Το έχετε ακούσει? (Υποχρεωτική πινακίδα "Προσοχή Σκύλος")


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για να καταλάβω...έγω στο κήπο μου έχω καγκελόπορτα κλειδωμένη και ταμπέλα.
Αν μπει ο κλέφτης στο κήπο και τον δαγκώσει ο σκύλος μπορεί να μου κάνει μήνυση???
Πλάκα μου κάνετε?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εαν εχεις την προειδοποιηση και εισβαλλει καποιος στον ιδιωτικο σου χωρο,χωρις την εγκριση σου,τοτε δεν φερεις καμια ευθυνη!

προσωπικα οταν μεγαλωσει ο Τορο (ωριμασει) και ας μην του εχω κανει καμια εκπαιδευση φυλαξης,ας ερθει να μπει καποιος και να λειπω εγω...εχεις ακουσει την φραση..."που τον πονει και που τον σφαζει?"...

και ας με παει καποιος μετα δικαστικα!;):D:mad:
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Για να καταλάβω...έγω στο κήπο μου έχω καγκελόπορτα κλειδωμένη και ταμπέλα.
Αν μπει ο κλέφτης στο κήπο και τον δαγκώσει ο σκύλος μπορεί να μου κάνει μήνυση???
Πλάκα μου κάνετε?
Κατερίνα δεν βλέπω πουθενά να γράφει για ταμπέλα ο νόμος άλλα αν δεν εχεις ταμπελα και του επιτεθει ο σκύλος μπορει να σου κάνει μυνηση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με αγχωσατε τωρα!!!:D

Θα παω να παρω ταμπελα και θα την βαλω κατω απο το κουδουνι! 5cmx5cm το κουδουνι και 30cmx10cm η ταμπελα!!!Μιας που μενω σε διαμερισμα θα πρεπει να προειδοποιησω...ή να την βαλω κατω στην πορτα της εισοδου της οικοδομης!Καλυτερα ε?

:paja1::paja1::paja1::paja1:

Αυτο που λεει και ο Θοδωρης,κατσε να μπει καποιος μεσα στο σπιτι ή στο εξοχικο και δεν νομιζω να ξαναβγει σωος!Μαλλον δεν θα θελει να κανει μηνυση μετα...:D

Το καλυτερο ειναι παντως να μπει κλεφτης,να του επιτεθουν τα σκυλια, να τον μπαουλιασεις εσυ μετα και να τον πας πακετο στην αστυνομια και να πεις οτι εν βρασμω ψυχης το εκανα!Χαχαχα
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Νομίζω ότι στο σπίτι δεν χρειάζεται να βάλεις ταμπέλα ούτε και να προειδοποιήσεις κάποιον ότι υπάρχει σκύλος όποιος μπεί μέσα στο σπίτι χωρις την άδεια σου είναι παράνομος άλλα στην αυλή επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελεφαντας μπορει να πεί ότι του έπεσαν τα τσιγάρα και πήγε να τα πάρει δεν είχε ταμπέλα για σκύλο και μπήκε
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι αλλα και παλι υπαρχουν 2 αδικηματα!Και θα δικαστει!

Το ενα ειναι οτι μπηκε παρανομα ο κλεφτης μεσα στο σπιτι μου και το αλλο ειναι οτι υπεστει σωματικες βλαβες ο κλεφτης απο τον σκυλο μου!Το ιδιο δεν ειναι αφου παλι ο χωρος παραβιαστηκε και παλι ο υπαρχουν σωματικες βλαβες!Δηλαδη στην μια πορτα(καγκελοπορτα) ο κλεφτης εχει ενα μικρο παραθυρακι να κινηθει δικαστικα και στην αλλη δεν εχει?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
συγκεκριμενα ο δικος μου σκυλος (γνωρισμα της φυλης) δεν θα δαγκωσει καν τον "εισβολεα"..ή αλλιως τον intruder...:paja1:

απλα θα τον κρατησει κατω,ακινητο (ουτε βλεφαρο δεν θα κουνιεται),μεχρι να πεθανει απο ασιτια ο "εισβολεας" ή ο σκυλος μου ή μεχρι να ερθω εγω...:D

*μιλω για τον σκυλο μου ανεκπαιδευτο τελειως.
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Ναι αλλα και παλι υπαρχουν 2 αδικηματα!Και θα δικαστει!

Το ενα ειναι οτι μπηκε παρανομα ο κλεφτης μεσα στο σπιτι μου και το αλλο ειναι οτι υπεστει σωματικες βλαβες ο κλεφτης απο τον σκυλο μου!Το ιδιο δεν ειναι αφου παλι ο χωρος παραβιαστηκε και παλι ο υπαρχουν σωματικες βλαβες!Δηλαδη στην μια πορτα(καγκελοπορτα) ο κλεφτης εχει ενα μικρο παραθυρακι να κινηθει δικαστικα και στην αλλη δεν εχει?
Μάλλον έτσι είναι.
Ο Νόμος λέει ότι το κατοικίδιο πρέπει να ζεί στο σπίτι σου μέσα και μόνο μπορεί να βγαίνει στο μπαλκόνι άλλα όχι να ζει εκεί μόνιμα και όχι τις ώρες κοινής ησυχίας το ίδιο ισχύει και στις μονοκατοικίες πρέπει να βγαίνει βόλτα πάντα με λουρί εκτος απο τους κυνηγούς και τους φύλακες προβάτων όταν οι σκύλοι αυτοί εργάζονται και μόνο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα ρωτήσω απόψε τον πατέρα μου που είναι νομικός και θα σας πω σίγουρα. Δεν μπορεί να υπάρχει τόσο βλακώδης νόμος όπου θα βρίσκετε τον μπελά σας κι από πάνω αν δαγκώσει ο σκύλος σας εγκληματία.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το δικο μου συμπερασμα, διαβαζοντας ολο το θεμα από την αρχη, είναι πως ο,τι και να κανεις είναι τελικα λαθος.

Μπαινει ο κλεφτης και δεν εχεις ταμπελα? Την πατησες.
Μπαινει με ταμπελα? Παλι τα ιδια αλλά μαλλον καπως καλυτερα.

40 μερες αν τα σκυλια τον τρομαξουν. Αν τον καθαρισουν? Ανθρωποκτονια και μαλιστα εκ προθεσεως δεν θα είναι?

Η ταμπελα τι ρολο παιζει? Προειδοποιητικο ή αποτρεπτικό?
Προειδοποιει τον κλεφτη ότι μπορει να πάθει κακό αλλά και του λεει ότι χρυσαφικα μπορει να μην παρεις, θα παρεις όμως αποζημιωση!
Κι αν δεν το γνωριζει, θα του το σφυριξει ο εισαγγελέας.

Επισης τον προειδοποιει την επομενη φορα να ερθει με σπρέι ή οπλο στο διαμερισμα ή με φόλες στο σπιτι που εχει σκυλο στον κηπο.

Με τα μεσα που υπαρχουν σημερα ο σκυλος είναι τελειως ανυπερασπιστος απεναντι στον σοβαρο και προετοιμασμενο κλεφτη. Ειδικα αυτος που είναι εκτεθειμένος εξω στον κηπο Θοδωρη και Αρη!

Η μονη ελπίδα είναι να λειτουργησει η πινακιδα αποτρεπτικα σε καποιον κλεφτη της πλακας και να παει να κλεψει καποιο άλλο σπιτι.

Ή αυτος που θα του πεσει κατιω όπως αναφερθηκε μεσα στον χωρο σου ή θελει να πιει νερο, απλά να σε φωναξει και να το ζητησει.

Επισης η αυλόπορτα παντα κλειδωμενη! Ας υποθεσουμε ότι ο κλεφτης μπηκε μεσα και ο σκυλος τον τσάκισε μεσα στον χωρο. Αντε και εχεις ένα ελαφρυντικο.

Αν μπει καποιος, κι ας μην είναι κλεφτης, από την πορτα και ο σκυλος τον κυνηγησει, θα φυγει ο τυπος τρεχοντας και θα αφησει λεω εγω την πορτα ανοιχτη.
Αν ο σκυλος συνεχισει την καταδιωξη και εκτος περιουσιας και τον γραπωσει εξω, τοτε την πατησες για τα καλα.

Το ιδιο μπορει να συμβει και στο διαμερισμα. Ο σκυλος θα μεινει σιγουρα μεσα στο σπιτι ή θα κυνηγησει και εκτος?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, σ' όλη μου τη ζωή κορόιδευα τους Αμερικάνους που οπλοφορούν και μάλιστα έλεγα ότι πρέπει να πιάσουνε τους φανατίκλες του NRA (National Rifle association) και να τους σαπίσουνε στο ξύλο. Και μ' αυτά που ακούω τώρα από σας περί του διαρρήκτη και μάλιστα σε εποχές που έχει ανεβεί η εγκληματικότητα στην Ελλάδα, ενώ το κράτος αγρόν αγοράζει, έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι τελικά αν θα πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου περί του ξεφτιλοκουλέρ λοκάλ εδω πέρα.....:mad::mad: Τουλάχιστον το αμερικανικό δικαστήριο έχωσε μέσα πέντε χρόνια τον πρώην γκόμενο της φοιτήτριάς μου που της επιτέθηκε, τον σάπισε στο ξύλο, τον έστειλε στο νοσοκομείο και της είχε κάνει μήνυση, ενώ δεν άσκησαν δίωξη εναντίον της....

Δεν είμαστε καλά που θα την πληρώσετε κι από πάνω αν αμυνθείτε εναντίον του εγκληματία!!!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η οπλοφορια Σαρα είναι μεγαλο κεφαλαιο κι εγω προσωπικα ειμαι υπερ.
Στη χωρα μας επιτρεπεται να οπλοφορουν μονο οι εγκληματιες και ο νορμαλ πολιτης δεν εχει καμια ελπιδα αν συμβει κατι.

Τωρα θα μου πεις, αν ο εγκληματιας σε δει να οπλοφορεις, θα σου την αναψει στα σίγουρα και συνηθως είναι πιο εμπειρος και ψυχρόαιμος από σενα, αλλά, αν είναι αποφασισμενος, εχεις μια ελπιδα αν οπλοφορεις κι εσυ.

Αιωνιο debate χωρις νικητη και μακραν εκτος θεματος.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Πλάκα μου κάνετε?
Καθόλου πλάκα.

Η μόνη περίπτωση να τη γλυτώσεις είναι αν το συμβάν γίνει μέσα στο χώρο του "οικογενειακού ασυλου". Δηλαδή ο χώρος που μένεις.

Στο χώρο αυτό δεν περιλαμβάνονται κήπος, μπαλκόνια, κλιμακοστάσια κτλ.

Μόνο το ίδιο το σπίτι. Και πάλι χωρίς ταμπέλα, θα τη φας τη μήνυση.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μου είχαν πει κάποτε ότι αν σκοτώσεις τον κλέφτη μεσα στο σπίτι σου..καλύτερα είναι να τον τσουβαλιάσεις και να τον πας αλλού..εκτός σπιτιού και να κάνεις τον κινέζο γιατί ακόμα και αν έχεις άδεια για όπλο...θεωρειται ανθρωποκτονία εξ αμελείας

Πάντως σε μία περίπτωση που ξέρω...ένας σκύλος έκανε ταλατίνη έναν Αλβανό που μπήκε μέσα σε σπίτι για να κλέψει...(ο σκύλος τον περίμενε πισω από τη πόρτα).
Ο Αλβανός ήθελε να κάνει μήνυση και η Αστυνομία γέλαγε...τελικά τον απέλασαν...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ειναι και σε τι αστυνομικους θα πεσεις , τι εισαγγελεα και τι δικαστη

αν ηταν Ελληνας ισως και να μην γελουσαν οι αστυνομικοι επισης αν ο δικηγορος του το ζητουσε ΑΝ ειχε θα την εκανε την μυνηση

και επισης το 90 % της αποφασης εξαρταται απο τον δικηγορο σου
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Σωστος... Σωστοτατος!!!
Ο αστυνομικος κατα πασα πιθανοτητα θα πει στον κλεφτη να κατσει στα αυγα του. Ο δικηγορος ομως??? Η οργανωση για τα ανθρωπινα δικαιωματα των μεταναστων που θα σε πει και φασιστα επειδη δεν τους ταιζεις?
Το θεμα ειναι ο σκυλος να μη κανει ζημια αλλα να ακινητοποιησει τον κλεφτη. Τοτε θα ερθει η αστυνομια, θα τον μαζεψει και θα φαει 15 μερες φυλακη (τσαμπα υπνος και φαγητο δηλαδη εις βαρος μας). Αν ομως του κατσει καμια γερη δαγκωνια, ο κλεφτης θα βγει σε αναπηρικη συνταξη την οποια θα του πληρωνεις εσυ για παντα!

ειναι και σε τι αστυνομικους θα πεσεις , τι εισαγγελεα και τι δικαστη

αν ηταν Ελληνας ισως και να μην γελουσαν οι αστυνομικοι επισης αν ο δικηγορος του το ζητουσε ΑΝ ειχε θα την εκανε την μυνηση

και επισης το 90 % της αποφασης εξαρταται απο τον δικηγορο σου
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
τωρα με τρομαξατε...θα βαλω στην πορτα μου "προσοχη ο σκυλος γλειφει" γιατι λαμπραντορ και να δαγκωσει δεν το κοβω...ααα και προσοχη οταν σφουγγαριζετε η αν εχετε κανενα μποξερ που βγαζει σαλια να βαζετε προσοχη γλιστραει...μην πεσει ο κλεφτης και εχουμε αλλα...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑ...αστον να τον κανει κομματακια ο σκυλος και μετα θα εχεις και κοκκαλα για ενα μηνα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
τωρα με τρομαξατε...θα βαλω στην πορτα μου "προσοχη ο σκυλος γλειφει" γιατι λαμπραντορ και να δαγκωσει δεν το κοβω...ααα και προσοχη οταν σφουγγαριζετε η αν εχετε κανενα μποξερ που βγαζει σαλια να βαζετε προσοχη γλιστραει...μην πεσει ο κλεφτης και εχουμε αλλα...ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑ...αστον να τον κανει κομματακια ο σκυλος και μετα θα εχεις και κοκκαλα για ενα μηνα...
:paja1::paja1::paja1::paja1::paja1:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σωστος... Σωστοτατος!!!
Ο αστυνομικος κατα πασα πιθανοτητα θα πει στον κλεφτη να κατσει στα αυγα του. Ο δικηγορος ομως??? Η οργανωση για τα ανθρωπινα δικαιωματα των μεταναστων που θα σε πει και φασιστα επειδη δεν τους ταιζεις?Μπα μπα εγω ξερω οτι μπορω να ταιζω σαν Ε.Ε. και κατ'επεκταση σαν Ελλαδα μονο το 3% των μεταναστατων που ερχονται!Στην Ελλαδα μεταφραζεται σε 300.000 μεταναστες!Παραπανω δεν μπορω συγνωμη!Αλλα και ποιος ειπε οτι ο κλεφτης θα ειναι μεταναστης!Κανενα ντουγανι Ελληνας δεν υπαρχει?Βασικα δεν με νοιαζει να με πουν και φασιστα η οπως θελουν αρκει να μην μπει η οικια μου και η οικογενεια μου σε κινδυνο!
Το θεμα ειναι ο σκυλος να μη κανει ζημια αλλα να ακινητοποιησει τον κλεφτη. Τοτε θα ερθει η αστυνομια, θα τον μαζεψει και θα φαει 15 μερες φυλακη (τσαμπα υπνος και φαγητο δηλαδη εις βαρος μας).Γινε για 1 λεπτο κλεφτης,και σκεψου αν εμπαινες μεσα στην αυλη/κηπος/σπιτι οτιδηποτε και επιχειρουσες να κλεψεις,πες οτι ο σκυλος ειναι εκπαιδευμενος,και σε ακινητοποιει,εσυ δεν θα κανεις τα αδυνατα δυνατα να ξεφυγεις?Μηπως να βαλεις και καφε στο μπρικι να περιμενεις τους αστυνομικους?Θα του πατησει μια κλωτσια/μαχαιρι/σπρευ του σκυλου και θα κανει οτι ειναι δυνατον για να φυγει!Σε τετοια περιπτωση ο σκυλος θα ξεχασει την εκπαιδευση και θα στηριχθει στο ενστικτο της επιβιωσης και θα επιτεθει διοτι απειλειται!Οποτε στο ιδιο καταληγουμε...θα δαγκωσει! Αν ομως του κατσει καμια γερη δαγκωνια, ο κλεφτης θα βγει σε αναπηρικη συνταξη την οποια θα του πληρωνεις εσυ για παντα!Καλα ας συμβει αυτο και ειμαι διατεθειμενος να κανω οτιδηποτε...καθε μηνα που θα του πηγαινω την συνταξη θα τον σπαω και στο ξυλο!
Δεν εχω κατι με τα γραφομενα σου απλως μου δοθηκε "πατημα" για να το πω...:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22