Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μα εχει ηδη απαγορευτει το κοψιμο...μιλαμε για τα σκυλια πριν το νομο και για ανθρωπους που εχουν επενδυσει σε αυτα...
Σαφεστατα και οι εξυπναδες οπως τις περιγραφεις ειναι κατακριτεες..αλλα ποσοι ειναι αυτοι;!Θεωρω οτι οι περισσοτεροι δε σκεφτονται ετσι..

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Στην ουσία δηλ. χαίρεσαι που μέχρι τώρα κάποιοι εξυπνάκηδες προσπαθούσαν να βρούνε παραθυράκια στο νόμο για να έχουν/κάνουν ακρωτηριασμένο σκυλί και μ'αυτό το νόμο την πάτησαν.

Απλά είναι κρίμα που παίρνει και η μπάλα τους μη-εξυπνάκηδες που έχουν πραγματικά να προσφέρουν στη φυλή.

Αν βέβαια το σκεφτείς λίγο παραπάνω..Αν ένα σκυλί έχει ακρωτηριαστεί, πώς ένας εκτροφέας ξέρει ότι έχει σωστά αυτιά ώστε να το βάλει σε πρόγραμμα αναπαραγωγής; Αφού δε φαίνονται πως είναι ολόκληρα, αν έχουν σωστή θέση, σωστό δίπλωμα και σωστό μήκος. Τι γινόταν δηλαδή μέχρι τώρα; Φαύλος κύκλος, κομμένα πέρναμε - κομμένα δίναμε;
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Εντάξει...Καλώς ή κακώς διαφωνείτε και ψιλοτσακώνεστε κιόλας...:)

Θα μου εξηγήσετε όμως εμένα ποιος, που και πως θα ελέγξει και θα μου απαγορεύσει να ζευγαρώσω με σκύλο με κομμένα αυτιά ή να φέρω το σπέρμα του;

Το σοβαρότερο όλων είναι το επικείμενο B.S.L. και άλλος ένας τρόπος βάναυσης μεταχείρισης του σκύλου από τον άνθρωπο...Κρίμα!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ε...αυτό είναι θέμα της αναδρομικότητας...
Δεν είναι κάτι που προστέθηκε.
Και αν τους κόβει περισσότερο τώρα που απαγορεύεται η γέννα...παρά όταν απαγορεύτηκε η συμμετοχή σε έκθεση...ε..τι να πω
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στην ουσία δηλ. χαίρεσαι που μέχρι τώρα κάποιοι εξυπνάκηδες προσπαθούσαν να βρούνε παραθυράκια στο νόμο για να έχουν/κάνουν ακρωτηριασμένο σκυλί, την πάτησαν.

Απλά είναι κρίμα που παίρνει και η μπάλα τους μη-εξυπνάκηδες.
Σαφώς!
Οι μη - εξυπνάκηδες όμως...στους εξυπνάκηδες πρέπει να ζητήσουν τον λόγο...παρά στον νομοθέτη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα μου εξηγήσετε όμως εμένα ποιος, που και πως θα ελέγξει και θα μου απαγορεύσει να ζευγαρώσω με σκύλο με κομμένα αυτιά ή να φέρω το σπέρμα του;

Το σοβαρότερο όλων είναι το επικείμενο B.S.L. και άλλος ένας τρόπος βάναυσης μεταχείρισης του σκύλου από τον άνθρωπο...Κρίμα!
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μεσω του ΚΟΕ στη δηλωση γεννας.. και εκει θα πεσουν τα προστιμα...

Αυτο δεν αποφευγεται με τιποτα...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Δηλαδή, ο Κ.Ο.Ε. μέσα στα τόσα άλλα που ελέγχει με απαράμιλλη επιτυχία, θα ελέγχει και το αν οι γεννήτορες έχουν κομμένα αυτιά ή ουρίτσα...

Φαντάζομαι θα ανατρέχει στην τεράστια, ιδιόκτητη data base του, όπου βρίσκονται όλα τα στοιχεία των σκύλων του κόσμου...με φωτογραφίες!

:D

Μια χαρά πάμε...Ανεβαίνουμε ΚΑΙ κυνοφιλικά με γοργούς ρυθμούς ανάπτυξης...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Από πότε η ορθότητα (όχι η δυνατότητα εφαρμογής) ενός νόμου βασίζεται στην επάρκεια των φορέων ελέγχου?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Νόμος που "αυτογελοιοποιείτε" μέσω "ηλίθιων" και υπερβολικών "απαιτήσεων" και "εν τη γενέσει του" είναι αδύνατον να εφαρμοστεί...Όχι απλά γελοιοποιείτε και απαξιώνεται, αλλά λειτουργεί αντίθετα σε ότι "καλό" (ίσως) μπορούσε να κάνει.

Τέτοιοι νόμοι στην Ελλάδα άπειροι και ο λόγος που ψηφίζονται/δημιουργούνται είναι είτε η τέρψη μιας μερίδας "πελατών", είτε ο αποπροσανατολισμός από ουσιαστικότερα και σοβαρότερα ζητήματα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο υπερβολικές οι απαιτήσεις...
Ήδη δεν συμμετέχουν τα κομμένα στην έκθεση, και όποιοι πάνε να ενημερωθούν και δουν δυο πράγματα, θα καταλάβουν ότι το κόψιμο είναι μια "ανεπίσημη" πρακτική.
Όταν πάνε λοιπόν σε έναν εκτροφέα και τους δείξει τους επιβήτορες με τα αυτιά κάμπριο...και δεν έχει συμμετοχές σε εκθέσεις στην Ελλάδα...και τους πει ότι αν θέλουν να κλαδέψει και το δικό τους...θα πάει μόνο σε έκθεση στην Μπουρκίνα Φάσο...
Όσο να ναι..ένα μάγκωμα θα το έχουν.
Και υπάρχουν και αυτοί που εκ πεποιθήσεως δεν πρόκειται να στηρίξουν παράνομες πρακτικές...
Δηλαδή δεν έχετε ήδη δει να υπάρχει μεταστροφή του κλίματος και διάφοροι εκτροφείς Ντοπ....APBT...κλπ...να κρατάνε κάβα εκθεσιακά άκοπα???
Μη λέμε ότι θέλουμε..
Ακόμα και πλήρης να μην είναι η εφαρμογή..ο νόμος δημιουργεί κλίμα στην "αγορά"!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Αν και αχώνευτος ο seamol :p έχει δίκιο.
H απαγόρευση δημιουργεί τάση στην αγορά και κλίμα σε υποψήφιους αγοραστές. Το αν η εφαρμογή της είναι υλοποιήσιμη, είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

Αλλά έχω μια απορία: αυτή η απαγόρευση στα κομμένα γιατί μας φαίνεται kinder έκπληξη; Η φημολογία περί απαγόρευσης κυκλοφορεί κάτι χρόνια αν δεν κάνω λάθος - δεν το 'ξεραν οι "κόφτες" ότι πλησιάζει η μέρα; Αφού το βλέπεις νά 'ρχεται βάλε το ρημαδοψαλίδι πίσω στο συρτάρι...

Κι εγώ το φχαριστήθηκα πάντως που χάλασε η δουλειά στους "άνετους" που "πετάγονται μια ιταλία για shopping κι έκθεση". Αφφφφφφ - ούουουου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Είναι πολύ απλό για μένα, εδώ είναι Ελλάντα και όλοι θεωρούσαν ότι και να απαγορευτεί μια χαρά θα επιτρέπεται όπως όλα.
Ε τους ξεβόλεψε λίγο όταν εφαρμόστηκε μια κι έξω στις εκθέσεις, και για να είμαι ειλικρηνής και εγώ το θεώρησα υπερβολικό να αποκλείονται κομμένα από παλιά από την αναπαραγωγή.
Αλλά επειδή διαχωρισμός προ και μετά είναι δύσκολο να γίνει, ο νόμος εφαρμόζεται όπως εφαρμόζεται και κατά την γνώμη μου πολύ καλά κάνει.
Αν θες να κόψεις τα αφτιά του κουταβιού σου, να το κάνεις έχοντας επίγνωση ότι είναι παράνομο και ότι θα αποκλειστεί ο σκύλος αυτός από κάποιες δημόσιες εκδηλώσεις. Το να το κάνεις θεωρώντας μαγκιά να την κάνεις πλαγίως εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα σαν συμπεριφορά και συμφωνώ απόλυτα με τον sea mol, αν και συνήθως με εκνευρίζει κι αυτός!!! (χαχαχααα)

Τo B.S.L. που μας ετοιμάζουν να δούμε πώς θα αντιμετωπίσουμε.
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν καταλαβαινω τι κανει εντυπωση οσο αφορα τα κομενα... ηταν το επομενο βημα.Δεν ηταν? Μισοδουλειες η κοροιδευομαστε.. ασχετως με το αν ειμαι υπερ η κατα στο κοψιμο.. Οντως θα βγουν μερικα καλα ζωα απο την αναπαραγωγη, οπως βγηκαν απο τις εκθεσεις αλλα το ενα φερνει το αλλο... οπως ομως συμπληρωνει η vrmode .. ο νομος υπηρχε.
+οπως τα λεει ο seamol .. που τον συμπαθω ..χεχεχεχε.
(μερικοι χαρηκαν οταν ειπαν οτι οι εκτροφεις πρεπει να κοβουν αποδειξεις, τεβε κτλ.. τωρα ομως τσινησαν που για να μπει η εκτροφικη σκυλα σε αναπαραγωγη πρεπει να γινουν "εκτροφεις"..χμμ... )

Οσον αφορα τα "επικινδυνα" ζωα.. καταληγω στο συμπερσμα, με απλα ελληνικα.. η μοδα βλαπτει.. και δυστυχως την πληρωνουν τα ζωα, ενω επρεπε να την πληρωσει ο ηλιθιος που για να την μπει στους καγκουρες της γειτονιας του που εχουν πιτ, πηρε ντογκο η πρεσσα και το εκανε σαν τα μουτρα του.

Η οργανωση δε των φιλοζωικων , μονο καλο μπορει να κανει, εχουμε δει ζωα που μπηκαν υγιη και βγηκαν με καλαζαρ πχ... Το θεμα ειναι οτι οι φιλοζωικες λειτουργουν εθελοντικα και τα παιδια που τις στηριζουν , εχουν ματωσει τις τσεπες τους και χωρις βοηθεια κρατικη και ουσιαστικη μονο καλο δεν θα κανουν αν τυχει και "κλεισουν" χωρους.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Εγώ χάρηκα πάρα πολύ την απαγόρευση του καπνίσματος...και τις 3 φορές που απαγορεύθηκε. Μου έχει περάσει λίγο η χαρά, ειδικά όταν με ρωτούν αν θέλω τασάκι ΠΑΝΤΑ πριν μου πάρουν παραγγελία...

Την απαγόρευση των ακρωτηριασμένων σκύλων δε τη χάρηκα τόσο...μάλλον αδιάφορα την είδα "σε 1η ανάγνωση"...και χθες που χαιρέτησα τον κύριο με το κουταβάκι Rottweiler με την κομμένη ουρίτσα σχεδόν αδιαφόρησα. Συνέχισα προς την πλατεία όπου ο γνωστός "πιτσιρικάς" έπαιζε με την Πιτμπουλίτσα (6-7 μηνών), με το αυτάκι "σύριζα" κομμένο...Ξέρω και τον κτηνίατρο που έκανε "την δουλειά"...τα έχουμε πει με το παιδί.

Ένα 99% των ανθρώπων που ζουν "εκεί έξω" έχουν άγνοια για τις εκθέσεις, ποιοι συμμετέχουν και ποιοι όχι, λίγα ξέρουν ή νομίζουν ότι ξέρουν για εκτροφείς, το Κ.Ο.Ε. μπορεί να πωλείτε από ζαχαροπλαστεία ή απλά να είναι μια Μ.Κ.Ο...και ο νόμος, αναθεωρημένος ή όχι είναι μάλλον...αδιάφορος.

Η "εμπορική πίτα" του pet λίγα έχει να κάνει με την νομοθεσία...Γνωρίζετε μήπως από πότε και αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την πώληση της καρδερίνας π.χ. από καταστήματα;...Πόσα καταστήματα ξέρετε ή έχετε επισκεφθεί και πωλούν;

Όπως και να έχει δε νομίζω πως αξίζει να σταθούμε σε αυτό το σημείο του νόμου...Ειδικά σε μια χώρα που τα αδέσποτα αυξάνονται τον τελευταίο καιρό με ραγδαίους ρυθμούς και που η κυνοφιλική και όχι μόνο παιδεία είναι απλά λόγια στα στόματα διάφορων.

Σε ποιο σημείο αξίζει α σταθούμε;...Έλα ντε...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ο ηλιθιος που για να την μπει στους καγκουρες της γειτονιας του που εχουν πιτ, πηρε ντογκο η πρεσσα και το εκανε σαν τα μουτρα του...
...ή και άλλες φυλές...:cool:
έχεις κανέναν στο μυαλό σου?;)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Νόμος που "αυτογελοιοποιείτε" μέσω "ηλίθιων" και υπερβολικών "απαιτήσεων" και "εν τη γενέσει του" είναι αδύνατον να εφαρμοστεί...Όχι απλά γελοιοποιείτε και απαξιώνεται, αλλά λειτουργεί αντίθετα σε ότι "καλό" (ίσως) μπορούσε να κάνει.

Τέτοιοι νόμοι στην Ελλάδα άπειροι και ο λόγος που ψηφίζονται/δημιουργούνται είναι είτε η τέρψη μιας μερίδας "πελατών", είτε ο αποπροσανατολισμός από ουσιαστικότερα και σοβαρότερα ζητήματα.
συμφωνώ απόλυτα....!

αυτή την ρημαδο-απαγόρευση πώλησης ζώων απο τα πετ σοπ την θυμάται κανείς ;