Τελικα, γινεται να εχεις σκυλο και παιδια;


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@linak
Για το σκυλο που βρισκεται εξω (και μεσα βεβαια) αυτο που πρεπει να φροντισεις (εσυ κ ο εκαστοτε ιδιοκτητης) ειναι να μην ειναι παραμελημενος κ να ειναι ασφαλης.
Αντιληψεις του στυλ το σκυλι ισοδυναμει με παιδι, η πρεπει να ειναι μαζι στο σπιτι να μην παθει εμπλοκη η ψυχοσυνθεση του κλπ εγω δεν τα συμμεριζομαι.....

Στο πλαισιο του παραπανω, θα πρεπει να μπορεις να ασχοληθεις ποιοτικα αρκετα στην αρχη (μεχρι να μπουν κανονες κ να μαθει συμπεριφορες) κ λιγοτερο μετα, αλλα αρκετο χρονο παντα, ωστε να ειναι εκτωνομενος, χαρουμενος, κ να νιωθει καλα μαζι σας ο σκυλος, ικανο χρονο για να νιωθει οτι "ανηκει" στην οικογενεια.....

Το πλεονεκτημα του να εχεις κηπο ειναι οτι μπορουν παιδια κ σκυλι να παιξουν με ασφαλεια χωρου η οτι μπορεις ανα πασα ωρα να βγεις απο την πορτα κ εχεις χωρο στην διαθεση σου να κανεις οτιδηποτε... 10' να διαθεσετε εκαστος σαν οικογενεια (οι γονεις λιγονπαραπανω βεβαια γιατι θα εχετε κ το εργο της επιβλεψης) ο σκυλος εχει μια ωρα καθαρο ποιοτικο χρονο..... Ειναι περισσοτερο απ οσο διαθετει μια γυναικα που εργαζεται κ εχει δυο σκυλια για παραδειγμα......

Απο την αλλη το να εχεις κηπο, σε διευκολυνει (ειπαμε οχι εσενα τον εκαστοτε) να "ξεχασεις" οτι εχεις σκυλο, κ αυτο ειναι που φοβουνται οι περισσοτεροι απο δω μεσα.......
Ειναι το δευτερο μηνυμα που με καλυπτει επισης πληρως, με εμφαση στην τελευταια παραγραφο
+1
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
@linak
Για το σκυλο που βρισκεται εξω (και μεσα βεβαια) αυτο που πρεπει να φροντισεις (εσυ κ ο εκαστοτε ιδιοκτητης) ειναι να μην ειναι παραμελημενος κ να ειναι ασφαλης.
Αντιληψεις του στυλ το σκυλι ισοδυναμει με παιδι, η πρεπει να ειναι μαζι στο σπιτι να μην παθει εμπλοκη η ψυχοσυνθεση του κλπ εγω δεν τα συμμεριζομαι.....

Στο πλαισιο του παραπανω, θα πρεπει να μπορεις να ασχοληθεις ποιοτικα αρκετα στην αρχη (μεχρι να μπουν κανονες κ να μαθει συμπεριφορες) κ λιγοτερο μετα, αλλα αρκετο χρονο παντα, ωστε να ειναι εκτωνομενος, χαρουμενος, κ να νιωθει καλα μαζι σας ο σκυλος, ικανο χρονο για να νιωθει οτι "ανηκει" στην οικογενεια.....

Το πλεονεκτημα του να εχεις κηπο ειναι οτι μπορουν παιδια κ σκυλι να παιξουν με ασφαλεια χωρου η οτι μπορεις ανα πασα ωρα να βγεις απο την πορτα κ εχεις χωρο στην διαθεση σου να κανεις οτιδηποτε... 10' να διαθεσετε εκαστος σαν οικογενεια (οι γονεις λιγονπαραπανω βεβαια γιατι θα εχετε κ το εργο της επιβλεψης) ο σκυλος εχει μια ωρα καθαρο ποιοτικο χρονο..... Ειναι περισσοτερο απ οσο διαθετει μια γυναικα που εργαζεται κ εχει δυο σκυλια για παραδειγμα......

Απο την αλλη το να εχεις κηπο, σε διευκολυνει (ειπαμε οχι εσενα τον εκαστοτε) να "ξεχασεις" οτι εχεις σκυλο, κ αυτο ειναι που φοβουνται οι περισσοτεροι απο δω μεσα.......
Αυτο με το να τον ξεχασεις τον σκυλο που λες, το καταλαβαινω. Να πω την αληθεια δεν το φοβαμαι, γιατι δε μας βγαινει στο χαρακτηρα. Ειναι πιο πιθανο να καθομαι και να σκεφτομαι τα μεσανυχτα οτι ο σκυλος εκανε πολυ μικρη βολτα και μηπως να βγουμε για jogging επι τοπου να το αναπληρωσουμε, παρα να τον ξεχασω.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@linak
Στην ζωη ολα θελουν ισορροπια....
Οπως πχ την μια μερα μπορει να ασχολεισαι περισσοτερο με το ενα παιδι σου γιατι εχει διαβασμα κ Αγγλικα, δεν σημαινει οτι θα παραμελεις τα αλλα....
Ουτε σημαινει ομως οτι αν δεν ασχοληθεις καθολου μεσα στην βδομαδα με ενα παιδι κ περασεις ενα 8ωρο το Σαββατο αναπληρωθηκε το κενο.......

Μια ωρα ποιοτικος χρονος(το τονιζω γιατι η καταναγκαστικη βολτα του εικοσαλεπτου μιλωντας στο κινητο κ περιμενοντας να κατουροχεσει ο σκυλος ΔΕΝ ειναι ποιοτικος χρονος) ημερισιως ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ κ πολυ περισσοτερος απ οσο διαθετουμε οι περισσοτεροι.......

Για μενα το ξαναλεω, οι δρομοι κ οι πλατειες ειναι γεματα αδεσποτα..... Λιγο θαρρος να δωσεις στα παιδια, ειναι θεμα λιγων ημερων να βρειτε το σκυλο σας κ να εχει μαζι σας μια πολυ καλυτερη ζωη (με τις παραπανω προυποθεσεις) απ οση προδιαγραφεται......
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Τελος παντων, να ευχαριστησω τους ανθρωπους που πραγματικα πηραν το χρονο να βοηθησουν, ειτε ειναι πιο κοντα στις αποψεις μου, ειτε οχι. Θα ξαναδιαβασω ο,τι γραφτηκε, θα μεινω λιγο στο forum να δω διαφορα προβληματα, θα ξαναμιλησω και με φιλους και γνωστους, και θα δω.
Μιας και την κλεινω εδω, απο μεριας μου την κουβεντα, μονο μια παρακληση: Μπηκα πραγματικα με μια φοβερη αγωνια, και με σκοπο να βρω λυσεις θεματα για τα οποια εχασα τον υπνο μου τις τελευταιες μερες. Ακουσα μεταξυ αλλων οτι οι αποψεις μου δεν ειναι καν αποψεις, οτι ολο μπλα μπλα ειμαι, και αποκορυφωμα οτι ειμαι χωριατισσα. Ελεος ρε παιδια!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν προσβαλλομαι, μην ανησυχεις
@linak
Αν το παραπανω οντως ισχυει, μεινε στην παρεα....
Καποιοι τα λενε χυμα, οπως λες, καποια που θα ακουσεις δεν σου αρεσουν (κ σε αλλους δεν αρεσουν αυτα που ακουνε, αμφιδρομα λειτουργει) επεξεργασου τα σκεψου κ αν θες ενημερωσε κ το λαο, εγκυκλοπαιδικα.......
 




linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
@linak
Αν το παραπανω οντως ισχυει, μεινε στην παρεα....
Καποιοι τα λενε χυμα, οπως λες, καποια που θα ακουσεις δεν σου αρεσουν (κ σε αλλους δεν αρεσουν αυτα που ακουνε, αμφιδρομα λειτουργει) επεξεργασου τα σκεψου κ αν θες ενημερωσε κ το λαο, εγκυκλοπαιδικα.......
Oχι αληθεια δεν προσβαλλομαι. Εχω παραμεγαλωσει για κατι τετοιο, αλλιως θα απανταγα και με αλλο τονο. Αλλα επειδη εχω περασει και απο πολλα forum (για ασχετα θεματα), εχω δει σε δυο σεναρια πολυ συχνα: η ερχεται καποιος και αρπαζεται και γινεται ενα μπαχαλο οταν παρει μια περιφρονητικη απαντηση, η καποιος καινουριος που πραγματικα χρειαζεται βοηθεια, και θα μπορουσε να παρει πολυ χρησιμες συμβουλες, πανικοβαλλεται και φευγει τρεχοντας.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@linak, το θέμα κήπος είναι συχνά πυκνά θέμα τριβής κι έχουμε φάει και τα μουστάκια μας μεταξύ μας κατά καιρούς. Να, εδώ ένα τέτοιο θέμα
http://www.dogforum.gr/community/threads/Έχεις-κήπο.20306/#post-505931

Αν γίνεται να έχεις σκύλο ενώ έχεις παιδιά; Γίνεται. Το κάνουν πολλοί, σε άλλες περιπτώσεις με ένα σκύλο που ζει αξιοπρεπώς κι ευτυχισμένος και σε άλλες περιπτώσεις με ένα σκύλο κατάδικο, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ύπαρξη παιδιών αλλά με το πως βλέπει ο καθένας το θέμα της συμβίωσης με το σκύλο.

Εσύ κι η οικογένεια σου ξέρετε καλύτερα από τον καθένα εάν μπορείτε να έχετε σκύλο και να ζείτε αρμονικά κι ευτυχισμένα, όλοι ανεξαιρέτως. Ή αν αυτό αποτελεί στρες χωρίς να υπάρχει τέτοια ανάγκη.
 
  • Like
Reactions: sis and vek


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Θα δεις οτι το φορουμ θα σε βοηθησει, ακομη και με ετεροκλητες αποψεις

Εισαι τοσο ανοιχτη σε νεες πληροφοριες που μονο καλο μπορει να σου κανει το να κατσεις να διαβασεις.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ακριβώς ,
Δεν ειναι τραγικό να ζει ο σκύλος στην αυλή κάποιες η αρκετές ώρες , το τραγικό ειναι να ειναι παραμελημένος και αντί να ειναι ευχαρίστηση για την οικογένεια του να ειναι μπελάς και κούραση.
Δες τον χρόνο σου, δες τα κουράγια σου , βάλε κάτω όλα τα + ενός σκύλου που ειναι πάρα πολλά ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά, αλλά βάλε και τα - που και αυτά λίγα δεν τα λες.
Αν τα - χωράνε στην καθημερινότητα σου και στις αντοχές σου , βρες ένα ήρεμο σκυλί, μέτριας και κάτω ενεργητικότητας μεγαλύτερης ηλικίας.
 
  • Like
Reactions: kasi


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τελος παντων, να ευχαριστησω τους ανθρωπους που πραγματικα πηραν το χρονο να βοηθησουν, ειτε ειναι πιο κοντα στις αποψεις μου, ειτε οχι. Θα ξαναδιαβασω ο,τι γραφτηκε, θα μεινω λιγο στο forum να δω διαφορα προβληματα, θα ξαναμιλησω και με φιλους και γνωστους, και θα δω.
Μιας και την κλεινω εδω, απο μεριας μου την κουβεντα, μονο μια παρακληση: Μπηκα πραγματικα με μια φοβερη αγωνια, και με σκοπο να βρω λυσεις θεματα για τα οποια εχασα τον υπνο μου τις τελευταιες μερες. Ακουσα μεταξυ αλλων οτι οι αποψεις μου δεν ειναι καν αποψεις, οτι ολο μπλα μπλα ειμαι, και αποκορυφωμα οτι ειμαι χωριατισσα. Ελεος ρε παιδια!
Η δική μου επιθυμία, στο βαθμό που ενδιαφέρει κάποιον , είναι να μείνεις στο φόρουμ όχι για λίγο αλλά γενικά. Και να παίρνεις μέρος στις συζητήσεις κι ας μην έχεις σκύλο. Ακόμη. Γιατί εγώ εκτίμησα σε σένα το επίπεδο που κράτησες τη συζήτηση, χωρίς υστερίες, δράματα και διάθεση να προσβληθείς, με πολύ νηφάλια σκέψη ακόμη και αν δεν συμφωνούμε, και με μεγάλη ειλικρίνεια. Ούτε χρύσωσες κανένα χάπι οπως κάνουν εδώ ακόμη και πολύ παλιά μέλη ούτε τίποτα. Με την αλήθεια σου μπήκες, είπες ξέρετε παιδιά για μένα ο σκύλος είναι σκύλος, τον αγαπω΄τον εκτιμώ και μέχρι εκεί, και εσάς η γνώμη σας που έχετε εμπειρία ποιά είναι; Είμαι ή όχι για σκύλο..Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που κινήθηκες στο θέμα αυτό και θα ήταν ωραία να είχε το φόρουμ νέα τέτοια μέλη. Καλώς ήρθες :)

Edit: Και ήθελα να προσθέσω και κάτι. Παραδόξως :p συμφωνώ με τον East σε όλα όσα σου έγραψε.. Μπορείτε να σώσετε ένα σκύλο και να τον κάνετε να περνάει πολύ καλά μαζί σας. Εγώ το πιστεύω. Σκέψου το κι αν το πιστέψεις κι εσύ βουρ. Όπως σου είπε στον δρομο έχει πολλούς σκύλους που θα πέταγαν τη σκούφια τους για να γινουν μέρος της οικογένειας σας.
 
Last edited:


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Mα ο προβληματισμος μου ειναι ακριβως το "συμμετεχει στις δραστηριοπτητες της οικογενειας οσες ωρες ειναι στο σπιτι". Παιζει η δεν παιζει ρολο το τι συμβαινει αυτες τις ωρες, και ποσες ειναι;

Τωρα για τον σκυλο σαν παιδι, οχι. Ομολογω οτι ποτε και με τιποτα. Και να πω την αμαρτια μου, ποτε δεν ακουσα στον κυκλο μου γονιο, οσο και να το αγαπουσε το σκυλι, οσο και να το νοιαζοταν, να λεει κατι τετοιο.
Κατά την (αυστηρά προσωπική) γνώμη μου, όχι δεν παίζει ρόλο. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ότι είναι μαζί με την αγέλη του, ό,τι κι αν κάνει αυτή. Είτε τα παιδιά διαβάζουν και κοιμάται στα πόδια τους, είτε παίζουν όλα μαζί, είτε μαγειρεύεις και παρακολουθεί μήπως "πέσει" τίποτε από τον πάγκο, είτε βλέπετε τηλεόραση, είτε κοιμάστε.

Ν' αφήσουμε τα παιδιά απ' έξω. Σαν μέλος της οικογένειας;
Κάποια πολύτεκνη φίλη (σαν και σένα καλή ώρα) όταν την ρωτούσαν πόσα μέλη έχει η οικογένεια της, απαντούσε: " 12. Και εξηγούσε. Εγώ με τον άντρα μου, τα 4 παιδιά μας, οι γονείς μου, ο πεθερός μου και τα 3 σκυλιά μας". Από τα οποία παρεμπιπτόντως το ένα ζούσε μονίμως μέσα, και τα άλλα 2 κυρίως στον κήπο από επιλογή. Των σκυλιών, όχι της οικογένειας.

ΥΓ. Και να συμφωνήσω με την l.Kyveli. Μείνε. Η συμμετοχή σου θα βοηθήσει και μελλοντικά νέα μέλη με τους ίδιους προβληματισμούς (και πιθανόν και απόψεις).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δε μπορώ να διαβάσω όλο το θέμα, δεν ξέρω γιατί φαγωθήκατε, απλά ήθελα να καταθέσω εμπειρία, μόνο με βάση τον τίτλο:
Εμένα σαν παιδί (6+ βέβαια, όχι μωρό, δεν ξέρω για πολύ μικρές ηλικίες), μου έκανε σε τόσα πολλά επίπεδα καλό ο ερχομός του σκύλου μέσα στο σπίτι (υγείας - με ουσιαστική συμβολή, ψυχολογίας, εκτόνωσης, γενικής παιδείας κτλ) που το θεωρώ όχι μόνο καλό (αν την παλεύει ο γονιός, κυρίως από άποψη χρόνου που θα αφιερώσει στο σκύλο και στην συμβίωση των παιδιών με το σκύλο) να υπάρχει σκύλος σε σπίτι με παιδιά, αλλά προσωπικά το χω αξίωμα ότι αν θέλω να προσφέρω το καλύτερο στα παιδιά μου (αν κάνω), θα πρέπει να ζοριστώ έστω (γιατί είναι κόπος για τον γονιά, κακά τα ψέμματα) για να μεγαλώσουν με σκύλο.

Εντελώς υποκειμενικά και αβάσιμα (αν κατάλαβα καλά μιλήσατε στο θρεντ κ για σκύλο μόνο εκτός σπιτιού), θεωρώ ότι αν ο σκύλος εκτός σπιτιού έχει την κατάλληλη προσοχή και φροντίδα θα είναι μια χαρά, αλλά θα στερηθούν τα παιδιά ορισμένα από τα προαναφερθέντα οφέλη, οπότε εντελώς εγωιστικά δεν θα τον άφηνα εκτός, ακόμα κι αν ήταν καλύτερα για αυτόν, για να επωφεληθούν τα παιδιά.
 
  • Like
Reactions: elverg and Elrandir


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εντελώς υποκειμενικά και αβάσιμα (αν κατάλαβα καλά μιλήσατε στο θρεντ κ για σκύλο μόνο εκτός σπιτιού), θεωρώ ότι αν ο σκύλος εκτός σπιτιού έχει την κατάλληλη προσοχή και φροντίδα θα είναι μια χαρά, αλλά θα στερηθούν τα παιδιά ορισμένα από τα προαναφερθέντα οφέλη, οπότε εντελώς εγωιστικά δεν θα τον άφηνα εκτός, ακόμα κι αν ήταν καλύτερα για αυτόν, για να επωφεληθούν τα παιδιά.
Δεν είναι καθόλου αβάσιμα. Είναι πολύ σύνηθες για αυτό το λόγο και το ανέφερα. Άλλο η αυλή, ο κήπος να λειτουργεί επικουρικά για παιχνίδι, εκτόνωση ή για να αράζει μερικές ώρες, να βγαίνει να μυρίζει κτλ. αλλά η έδρα του να είναι μέσα και άλλο να συμβαίνει το αντίθετο.
Νομοτελειακά ο σκύλος που έχει την έδρα του έξω σε ένα σπίτι που δεν είχε ξανά ζώο, μετά τον πρώτο ενθουσιασμό οι επαφές θα είναι όλο και πιο αραιες, ώσπου στο τέλος θα τσακώνονται ποιός θα τον ταΐσει, και δεν το εννοώ με τη θετική έννοια.
Ότι λέω είναι βάσει εμπειριών, ούτε μου αρέσει να εξωραΐζω καταστάσεις
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν είναι καθόλου αβάσιμα. Είναι πολύ σύνηθες για αυτό το λόγο και το ανέφερα. Άλλο η αυλή, ο κήπος να λειτουργεί επικουρικά για παιχνίδι, εκτόνωση ή για να αράζει μερικές ώρες, να βγαίνει να μυρίζει κτλ. αλλά η έδρα του να είναι μέσα και άλλο να συμβαίνει το αντίθετο.
Νομοτελειακά ο σκύλος που έχει την έδρα του έξω σε ένα σπίτι που δεν είχε ξανά ζώο, μετά τον πρώτο ενθουσιασμό οι επαφές θα είναι όλο και πιο αραιες, ώσπου στο τέλος θα τσακώνονται ποιός θα τον ταΐσει, και δεν το εννοώ με τη θετική έννοια.
Ότι λέω είναι βάσει εμπειριών, ούτε μου αρέσει να εξωραΐζω καταστάσεις
Δεν απάντησα σε σένα @vasgial :), ούτε μίλησα πλαγίως ορμώμενη από κάποιο ποστ, δεν έχω διαβάσει κανένα ποστ σε αυτό το θρεντ λόγω έλλειψης χρόνου, ούτε καν ολόκληρο το αρχικό. Τη δικιά μου άποψη είπα με βάση τον τίτλο και μια δυο λέξεις του πρώτου ποστ ;)

Όταν είπα "υποκειμενικά και αβάσιμα" εννοούσα ότι υποκειμενική και αβάσιμη είναι η γνώμη που θα εξέφραζα αμέσως πιο κάτω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δε μπορώ να διαβάσω όλο το θέμα, δεν ξέρω γιατί φαγωθήκατε,
Θα σε εκπλήξω αλλά δεν φαγωθήκαμε. Παρόλο που το θέμα προσφερόταν και σε άλλη περίπτωση θ;α είχαμε γίνει μαλλιά κουβάρια, εδώ η θεματοθέτρια ήταν τόσο ψύχραιμη που δεν υπήρξαν εντάσεις.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τοσο ηρεμη που μου περασε απο το μυαλο οτι ειναι μελος με αλλο νικ και θελει να θιξει συγκεκιρμενα πραγματα του φορουμ!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Θα σε εκπλήξω αλλά δεν φαγωθήκαμε. Παρόλο που το θέμα προσφερόταν και σε άλλη περίπτωση θ;α είχαμε γίνει μαλλιά κουβάρια, εδώ η θεματοθέτρια ήταν τόσο ψύχραιμη που δεν υπήρξαν εντάσεις.
Είδα κάτι που έλεγε η οριλις για μόνιμη αφορμή προστριβών και κάποιες παραινέσεις να μείνει η θεματοθέτρια και η εισαγωγική πρόταση δεν ήταν κριτική αλλά σύντομος τρόπος να εκφράσω ότι "δεν ξέρω τι λέει το θρεντ εδώ στο τέλος και στις τελευταίες σελίδες".

Τέλος πάντων δεν έχει κανένα νόημα να εξηγήσω περαιτέρω σημεία του ποστ μου πέρα από το ότι καταθέτει τη δικιά μου εμπειρία - μόνο - ως προς το πώς με επηρέασε ως παιδί η παρουσία σκύλου, με βάση την ερώτηση αν γίνεται να έχει κάποιος σκύλο και παιδιά, από την οπτική του (πρώην) παιδιού και ότι καμία σχέση δεν έχει με τις υπόλοιπες 6 σελίδες.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αν και το παρον θεμα νομιζω οτι εχει κλεισει, για να μην ανοιξω καινουριο θεμα (ή να το κολλησω σε πολλα αλλα που θα ταιριαζε) και επειδη ο τιτλος του thread ταιριαζει απολυτα, παραθετω την παρακατω ανακοινωση που διαβασα μολις στο fb:

Μια κοινοποίηση παρακαλώ. Είναι κάτι ανάμεσα στην αγάπη και την ευθύνη. Είναι ένα πολύ όμορφο σκυλί που έχει μια οικογένεια μέσα στο σπίτι για 2,5 χρόνια όσο και η ηλικία του. Είχε άψογη συμπεριφορά κοιμόταν με την κόρη τους στο ίδιο κρεβάτι και πότε δεν είχε δείξει επιθετική συμπεριφορά. Όμως χωρίς να γνωρίζουν το γιατί το σκυλί επιτέθηκε στην κόρη τους τώρα ο πατέρας είναι σε πολύ δύσκολη θέση, οικογένεια και οι συγγενείς τον πιεζουν να κάνει ευθανασία όμως όπως σας είπα τον αγαπάει γιατί ήταν μέλος της οικογένειας του. Πλέον οι οικογένεια του απομακρυνθηκε από το σπίτι μέχρι να βρει λύση για το σκυλί. Επειδή καταλαβαίνω και δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε μια τέτοια θέση οποίος νομίζει ότι μπορεί να υιοθετήσει και είναι αρκετά υπεύθυνος να του δώσει την ευκαιρία να ζήσει. Κατά 99 % η επιθετικοτητα σε ένα σκυλι οφείλεται στον άνθρωπο και πιστεύω ότι ένας γνωστής αυτής της φυλής θα γνωρίζει πώς να βοηθήσει το σκυλί αυτό κοινοποιηστε είναι θέμα χρόνου

Συμφωνα με τα σχολια, μιλαμε για κοριτσακι 6 χρονων και το σκυλι δειχνει κατι μεταξυ σε pit και dogo (ασπρο με κομμενα αυτια)...επισης συμφωνα με τα σχολια, η οικογενεια μαλλον το ειχε παρει απο φιλοζωικη. Τα σχολια δικα σας....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf