Τα βρήκα σκούρα τελικά




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ruff Dog Leashes - Shock Absorbent No-Pull Dog Leashes δες και αυτά τα λουριά απορροφούν το αποτομο τράβηγμα σε μεγάλο βαθμο
Να πω ακαδημαικά και ίσως και άσχετα με το θέμα, επειδή έτυχε να το δοκιμάσω μόλις πρόσφατα, απορροφούν μεν το τράβηγμα, αρκεί να μην χρειαστεί να πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΗ διόρθωση του σκύλου, σε απότογμο τίναγμα. Ολεθρος! :p
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Α ξέχασα να πω για το βάρος, ότι τώρα, σχεδόν 7 μηνών είναι 22 κιλά και προβλέπεται πλεον να γίνει 28_30, αν σταματήσει εκεί..
Ξεχασα να σου πω οτι 7ηνων αμα ειναι 22 κιλα μαλλον προς 40 και οχι 30 το παει.
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Και μια τελευταία επισήμανση από μένα επειδή νιώθω ότι τα ακούω αρκετά λες και απλώς χάλασα τη ζαχαρενια μου και θέλω στα καλά καθοξεφορτωθώ ένα σκυλί, (όπως κάνουν πολλοί είναι η αλήθεια), και επειδή αυτοί που με ξέρουν και λένε, όλοι, ότι ήδη έχω δώσει και δίνω περισσότερα από όσα με παίρνει, αφού παρατηρουν ότι δεν ζω καν τη ζωή μου τελευταία, βάζω την αρχική ανάρτηση. Είπα να κάνω ένα καλό, να βοηθήσω μια ψυχή, απλά στα μέτρα μου, (γιατί τι να κάνουμε, έχω αυτογνωσία, που σχετίζεται με την υπευθυνότητα). Εξήγησα πληρως τι μπορώ και τι δεν μπορώ. Και πηρα το κουτάβι μετά την ανάρτηση και άπειρες διαβεβαιώσεις. Για την στάση όμως όσων δίνουν τα σκυλιά (καταφυγιων, κτλ., κουβέντα, ούτε νομική ευθύνη). Τίποτα.. Όλα κάτω απ το χαλάκι σ αυτή τη χώρα. Ο jeke είναι ο Μόρτης.!!!Screenshot_2023-12-21-22-32-12-040_com.android.chrome.jpg
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Κι εγώ να μην γίνομαι διστακτική απέναντι σε ένα σκυλί που οδεύει σε τέτοια μεγέθη και δείχνει τάσεις κυριαρχίας, επειδή δεν γεννήθηκα με το ταλέντο που αρκετοί έχουν μα το προλάβω και να το αντιμετωπίσω. Θα τρελαθώ!! Φυσικά έκανα λάθη. Άπειρα προφανώς. Αλλά σίγουρα δεν αξίζω να βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε τέτοιο άγχος, ενώ προσπαθω τόσο πολύ.. Αυτά!!
 
  • Sad
Reactions: saras


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Οχι απαραίτητα.
Εγω το βλεπω πιο πιθανο απο τα 30 και ειδικα τα 28. Και φυσικα το λεω για να το ξερει οτι ειναι πολυ πιθανο ενδοχομενο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Κι εγώ να μην γίνομαι διστακτική απέναντι σε ένα σκυλί που οδεύει σε τέτοια μεγέθη και δείχνει τάσεις κυριαρχίας, επειδή δεν γεννήθηκα με το ταλέντο που αρκετοί έχουν μα το προλάβω και να το αντιμετωπίσω. Θα τρελαθώ!! Φυσικά έκανα λάθη. Άπειρα προφανώς. Αλλά σίγουρα δεν αξίζω να βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε τέτοιο άγχος, ενώ προσπαθω τόσο πολύ.. Αυτά!!
Δειχνει οντως τασεις κυριαρχιας? Δεν ξερω αν μπορεις να το πεις αυτο. Σιγουρα ολοι κανουμε λαθη τωρα αν μπορεις να βγεις απο αυτην την ψυχολογια και να το δουλεψεις και να δεχτεις οτι μπορει να γινει γομαρακι καλως αλλιως ειπαμε οτι φτιαχνεις και μια αγγελεια αν το θελεις.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Δειχνει οντως τασεις κυριαρχιας? Δεν ξερω αν μπορεις να το πεις αυτο. Σιγουρα ολοι κανουμε λαθη τωρα αν μπορεις να βγεις απο αυτην την ψυχολογια και να το δουλεψεις και να δεχτεις οτι μπορει να γινει γομαρακι καλως αλλιως ειπαμε οτι φτιαχνεις και μια αγγελεια αν το θελεις.
Αυτό μου είπε ο εκπαιδευτής, ότι την πήρε κιόλας. Πριν λίγο πήγα να τον διορθώσω όπως μου έδειξε, και μου γάβγισε κι ένα δαγκωματάκι στο χέρι έτσι για να το χουμε. Και φυσικά φοβάμαι την στιγμή που μπορεί να θυμώσει και να έχω χειρότερα. Μπορεί να μην τον καταλαβαίνω, αλλά ούτε αυτά που μου ήρθαν τα είχα καταλάβει. Το μέγεθος, αν δεν είχα άλλα, το είχα δεχτεί γι αυτό και τώρα έρχονται όλα καταιγιστικα. Μου είπαν από το καταφυγιο ότι θα δοκιμάσουν επαναπροώθηση. Μακάρι να βρεθεί κανείς που να ξέρει από σκυλιά για το καλό και του Μόρτη.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Αυτό μου είπε ο εκπαιδευτής, ότι την πήρε κιόλας. Πριν λίγο πήγα να τον διορθώσω όπως μου έδειξε, και μου γάβγισε κι ένα δαγκωματάκι στο χέρι έτσι για να το χουμε. Και φυσικά φοβάμαι την στιγμή που μπορεί να θυμώσει και να έχω χειρότερα. Μπορεί να μην τον καταλαβαίνω, αλλά ούτε αυτά που μου ήρθαν τα είχα καταλάβει. Το μέγεθος, αν δεν είχα άλλα, το είχα δεχτεί γι αυτό και τώρα έρχονται όλα καταιγιστικα. Μου είπαν από το καταφυγιο ότι θα δοκιμάσουν επαναπροώθηση. Μακάρι να βρεθεί κανείς που να ξέρει από σκυλιά για το καλό και του Μόρτη.
τι εκανε και πως πηγες να τον διορθωσεις;

η αριελ ηταν στα 22 6 μηνων και τωρα (2.5 ετων) ειναι 31.5.
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
τι εκανε και πως πηγες να τον διορθωσεις;

η αριελ ηταν στα 22 6 μηνων και τωρα (2.5 ετων) ειναι 31.5.
Άρπαξε το τηλεκοντρόλ, πήδηξε στον καναπέ και το μάσαγε. Η διόρθωση έπρεπε να γίνει με ένα απότομο τακ τράβηγμα του μίνι πλαστικού λουριου - θηλιά ( δεν ξέρω πως τα λένε). Η λαβή ήταν γυρισμένη πλαγια όπως ακουμπούσε καναπέ, λέω ένα έντονο όχι και παράλληλα στο πιάσιμο της λαβης, ταχύτητα το γαυγισμα, το γυρισμα κεφαλιού και αρπαγμα του καρπου μου. Ήξερε εξαρχής βε βαια ότι θα παω στον καναπέ, που δεν πηγα και τρέχοντας, αλλά σταθερά σε σχέση με άλλες φορές που έτρεχα μην καταπιεί κάτι..
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Άρπαξε το τηλεκοντρόλ, πήδηξε στον καναπέ και το μάσαγε. Η διόρθωση έπρεπε να γίνει με ένα απότομο τακ τράβηγμα του μίνι πλαστικού λουριου - θηλιά ( δεν ξέρω πως τα λένε). Η λαβή ήταν γυρισμένη πλαγια όπως ακουμπούσε καναπέ, λέω ένα έντονο όχι και παράλληλα στο πιάσιμο της λαβης, ταχύτητα το γαυγισμα, το γυρισμα κεφαλιού και αρπαγμα του καρπου μου. Ήξερε εξαρχής βε βαια ότι θα παω στον καναπέ, που δεν πηγα και τρέχοντας, αλλά σταθερά σε σχέση με άλλες φορές που έτρεχα μην καταπιεί κάτι..
2 πραγμστα πρεπει να κανεις: μην αφηνεις τιποτα που μπορει να παρει και να μασουλησει ευκαιρο και κυκλοφορεις στο σπιτι με λιχουδιες στη τσεπη, σε περιπτωση που παρει κατι, να κανεις ανταλλαγη μαζι του. απο τη στιγμη που σου χει παρει τον αερα και γυρναει να αντιδρασει, η διορθωση με το τραβηγμα ενεχει ρισκο (οπως ειδες και μονη σου). ως μπονους κινηση, βαλε στο προγραμμα crate breaks μεσα στη μερα, οπου θα ειναι crate ησυχα κι ωραια. να μην κυκλοφορει συνεχεια να κανει οτι θελει. χρειαζεται προγραμμα. μιλα με τη sammie με μνμ, ειχε κι αυτη θεμα με αντιδραστικοτητα, αλλα απ οτι καταλαβα, εστρωσε.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω το βλεπω πιο πιθανο απο τα 30 και ειδικα τα 28. Και φυσικα το λεω για να το ξερει οτι ειναι πολυ πιθανο ενδοχομενο.
Ο δικός μου είναι 6 μηνών και 19 κιλά και να σου πω την αλήθεια δύσκολα θα γίνει 40 :LOL: Επίσης ο Μόρτης δεν βλέπω να έχει το μπόι να γίνει 40 κιλά, αλλά αντε να δούμε... Μιας και είναι 7 μηνών δεν θα έπρεπε να μεγαλώσει σημαντικά πλέον.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ο δικός μου είναι 6 μηνών και 19 κιλά και να σου πω την αλήθεια δύσκολα θα γίνει 40 :LOL: Επίσης ο Μόρτης δεν βλέπω να έχει το μπόι να γίνει 40 κιλά, αλλά αντε να δούμε... Μιας και είναι 7 μηνών δεν θα έπρεπε να μεγαλώσει σημαντικά πλέον.
Εγω τα ειδα απο τον αλεξ ( sasha ) με τον σκουμπι. Μπορει και να μην γινει εννοειται αλλα υπαρχει σιγουρα σαν ενδεχομενο.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Εγω τα ειδα απο τον αλεξ ( sasha ) με τον σκουμπι. Μπορει και να μην γινει εννοειται αλλα υπαρχει σιγουρα σαν ενδεχομενο.
Ευχαριστώ απλώς εγώ κάνω ότι λέει ο εκπαιδευτής, γιατί τα προηγουμενα διάβασματά μου και προσπαθειες πηγαν στράφι. Φοβάμαι τις πρωτοβουλιες μιυ επομένως. Τη Sammie δεν την βρίσκω..
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ευχαριστώ απλώς εγώ κάνω ότι λέει ο εκπαιδευτής, γιατί τα προηγουμενα διάβασματά μου και προσπαθειες πηγαν στράφι. Φοβάμαι τις πρωτοβουλιες μιυ επομένως. Τη Sammie δεν την βρίσκω..
Και το 30-40 δεν ξέρω πιο νόημα έχουν, με την έννοια ότι μου επιβάλλεται στα 20+, φτάνει στους ώμους μου όταν σηκώνεται και δεν υπακουει, αν δεν είναι εντολή με ανταμοιβή φαγητό πολλες φορές αλλά αντιδρά. Εκεί είναι το θέμα. Το μέγεθος είναι που πολλαπλασιάζει, για μένα τουλάχιστο το πρόβλημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ, για τις επιπλέον παρατηρήσεις. Να πω απλώς ότι τα βίντεο παιχνιδιού και εντολών είναι 1.5 μήνες πριν όταν θεωρούσα ότι όλα βγαίνουν καλώς, και ότι του μαθαίνω καινούργια πραγματα καθημερινά. Τα άλλα δυο ημερών και δεν δείχνουν κάτι ακραίο γιατί δεν έχω ποτε το τηλ. έτοιμο. Χθες και ο εκπαιδευτής τον είδε σε κατάσταση έντασης και κάποιες στιγμές έπρεπε να του επιβληθεί έντονα πολύ ( όχι βίαια). Εγώ λοιπόν έχω πολλες αμφιβολίες ότι μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς λάθη. Συνεχίζω την προσπαθεια ουτως ή άλλως, αλλά έτσι βουλιάζω και οικονομικά. Και το μέγεθος ξέρω ότι σε παμπολλες περιπτωσεις δεν είναι θέμα. Εδώ όμως και ο εκπαιδευτής συμφωνεί ότι έχουμε έναν συνδυασμό με χαρακτήρα που θέλει πολύ δουλειά και εκτόνωση και ότι δεν του φτάνουν και οι τρεις μεγάλες βόλτες. Χρειάζεται ελευθερία να ξεσαλώσει, σε μια πολη που δεν έχουμε περιφραγμενους χώρους εκτός από ένα κατάπτυστο παρκάκι. Στο βουνό το πηγαίνω μετά φόβου Θεού μην πετύχουμε αδέσποτα (θα μας κλαίνε και τους δυο). Όσο ήταν πιο μικρός ήμουν πιο επιβλητική απέναντι του, όταν άρχισε να με φτάνει στους ώμους άρχισα να ψιλουποχωρω κάποιες φορές και όταν άρχισε να μου γαβγίζει μες στα μούτρα μάλλον για φαγητό, αφού πηδούσε και στον πάγκο μετά από υπέρ πλήρες γεύμα. Έτσι φοβήθηκα, κακώς ή κακώς (κακώς μάλλον), αλλά συνέβη. Δεν το ήθελα. Και είδατε τι έγραψα για το Λαγκάρντ, δεν τον έχω έμφυτο ή αυτονόητη τον φόβο. Σε κάθε περίπτωση συνεχίζω και ελπίζω να τα καταφέρω γιατί κάτι αντίθετο δεν θα είναι κακό μόνο για μένα. Βάζοντας εδώ όμως το θέμα, διάβασα πολλές καλές παρατηρήσεις και συμβουλές.
Να σου πω κάτι ; Κάποτε υιοθέτησα έναν σκύλο από τον δρόμο. Και βρέθηκα από το πουθενά με δύο μεγαλόσωμα αρσενικά. Δεν τα κατάφερα ακριβώς για να είμαι ειλικρινής. Οι εκπαιδευτές μια χαρά μου τα έλεγαν και με βοήθησαν αλλά ήμουν λίγο ανεπίδεκτη. :LOL: Και με τραβούσαν, και κάτω με πέταξαν, και μια φορά με έσυραν στο έδαφος και τα είδα όλα, και από βλακεία μου που δεν επαναλήφθηκε πήδηξε ο ένας από σκυλόπαρκο και κυνηγούσε τον κόσμο. Δεν είμαι περήφανη για όλα αυτά. Αποτυχία δείχνουν να επιβληθώ. Δεν έγινε και τίποτα τρομερό ευτυχώς, στην διάρκεια των γυρισμάτων δεν τραυματίστηκε κανένα ζώο ούτε άνθρωπος. :sneaky:
Τώρα είναι 12 ετών και τα δύο και πολύ ήρεμα στην βόλτα. Ο χρόνος τα κατάφερε σε ότι απέτυχα εγώ. Εσύ νομίζω ότι θα σταθείς πιο τυχερή αφού έχεις και εμπειρία με μεγαλόσωμο και δύσκολο σκύλο αλλά θα πρέπει να πάρεις απόφαση τι θέλεις ακριβώς να κάνεις. Γιατί σε κάθε ανάρτηση που κάνεις βλέπω να εμφανίζονται και διαφορετικά προβλήματα. Πάρε μια απόφαση και μείνε σε αυτήν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και μια τελευταία επισήμανση από μένα επειδή νιώθω ότι τα ακούω αρκετά λες και απλώς χάλασα τη ζαχαρενια μου και θέλω στα καλά καθοξεφορτωθώ ένα σκυλί, (όπως κάνουν πολλοί είναι η αλήθεια), και επειδή αυτοί που με ξέρουν και λένε, όλοι, ότι ήδη έχω δώσει και δίνω περισσότερα από όσα με παίρνει, αφού παρατηρουν ότι δεν ζω καν τη ζωή μου τελευταία, βάζω την αρχική ανάρτηση. Είπα να κάνω ένα καλό, να βοηθήσω μια ψυχή, απλά στα μέτρα μου, (γιατί τι να κάνουμε, έχω αυτογνωσία, που σχετίζεται με την υπευθυνότητα). Εξήγησα πληρως τι μπορώ και τι δεν μπορώ. Και πηρα το κουτάβι μετά την ανάρτηση και άπειρες διαβεβαιώσεις. Για την στάση όμως όσων δίνουν τα σκυλιά (καταφυγιων, κτλ., κουβέντα, ούτε νομική ευθύνη). Τίποτα.. Όλα κάτω απ το χαλάκι σ αυτή τη χώρα. Ο jeke είναι ο Μόρτης.!!!View attachment 77763
Όσον αφορά τις ελλειπείς πληροφορίες ή τα ψέμματα αυτών που δίνουν σκύλους, ναι ισχύει. Το έχω δει να γίνεται δηλαδή. Πήρε ο γείτονας μας ένα μικρόσωμο ενήλικο από καταφύγιο, οικογένεια με ένα παιδί, ανίδεοι εντελώς από ζώα γενικότερα και τους δάγκωσε όλους με την σειρά. Και δάγκωσε και την μάνα μου όταν πήγε να το δει και να τους ευχηθεί. Και το έδωσαν πίσω. Τι ωραία για τον σκύλο...όποια προβλήματα συμπεριφοράς είχε έγιναν ακόμη χειρότερα με τέτοιους χειρισμούς. Δεν υπάρχει ευθύνη όσον αφορά τα ζώα στην Ελλάδα. Από κανέναν φορέα ούτε από κηδεμόνες. Σπάνιες οι εξαιρέσεις. Το θέμα είναι αν είμαστε εμείς διατεθειμένοι να φερθούμε υπεύθυνα γιατί από τον εαυτό μας θα αλλάξουμε τα πράγματα.
 
  • Like
Reactions: mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αλλά η ανάρτηση μου είναι ελλιπής αν δεν πω και αυτό: Από το καταφύγιο σου είπαν όσα νόμιζαν...Γιατί για ένα ημίαιμο κουτάβι μόνο σε εικασίες μπορείς να στηριχθείς. Που να ξέρουν τελικό βάρος ; Που να ξέρουν χαρακτήρα ; Που να ξέρουν πως θα εξελιχθεί όταν αυτό εξαρτάται και από τον κηδεμόνα και από τις συνθήκες ζωής; Που είναι η δική σου υπευθυνότητα ; Είχες τόσες προδιαγραφές και επέλεξες ένα κουτάβι αγνώστων λοιπών στοιχείων. Ας έπαιρνες ένα ημίαιμο μεγάλο σε ηλικία, έχουν πολλά τα καταφύγια που τους ξεμένουν και ζουν όλη τους την ζωή σε ένα κλουβί. Εκεί και στοιχεία θα είχαν αυτοί που το δίνουν αλλά και εσύ μάτια είχες και θα το έβλεπες. Για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν.
Βέβαια εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι ο σκύλος σου δεν έχει δυσκολίες αλλά οκ εσύ τον έχεις , η δική σου γνώμη μετράει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU