Τροποποίηση του Ν. 4039/2012












east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγώ δε συμφωνώ με την εξαίρεση για το κόψιμο των ουρων...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Με την "κυνοφιλικη" απαγορευση κοψιματος κ ουρων τα πραγματικα εργασιακα σκυλια χασανε τον "χαρακτηρα" τους.
Οι δεικτες με μακρια ουρα ειναι αδυνατον οταν βρισκουνε θηραμα να φερμαρουνε χωρις να γινουνε αντιληπτοι απο αυτο γιατι απο την χαρα τους κουνανε την ουρα τους περα-δωθε.
Κατα συνεπεια ειναι "αντιπαραγωγικοι" αν μπορω να το πω ετσι.
Αυτο βεβαια ισχυει κ για καποιες αλλες φυλες που οντως χρησιμοποιουνται ακομα για το σκοπο που αρχικα αρχισαν να εκτρεφονται, οποτε καλη η εξαιρεση αλλα ισως να επρεπε να εξαιρεθουνε περισσοτερα.....
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Άδεια ερασιτεχνικής κατ’ οίκον εκτροφής, αναπαραγωγής και διάθεσης ζώων συντροφιάς χορηγείται στους ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων ή γάτων μόνον για ένα θηλυκό ζώο, το οποίο κατέχει πιστοποιητικό καθαρόαιμης καταγωγής και μόνον για μία γέννα ανά έτος.
κάκιστη η τροποποίηση για τους ερασιτέχνες..

β. Δεν επιτρέπεται η πώληση σκύλων και γάτων από καταστήματα κάθε είδους.
τι εννοεί ο ποιητής....;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πείτε μου οτι αυτό "Άδεια ερασιτεχνικής κατ’ οίκον εκτροφής, αναπαραγωγής και διάθεσης ζώων συντροφιάς χορηγείται στους ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων ή γάτων μόνον για ένα θηλυκό ζώο, το οποίο κατέχει πιστοποιητικό καθαρόαιμης καταγωγής και μόνον για μία γέννα ανά έτος." δεν το καταλαβα εγώ καλα.... Θα βάζει ο καθενας που θα αποκτά "ευκολα" ερασιτεχνική άδεια εκτροφης και με ενα πεντιγκρι της σκύλας μια φορά το χρόνο θα εχει σταθερο εισόδημα....
Πείτε μου οτι δεν καταλαβα καλα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
δηλαδη ο ερασιτεχνης πρεπει να κανει γεννα μονο με μια θυληκια?τι δεν καταλαβαινω?
Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Μια γέννα τον χρόνο από μία θηλυκιά, δηλαδή και 3 θηλυκέσ να έχει επιτρέπεται να χευγαρώσει μόνο την μία τον χρόνο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
κάκιστη η τροποποίηση για τους ερασιτέχνες..


τι εννοεί ο ποιητής....;
Εννοεί αν καταλαβαίνω καλά ότι θα απαγορευτεί η πώληση ζώων από πετ σοπ.

Επειδή δεν τα κατέχω τα κυνοφιλικά όπως εσύ όταν λέει ερασιτέχνη εννοεί εκτροφέα χωρίς άδεια εκτροφείου; Και αν ναι γιατί ο ερασιτέχνης θα πρέπει να κάνει περισσότερες από μια γέννες/ έτος;
Αυτό που θεωρώ εγώ παράλειψη είναι μία ρύθμιση και για αυτούς που έχουν άδεια εκτροφείου, δηλαδή αυτοί επιτρέπεται να ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα αν έχουν πολλές θηλυκιές;
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οσο δεν αναφέρεται ρητά ποιος νοείται ερασιτέχνης εκτροφέας, και εγω με μια θηλυκιά με πεντιγκρι θα μπορώ να βγάλω αδεια να τη βάλω να γεννάει μια φορά το χρόνο.
Δεν το βρίσκω πρέπον τουλάχιστον γιατι ανοιγει το δρόμο και στην κουτση μαρια να κανει γέννα με τις πλάτες του νόμου
Και δλδ αν αποιος ερασιτέχνης εκτροφέας εχει 2 σκύλες και θελει να βάλει και την δεύτερη να γεννησει? Θα χρειάζεται νέα άδεια ή "οποια σκύλα πρόλαβε να δηλώσει στην αδεια και τέλος" ?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
και τωρα οποιος θελει γινεται εκτροφεας.κ χωρις καν να εχει σκυλο δικο του.αλλα το αλλο με τη μια σκυλα και το πως δηλωνεις κλπ δε βγαζω νοημα
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Συμφωνω με Γκέλυ.
Αν δίνει και πεντιγκρι με τα κουτάβια, συμφωνα με το νομο θεωρειται φαινομενικα και εκτροφεας. Αλλα υπάρχει δυνατότητα ελεγχου σε αυτο το κομμάτι? πολυ δυσκολο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
και τωρα οποιος θελει γινεται εκτροφεας.κ χωρις καν να εχει σκυλο δικο του.αλλα το αλλο με τη μια σκυλα και το πως δηλωνεις κλπ δε βγαζω νοημα
μαλλον εννοεί πως οταν πας να βγάλεις ερασιτεχνικη αδεια, δηλώνεις και τα στοιχεία-χαρτιά της σκύλας που θα χρησιμοποιήσεις. Πρώτα στην περιφέρεια και μετά στον ΚΟΕ
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλές οι αλλαγές , μακάρι να ψηφιστούν.
Αυστηρός πολύ με τους ερασιτέχνες εκτροφείς.
Σε σχεδον όλο τον κόσμο οι ερασιτέχνες εκτροφείς κρατάνε τον πήχη ψηλά (δεν μιλάμε για ΒΥΒ) καλό που ο ερασιτέχνης πρέπει να έχει σκυλιά με PD τα οποία να γράφονται σε κάποιον όμιλο αλλά τι γίνετε με κάποιες φυλές που δεν είναι αναγνωρισμένες απο την FCI άρα και απο τον ΚΟΕ.
Σωστη η αλλαγή για κάποιους κυνηγετικούς σκύλους αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορουν να συμμετέχουν σκύλοι που έχουν ερθει απο άλλε χώρες και όχι σκυλοι που έχουν χαρτί γιατρού ?
Τεσπα ελπιζω να περάσουν και ελπιζω κάποια απο αυτά να αλλάξουν στο μελλον.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής.....
άδεια ερασιτεχνικής εκτροφής εκδίδεις μια για πάντα ή την ''ανανεώνεις'' κάθε χρόνο αλλάζοντας την προς αναπαραγωγή θηλυκιά;

όπως και να είναι αυτή η παράγραφος λειτουργεί υπέρ του επαγγελματία εκτροφέα....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
επίσης, με αυτή την διατύπωση...

β. Δεν επιτρέπεται η πώληση σκύλων και γάτων από καταστήματα κάθε είδους.
ο νόμος δεν απαγορεύει την εισαγωγή και την εμπορία σκύλων......απαγορεύει μόνο την πώληση απο τα καταστήματα......

άρα....η πώληση κουταβιών μπορεί κάλλιστα να γίνει απο τις εγκαταστάσεις του εισαγωγέα/κουταβέμπορα/παπυμιλά....που φαντάζομαι ότι δεν θα δυσκολευτεί και πολύ να εκδώσει μια άδεια εκτροφέα/έμπορα για να είναι και με το γράμμα του νόμου......
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22