Τα βρήκα σκούρα τελικά




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω.
θεωρώ ότι κανείς μας δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας πως θα αντιμετωπίσει οτιδήποτε έβρισκε μπροστά του.
κανείς μας δεν ήξερε πριν 10 χρόνια όσα ξέρει σήμερα και που με περισσή ευκολία δίνει συμβουλές λες και "δεν είναι τίποτε"
δεν μπόρεσα να δω τα βίντεο αλλά στέκομαι στα γραφόμενα....
πιστεύω ότι με κανέναν από τους δύο εκπαιδευτές δεν ολοκλήρωσες τον κύκλο εκπαίδευσης
και τι εννοώ...
θεωρώ ότι σου εξήγησαν θεωρητικά πως είναι η εκπαίδευση
σου έδειξαν πρακτικά πως λειτουργεί και τα αποτελέσματα αυτής μέσω της δικής τους πρακτικής με τον Μόρτη.
αλλά δεν φτάσατε ποτέ στο σημείο να εκπαιδεύσουν εσένα και πως μπορείς να τα θέσεις όλα αυτά στη πράξη...
εκεί εστιάζω και το γεγονός ότι αναφέρονται πολύ στα βίντεο σου ότι κάνεις λάθη , συνεχόμενα λάθη.

άρα ή ξεκινάς να ολοκληρώσεις νέο κύκλο εκπαίδευσης από την αρχή μέχρι το τέλος και να είσαι σε θέση να πληρώσεις αρκετά, ή δίνεις τον Μόρτη χτες όχι σήμερα....

τα οικονομικά σου δεν τα γνωρίζω τα θέματα υγείας σου τα άκουσα και τα σέβομαι... δυστυχώς όμως τα λάθη στην υιοθεσία πολλά.
ναι ξεκινάνε από την ομάδα που είχε κάνει την αρχική ανάρτηση.
Έπρεπε, ήταν υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν για το αβέβαιο του μεγέθους, για το αβέβαιο του χαρακτήρα, για ότι η καλύτερη επιλογή για σένα ήταν ένα ενήλικο σκυλί.
Και όχι δεν έχουν δικαιολογία, αυτοί πρέπει να ξέρουν, πρέπει να γνωρίζουν αλλιώς να σταματήσουν να ασχολούνται!
δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι δικό σου πλέον, όχι δικό τους.

πρέπει να πάρεις μια απόφαση αν μπορείς να πληρώσεις αδρά πλέον ώστε να εκπαιδευτείτε και οι δύο σας σωστά και από την αρχή. 7 μηνών είναι καλή ηλικία παρά τα όποια λάθη έχουν γίνει να σεταριστεί ο Μόρτης από την αρχή.
αν δεν μπορείς να πληρώσεις μόνη σου δεν θα καταφέρεις κάτι.
Στεγνά ξερά λοιπόν χωρίς τύψεις νουθεσίες κ.λπ.
αποφάσισε, τώρα όμως, αν θα τον δώσεις ή θα τον κρατήσεις και το παλέψεις.
τώρα ξέρεις.
καλές γιορτές εύχομαι σε όλους και με το νέο έτος ο Μόρτης να ξέρει σίγουρα που μεγαλώνει!!!
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω.
θεωρώ ότι κανείς μας δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας πως θα αντιμετωπίσει οτιδήποτε έβρισκε μπροστά του.
κανείς μας δεν ήξερε πριν 10 χρόνια όσα ξέρει σήμερα και που με περισσή ευκολία δίνει συμβουλές λες και "δεν είναι τίποτε"
δεν μπόρεσα να δω τα βίντεο αλλά στέκομαι στα γραφόμενα....
πιστεύω ότι με κανέναν από τους δύο εκπαιδευτές δεν ολοκλήρωσες τον κύκλο εκπαίδευσης
και τι εννοώ...
θεωρώ ότι σου εξήγησαν θεωρητικά πως είναι η εκπαίδευση
σου έδειξαν πρακτικά πως λειτουργεί και τα αποτελέσματα αυτής μέσω της δικής τους πρακτικής με τον Μόρτη.
αλλά δεν φτάσατε ποτέ στο σημείο να εκπαιδεύσουν εσένα και πως μπορείς να τα θέσεις όλα αυτά στη πράξη...
εκεί εστιάζω και το γεγονός ότι αναφέρονται πολύ στα βίντεο σου ότι κάνεις λάθη , συνεχόμενα λάθη.

άρα ή ξεκινάς να ολοκληρώσεις νέο κύκλο εκπαίδευσης από την αρχή μέχρι το τέλος και να είσαι σε θέση να πληρώσεις αρκετά, ή δίνεις τον Μόρτη χτες όχι σήμερα....

τα οικονομικά σου δεν τα γνωρίζω τα θέματα υγείας σου τα άκουσα και τα σέβομαι... δυστυχώς όμως τα λάθη στην υιοθεσία πολλά.
ναι ξεκινάνε από την ομάδα που είχε κάνει την αρχική ανάρτηση.
Έπρεπε, ήταν υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν για το αβέβαιο του μεγέθους, για το αβέβαιο του χαρακτήρα, για ότι η καλύτερη επιλογή για σένα ήταν ένα ενήλικο σκυλί.
Και όχι δεν έχουν δικαιολογία, αυτοί πρέπει να ξέρουν, πρέπει να γνωρίζουν αλλιώς να σταματήσουν να ασχολούνται!
δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι δικό σου πλέον, όχι δικό τους.

πρέπει να πάρεις μια απόφαση αν μπορείς να πληρώσεις αδρά πλέον ώστε να εκπαιδευτείτε και οι δύο σας σωστά και από την αρχή. 7 μηνών είναι καλή ηλικία παρά τα όποια λάθη έχουν γίνει να σεταριστεί ο Μόρτης από την αρχή.
αν δεν μπορείς να πληρώσεις μόνη σου δεν θα καταφέρεις κάτι.
Στεγνά ξερά λοιπόν χωρίς τύψεις νουθεσίες κ.λπ.
αποφάσισε, τώρα όμως, αν θα τον δώσεις ή θα τον κρατήσεις και το παλέψεις.
τώρα ξέρεις.
καλές γιορτές εύχομαι σε όλους και με το νέο έτος ο Μόρτης να ξέρει σίγουρα που μεγαλώνει!!!
Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!
Τα βίντεο είναι στη σελίδα 2, Μόρτης και Μορτης2 με γαλάζια γράμματα. Έχεις δίκιο. Το πολύμηνο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, φαίνεται να με ξεπερνάει οικονομικά (ένα μισθό καθηγήτριας έχω και ζω μόνη . Πίστευα ότι και να χρειαστεί εκπαίδευση, θα μπορεί να είναι μερικά μαθήματα μαζικά και μετά περιοδικά για παρατήρηση της εξέλιξης και παρεμβάσεις. Δεν φανταζόμουν τέτοια ζόρια, γιατί κανείς γύρω μου δεν τα είχε. Και ξέρω πολυ κόσμο με σκυλιά. Σε κάθε περίπτωση σήμερα έχω meeting με τον εκπαιδευτή και την κτηνίατρο ( με δική τους πρωτοβουλία)για να δούμε πώς να πορευτώ. Βγήκε αγγελία από το καταφύγιο προέλευσης για επαναπροώθηση. Προσπαθώ να αποφύγω με κάθε τρόπο την επιστροφή στο καταφύγιο. Και νόημα έχει μόνο να βρεθεί άνθρωπος σοβαρός που να μπορεί να χειριστεί καλύτερα απο μένα τον Μόρτη. Αν στο μεταξύ μπορέσω να διορθωθώ και να διορθώσω τα πράγματα, θα είναι ευχής έργο.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!
Τα βίντεο είναι στη σελίδα 2, Μόρτης και Μορτης2 με γαλάζια γράμματα. Έχεις δίκιο. Το πολύμηνο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, φαίνεται να με ξεπερνάει οικονομικά (ένα μισθό καθηγήτριας έχω και ζω μόνη . Πίστευα ότι και να χρειαστεί εκπαίδευση, θα μπορεί να είναι μερικά μαθήματα μαζικά και μετά περιοδικά για παρατήρηση της εξέλιξης και παρεμβάσεις. Δεν φανταζόμουν τέτοια ζόρια, γιατί κανείς γύρω μου δεν τα είχε. Και ξέρω πολυ κόσμο με σκυλιά. Σε κάθε περίπτωση σήμερα έχω meeting με τον εκπαιδευτή και την κτηνίατρο ( με δική τους πρωτοβουλία)για να δούμε πώς να πορευτώ. Βγήκε αγγελία από το καταφύγιο προέλευσης για επαναπροώθηση. Προσπαθώ να αποφύγω με κάθε τρόπο την επιστροφή στο καταφύγιο. Και νόημα έχει μόνο να βρεθεί άνθρωπος σοβαρός που να μπορεί να χειριστεί καλύτερα απο μένα τον Μόρτη. Αν στο μεταξύ μπορέσω να διορθωθώ και να διορθώσω τα πράγματα, θα είναι ευχής έργο.
Καλές γιορτές σε όλους πρώτα και πάνω απ όλα με υγεία!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Κάτσε πουλάκι μου...μισό...
ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω.
θεωρώ ότι κανείς μας δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας πως θα αντιμετωπίσει οτιδήποτε έβρισκε μπροστά του.
κανείς μας δεν ήξερε πριν 10 χρόνια όσα ξέρει σήμερα και που με περισσή ευκολία δίνει συμβουλές λες και "δεν είναι τίποτε"
...
Δεν καταλαβαίνω γιατί και για ποιές από τις συμβουλές που δόθηκαν, το λες αυτό.

Και ξέρεις γιατί δεν καταλαβαίνω και γιατί διαφωνώ, μεταξύ άλλων;
...
τώρα ξέρεις.
Γιατί είχε ξαναρωτήσει και μήνες πριν. Οταν το πρωτοπήρε.
Αρα...ήξερε και από τότε.

Διαφωνώ και με αυτά που λες για την φιλοζωική, σε μεγάλο βαθμό. Αλλά άστη τώρα αυτή τη συζήτηση.

...
αποφάσισε, τώρα όμως, αν θα τον δώσεις ή θα τον κρατήσεις και το παλέψεις.
Και γιατί, αυτό τελικά είπαμε και οι άλλοι. Γιατί δηλαδή, η δική σου παρέμβαση είναι πιο σωστή; :p

* Ούτε εγώ τα είδα τα βίντεο. Δεν χρειάζεται. Μπορώ να σου πω με σιγουριά, ότι οι εκπαιδευτές μια χαρά τα είπαν. Ο καθένας με την δική του προσέγγιση, αλλά μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλησπέρα κ από μένα !εχουμε διαβάσει από την αρχή κ για την υιοθεσία του κ για τους προβληματισμούς σας..εγώ προσωπικά δεν σας δικαιολογώ αλλά δεν θα σταθώ εκει..το μόνο σιγουρο είναι ότι δεν τον αγαπήσατε τον Μόρτη αλλά το λιγότερο που έχετε να κάνετε είναι να του βρειτε το καλύτερο σπίτι..είστε εκπαιδευτικός .κ πρέπει να γνωρίζετε ότι .δεν παίζουμε με ψυχές κ θα πρέπει να νιώθετε ότι είστε υπεύθυνη για ότι του συμβεί στο μέλλον..κ μην στηριζεστε μόνο στην φιλοζωική, αλλά να κινήσετε γη κ ουρανό να βρειτε τον καλύτερο σκυλο γονέα .
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Καλησπέρα κ από μένα !εχουμε διαβάσει από την αρχή κ για την υιοθεσία του κ για τους προβληματισμούς σας..εγώ προσωπικά δεν σας δικαιολογώ αλλά δεν θα σταθώ εκει..το μόνο σιγουρο είναι ότι δεν τον αγαπήσατε τον Μόρτη αλλά το λιγότερο που έχετε να κάνετε είναι να του βρειτε το καλύτερο σπίτι..είστε εκπαιδευτικός .κ πρέπει να γνωρίζετε ότι .δεν παίζουμε με ψυχές κ θα πρέπει να νιώθετε ότι είστε υπεύθυνη για ότι του συμβεί στο μέλλον..κ μην στηριζεστε μόνο στην φιλοζωική, αλλά να κινήσετε γη κ ουρανό να βρειτε τον καλύτερο σκυλο γονέα .
Ό, τι πεις....
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
γνωρίζεις μήπως η στείρωση κατά πόσο επηρεάζει αυτή την κλίμακα? :unsure: :coffee:
Οχι. Όμως δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι γιατί αφορά τα αραβικά γενετικά χαρακτηριστικά του σκύλου. Τώρα, αν όλοι οι σκύλοι γενικά ηρεμούν κατά αναλογία ίσως (δική μου υπόθεση, όχι γνώση). Αλλά για τον δικό μου είναι νωρίς. Και ο εκπαιδευτής λέει πως είναι δυσκολα τα πραγματα, γιατί όλες οι τρέλες είναι αναμενόμενες, αλλά όχι να γυρνάει στο χέρι μου να το αρπάξει, όταν παω να τον διορθώσω κάτι που είδε. Πέτυχα σε εκείνο το ποσοστο που χρειάζονται εμπειρία κ. α., γιατί κατά τη γνώμη του το crate σε τέτοιο χαρακτήρα σκύλου έκανε ζημιά, και όταν τον βγάζω για να βελτιώσουμε τα πράγματα σταδιακά είναι δυσκολη η διαχείριση του. Αν ρωτάς βέβαια γενικά, για τις κλίμακες, έγραψα τι μου είπαν και προσωπικα δεν γνωρίζω κάτι παραπανω. Μακάρι κι αυτά που έμαθα να ήξερα πιο νωρίς. Και μακάρι να ήξερα να παω πριν στον συγκεκριμένο εκπαιδευτή. Είτε θα είχα παρει νωρίς τις σωστές οδηγίες για το συγκεκριμένο κουτάβι, είτε θα ήξερα από νωρίς τι προκειται να αντιμετωπίσω για να πορευτώ. Έχει φοβερό ταλέντο στο να διαβάζει τον σκυλο.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Οχι. Όμως δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι γιατί αφορά τα αραβικά γενετικά χαρακτηριστικά του σκύλου. Τώρα, αν όλοι οι σκύλοι γενικά ηρεμούν κατά αναλογία ίσως (δική μου υπόθεση, όχι γνώση). Αλλά για τον δικό μου είναι νωρίς. Και ο εκπαιδευτής λέει πως είναι δυσκολα τα πραγματα, γιατί όλες οι τρέλες είναι αναμενόμενες, αλλά όχι να γυρνάει στο χέρι μου να το αρπάξει, όταν παω να τον διορθώσω κάτι που είδε. Πέτυχα σε εκείνο το ποσοστο που χρειάζονται εμπειρία κ. α., γιατί κατά τη γνώμη του το crate σε τέτοιο χαρακτήρα σκύλου έκανε ζημιά, και όταν τον βγάζω για να βελτιώσουμε τα πράγματα σταδιακά είναι δυσκολη η διαχείριση του. Αν ρωτάς βέβαια γενικά, για τις κλίμακες, έγραψα τι μου είπαν και προσωπικα δεν γνωρίζω κάτι παραπανω. Μακάρι κι αυτά που έμαθα να ήξερα πιο νωρίς. Και μακάρι να ήξερα να παω πριν στον συγκεκριμένο εκπαιδευτή. Είτε θα είχα παρει νωρίς τις σωστές οδηγίες για το συγκεκριμένο κουτάβι, είτε θα ήξερα από νωρίς τι προκειται να αντιμετωπίσω για να πορευτώ. Έχει φοβερό ταλέντο στο να διαβάζει τον σκυλο.
αταβικα χαρακτηριστικά, οχι αραβικά
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Σε ο, τι αφορά τα σχόλια κάποιων έχω να πω συγχαρητήρια σε σας που αντιμετωπίσατε μεγάλα προβλήματα με τα σκυλιά σας και δεν μασήσατε. Σταθήκατε βράχοι, διαθέσατε πάνω απο χιλιάρικο για εκπαίδευση, ενώ δεν το είχατε (γιατί τουλάχιστον εκεί κοντά θα χρειαστώ, πέρα από αυτά που έδωσα) και προπαντός έχετε αγάπη, τόση αγάπη που άλλοι σαν εμένα δεν διαθέτουν, αφού εσείς είστε σε θέση να το κρίνετε.! !!
 
  • Wow
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Mava


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Σε ο, τι αφορά τα σχόλια κάποιων έχω να πω συγχαρητήρια σε σας που αντιμετωπίσατε μεγάλα προβλήματα με τα σκυλιά σας και δεν μασήσατε. Σταθήκατε βράχοι, διαθέσατε πάνω απο χιλιάρικο για εκπαίδευση, ενώ δεν το είχατε (γιατί τουλάχιστον εκεί κοντά θα χρειαστώ, πέρα από αυτά που έδωσα) και προπαντός έχετε αγάπη, τόση αγάπη που άλλοι σαν εμένα δεν διαθέτουν, αφού εσείς είστε σε θέση να το κρίνετε.! !!
Που να δεις οταν χρειαζονται κατι ιατρικο ποσα λεφτα δινεις. Οι σκυλοι ποτε δεν ειναι τζαμπα ουτε καν φτηνοι ειτε τους αγορασεις ειτε τους υιοθετησεις.
 
  • Like
Reactions: irma and l.Kyveli


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Που να δεις οταν χρειαζονται κατι ιατρικο ποσα λεφτα δινεις. Οι σκυλοι ποτε δεν ειναι τζαμπα ουτε καν φτηνοι ειτε τους αγορασεις ειτε τους υιοθετησεις.
Σωστό κι αυτό. Απλώς σ αυτό τον τομέα είχα ήδη άκρες.. Και είχα κάνει τις απαραίτητες προβλέψεις..
 


SokratisΚ

Member
9 Σεπτεμβρίου 2023
21
61
49
Πολύ καλό σκυλάκι μου φαίνεται ο Μόρτης! Το μόνο του μειονέκτημα για σένα είναι το βάρος του. Πιστεύω ότι τα προβλήματα που έχεις είναι μάλλον θέμα απειρίας στην εκπαίδευση ενός κουταβιού από την πλευρά σου. Εχεις αγάπη και θετική ενέργεια για να τον εκπαιδεύσεις, αλλά σου λείπει η γνώση και η δική σου εκπαίδευση. Και καινούριο σκυλάκο να πάρεις, θα αντιμετωπίσεις και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Ο Μόρτης είναι σαν ένα μικρό παιδί. Θέλει να παίξει μαζί σου, αλλά θέλει και κάποιος να του θέσει τα σωστά όρια με τον σωστό τρόπο, για να νοιώσει και ο ίδιος σιγουριά και ασφάλεια. Επίσης, βαριέται που και που και θέλει να εκτωνοθεί. Οταν θα ενηλικιωθεί θα είναι πολύ πιο ήρεμος και καλός.

Εγώ έχω τώρα την Τίλντα επτά μηνών, σχεδόν 13 κιλά, η οποία προσπαθεί να μασήσει και να δαγκώσει ότι βρει. Την επιβλέπω και μόλις δω ότι πάει να δαγκώσει κάτι καινούριο, τις βάζω όρια. Σ' αυτό βοηθάει και η Κηλίδα που είναι 8 χρονών "πάλιουρας" και η μικρή τη μιμείται κάπως. Πλέον δεν φοβάμαι ότι θα μασήσει έπιπλα, καλώδια ρεύματος ή παπούτσια. Αλλά, πάντα έχω τον νου. Της έχω και κάτι πλαστικά παιχνίδια ειδικά για δάγκωμα. Και της δίνω και μερικά κλαδιά για να ροκανίσει.

Αν πραγματικά αγαπάς τον Μόρτη, τότε να βρεις έναν καλό εκπαιδευτή για να εκπαιδευτείς και εσύ μαζί. Δείξε του τα βίντεο για να σε διδάξει πώς να του συμπεριφερθείς. Δεν πιστεύω ότι είσαι εντελώς ανεκπαίδευτη. Πολύ πιθανόν με μερικές σωστές συμπεριφορές εκ μέρους σου όλα θα πάνε καλά. Και μετά δεν θα θέλεις να τον αφήσεις.
 


SokratisΚ

Member
9 Σεπτεμβρίου 2023
21
61
49
Λοιπόν, είδα ξανά τα βίντεο. Τα είχα δει μόνο μια φορά βιαστικά. Ο Μόρτης είναι πράγματι πολύ καλός σκυλάκος! :love: Δεν το γνωρίζεις ακόμα, αλλά είσαι πολύ τυχερή που τον έχεις. Θα γίνει ψυχούλα στο μέλλον. Επίσης, αυτός ο σκύλος ποτέ μα ποτέ δεν θα σου έκανε κάτι κακό. Δεν πρέπει καθόλου να τον φοβάσαι.

Πιστεύω ότι δεν θέλεις καθόλου να τον δώσεις τον Μόρτη. Τον αγαπάς τον μπαγάσα! Αν το ήθελες, θα είχες ακολουθήσει άλλα βήματα και ούτε καν θα είχες γράψει εδώ μέσα. Και δεν φαίνεσαι για τέτοιος άνθρωπος. Προσπάθησε, λοιπόν, τώρα τις γιορτές να ξεκουραστείς και όταν θα έχεις μαζέψει αρκετή δύναμη ψάξε για έναν καλό εκπαιδευτή ή κάποια άλλη παρόμοια λύση. Οι περισσότερες συμβουλές που έχεις διαβάσει εδώ είναι σωστές και σίγουρα χρειάζεται οπωσδήποτε να αλλάξεις μερικές στάσεις στη δική σου συμπεριφορά κατά την εκπαίδευσή του. Δύο τρία πράγματα να αλλάξεις, θα δεις μπροστά σου έναν πολύ διαφορετικό σκύλο. Είναι ωραίος ο Μόρτης!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
Ευχαριστώ απλώς εγώ κάνω ότι λέει ο εκπαιδευτής, γιατί τα προηγουμενα διάβασματά μου και προσπαθειες πηγαν στράφι. Φοβάμαι τις πρωτοβουλιες μιυ επομένως. Τη Sammie δεν την βρίσκω..
δες το παρακατω θεμα
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Έκατσα είδα τα βίντεο μόλις. Τι υπέροχος σκύλος που είναι ο μορτης και έχετε και ένα όμορφο δέσιμο.
Κάθε σκύλος έχει κουταβοσυμπεριφορες και δυσκολίες. Ας μη τα μηδενιζουμε όλα. Αν τον δώσεις και δεις τι σκυλαρος θα βγει θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Τι παιχνίδι,πόσο σε ακούει, τι κοιλιά σου δίνει
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Έκατσα είδα τα βίντεο μόλις. Τι υπέροχος σκύλος που είναι ο μορτης και έχετε και ένα όμορφο δέσιμο.
Κάθε σκύλος έχει κουταβοσυμπεριφορες και δυσκολίες. Ας μη τα μηδενιζουμε όλα. Αν τον δώσεις και δεις τι σκυλαρος θα βγει θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Τι παιχνίδι,πόσο σε ακούει, τι κοιλιά σου δίνει
Ναι, 1,5 μήνα πριν . Τώρα όταν τον διορθώνω μου γαβγίζει και μου αρπάζει το χέρι. Ο εκπαιδευτής βλέπει άσχημα σημάδια για την εξέλιξη, οχι μόνη μου. Αν με Καθησύχαζε ότι είναι απλή η αλλαγή δεν θα είχα και δεν θα έθετα θέμα. Το διάστημα που μεσολάβησε μάλλον έδειξα διστακτικότητα όταν με ψιλοτραυματισε στ χέρι που φοβάμαι. Από τότε άρχισε μια αύξουσα ανυπακοή. Πάντως μου δίνετε κουράγιο και ευχαριστώ πολύ!! Καλές γιορτές!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δες το παρακατω θεμα
Πραγματικά καταπληκτική συμβουλή. Με την ευκαιρία το διάβασα κι εγώ, γιατί δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου.
@Morris-Lina διάβασε το αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Και όταν το διαβάζεις δώσε βάση σε δύο πράγματα. Ένα στην εκπαιδεύτρια του σκύλου που δεν άρχισε ποτέ τους μηδενισμούς τύπου ο σκύλος θα γίνει χειρότερος , θα σας φάει κλπ που πολύ φοβάμαι ότι κάνει ο δικός σου εκπαιδευτής και σε βάζει σε πανικό και δεύτερον και σημαντικότερο ότι έπαιζε και παιδί 4 ετών στο σκηνικό, που είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμο γιατί το παιδί σε αυτή την ηλικία δύσκολα ακούει σε εντολές και δύσκολα συμμορφώνεται αναλόγως. Αν το πάλεψε εκείνη και το κατάφερε μπορείς κι εσύ με μεγάλη επιτυχία αρκεί να έχεις τον σωστό εκπαιδευτή που θα σε βοηθήσει ουσιαστικά. Και βέβαια, όπως σου έχω πει και άλλες φορές, αρκεί να ξέρεις τι θέλεις εσύ. Γιατί όπως θα δεις σε εκείνο το θέμα η θεματοθέτρια ήξερε ακριβώς τι ήθελε.
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf