Τι ειναι αυτο?


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Τι είδους χτύπημα βρε Μαρουσώ, που του έκανε τέτοιο καρούμπαλο και δεν το είδε κανείς σας;
Δεν ξερω.. Ίσως να το έπαθε απο το βράδυ και να μην το πήρα χαμπαρι. Απλα υποψιαζομαι οτι επειδή ο Ρόκυ έχει μια τάση να σκαρφαλώνει στην πόρτα μπορεί να χτύπησε εκεί. Μπορεί να έφαγε και καμια κλωτσιά απο κανεναν (λίγο απίθανο).. Ολά είναι πιθανά
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω θα το πω, κι ας με κραξετε:
Νομιζετε οτι ενας κτηνιατρος αν δει κατι τετοιο το οποιο δεν εχει εμφανη σημαδια απο που προηλθε, κ με το ιστορικο κ την κλινικη εικονα θα μπορουσε να εξαγει ενα σιγουρο συμπερασμα τι ειναι κ απο τι προηλθε χωρις να κανει ενα σκασμο εξετασεις κ να χρεωσει τον πελατη ενα υπερογκο ποσο?
Και πριν βιαστειτε να πειτε οτι παλι το οικονομικο σταματαει την "τυχη του σκυλου' να πω οτι εφ'οσων βελτιωνεται τοσο συντομα κ απο μονο του, δεν υπαρχει λογος να το κανει!

Η συνηθης τακτικη ειναι να περιμενει καμια βδομαδα ωστε να δει αν παραμενει στασιμο η χειροτερευει ωστε να προχωρησει σε εξετασεις......
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Εγω θα το πω, κι ας με κραξετε:
Νομιζετε οτι ενας κτηνιατρος αν δει κατι τετοιο το οποιο δεν εχει εμφανη σημαδια απο που προηλθε, κ με το ιστορικο κ την κλινικη εικονα θα μπορουσε να εξαγει ενα σιγουρο συμπερασμα τι ειναι κ απο τι προηλθε χωρις να κανει ενα σκασμο εξετασεις κ να χρεωσει τον πελατη ενα υπερογκο ποσο?
Και πριν βιαστειτε να πειτε οτι παλι το οικονομικο σταματαει την "τυχη του σκυλου' να πω οτι εφ'οσων βελτιωνεται τοσο συντομα κ απο μονο του, δεν υπαρχει λογος να το κανει!

Η συνηθης τακτικη ειναι να περιμενει καμια βδομαδα ωστε να δει αν παραμενει στασιμο η χειροτερευει ωστε να προχωρησει σε εξετασεις......
Μου είπε οτι αν το αφήσουμε μπορεί να κανει κύστη και να θέλει χειρουργείο
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
παρακεντηση εννοεις :)
μπορει να ειναι απο κατι πολυ απλο οπως ενα αγκαθι η αγανο το οποιο εχει κανει
αποστημα μεχρι και λιπωμα μεχρι τσιμπημα η καρκινος.
Αν δεν το δει κτηνιατρος να το ψηλαφισει θα μεινουμε με την απορια.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Μπορεί να έφαγε και καμια κλωτσιά απο κανεναν (λίγο απίθανο).. Ολά είναι πιθανά
Απλή απορία: που βρίσκεται ο σκύλος και υπάρχουν πιθανότητες να έχει φάει κλωτσιά χωρίς να το έχετε αντιληφθεί? :-s

Δεν ειρωνεύομαι, απορώ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγώ πάντως απ' όσο γνωρίζω είναι πως πρέπει να γίνει βιοψία.
Berna για να γινει βιοψια πρεπει να εχεις κατι: Ογκο, λιπωμα, καρκινωμα κατι.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτα τα γρουμπαλακια ειναι γεματα απο υγρο η πυον (μολυνση η χτυπημα) κ ξεφουσκωνουνε μεσα σε λιγες μερες.
Να κανεις βιοψια σε τι λοιπον?
Μονο αν παραμεινει σταθερο η σκληρυνει θα μπορει να γινει βιοψια που να δωσει αποτελεσμα, αλλα γιατι να κανεις βιοψια σε κατι που ιαται σε τοσο συντομο -αναμενομενο θα ελεγα, χρονικο διαστημα????

Η εμπειρικη κ ΟΧΙ επιστημονικη μου γνωση λεει οτι κυστη κανει αν μεσα σε αυτο εχει παγιδευτει "ξενο σωμα" η εχει μολυνθει με σταφυλοκκοκο -που παλι προυποθετει ανοιχτο τραυμα.
Σε τετοιο γρουμπαλακι που ξεφουσκωνει με αυτο το ρυθμο, μαλλον δεν θα κανει απολυτως τπτ......
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απλή απορία: που βρίσκεται ο σκύλος και υπάρχουν πιθανότητες να έχει φάει κλωτσιά χωρίς να το έχετε αντιληφθεί? :-s

Δεν ειρωνεύομαι, απορώ.
Αν ανατρεξεις σε παλια ποστ της θα καταλαβεις που ειναι ο Ροκυ
Η κατασταση ειναι λιγο περιπλοκη οποτε η Μαρουσω το παλευει καπως. . .
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Απλή απορία: που βρίσκεται ο σκύλος και υπάρχουν πιθανότητες να έχει φάει κλωτσιά χωρίς να το έχετε αντιληφθεί? :-s

Δεν ειρωνεύομαι, απορώ.
Εκείνο το βράδυ τον είχα αφήσει ελεύθερο και επειδή εγώ ελειπα ίσως να έπαθε τπτ.. Λίγο απίθανο όμως γτ ο Ρόκυ δεν θα κάτσει να φαει κλωτσιά.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Αν ανατρεξεις σε παλια ποστ της θα καταλαβεις που ειναι ο Ροκυ
Η κατασταση ειναι λιγο περιπλοκη οποτε η Μαρουσω το παλευει καπως. . .
εκεί π τον εχουμε δυσκολα έχει πρόσβαση άνθρωπος γτ ΚΑΙ υπάρχει πόρτα ΚΑΙ ο Ρόκυ γαβγίζει
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Αν ανατρεξεις σε παλια ποστ της θα καταλαβεις που ειναι ο Ροκυ
Η κατασταση ειναι λιγο περιπλοκη οποτε η Μαρουσω το παλευει καπως. . .
Ναι, κάτι έχει πάρει το μάτι μου για αυλή, αλλά και πάλι, μέρος που κάποιος θα κλώτσαγε τον σκύλο?
Δεν προσπαθώ να το κρίνω το κορίτσι, όντως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά μήπως θα έπρεπε να προσπαθήσει να πάρει κάποια παραπάνω μέτρα?
Για παράδειγμα, να περιφράξει ένα κομμάτι ώστε να μένει ο σκύλος σε πιο ελεγχόμενο χώρο?
Εκτός αν είναι αδέσποτος ο μικρός και η Μαρουσώ απλώς τον φροντίζει, δεν έχω καταλάβει.

Όταν περάσει αυτό τώρα, βρε Μαρουσώ, σκέψου αν γίνεται να κάνεις κάτι ακόμα καλύτερο για τον σκυλάκο.


Έντιτ γιατί γράφαμε μαζί: σχεδόν μου απάντησες, είναι κρίμα αλλά καταλαβαίνω και τη θέση σου, παρ' όλ' αυτά σκέψου -μιας που προέκυψε και αυτό- τι παραπάνω μέτρα μπορείς να πάρεις για τον μικρό σου.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna για να γινει βιοψια πρεπει να εχεις κατι: Ογκο, λιπωμα, καρκινωμα κατι.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτα τα γρουμπαλακια ειναι γεματα απο υγρο η πυον (μολυνση η χτυπημα) κ ξεφουσκωνουνε μεσα σε λιγες μερες.
Να κανεις βιοψια σε τι λοιπον?
Μονο αν παραμεινει σταθερο η σκληρυνει θα μπορει να γινει βιοψια που να δωσει αποτελεσμα, αλλα γιατι να κανεις βιοψια σε κατι που ιαται σε τοσο συντομο -αναμενομενο θα ελεγα, χρονικο διαστημα????

Η εμπειρικη κ ΟΧΙ επιστημονικη μου γνωση λεει οτι κυστη κανει αν μεσα σε αυτο εχει παγιδευτει "ξενο σωμα" η εχει μολυνθει με σταφυλοκκοκο -που παλι προυποθετει ανοιχτο τραυμα.
Σε τετοιο γρουμπαλακι που ξεφουσκωνει με αυτο το ρυθμο, μαλλον δεν θα κανει απολυτως τπτ......
Ο κτηνίατρος ούτε το είδε καν...


Ναι, κάτι έχει πάρει το μάτι μου για αυλή, αλλά και πάλι, μέρος που κάποιος θα κλώτσαγε τον σκύλο?
Δεν προσπαθώ να το κρίνω το κορίτσι, όντως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά μήπως θα έπρεπε να προσπαθήσει να πάρει κάποια παραπάνω μέτρα?
Για παράδειγμα, να περιφράξει ένα κομμάτι ώστε να μένει ο σκύλος σε πιο ελεγχόμενο χώρο?
Εκτός αν είναι αδέσποτος ο μικρός και η Μαρουσώ απλώς τον φροντίζει, δεν έχω καταλάβει.

Όταν περάσει αυτό τώρα, βρε Μαρουσώ, σκέψου αν γίνεται να κάνεις κάτι ακόμα καλύτερο για τον σκυλάκο.


Έντιτ γιατί γράφαμε μαζί: σχεδόν μου απάντησες, είναι κρίμα αλλά καταλαβαίνω και τη θέση σου, παρ' όλ' αυτά σκέψου -μιας που προέκυψε και αυτό- τι παραπάνω μέτρα μπορείς να πάρεις για τον μικρό σου.
Ο σκύλος μένει έξω μόνιμα και "δεν γίνεται να μπει μέσα στο σπίτι". Ολόκληρο θέμα υπήρξε πριν κάτι χρόνια. Δεν είναι αδέσποτο, δικό της είναι, αλλά από φροντίδα άλλο τίποτα....!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι είναι χτύπημα. Μου μοιάζει με κύστη.
Από δική μου εμπειρία, σε μεγάλης ηλικίας βέβαια σκύλο, δεν το πειράζεις αν δείχνει να μένει στάσιμο. Μόνο, αν μεγαλώνει, αλλοιώνεται, ή το πειράζει ο σκύλος και κάνει πληγή, όπου μάλλον θα θέλει αφαίρεση και φυσικά βιοψία. Μια παρακέντηση πάντως, δεν κάνει κακό. Σε νεαρό σκύλο, σαν τον Ρόκυ, θα με προβλημάτιζε αν περνώντας οι μέρες, δεν απορροφιόταν.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι είναι χτύπημα. Μου μοιάζει με κύστη.
Από δική μου εμπειρία, σε μεγάλης ηλικίας βέβαια σκύλο, δεν το πειράζεις αν δείχνει να μένει στάσιμο. Μόνο, αν μεγαλώνει, αλλοιώνεται, ή το πειράζει ο σκύλος και κάνει πληγή, όπου μάλλον θα θέλει αφαίρεση και φυσικά βιοψία. Μια παρακέντηση πάντως, δεν κάνει κακό. Σε νεαρό σκύλο, σαν τον Ρόκυ, θα με προβλημάτιζε αν περνώντας οι μέρες, δεν απορροφιόταν.
Αν δεν υποχωρήσει σε 1 βδομάδα θα τον ξάνα παμε
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο κτηνίατρος ούτε το είδε καν...
Το ποστ #78 αφηνει να εννοηθει οτι τον ειδε.....
Δεν ξερω.

Μια παρακέντηση πάντως, δεν κάνει κακό. Σε νεαρό σκύλο, σαν τον Ρόκυ, θα με προβλημάτιζε αν περνώντας οι μέρες, δεν απορροφιόταν.
Η "ασφαλης" πρακτικη λεει οτι δεν επεμβαινεις αν ιαται απο μονο του. Οποτε οχι παρακεντηση σε σημειο που το πρηξιμο δεν δημιουργει προβλημα κ δεδομενο οτι ξεπρηζεται απο μονο του, ειναι κακο να επεμβεις.
Αν οπως λεει η Μαρουσω σε σημερα εχει ξεφουσκωσει (εντος 24ωρου δλδ) για αλλες 2-3 μερες θα μετακινειται προς τα κατω η προς το στερνο, κ μετα απο μια βδομαδα θα εχει χαθει.......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Βρε east...δεν είπα να πάρει την σύριγγα η Μαρουσώ και ν'αρχίσει να τρυπάει :)
Εννοείται, θα το κρίνει ο γιατρός της, αν και πότε, πρέπει να γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Ναι, κάτι έχει πάρει το μάτι μου για αυλή, αλλά και πάλι, μέρος που κάποιος θα κλώτσαγε τον σκύλο?
Δεν προσπαθώ να το κρίνω το κορίτσι, όντως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά μήπως θα έπρεπε να προσπαθήσει να πάρει κάποια παραπάνω μέτρα?
Για παράδειγμα, να περιφράξει ένα κομμάτι ώστε να μένει ο σκύλος σε πιο ελεγχόμενο χώρο?
Εκτός αν είναι αδέσποτος ο μικρός και η Μαρουσώ απλώς τον φροντίζει, δεν έχω καταλάβει.

Όταν περάσει αυτό τώρα, βρε Μαρουσώ, σκέψου αν γίνεται να κάνεις κάτι ακόμα καλύτερο για τον σκυλάκο.


Έντιτ γιατί γράφαμε μαζί: σχεδόν μου απάντησες, είναι κρίμα αλλά καταλαβαίνω και τη θέση σου, παρ' όλ' αυτά σκέψου -μιας που προέκυψε και αυτό- τι παραπάνω μέτρα μπορείς να πάρεις για τον μικρό σου.
Ο χώρος π ζει δεν είναι αυλή.. Είναι αρκέτα μεγαλος ο χώρος του μπορεί να τρέχει πανω κάτω ελευθερα . επίσης δεν ζει περιορισμένος συνεχεια :δες εδώ http:// http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC.%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-14/%CF%84%CE%BF.%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B9.%CE%BC%CE%BF%CF%85-27716/
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βρε east...δεν είπα να πάρει την σύριγγα η Μαρουσώ και ν'αρχίσει να τρυπάει :)
Εννοείται, θα το κρίνει ο γιατρός της, αν και πότε, πρέπει να γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση.
Το καταλαβα.
Σου γραφω τι κανουνε συνηθως οι κτηνιατροι......
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αν πριστηκε σε χρόνο ντε τε μάλλον δεν είναι κάτι ανησυχητικό και η λογική λέει θα ξεπριστει.
Είναι λογικό επίσης αν έχει μαζέψει πύον να μην έχει όρεξη ο σκύλος και να δείχνει ότι δεν αντιδρά.

Πριν 2 μήνες περίπου είχαμε κ εμείς ένα πρήξιμο στη μούρη. Άρχισε να πριζεται το απόγευμα και μέχρι το απόγευμα της επομένης είχε γίνει υπερμεγεθες..

Πήγαμε στο γιατρό, έκανε παρακεντιση και πρέπει να βγήκε μισό κιλό πύον και αίμα... με σφουγγαρίστρα τα μάζευε..
Ξεπριστηκε προσωρινά. 2 εβδομάδες μετά όμως άρχισε να ξανά φουσκώνει. Αυτη τη φορά έκανα μόνος μου παρακεντιση όμως, όπως την είχα δει στο γιατρό και όλα οκ.

Ούτε εγώ είχα προσέξει πως δημιουργήθηκε, ίσως τσίμπημα είπε ο γιατρός. Δεν μπορούσε να ξέρει ακριβώς. Μάλλον όμως είχε ξένο σώμα μέσα για να πριστει εκ νέου.

Δεν ισχυρίζομαι ότι συμβαίνει αυτό και με το δικό σου σκύλο. Μεταφέρω απλώς την εμπειρία μου προς επίρρωση του ισχυρισμού ότι αν πριστηκε αιφνιδια και πονάει όταν το πιάνεις μάλλον δεν είναι από τα χειρότερα σενάρια.

Για δες αν μπορείς να βρεις τη ρίζα του καρούμπαλου αν μπορείς.
Σκέψου σαν ένα κρατήρα που θέλει να σκάσει αλλά δε μπορεί. Φαντάσου το σαν ένα γιγάντιο σπυρί δηλαδή. Κάπου στην μέση θα έχει το επίκεντρο. Αν έφτασε στο ζενίθ του όμως και τώρα αρχίζει να υποχωρεί, πιθανώς να μην είναι ορατό.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf