Τροφή Acana: ποια από όλες και γιατί?


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
και εγώ ακάνα δίνω την wild prairie, είχα δοκιμάσει και την ραντς (όταν λέμε δοκιμάσει εγώ την έφαγα)
αλλά δεν είχε γεύση βίσωνα πιο πολύ σαν ψαρίλα μου ερχόταν.
τώρα στο θέμα, πόσο υγιεινή είναι δύσκολο ερώτημα "στους στραβούς ο μονόφθαλμος είναι βασιλιάς"
σε όποιον βαστάει η τζέπη έχει βιολογικό/οργανικό μοσχαράκι στον αβ
ή μπορείς να πείς εθελοτυφλώντας ότι το μοσχαράκι της αγοράς είναι free απο αντιβιωτικά, ορμόνες, ψεκασμένο χημικά (που'σαι Λιακόπουλε), τρελλές αγελάδες κλπ.
 




gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
κουράζεις ματια k μυαλό,χαλάς τα θέματα,"φασκεις" k αντιφάσκεις ,εμπειρία δεν έχεις,απλά μιλάς θεωρητικά.


κουράζεις ματια k μυαλό,χαλάς τα θέματα,"φασκεις" k αντιφάσκεις ,


σέβομαι την κλίση σου,αλλα madam σουσού δεν ήταν ποτε ο τύπος μου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
1. Και αλήθεια, αφού η ξηρά τροφή είναι τόσο φανταστική ανακάλυψη, τι λες γιατί δεν έφτιαξαν κάτι παρόμοιο για τον άνθρωπο; Λέω εγώ τώρα, μιας και πολλοί από εμάς δεν έχουμε χρόνο να μαγειρεύουμε. Πλήρης ισσοροπημένη τροφή λέμε, όχι άντε άντε!

2. Κοίτα, ο σκύλος μου επί 6 χρόνια έτρωγε τις ακριβότερες ξηρές τροφές και πίστευα πως πήγαινε φανταστικά, τι διάολο, αφού τα λένε οι έρευνες και οι κτηνίατροι, αυτοί θα ξέρουν. Ενα χρόνο πλέον που τρώει πραγματικό κρέας, και όχι κροκετούλες, είδα φανταστική αλλαγή προς το καλύτερο. Αν μου το λέγανε δεν θα το πίστευα. Γιατί άραγε; Αφού η κροκέτα είναι πλήρης και φυσικότατη; Γιατί ο σκύλος μου δεν είχε μυική μάζα, γιατί είχε θέμα με τις αρθρόσεις, γιατί βρομοκοπούσε το στόμα του, γιατί είχε ωτήτιδες; Οσο για τις έρευνες που λες, τι λες, ποιος τις πληρώνει; Γιατί δεν υπάρχουν τόσες σχετικές έρευνες για την μπαρφ και το μαγειρευτό; Γιατί παίζει πολύ χρήμα με τις πολυεθνικές και οι έρευνες δεν είναι τσάμπα, γι' αυτό. Αλλά ειλικρινά πιστεύω πως αυτό σιγά σιγά θα αλλάξει.

MY PROBLEM IS, αυτό που λες πως οι καλές ξηρές είναι απόλυτα φυσικές, λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, και καμία ξηρά δεν μπορεί να είναι. Ακόμα και αυτή η βιταμίνη Ε που κόλλησες δεν είναι φυσική βιταμίνη Ε, την έχουν φτιάξει σε εργαστήριο, και όχι, δεν μπορεί να είναι το ίδιο με τη φυσική βιταμίνη Ε. Δεν υπάρχει ΠΛΗΡΗΣ, δεν υπάρχει ΦΥΣΙΚΗ, δεν υπάρχει ΚΑΛΗ ξηρά τροφή, όλα είναι μάρκετινγκ.


1) Αν το θρεπτικό προφίλ αυτών που αναφέρεις ήταν παρόμοιο με της Orijen/Acana, θα το έκανα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουν καμία σχέση.
2) Δεν είναι παπαριές, είναι μία από τις καλύτερες και ακριβότερες σκυλοτροφές. Μην τα ισοπεδώνεις όλα. Σκύλο μεγαλώνουμε, όχι άνθρωπο. Εφόσον μεγαλώνει και τα πάει μια χαρά και οι κτηνίατροι συμφωνούν και τον βλέπουν υγιή, ποιος ο λόγος να πιστέψω σε υστερίες και κινδυνολογίες που λέει κάποιος σε ένα forum; Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη/έρευνα/κάτι.
4) Κολλάω στη βιταμίνη Ε, γιατί είναι συντηρητικό και είπες ότι τα φυσικά συντηρητικά προκαλούν επιληψία (no comment).

Και αν είναι να αρχίσουμε να αμφιβάλουμε για την ορθότητα των συστατικών, για το καλό των συμπληρωμάτων, για το περιεχόμενων των φαρμάκων, για κάθε τι που υπάρχει γύρω μας, το χάσαμε το παιχνίδι. Αλλά να μου πεις, πάντα ο Έλληνας θα ξέρει καλύτερα από τους επιστήμονες, πάντα θα βρει τον τρόπο να εκμηδενίσει έρευνες και κόπο ετών.

Sooo... Σ'αυτό το θέμα είπαμε να ταΐσουμε Acana και να συγκρίνουμε συνταγές. Έρχεστε κι εσείς οι άκυροι και μας λέτε ότι ταΐζουμε σκουπίδια στα σκυλιά. Αν μπορούσατε θα κάνατε και καταγγελία και αμέλεια/κακοποίηση, έτσι όπως μας τα παρουσιάζετε. What IS your problem? Διάλεξες τροφή, τάισέ την. Γιατί πρέπει να κάνω κι εγώ ό,τι κάνεις; Και γιατί πρέπει να μου κάνεις πλύση εγκεφάλου με όλες αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας; Σε λίγο θα αρχίσουμε να μιλάμε και για αεροψεκασμούς...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ας μην αρχισουμε το ξηρα-barf debate γιατι προβλεπω σεντονια και αιμα στην επί ξυρού ακμή :)

η καθεμία εχει τα + της και τα - της, ο καθενας ζυγιζει, αποφασιζει και επιλεγει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ας μην αρχισουμε το ξηρα-barf debate γιατι προβλεπω σεντονια και αιμα στην επί ξυρού ακμή :)

η καθεμία εχει τα + της και τα - της, ο καθενας ζυγιζει, αποφασιζει και επιλεγει.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω πως η κροκέτα είναι φυσικότατη, σόρρυ.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ας μην αρχισουμε το ξηρα-barf debate γιατι προβλεπω σεντονια και αιμα στην επί ξυρού ακμή :)

η καθεμία εχει τα + της και τα - της, ο καθενας ζυγιζει, αποφασιζει και επιλεγει.
''ποταμι'' το αιμα
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω πως η κροκέτα είναι φυσικότατη, σόρρυ.
φυσικα
 


Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Καλημέρα.. Εμένα μέχρι 8,5 μηνών είχαμε πρόβλημα με το φαι.. hills, sams και royal έπρεπε να κάνω διάφορα κόλπα για να φαει λίγο. Ανακάτευα με κονσέρβες ή με κοτοπουλάκι ή οτιδήποτε για να φάει και πάλι έτρωγε μια δυο μέρες και μετά πάλι τίποτα.. Πριν μισό μήνα είπα να δοκιμάσω acana. Από τότε της έχει γίνει έμμονη ιδέα το φαί.. την τρώει σαν δεμονησμένη. Έχει πάρει και λίγο όγκο που ήταν πολύ λεπτή και γενικά της έχει κάτσει πολύ καλά μέχρι τώρα. ΟΜΩΣ... έχουμε ένα άλλο πρόβλημα.. δεν βάζει κ@λ@ κάτω.. μπορεί να τρέχει 2ώρες και πάλι έχει ενέργεια και για άλλο.. γενικά είναι ένα σκυλί γεμάτο ενέργεια αλλά τώρα έχει την διπλάσια...
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
1. Και αλήθεια, αφού η ξηρά τροφή είναι τόσο φανταστική ανακάλυψη, τι λες γιατί δεν έφτιαξαν κάτι παρόμοιο για τον άνθρωπο; Λέω εγώ τώρα, μιας και πολλοί από εμάς δεν έχουμε χρόνο να μαγειρεύουμε. Πλήρης ισσοροπημένη τροφή λέμε, όχι άντε άντε!
Τι θες να πεις ότι δεν έφτιαξαν κάτι παρόμοιο για τον άνθρωπο; Ένα σωρό επεξεργασμένες και συσκευασμένες τροφές κυκλοφορούν! Το δύσκολο είναι να τραφούμε με ωμές τροφές πλέον. Συγκρίνεις συνεχώς, όμως, άνθρωπο και σκύλο στο θέμα της διατροφής και δεν είναι καλό. Ο σκύλος είναι κατοικίδιο. Οι περισσότεροι προσπαθούν να τον μεγαλώσουν όσο το δυνατόν οικονομικότερα, γιατί αλλιώς δε βγαίνει ούτε το δικό τους φαγητό. Τόσα χρόνια τα τσοπανόσκυλα του παππού μου δεν είχαν δει ποτέ κρέας από το αφεντικό τους. Την έβγαζαν με ξεροκούμματα από ψωμί. Το ότι φτάσαμε να ταΐζουμε ξηρά είναι μεγάλη πρόοδος. Τώρα αν εσύ θες να το πας ένα βήμα παραπέρα και να ταΐζεις prey model, κάντο, αν έχεις τα λεφτά και τις γνώσεις. Μην αχρηστεύεις, όμως, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα διατροφής στην πορεία.

2. Κοίτα, ο σκύλος μου επί 6 χρόνια έτρωγε τις ακριβότερες ξηρές τροφές και πίστευα πως πήγαινε φανταστικά, τι διάολο, αφού τα λένε οι έρευνες και οι κτηνίατροι, αυτοί θα ξέρουν. Ενα χρόνο πλέον που τρώει πραγματικό κρέας, και όχι κροκετούλες, είδα φανταστική αλλαγή προς το καλύτερο. Αν μου το λέγανε δεν θα το πίστευα. Γιατί άραγε; Αφού η κροκέτα είναι πλήρης και φυσικότατη; Γιατί ο σκύλος μου δεν είχε μυική μάζα, γιατί είχε θέμα με τις αρθρόσεις, γιατί βρομοκοπούσε το στόμα του, γιατί είχε ωτήτιδες; Οσο για τις έρευνες που λες, τι λες, ποιος τις πληρώνει; Γιατί δεν υπάρχουν τόσες σχετικές έρευνες για την μπαρφ και το μαγειρευτό; Γιατί παίζει πολύ χρήμα με τις πολυεθνικές και οι έρευνες δεν είναι τσάμπα, γι' αυτό. Αλλά ειλικρινά πιστεύω πως αυτό σιγά σιγά θα αλλάξει.
Good for you. Αλλά δείγμα ενός σκύλου δε φτάνει για να αναιρέσει όλα τα υπόλοιπα σκυλιά που τα πάνε μια χαρά με καλή ξηρά τροφή και δεν παρουσιάζουν κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις.

MY PROBLEM IS, αυτό που λες πως οι καλές ξηρές είναι απόλυτα φυσικές, λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, και καμία ξηρά δεν μπορεί να είναι. Ακόμα και αυτή η βιταμίνη Ε που κόλλησες δεν είναι φυσική βιταμίνη Ε, την έχουν φτιάξει σε εργαστήριο, και όχι, δεν μπορεί να είναι το ίδιο με τη φυσική βιταμίνη Ε. Δεν υπάρχει ΠΛΗΡΗΣ, δεν υπάρχει ΦΥΣΙΚΗ, δεν υπάρχει ΚΑΛΗ ξηρά τροφή, όλα είναι μάρκετινγκ.
Εδώ διαφωνούμε κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, σε βάθος και σε μήκος. Φυσική τροφή με την έννοια ότι τη βρίσκεις στη φύση δεν είναι. Επεξεργασμένη τροφή είναι από φυσικά συστατικά, όμως. Η βιταμίνη Ε στην Orijen είναι φυσική βιταμίνη Ε και όχι συνθετική. Υπάρχουν οι φυσικές και οι τεχνητές τοκοφερόλες. Και τα δύο είδη μπορούμε να τα προσθέσουμε σε τρόφιμα. Και κολλάω στη βιταμίνη Ε, γιατί είναι η μόνη ουσία που συντηρεί τα λίπη στην Orijen! Τα υπόλοιπα συστατικά δε χρειάζονται κάποια συντήρηση σε τόσο χαμηλή υγρασία.

Synthetic Dog Food Preservatives Could Be Toxic to Your Pet

Τα μόνα που στέκουν στην επίθεση που κάνεις στην Orijen είναι το μέρος των συστατικών που χάνεται κατά το μαγείρεμα και η προσθήκη συμπληρωμάτων (αν και έχω δει πολλούς της ωμής διατροφής να προσθέτουν προβιοτικά και βιταμίνες στο κρέας και δεν το θεωρούν αρνητικό). Και πάλι είναι πολύ πιο θρεπτική από τα ξεροκούμματα που τάιζε ο παππούς μου καθώς και από τα κάθε λογής αποφάγια που έδινε το υπόλοιπο χωριό.

Και επαναλαμβάνω. Αν έχεις τις γνώσεις, το χρόνο και το χρήμα, καλά κάνεις και ταΐζεις ωμά. Δικαίωμά σου. Δικός σου ο σκύλος, δικά σου και τα λεφτά. Αλλά, δεν μπορείς να εκμηδενίζεις έτσι όλες τις υπόλοιπες σκυλοτροφές, απλά και μόνο για να επιβεβαιώσεις την επιλογή σου. Δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν καλές και κακές ξηρές τροφές. Τις θεωρείς όλες σκουπίδια. Λογικό είναι να προκαλέσεις αντιδράσεις όταν είσαι τόσο απόλυτη.
 
Last edited:


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Καλημέρα.. Εμένα μέχρι 8,5 μηνών είχαμε πρόβλημα με το φαι.. hills, sams και royal έπρεπε να κάνω διάφορα κόλπα για να φαει λίγο. Ανακάτευα με κονσέρβες ή με κοτοπουλάκι ή οτιδήποτε για να φάει και πάλι έτρωγε μια δυο μέρες και μετά πάλι τίποτα.. Πριν μισό μήνα είπα να δοκιμάσω acana. Από τότε της έχει γίνει έμμονη ιδέα το φαί.. την τρώει σαν δεμονησμένη. Έχει πάρει και λίγο όγκο που ήταν πολύ λεπτή και γενικά της έχει κάτσει πολύ καλά μέχρι τώρα. ΟΜΩΣ... έχουμε ένα άλλο πρόβλημα.. δεν βάζει κ@λ@ κάτω.. μπορεί να τρέχει 2ώρες και πάλι έχει ενέργεια και για άλλο.. γενικά είναι ένα σκυλί γεμάτο ενέργεια αλλά τώρα έχει την διπλάσια...
Φίλε μου αυτό δεν είναι αρνητικό. Είναι ακόμη κουτάβι και έχει άπειρη ενέργεια. Ίσα-ίσα η Acana μπόρεσε να δώσει το κάτι παραπάνω και πήρε ο οργανισμός τα πάνω του. Δεν μπορείς και δεν είναι σωστό να υποσιτίζεις το σκυλί για να κάθεται πιο ήσυχο. Και επειδή την κόβω για μεγαλόσωμη, λογικά είναι ακόμη πάνω στην ανάπτυξη και πρέπει να τρέφεται σωστά. Ο μεταβολισμός της είναι ακόμη υψηλός και ό,τι τρώει το μετατρέπει σε ενέργεια για παιχνίδι και ανάπτυξη. Πρέπει να τρώει τροφή πλούσια σε (μεταβολίσιμες) θερμίδες. Το μόνο που θα πρέπει να προσέχεις είναι να μην την παραταΐζεις και αρχίσει να βάζει λίπος.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι θες να πεις ότι δεν έφτιαξαν κάτι παρόμοιο για τον άνθρωπο; Ένα σωρό επεξεργασμένες και συσκευασμένες τροφές κυκλοφορούν! Το δύσκολο είναι να τραφούμε με ωμές τροφές πλέον. Συγκρίνεις συνεχώς, όμως, άνθρωπο και σκύλο στο θέμα της διατροφής και δεν είναι καλό. Ο σκύλος είναι κατοικίδιο. Οι περισσότεροι προσπαθούν να τον μεγαλώσουν όσο το δυνατόν οικονομικότερα, γιατί αλλιώς δε βγαίνει ούτε το δικό τους φαγητό. Τόσα χρόνια τα τσοπανόσκυλα του παππού μου δεν είχαν δει ποτέ κρέας από το αφεντικό τους. Την έβγαζαν με ξεροκούμματα από ψωμί. Το ότι φτάσαμε να ταΐζουμε ξηρά είναι μεγάλη πρόοδος. Τώρα αν εσύ θες να το πας ένα βήμα παραπέρα και να ταΐζεις prey model, κάντο, αν έχεις τα λεφτά και τις γνώσεις. Μην αχρηστεύεις, όμως, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα διατροφής στην πορεία.
Οπότε επειδή ο σκύλος είναι κατοικίδιο και ο άνθρωπος είναι υπερόν, ο σκύλος θα τρώει βλακείες κι εμείς θα τρώμε καλά. Κι επίσης αυτοί που θέλουν να εξοικονομήσουν δε θα δώσουν 80 ευρώ για ξηρά τροφή. Εμένα το κρέας μού βγαίνει φθηνότερο απ' την Orijen που λες.


Good for you. Αλλά δείγμα ενός σκύλου δε φτάνει για να αναιρέσει όλα τα υπόλοιπα σκυλιά που τα πάνε μια χαρά με καλή ξηρά τροφή και δεν παρουσιάζουν κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις.
Μεγάλο λάθος! Ποτέ τα σκυλιά δεν πάθαιναν τόσες ασθένειες, και ναι, η διατροφή είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.


Εδώ διαφωνούμε κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, σε βάθος και σε μήκος. Φυσική τροφή με την έννοια ότι τη βρίσκεις στη φύση δεν είναι. Επεξεργασμένη τροφή είναι από φυσικά συστατικά, όμως. Η βιταμίνη Ε στην Orijen είναι φυσική βιταμίνη Ε και όχι συνθετική. Υπάρχουν οι φυσικές και οι τεχνητές τοκοφερόλες. Και τα δύο είδη μπορούμε να τα προσθέσουμε σε τρόφιμα. Και κολλάω στη βιταμίνη Ε, γιατί είναι η μόνη ουσία που συντηρεί τα λίπη στην Orijen! Τα υπόλοιπα συστατικά δε χρειάζονται κάποια συντήρηση σε τόσο χαμηλή υγρασία.

Synthetic Dog Food Preservatives Could Be Toxic to Your Pet

Τα μόνα που στέκουν στην επίθεση που κάνεις στην Orijen είναι το μέρος των συστατικών που χάνεται κατά το μαγείρεμα και η προσθήκη συμπληρωμάτων (αν και έχω δει πολλούς της ωμής διατροφής να προσθέτουν προβιοτικά και βιταμίνες στο κρέας και δεν το θεωρούν αρνητικό). Και πάλι είναι πολύ πιο θρεπτική από τα ξεροκούμματα που τάιζε ο παππούς μου καθώς και από τα κάθε λογής αποφάγια που έδινε το υπόλοιπο χωριό.
Αλήθεια, από που βγαίνει αυτή η φυσική βιταμήνη Ε της Orijen?

Και επαναλαμβάνω. Αν έχεις τις γνώσεις, το χρόνο και το χρήμα, καλά κάνεις και ταΐζεις ωμά. Δικαίωμά σου. Δικός σου ο σκύλος, δικά σου και τα λεφτά. Αλλά, δεν μπορείς να εκμηδενίζεις έτσι όλες τις υπόλοιπες σκυλοτροφές, απλά και μόνο για να επιβεβαιώσεις την επιλογή σου. Δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν καλές και κακές ξηρές τροφές. Τις θεωρείς όλες σκουπίδια. Λογικό είναι να προκαλέσεις αντιδράσεις όταν είσαι τόσο απόλυτη.
Ναι, τις θεωρώ όλες σκουπίδια. Δεν συγκρίνονται με πραγματικές φυσικές τροφές.

Ο καθένας να ταΐζει τον σκύλο του ό,τι γουστάρει. Αυτός θα τον τρέχει στον κτηνίατρο και θα τραβάει τα μαλλιά του, όχι εγώ. Αλλά όπως προείπα δεν ανέχομαι να μου λένε πως η τροφή αυτή είναι φυσικότατη. Είναι μεγάλο ψέμα. Με αυτό έχω θέμα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ο τίτλος του θέματος ειναι "τροφή Ακανα ποια από όλες και γιατι"...τόση ώρα κάθομαι και διαβάζω μπαρφ vs ξηρά...για άλλη μια φορά...αν το θεωρείτε σωστό οκ..Μπερνα και Ντουμ αν θέλετε συζητήστε τα μεταξύ σας ή ανοίξτε άλλο θέμα αν έχετε την καλοσύνη...


Sent from my iPad using Tapatalk
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ο τίτλος του θέματος ειναι "τροφή Ακανα ποια από όλες και γιατι"...τόση ώρα κάθομαι και διαβάζω μπαρφ vs ξηρά...για άλλη μια φορά...αν το θεωρείτε σωστό οκ..Μπερνα και Ντουμ αν θέλετε συζητήστε τα μεταξύ σας ή ανοίξτε άλλο θέμα αν έχετε την καλοσύνη...


Sent from my iPad using Tapatalk
Συμφωνω απολυτα

Με καθε 13kg συσκευασια ακανα, αυτο το μηνα δινουν δωρο κι ενα καδο αποθηκευσης. Εμεις τον παραλαβαμε προχτες :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Συμφωνώ, τώρα στο θέμα μας μετά απο κάποιες δοκιμές (fromm-earthborn) πήγα στην acana του δίνω wild prairie πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί είχα πάρει μικρές συσκευασίες και της δοκίμασε ο σκύλος όλες και αυτή του άρεσε.
Είναι grain free 60% κρέας και 40% διάφορα το ελληνικό site λέει φρούτα και λαχανικά στη συσκευασία γράφει deboned chicken,chicken meal, green peas (αρακάς), turkey meal, chicken liver oil και πάμε στο έκτο συστατικό είναι field beans δηλαδή κουκιά??? και έβδομο red lentils κάποιο είδος φάβας??? μετά έχει πατάτα κλπ. πιστεύω αυτά τα όσπρια είναι εντάξει δηλ.δυναμωτικά.
Για να μείνουμε στο θέμα μου φαίνεται καλή επιλογή για 7,5 κιλά σκύλο δραστήριο, καλά πάει και ο σκύλος απο θέμα βάρους ούτε παχύς ούτε αδύνατος, απο θέμα πρωτείνης 31% εντάξει είμαστε.
Η παρατήρηση μου είναι η συγκεκριμμένη τροφή θέλει προσοχή στη δοσολογία με ζύγισμα γιατί με δοσομετρητή όγκου από άλλη μάρκα η acana φαινόταν λιγότερη και μπορεί στο μάτι να σε ξεγελάσει να δώσεις παραπάνω.
 
Last edited:


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αλήθεια, από που βγαίνει αυτή η φυσική βιταμήνη Ε της Orijen?
Tocopherol - Wikipedia, the free encyclopedia

είχα πάρει μικρές συσκευασίες και της δοκίμασε ο σκύλος όλες και αυτή του άρεσε.
[...]
Η παρατήρηση μου είναι η συγκεκριμμένη τροφή θέλει προσοχή στη δοσολογία με ζύγισμα γιατί με δοσομετρητή όγκου από άλλη μάρκα η acana φαινόταν λιγότερη και μπορεί στο μάτι να σε ξεγελάσει να δώσεις παραπάνω.
Αυτό κάνω κι εγώ τώρα στον δικό μου σκύλο. Πήρα και Orijen και Acana 340 γραμμάρια σακούλες. Μπορώ να πω ότι είχα πολύ καιρό να τον δω ενθουσιασμένο για κροκέτα. Ξεκίνησα με Orijen Regional Red και τώρα πέρασα στην Acana Ranchlands που έχει παρόμοια σύνθεση. Επειδή κι εγώ ζυγίζω για να δίνω σωστές ποσότητες, μιας και μου είναι καινούριες αυτές οι γεύσεις, παρατήρησα ότι η μηχανή που συσκευάζει την κροκέτα είναι γεναιόδωρη. Καμία σακούλα δεν ζυγίζει κάτω από 350 γρ. καθαρά, ενώ η Acana Ranchlands που μόλις άνοιξα είχε 30% περισσότερο προϊόν μέσα (440 γραμμάρια)! Η Small Breed των 2,27 κιλών, στην πραγματικότητα πλησιάζει τα 2,5. Ευχάριστο ότι δεν μας κλέβουν στο ζύγι οι Καναδοί, ενώ τους χρυσοπληρώνουμε.

Από την άλλη, το Chicken & Burbank Potato που μου έστειλαν έχει λήξει από το Δεκέμβριο. Ευτυχώς μόλις ενημέρωσα το Pets&Friends μου έστειλαν καινούρια σακούλα. Τώρα έχω 340 γραμμάρια ληγμένης σκυλοτροφής. Να τα πετάξω ή να τα δώσω σε κάνα αδέσποτο;
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Φυσικα να τη πεταξεις τι ναι το αδεσποτο δλδ που δε πειραζει να φαει ληγμενο;

(Το ξερω οτι δε το πες με κακια, αλλα ακουγεται λιγο ασχημα)


Sent from my iPad using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eγώ πάλι νομίζω ότι αν ήταν σφραγισμένη δεν παθαίνει τίποτα και ληγμένη. Ενδεικτικές είναι οι ημερομινίες λήξης. Θα την εδινα και στα δικά μου σκυλιά και σε αδέσποτα. Εννοείται πριν θα έλεγχα το περιεχόμενο.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
1) Εφόσον μεγαλώνει και τα πάει μια χαρά και οι κτηνίατροι συμφωνούν και τον βλέπουν υγιή, ποιος ο λόγος να πιστέψω σε υστερίες και κινδυνολογίες που λέει κάποιος σε ένα forum;
ενημερωτικα παντως ξερω και κτηνιατρους που λενε 'αν θες τη γνωμη μου μακρια απο ξηρα τροφη. εχει τοσα χημικα που τα τελευταια χρονια βλεπω παρα πολλα σκυλια να ζουνε το πολυ 5 χρονια. θεριζει ο καρκινος.'

ομοιως για barf το θεμα τους ειναι τα κοκκαλα και η πηγη του κρεατος.

προσωπικα θεωρω καλυτερη λυση απο ολα το μαγειρευτο. με βαση ομως το κρεας και οχι απλα να τρωει ρυζι/μακαρονια με ιχνη κρεατος. σε συνδυασμο με λαχανικα, γιαουρτι και αλλες τροφες. ιδεες μπορει καποιος να παρει απο τα 'μπαρφ' διαιτολογια.

προσωπικα επισης την ταιζω εκτος απο μαγειρευτο και ξηρα καποιες φορες. για δικη μου ευκολια οχι για καλο δικο της. γιατι αν της κοψω εντελως την ξηρα τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να την ξαναδοκιμασει αν υπαρχει αναγκη (πχ να δωσω ενα τσουβαλι σε καποιον για 5 μερες το καλοκαιρι ή να φτιαξω κατι να της βγαζει Χ ποσοτητα ξηρας σε ενα πιατο για αυτες τις μερες).
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Χτες πήρα την grasslands τη 13 κιλη(γιατι είχε σχεδόν τελειώσει) και μας έδωσαν δώρο τον κουβα..Εκτός του οτι έγραφε 74,50€ πάνω αλλα την πήρα 70€ ειδα την ημερομηνία και ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά..λήγει Νοέμβριο του 14 :) (σε πετ σοπ στη Μαραθωνος στο Πικερμι για οποιον ενδιαφέρεται)


Sent from my iPad using Tapatalk
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Φυσικα να τη πεταξεις τι ναι το αδεσποτο δλδ που δε πειραζει να φαει ληγμενο;

(Το ξερω οτι δε το πες με κακια, αλλα ακουγεται λιγο ασχημα)


Sent from my iPad using Tapatalk
Eγώ πάλι νομίζω ότι αν ήταν σφραγισμένη δεν παθαίνει τίποτα και ληγμένη. Ενδεικτικές είναι οι ημερομινίες λήξης. Θα την εδινα και στα δικά μου σκυλιά και σε αδέσποτα. Εννοείται πριν θα έλεγχα το περιεχόμενο.
Βρε σεις, γνωρίζω ότι δεν παθαίνει κάτι ο σκύλος με ληγμένη σκυλοτροφή, ειδικά αν είναι για 2 μήνες μόνο. Η ημερομηνία λήξης είναι 15 μήνες μετά την ημερομηνία παραγωγής. Το πρόβλημα βρίσκεται στα θρεπτικά συστατικά και τη γεύση που ενδεχομένως ξεθυμαίνει. Εννοείται πως αν τη δω οπτικώς αλλοιωμένη δε θα τη δώσω πουθενά. Απλά στον Johnny δεν την δίνω γιατί δε θα μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Δεν έχω σκοπό να δηλητηριάσω κάποιο άλλο αδέσποτο, προς θεού... :-|
Και σιγά την ποσότητα, για 3 ευρώ μιλάμε.