Τροφή Acana: ποια από όλες και γιατί?


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Στη δική μου έκατσε πολύ καλά η acana ranchlands σε όλα . Πολύ καλή τροφή με το 60% τις περιεκτικότητας της να προέρχεται από κρέας και πρώτο συστατικό αποστεωμένο μοσχάρι . Ακολουθούν άλλα κρέατα αλλά και ρέγκα. Επίσης λαχανικά και φρούτα σε περιεκτικότητα 40% ..
και ΚΑΘΟΛΟΥ σιτηρά.

Συγκρίνοντας την με άλλες τροφές της ίδιας εταιρίας έχει και την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ασβέστιο, φώσφορο και ωμέγα 3 .
Για δες όμως και την γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη...
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Σκέφτομαι μετά το σακί να περάσω στην grassland που πραγματικά δείχνει πολύ καλή βάσει συστατικών, με προβληματίζει η πρωτείνη. Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας αλλά και πάλι το 31%-32% με προβληματίζει.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Η lamp&apple έχει 25% πρωτείνη.
Εγώ δίνω την grasslands εδώ και δυο χρόνια (με κάποιες εναλλαγές σε pacifica και orijen) και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Γιατί σε προβληματίζει το 31-32% πρωτεϊνη? Μια χαρά είναι αν ο σκύλος δεν ξαπλάρει όλη μέρα. Έχει συζητηθεί πολύ το θέμα με την ψηλή πρωτείνη, εγώ δεν έχω πειστεί ότι βλάπτει και στον σκύλο μου βλέπω μόνο θετικά σε σχέση με όσες άλλες τροφές δοκίμασα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Με προβληματίζει κυρίως για τα νεφρά τους. Τη δραστηριότητα τους θα την ονόμαζα μέτρια, μια μεγάλη βόλτα κάπου μία ώρα την ημέρα και παιχνίδι ελεύθερα κανένα μισάωρο.
 


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
κανένα φθηνό μαγαζί απο ευρώπη για acana υπάρχει ;;; έψαξα παντού αλλά κάτω απο 58 ευρω τα 13 κιλά που να στέλνει Ελλάδα, δεν έχω βρεί..
( όποιος θέλει ας μου στείλει pm )
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Μπα δεν νομίζω να υπάρχει γιατί δεν είναι ευρωπαϊκή τροφή. Στο αγγλικό amazon μάλιστα αν δεις την τιμή της θα φρικάρεις, πολύ ακριβότερη από ότι στην Ελλάδα.
 




foudou

New Member
21 Δεκεμβρίου 2013
2
0
geia sas paidia..exw ena kane corso 7 minwn...8hluko....poia einai i kaluteri trofi gia dunatous mues??tis dinw acana puppy large breed kai prin tis edina royal canin..oles tis trwei me oreksi..
 




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εμείς στο pug μας δίνουμε pacifica, wild prairie, grasslands & ranchlands εναλλάξ! Έτσι έχει ποικιλία στην γεύση και δεν βαριέται! Θεωρώ ότι η σειρά αυτή είναι πολύ ποιοτική, δεν περιέχει καθόλου σιτηρά και δεν είναι τυχαίο ότι έχει πολύ καλές κριτικές στο "american dog food analysis" και στο "all about dog food".

Είχα μάλιστα στείλει και email στην μαμά Εταιρεία σχετικά με αυτήν την εναλλαγή και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβημα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δημήτρη κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω δίνω την σειρά grain free εναλλάξ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στον ευαίσθητο της παρέας.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι εγω εχω δωσει grasslands & pacifica ενω πριν εδινα και την κοτοπουλο πατατα, κανενα προβλημα. Και προβλημα δεν ειχα επισης τωρα που πηγα απο το ψαρι στη light & fit. Ασε που πλεον κανει κακα αρκετες φορες μονο 1 φορα/ημερα.

Ειναι πανακριβες αλλα ποιοτικοτατες οι ατιμες.


Sent from my iPad using Tapatalk
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Εγώ θα τον περάσω από όλες τις γεύσεις που είδατε στο βίντεο. 3 Orijen και 7 Acana (αν και τη Small Breed την έτρωγε μέχρι στιγμής). Είναι 340 γραμμάρια κάθε σακούλα. 4 μέρες σε κάθε συνταγή θα μείνει. Ή που θα τον ξεκάνω ή που θα ανακαλύψω μια που του ταιριάζει περισσότερο από τις άλλες. Αν δε δω καμία διαφορά θα μείνω στη Small Breed λόγω κόστους.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Εγώ θα τον περάσω από όλες τις γεύσεις που είδατε στο βίντεο. 3 Orijen και 7 Acana (αν και τη Small Breed την έτρωγε μέχρι στιγμής). Είναι 340 γραμμάρια κάθε σακούλα. 4 μέρες σε κάθε συνταγή θα μείνει. Ή που θα τον ξεκάνω ή που θα ανακαλύψω μια που του ταιριάζει περισσότερο από τις άλλες. Αν δε δω καμία διαφορά θα μείνω στη Small Breed λόγω κόστους.
καλο ειναι να μην δοκιμασει τοσα διαφορετικα χημικα και <<νεκρα>> κρεατα ο σκυλος..
για λογους υγειας..

θα παρει μεσα του ολη την γκαμα χημικων που κυκλοφορει στην πιατσα..

με τοσες διαφορετικες μαρκες δεν θα ανακαλυψεις τιποτα,εκτος απο τις αντοχες του σκυλου..

δεν ειναι πειραματοζωο :)

ξεκινα εσυ να τρως διαφορετικες κονσερβες να δουμε ! :D
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
ntoulis, επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη σχετικά με τα «χημικά» και τα «νεκρά κρέατα» που περιέχει η Orijen/Acana. Ζήτημα να κυκλοφορεί ποιοτικότερη ξηρά στο εμπόριο. Και, όχι, δεν μπορώ να τον ταΐσω BARF.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Με Ακανα σε συνδυασμό με μαγειρευτο φαγητό οι εξετάσεις της μικρής βγήκαν άψογες!!!!Δεν την αλλάζω πλέον την Ακανα με καμία άλλη...Έδινα ranchlands,τελευταία πήρα grasslands και όταν ήταν μικρότερη έδινα lamb and apple..όλες μια χαρά,απλά την grasslands την τρώει πιο ευχάριστα!Η μονη που δεν αγγίζει ειναι η Pacifica γιατι σιχαίνεται το ψάρι...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Last edited:






DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Όχι ΟΚ doom... Όταν το σκυλί δείχνει μια χαρά και οι εξετάσεις το επιβεβαιώνουν, τότε δε νομίζω να τρέφεται με σκουπίδια. Θεωρώ πως τα λεφτά πιάνουν τόπο.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Όχι ΟΚ doom... Όταν το σκυλί δείχνει μια χαρά και οι εξετάσεις το επιβεβαιώνουν, τότε δε νομίζω να τρέφεται με σκουπίδια. Θεωρώ πως τα λεφτά πιάνουν τόπο.
εγω επειδη βλεπω και σκυλια απο μεσα σε νεκροψια νεκροτομη εχω αλλη αποψη..
επειδη συνηθως ετρωγε καλη ξηρα τροφη..απο τοτε που γεννηθηκε..
ο καρκινος θεριζε..
τα πρωτα χρονια θα εχει καλες εξετασεις.. μακροσκοπικα τι τραβαει ενα ηπαρ η τα νεφρα δεν το βλεπεις.. οσο αντεχουν ειναι καλες οι εξετασεις..στο τελος κανει μπαμ και στα τελευταια 2-3-4 χρονια ειναι τεζα ο σκυλος.. εκει να κανεις εξετασεις να δεις το ποσο μια χαρα ειναι..

το γνωριζουν οι πολυεθνικες.. αλλα δεν παιζει ρολο..οι μελετες ειναι απο αυτους..εμπορικα να το δεις δεν τους ενδιαφερει και πολυ.. αφου οτι ειναι να παθει θα το παθει προς το τελος της ζωης του ο σκυλος..

γιατι δεν κανει το κρατος μια μελετη ανεξαρτητη(λεμε τωρα για την ξηρα τροφη σε σκυλους ? ) αν εχεις καποια, θελω παρα πολυ να την δω.. και φυσικα τι επιπτωσεις εχει σε εναν οργανισμο..

δεν εχω δει.. (δοξα τον αλλαχ-θεο-απολλωνα-γκουρου-μουρου-βουδα-κουδα) εχω δικες μου επιστημονικες γνωσεις και οταν ακουω πιπες (σορι) σε κανενα σεμιναριο-συμποσιουμ(πεrασε ξυστα αλλα δεν) φευγω.. (γιατι και αυτα εχουν γινει τηλεκατευθυνομενα) και εχει χαλασει η ιατρικη..εχει γινει νταβας (σορι)της φαρμακευτικης βιομηχανιας με αρχηγο την ''παρε κοσμε ltd''

προσφατα παρακολουθησα σεμιναριο με θεμα λειτουργικες(η ξηρα δεν ειναι λειτουργικη δεν εχει ενεργεια ειναι πτωμα)-θεραπευτικες τροφες ως μεσο προληψης και θεραπειας χρονιων ασθενειων..

εκει εγινε λογος για γεννετικα τροποποιημενα τροφιμα,χημικα,λαιτ προιοντα και πολλα αλλα..

σε μακροχρονια χρηση δημιουργουν αλλεργιες και το ωραιο και καθαρα επιστημονικο θεμα ειναι οτι δημιουργουν μικροβιακες λοιμωξεις σε σε ολο τον οργανισμο.. οι οποιες με την σειρα τους ειναι οτι χειροτερο για εναν οργανισμο.. ο οποιος αντι να φαει κατι αλλο για να αποτοξινωθει παραδειγμα, συνεχιζει να τρωει το ιδιο ακριβως ! με το ιδιο ph την ιδια οξυτητα τα ιδια χημικα κτλ κτλ..
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το προηγούμενο σκυλί μου που έτρωγε μόνο μαγειρευτο πάλι στα τελευταία του χρόνια είχε καρκίνο...έζησε όμως 18 χρόνια...έφταιγε η τροφή;!η ηλικία;!δε ξέρω...ειμαι υπέρ της ποικιλίας πάντως γι'αυτο και δε ταΐζω αποκλειστικά ξηρά τροφή...αυτή που δίνω για συμπλήρωμα όμως θέλω να ελπίζω ότι ειναι τουλάχιστον λιγότερο για τα σκουπίδια από άλλες...


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95