Το ξύλο της αρκούδας


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
7.000
Όχι δε σε δουλεύω. Το ότι σου την πέσαμε, όχι ένας αλλά πολλοί, κάτι λέει. Τώρα για σένα λέει ότι σου είπαμε πως δεν την αγαπάς. Για μένα λέει κάτι άλλο. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.
(Πιθανόν και για άλλους, αφού συμφωνήσαμε στο αρχικό "πέσιμο" το ίδιο "άλλο" θα λέει.)

Ναι, αντίστροφα πάει το ρητό.

Ναι όλοι οι μπερδεμένοι και πρωτάρηδες κάπως διαφορετικά εξελιχθήκαμε. That was my point exactly.

Οφφ τοπικ: εξαιρετικό βγήκε οπτικά το ποστ σου με τα χρώματα των smilies.
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Μπορει η αντιδραση ολων να σου φανηκε υπερβολικη (μπορει και να ηταν γιατι δεν ειμασταν και μπροστα) αλλα τουλαχιστον το θετικο ειναι υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν τραγικο να δερνεις εναν σκυλο (γενικα μιλαω οχι για σενα).
Φανταζεσαι να ελεγες αυτο που ειπες τελος παντων και ολοι να σου λεγαμε "να αγιασουν τα χερια σου"!!
Θα μας εβριζες εσυ μετα νομιζω!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θα το πω μια ακόμη φορα...αλλο να δερνεις τον σκυλο σου απλα επειδη μπορεις κ εχεις κ@υλες (δε ξερω κιολας πως το φανταζεστε? Οτι τους φοράμε 25κιλες αλυδισες στον λαιμο κ οποτε περναμε απο διπλα αρχιζουμε κ τα κοπαναμε κιολα μαυτες?) κ αλλο πραγμα να χρησιμοποιεις ΚΑΙ αυτο προκειμενου σε μια δυσκολη στιγμη να το συνετισεις!
Εσεις το παρουσιαζετε λες κ ημαστε τιποτα ψυχασθενεις!
Ενω ολοι οσοι ειπαμε "ναι, εχει συμβει" εξηγησαμε ακριβως ποτε πως κ γιατι καταληξαμε εκει!
Δεν αναγκαστηκατε ποτε να φτασετε μεχρι εκει, με γεια σας με χαρα σας και ειλικρινα χαιρομαι που καταφερατε κ το αποφυγατε, μην κατακρινετε ομως τους υπολοιπους που επρεπε να καταφυγουμε στο ξυλο λες κ ημαστε τα βδελυγματα της κοινωνιας!
Το οτι μου την πεσατε πολλοι μου λεει εμενα προσωπικα οτι απλα διαφωνω με πολλους απο σας κ οτι ειστε τοσο κολλημενοι με τις αποψεις σας που ουτε καν μπορειτε να διαννοειθειτε οτι υπαρχουν κ αλλες περιπτωσεις περαν απαυτες που εχετε βιωσει εσεις!
Κ λυπαμαι αλλα εγω δεν εχω προβληματα του στυλ "με τραβαει το 2κιλο κ δεν με αφηνει να κανω ηρεμα την βόλτα μου" εγω εχω προβληματα του στυλ "ΑΜΑ με τραβηξει περαν οτι θα μου βγαλει τον ωμο αμα μου ξεφυγει κιολας κ εντωμεταξυ δεν με τρεμει σε καποιες περιπτωσεις παιζει κ να σκοτωσει γατα ή σκυλο, παιζει κ να ριξει κατω ποδηλατη παιζει για καποιους αλλους να επιτεθει κ σε ανθρωπο εφοσον ΔΕΝ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ"
Αυτα πρεπει να διαχειριστουμε εμεις κ πρεπει να τα διαχειριστουμε σωστα κ αμεσα κ για ολους τους αλλους κ για το σκυλι μας κ για μας!
Οποτε επεναλαμβανω συγχωρηστε με αλλα προκειμενου να αποφυγω ολα αυτα δεν με εχει πειραξει κ τοσο που εφαγε η Ηρα τρεις-τεσσερις σφαλιαρες στην ζωη της ενω εντωμεταξυ κανει ζωη καλύτερη απο πολλους ανθρωπους!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
7.000
Κ λυπαμαι αλλα εγω δεν εχω προβληματα του στυλ "με τραβαει το 2κιλο κ δεν με αφηνει να κανω ηρεμα την βόλτα μου" εγω εχω προβληματα του στυλ "ΑΜΑ με τραβηξει περαν οτι θα μου βγαλει τον ωμο αμα μου ξεφυγει κιολας κ εντωμεταξυ δεν με τρεμει σε καποιες περιπτωσεις παιζει κ να σκοτωσει γατα ή σκυλο, παιζει κ να ριξει κατω ποδηλατη παιζει για καποιους αλλους να επιτεθει κ σε ανθρωπο εφοσον ΔΕΝ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ"
Αυτα πρεπει να διαχειριστουμε εμεις κ πρεπει να τα διαχειριστουμε σωστα κ αμεσα κ για ολους τους αλλους κ για το σκυλι μας κ για μας!
:ROFLMAO: Πόσο καλά μας ξέρεις, κι εμάς και τα "προβλήματά" μας!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτό το πράγμα που νομίζετε ορισμένοι έχοντες 40κιλα γομάρια ότι μόνο εσείς αντιμετωπίζετε προβλήματα, που ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι επιλύετε και αρα είστε και εκπαιδευταράδες... με ξεπερνάει.

Α και για την ιστορία γιατι δεν μου αρεσει η αυτοθυματοποίηση ορισμένων.... για το "σαπισμα στο ξύλο" ΞΕΝΟΥ σκύλου σου την είπαμε....το τι κάνεις με την Ήρα δικό σου πρόβλημα!
Ευτυχώς το σκυλί που ξέρει και το "κρύψου"
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@Estranged Ενα πχ εδωσα μανα μου :)

@ghelly ακουσες 2κιλο κ ειπες να επεμβεις?:LOL:
Αντε παλι με το "εγω την εχω μεγαλυτερη απτην δικη σου"...
Τι θες να σου πω? Οτι εχουμε τα ιδια προβλήματα? Εε οχι δεν τα έχουμε, πως να το κανουμε τωρα δλδ?
Οσο για το τι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ αστο να το ξερουμε εμεις καλυτερα!
Κ οσον αφορα το γιατι κ ποτε μου την πεσατε ασε να το κρινουν οσοι διαβαζουν!
Για την δε Ηρα...παλι καλα, αυτο λεω κ γω...τα παιρνει ευκολα το παιδι, σκεψου το "κρυψου" το μαθε ανευ ξυλου:cool:
 
Last edited:




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Serial killer's the come back

Ειναι συμπτωση δλδ τωρα θα μου πειτε εμενα οτι οσοι αντιδρατε πρωτοι κ φανατικα ΔΕΝ εχετε 40κιλα γομαρια;

Δεν νομιζω Τακη.....
Βεβαια ο καθενας αναλογως μεγεθους καταστασεων που εχει αντιμετωπισει σχηματιζει αποψη ιδιοσυγκρασια κ χαρασει αναλογη πορεια.

Μονο για τον φιλο @Yorkaddict χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι μπορει να διαφωνουμε σε αρκετα, αλλα πρωτα επεξεργαζεται τι γραφουμε κ μετα μιλαει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Πάντως κακά τα ψέματα, το αποτέλεσμα μετράει.
Το να βλέπεις ευτυχισμένα σκυλιά κααι ισορροπημένη συνύπαρξη αποδυκνύει κάτι από μόνο του.
Μπορεί εγώ να σβέρκωσα, εσύ να έδωσες μπάτσα και ο τρίτος μεζέ αλλά και των τριών μας τα σκυλιά είναι φροντισμένα, έχουν αγαπηθεί και αγαπιούνται και περνάνε καλά. Είναι χαρούμενα πλάσματα με αυτοπεποίθηση.
Κάτι άλλα να λυπόμαστε με πεσμένα αφτιά και τρομαγμένο βλέμμα...Και δεν μιλάω για αδέσποτα...Αυτά έχουν αφεντικά που είναι για σκότωμα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ξεκαβαλήστε λιγο ορισμένοι....
το να έχετε 40κιλα σκυλια και ανω δεν σας κάνει γνώστες όπως δεν σας κάνει και ικανότερους των εχοντων ελαφρύτερα σκυλια.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πάντως κακά τα ψέματα, το αποτέλεσμα μετράει.
Το να βλέπεις ευτυχισμένα σκυλιά κααι ισορροπημένη συνύπαρξη αποδυκνύει κάτι από μόνο του.
Μπορεί εγώ να σβέρκωσα, εσύ να έδωσες μπάτσα και ο τρίτος μεζέ αλλά και των τριών μας τα σκυλιά είναι φροντισμένα, έχουν αγαπηθεί και αγαπιούνται και περνάνε καλά. Είναι χαρούμενα πλάσματα με αυτοπεποίθηση.
Κάτι άλλα να λυπόμαστε με πεσμένα αφτιά και τρομαγμένο βλέμμα...Και δεν μιλάω για αδέσποτα...Αυτά έχουν αφεντικά που είναι για σκότωμα.
Μη χαλας το κλιμα με ενωτικα μηνυματα!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ξεκαβαλήστε λιγο ορισμένοι....
το να έχετε 40κιλα σκυλια και ανω δεν σας κάνει γνώστες όπως δεν σας κάνει και ικανότερους των εχοντων ελαφρύτερα σκυλια.
@ghelly με καθε σεβασμο στην αποψη σου,

το οτι διαχειριζομαστε αποτελεσματικα σκυλια κιλων αναλογων των δικων μας μας κανει ΠΟΛΥ ικανους.
Πιστεψε με, με μια κατηγορια σκυλων δεν σε παιρνει να κανεις λαθη η να αφησεις κενα κ παραληψεις και ξερουμε ποια κατηγορια ειναι αυτη......

Εμεις προφανως πλεον εχουμε δοκιμαστει σε αυτη την κατηγορια..... για αλλους δεν μπορω να ξερω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μην ανησυχείς και φρόντισε ο Βα-ghellys να το επαναφέρει! :p
Ε μα δεν μπορω...

...σχόλια με υποβόσκουσα υποτίμηση σε όποιον έχει σκυλο κατω των 20 κιλών, δεν είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνω... και συνακόλουθη υπερτίμηση ικανοτητων των εχόντων μεγαλόσωμες φυλες.
Και ειδικά από χτές που διαρκώς παραποιούνταν το ότι μιλάγαμε για "σαπιζω στο ξύλο" και απαντουσαν για διορθώσεις λες και ειμαστε εξωγήινοι όσοι διαφωνούσαμε με την αντιμετώπιση.
 
  • Like
Reactions: stamatia


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Παίδες,στη φύση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ BULLYING
Aς ορίσουμε τι είναι bullying και μετά ας συμφωνήσουμε

Το bullying είναι μια επιθετική, σκόπιμη πράξη ή συμπεριφορά που εκδηλώνεται από ένα άτομο ή ομάδα ατόμων επαναλαμβανόμενα, έχει διάρκεια στο χρόνο και απευθύνεται σε ένα άτομο (θύμα) που δεν μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα τον εαυτό του (Olweus, 1993).Επιπλέον, η διαφορά του εκφοβισμού με τις συνηθισμένες διαμάχες είναι ότι αυτός εμφανίζει επαναληψιμότητα και ότι υπάρχει ανισορροπία ισχύος μεταξύ του θύτη και του θύματος, με την επιβεβαίωση της κυριαρχίας του θύτη πάνω στο θύμα (ως προς την ηλικία, τη φυσική δύναμη κ.λπ.) (Cullingford & Morrison, 1995).

Τα παραπάνω δίνουν τον ορισμό του μπουλινγκ σε ένα αρκετα καλό επίπεδο.Στη φύση,όσο και αν υπάρχουν κοινά στοιχεία με τα παραπάνω,υπάρχει μια καθοριστική διαφορά,ο λόγος για τον οποίο γίνεται όλο αυτό,η τροφή!

Ο λόγος που μια αγέλη λιονταριών την πέφτει στο ελαφάκι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για να σαπίσουν στις μάπες το ελαφάκι γιατί την έχουν μεγαλύτερη ξέρωγω ή για να κάνουν establish την κυριαρχία τους ή για να το αφήσουν μετά από το βασανισμό να γυρίσει στη μαμά ελαφίνα και να πει "κοιτα μαμα τι μου έκαναν τα κωλολιόνταρα".Είναι για να το φάνε,είναι το ένστικτο της (αυτο)συντήρησης,είναι η Φύση η ίδια,είναι για να καλύψουν ΤΗ βασική τους ανάγκη,την εύρεση τροφής

Καμία απολύτως σχέση με μπουλινγκ δηλαδή
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Chris K.A.
Δυο σκυλια σε μια μαντρα, μια ταιστρα με φαι που καθε μερα πεφτουνε δυο κιλα.
Ο ενας σκυλος καθημερινα σβερκωνει τον αλλον κ τρωει ολο το φαι.
Ο δευτερος δεν μπορει να του αντισταθει κ μενει τελικα νηστικος.
Ειναι η δεν ειναι bullying?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@ghelly επειδη τα λες οπως θες...
"εμεις" περαν απο "γνωστες" ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ σκυλιων δεν δηλωνουμε τιποτα αλλο...εσεις αλλα διαβαζετε κ αλλα καταλαβαινετε!
Επισης αμα ημαστε ικανοτεροι "εμείς" ή "εσεις" θα κριθει μόνο οταν κ εαν παρουμε "εμεις" 2κιλα κ "εσεις" 40κιλα κ εκει θα δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος!
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
όχι,φυσικά και δεν είναι είναι μπουλινγκ
σε μια αγέλη ποιός τρώει πρώτος και γιατί?Είναι λάθος να μεταφέρουμε όρους που αφορούν ανθρώπους σε συμπεριφορές που συναντάμε στη φύση και ο λόγος κυρίως είναι η αιτία που προκαλεί το κάθε φαινόμενο
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω που εχω και κατω των 20 κιλων και πανω των 40 να πω ότι σαν την καλή σφαλιάρα δεν ειναι τιποτα !! :) δεν ξερω τι μαθαινει ο σκυλος αλλα υπαρχουν στιγμες που το απολαμβανεις :cool:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@ghelly με καθε σεβασμο στην αποψη σου,

το οτι διαχειριζομαστε αποτελεσματικα σκυλια κιλων αναλογων των δικων μας μας κανει ΠΟΛΥ ικανους.
Πιστεψε με, με μια κατηγορια σκυλων δεν σε παιρνει να κανεις λαθη η να αφησεις κενα κ παραληψεις και ξερουμε ποια κατηγορια ειναι αυτη......

Εμεις προφανως πλεον εχουμε δοκιμαστει σε αυτη την κατηγορια..... για αλλους δεν μπορω να ξερω.
Ναι οκ, εσεις που επιλεξατε ντουκια σκυλια εχετε μια ευθυνη παραπανω (και δυο και τρεις) απο μενα πχ με το 15κιλο. Αλλα ως εκει. Και σε ενα σκυλοφορουμ που συζηταμε μεθοδους και συμπεριφορες, ακουγεται καπως ασχημα αυτος ο διαχωρισμος.
 
  • Like
Reactions: Orilis