ολοι το κουταβι να βρει ενα αλλο σπιτι.
Άγγελοι με γούνα, μεταμορφώνουν την ψυχή μας | ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΓΟΝ ‼‼‼ | Facebook
Όλα αυτά που γράφεις τώρα πού κολλάνε;
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Να πω παρεπιμπτοντως, ότι παρά την ανακοίνωση στο Facebook, εγώ συνεχίζω να εκπαιδεύω τον Μορτη. Ούτως ή άλλως δεν ξέρω, αν θα βρεθεί κάποιος και αγωνίζομαι να έχω μια όμορφη και ισορροπημένη ζωή μαζί του. Δεν έχω εγκαταλείψει καμμιά προσπάθεια και ότι έθεσα εδώ προβληματισμούς, είναι για να βρω λύσεις, και ήδη πολλες συμβουλές με βοήθησαν.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όλα αυτά που γράφεις τώρα πού κολλάνε;
Κολλάνε στο ότι έχει ανεβει μία αγγελία στο facebook για το σκύλο που έχεις υιοθετησει. Αρα ψαχνει σπιτι. Καλά κάνεις και συνεχίζεις την προσπάθεια εφοσον ζει μαζί σου ακομα και πρέπει να εχετε μια ομαλη συμβιωση γιατι μπορει να παρει χρονο μεχρι να βρεθει (εαν βρεθει) ενα αλλο σπιτι. Λεω κατι λάθος?
 
  • Like
Reactions: mareco




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να πω παρεπιμπτοντως, ότι παρά την ανακοίνωση στο Facebook, εγώ συνεχίζω να εκπαιδεύω τον Μορτη. Ούτως ή άλλως δεν ξέρω, αν θα βρεθεί κάποιος και αγωνίζομαι να έχω μια όμορφη και ισορροπημένη ζωή μαζί του. Δεν έχω εγκαταλείψει καμμιά προσπάθεια και ότι έθεσα εδώ προβληματισμούς, είναι για να βρω λύσεις, και ήδη πολλες συμβουλές με βοήθησαν.
Εγώ πάντως μία έκπληξη την ένοιωσα. (βασικά μ@λ@κας έμεινα). Λίγο αντιφατικά όλα.
Μακάρι λοιπόν να βρεθεί σπίτι αν και είναι δύσκολο. Πολύ δύσκολο. Μπορεί και να μην βρεθεί ποτέ. Οπότε όπως σου έγραψε η Amaliaz πολύ καλά κάνεις και συνεχίζεις την προσπάθεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα βρηκε σκουρα. τελεία. Εαν η θεματοθετρια νιωθει οτι δε μπορει να ανταποκριθει, δε θα την πεισει κανεις μας για το αντιθετο. Την επομενη φορα που θα επιλεξει ενα ζωο να ζησει μαζι της, ειμαι σιγουρη θα το κανει μετα απο περισσοτερη σκεψη και τσεκαρωντας ολες τις παραμετρους καλυτερα.
Ας κοινοποιησουμε ολοι το κουταβι να βρει ενα αλλο σπιτι.
Άγγελοι με γούνα, μεταμορφώνουν την ψυχή μας | ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΓΟΝ ‼‼‼ | Facebook
Ψέμματα λέει η αγγελία ότι βρίσκεται Έδεσσα;
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Κολλάνε στο ότι έχει ανεβει μία αγγελία στο facebook για το σκύλο που έχεις υιοθετησει. Αρα ψαχνει σπιτι. Καλά κάνεις και συνεχίζεις την προσπάθεια εφοσον ζει μαζί σου ακομα και πρέπει να εχετε μια ομαλη συμβιωση γιατι μπορει να παρει χρονο μεχρι να βρεθει (εαν βρεθει) ενα αλλο σπιτι. Λεω κατι λάθος?
Όχι, αλλά το υφος σου λέει πολλα. Η κοινοποίηση βγήκε εδώ και καιρό, από όταν χοντρυναν τα προβληματα, αλλά εγώ συνεχίζω να παλευω, οχι γιατι ζω μαζί του προσωρινά, αλλά γιατί θα δούλευα μαζί του ουτως ή άλλως και αν επίλυση τα προβλήματα να την απόσυρση κιόλας. Αλλά αν δεν τα λυσω να χειροτερεύω την κατάσταση δηλ. ; Και εννοώ και για τους δυό. Γιατί, αν εγώ δεν βρω τρόπο να τον χειριζομαι πιο σωστά, διορθώνοντας τον εαυτό μου εννοώ, στην καλύτερη ο Μόρτης δεν θα περναει καλα, αλλιώς θα χειροτερέψει και αυτό δεν μπορώ να το επιτρέψω ουτε για μένα ουτε για κείνον. Αν τελικά φυγει λ θα παει μόνο κάπου καλύτερα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Sorry αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Οπως και να χει, δεν εχω κανενα υφος. Την αγγελία την ειδα προχθες και την έβαλα εδω για να κοινοποιηθει περισσοτερο. Ολα τα αλλα περι προσωρινου ή μονιμου δεν εχει νόημα να τα συζηταμε.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι, αλλά το υφος σου λέει πολλα. Η κοινοποίηση βγήκε εδώ και καιρό, από όταν χοντρυναν τα προβληματα, αλλά εγώ συνεχίζω να παλευω, οχι γιατι ζω μαζί του προσωρινά, αλλά γιατί θα δούλευα μαζί του ουτως ή άλλως και αν επίλυση τα προβλήματα να την απόσυρση κιόλας. Αλλά αν δεν τα λυσω να χειροτερεύω την κατάσταση δηλ. ; Και εννοώ και για τους δυό. Γιατί, αν εγώ δεν βρω τρόπο να τον χειριζομαι πιο σωστά, διορθώνοντας τον εαυτό μου εννοώ, στην καλύτερη ο Μόρτης δεν θα περναει καλα, αλλιώς θα χειροτερέψει και αυτό δεν μπορώ να το επιτρέψω ουτε για μένα ουτε για κείνον. Αν τελικά φυγει λ θα παει μόνο κάπου καλύτερα.
Μπορεί να μην σε ενδιαφέρει αλλά θα εγώ θα το πω. Ανάμεσα στους σκυλάδες που γνωρίζω λίγοι δικαούνται να έχουν ύφος. Και αυτοί που δικαιούνται δεν έχουν ποτέ. Ανάμεσα σ'αυτούς είναι η Amaliaz. Απλά λέει τα πράγματα όπως είναι. Χωρίς κανένα ύφος και χωρίς καμία μομφή προς εσένα. Απλά για να μην επιμένουμε οι υπόλοιποι για κάτι που έχει δρομολογηθεί.
Τα καλύτερα εύχομαι για τον Μόρτη και για σένα.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Με ενδιαφέρει ο, τι λέγεται και γι αυτό μπήκα στη σελίδα εξαρχής. Και συγνώμη αν παρεξήγησα οτιδήποτε έχει ειπωθεί εδώ. Προς ενημέρωση έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον αλλά οι πληροφορίες είναι ελάχιστες προς το παρόν και δεν θα δώσω τον Μόρτη σε καμμία περίπτωση, αν δεν εξασφαλίσω ότι μπορούν να του προσφέρουν κάτι καλύτερο απο μένα. Συζήτησα με τον εκπαιδευτή, ο οποίος μου είπε ότι ναι μεν μπορώ να διορθώσω πολλά πράγματα, αλλά βλέπει από κοντά και τις αντικειμενικές δυσκολίες μου. Το ιδανικό θα είναι, αν βρεθεί κάποιος να δει το σκυλί από κοντά πριν κάνουμε οτιδήποτε, για να προχωρήσουν όλα ομαλά για τον νέο πιθανό κηδεμόνα και για τον Μόρτη. Βρίσκομαι στην Καβάλα, οπότε θα ήταν ιδανικό να βρεθεί κάτι εδώ κοντά ώστε να υπάρξει επαφή. Αν δεν βρεθεί καλύτερη συνθήκη ο Μόρτης θα είναι μαζί μου κι εγώ θα επιμείνω σε κάθε δυνατή προσπάθεια για την βελτίωση και των δυο μας..
Ευχαριστώ