Τροφή Acana: ποια από όλες και γιατί?


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εψαξα στο ιντερνετ να βρω την Acana puppy small breed και δεν βρηκα πουθενα.Πηρα τηλεφωνο στο Περιστερι που ειμαι και σχετικα κοντα που ειχε στο σαιτ αλλους τυπους της Acana και ρωτησα μηπως κανει η puppy junior που ειχε και μου ειπε οτι δεν κανει για τον σκυλο μου,ειναι μεγαλη κροκετα για μεγαλοσωμες φυλες και οτι δυσκολα θα την βρω.Επισης οτι και να την βρω μπορει να εχω πιο μετα προβλημα,δεν θα την βρισκω ευκολα γιατι αυτος που τα εμπορευεται ειναι απο Κρητη και υπαρχει προβλημα με τις παραγγελιες,κατι τετοιο.
Επισης τον ρωτησα για την Orijen να ακουσω την γνωμη του και μου ειπε οτι σκυλια πελατων του τα εχει χτυπησει στα νεφρα απο την Orijen...!!!
Νομιζα οτι θα βρω ευκολα την συγκεκριμενη τροφη γιατι ειχα δει καποια σαιτ με διαφορους κωδικους της Acana,γνωριζετε που μπορω να την προμηθευομαι?Θελω να κανω αλλαγη τροφης αλλα πρεπει να ξερω οτι θα βρισκω την τροφη και δεν θα εχω προβλημα,να μην μου τελειωνει και να ψαχνομαι...
 




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Νομιζα οτι θα βρω ευκολα την συγκεκριμενη τροφη γιατι ειχα δει καποια σαιτ με διαφορους κωδικους της Acana,γνωριζετε που μπορω να την προμηθευομαι?Θελω να κανω αλλαγη τροφης αλλα πρεπει να ξερω οτι θα βρισκω την τροφη και δεν θα εχω προβλημα,να μην μου τελειωνει και να ψαχνομαι...
http://www.onlinepetshop.gr/itemlist.php?cat=111&show=default
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχω μπει και σ'αυτη τη σελιδα αλλα δεν εχει την συγκεκριμενη που θελω,θα παρω τηλ. να δω αν την φερνει..Μαλλον θα πρεπει να δω τα σημεια πωλησης στην κομπα κοντα στην Αττικη και να αρχισω να παιρνω τηλεφωνα...
 


shop4petsmilou

New Member
31 Ιουλίου 2010
1
0
Εψαξα στο ιντερνετ να βρω την Acana puppy small breed και δεν βρηκα πουθενα.Πηρα τηλεφωνο στο Περιστερι που ειμαι και σχετικα κοντα που ειχε στο σαιτ αλλους τυπους της Acana και ρωτησα μηπως κανει η puppy junior που ειχε και μου ειπε οτι δεν κανει για τον σκυλο μου,ειναι μεγαλη κροκετα για μεγαλοσωμες φυλες και οτι δυσκολα θα την βρω.Επισης οτι και να την βρω μπορει να εχω πιο μετα προβλημα,δεν θα την βρισκω ευκολα γιατι αυτος που τα εμπορευεται ειναι απο Κρητη και υπαρχει προβλημα με τις παραγγελιες,κατι τετοιο.
Επισης τον ρωτησα για την Orijen να ακουσω την γνωμη του και μου ειπε οτι σκυλια πελατων του τα εχει χτυπησει στα νεφρα απο την Orijen...!!!
Νομιζα οτι θα βρω ευκολα την συγκεκριμενη τροφη γιατι ειχα δει καποια σαιτ με διαφορους κωδικους της Acana,γνωριζετε που μπορω να την προμηθευομαι?Θελω να κανω αλλαγη τροφης αλλα πρεπει να ξερω οτι θα βρισκω την τροφη και δεν θα εχω προβλημα,να μην μου τελειωνει και να ψαχνομαι...
Ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.Είμαι σίγουρη πως δε πήρες τηλέφωνο στο κατάστημα του επίσημου δικτύου της ΚΟΜΠΑ στο Περιστέρι γιατί αν έπαιρνες θα μιλαγες μαζί μου και αποκλείεται να άκουγες αυτά που άκουσες.Ως επίσημος διανομέας των τροφών για την περιοχή του Περιστερίου,τις ελλείψεις μου τις καλύπτω άμεσα παρ όλο που ο προμηθευτής είναι στην Κρήτη.Κάποια καταστήματα που παρουσιάζουν παρατεταμένες ελλείψεις θεωρώ πως είναι καθαρά λόγω δικής τους αμέλειας ή κακού υπολογισμού των αναγκών τους.Όσων αφορά την περιβόητη υψηλή πρωτείνη της Orijen και την παραφιλολογία που έχει αναπτυχθεί,πιστεύω πως αποτελεί μέρος του ανταγωνισμού,ο οποίος οργιάζει ειδικά τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης και πως στερείται παντελώς οποιασδήποτε επιστημονικής τεκμηρίωσης.Με τόσα λίγα χρόνια παρουσίας στην ελληνική αγορά σε συνδιασμό με το ποσοστό πωλήσεων της συγκεκριμένης τροφής,είναι τουλάχιστον άτοπο να μιλάμε για δημιουργία οποιουδήποτε προβλήματος σε ένα υγιές ζώο.Άλλωστε εαν ίσχυαν όλα αυτά που λέγονται για την τροφή,τότε σίγουρα θα υπήρχαν καταγγελίες είτε στον Κτηνιατρικό Σύλλογο είτε στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στο τμήμα ζωοτροφών.Σας διαβεβαιώνω ως μέλος του Κτηνιατρικού Συλλόγου πώς καμία καταγγελία δεν έχει κατατεθεί σε κανέναν από τους δύο φορείς.Καλό θα ήταν λοιπόν,πριν αρχίσουμε να αναπαράγουμε μια πληροφορία,να την διασταυρώνουμε γιατί διαφορετικά κινδυνεύουμε να γίνουμε φερέφωνα διαφόρων συμφερόντων.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τελικα μπηκα στο σιτε της Κομπα,τηλεφωνησα σε 1 απο τα 2 καταστηματα της Νικαιας να ρωτησω αν υπαρχει η τροφη και τιμη και πηγα απο κει να την αγορασω.Πηρα την συσκευασια των 2,5 κιλων αλλα δυστηχως μου ειπαν οτι δεν βγαινει σε μεγαλυτερη συσκευασια με την λογικη οτι η τροφη δεν θα καταναλωθει απο μικρο κουταβι και θα χαλασει η τροφη...
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
τοσο απλο ηταν φιλαρακι .
κ στον πειραια απο εκει που αγοραζω εγω ακανα εχει συσκευασιες των 2,5.
αυτοι δεν σου ειπαν τιποτα για την οριζεν ?
ε ρε πλακα που εχουν
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Συνηθως ρωταω για να διασταυρωνω γνωμες για κατι που με ενδιαφερει αλλα δεν ρωτησα την γνωμη τους για την Orijen εφοσον το εχω ψαξει μονος μου και εχω διαβασει posts σχετικα με Acana-Orijen kai εχω βγαλει καποια συμπερασματα.Πιστευω οτι αν ρωτησω 5 διαφορετικα καταστηματα θα παρω διαφορετικες γνωμες.Τους ειπα ομως οτι παιρνω την Acana γιατι θελω να κανω αλλαγη τροφης και δεν ακουσα καποια σοβαρη συμβουλη,πχ θα μπορουσαν να μου πουν να κανω την αλλαγη σταδιακα κατι το οποιο μπορει να μην γνωριζα.
Επισης μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε ποικιλια απο μαρκες ξηρας τροφης,μονο Orijen σε τεραστια συσκευασια,ειχε Eukanuba,Proplan και 1-2 ακομα δεν θυμαμαι...Στο petshop της γειτονειας μου εχει περισοτερες μαρκες.
Παντως μολις πηγα σπιτι με την τροφη ο σκυλος εκανε χαρες πριν την ανοιξω καν,του εβαλα να φαει απο την παλια ξηρα και λιγο απο την Acana(25%) και του αρεσε πολυ γιατι εχει 1 μυρωδια ψαριου λογω των συστατικων και οπως και να'χει ο σκυλος μυρισε κατι διαφορετικο και καινουριο.Παντως τα κοπρανα του απο λιγο ξερα που ηταν και τα εκανε με λιγο δυσκολια τελευταια,χθες και σημερα ηταν πιο μαλακα,πιο κανονικα,νομιζω οτι αυτο ειναι συν.Επισης ειναι μικροτερη κροκετα σε μεγεθος απο αυτη που του εδινα και νομιζω οτι αυτο ειναι υπερ γιατι οταν τρωει λαιμαργα ισως καταπινει καποιες κροκετες χωρις να τις μασαει.
Προσεξα αν πουλαει ζωα και το μονο που ειχαν ηταν 2-3 αδειες γυαλες,δεν ρωτησα ομως αλλα μπορει να παρω 1 τηλ να ρωτησω γιατι προτιμω να αγοραζω τροφη και οτιδηποτε αλλο απο καταστημα που δεν πουλαει ζωα.Την επομενη φορα μαλλον θα παρω ξηρα απο καπου αλλου.
Σιγουρα δεν βγαινει η puppy small breed σε μεγαλυτερες συσκευασιες?Η τιμη ανα κιλο στην μικρη συσκευασια εχει σχεδον τα 2πλασια χρηματα απο την συσκευασια των 13,5 κιλων.
 
Last edited:


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
η puppy sm breed ειναι για μικρα σκυλια εως 9 κιλα και που θα φτασουν να τρωνε 200γρ την ημερα .
αυτο απλα μας λεει οτι ενα σκυλακι τετοιο θα χρειαστει 2 μηνες για να φαει ενα σακι 13,5 κιλων.
πιστευω πως σου εδωσα μια απαντηση για τον λογο που δεν υπαρχει.
οσο για την λογικη σου να μην αγοραζεις απο καταστηματα που πουλανε ζωα ειμαι μαζι σου και ειναι κατι που κανω εδω και χρονια
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ναι σωστα,ποσο μαλλον το δικο μου που ακομα τρωει 100 γρ.και τωρα με την ζεστη ουτε τη μιση ποσοτητα την ημερα.Υπαρχει ομως η δυνατοτητα να επαιρνα 13,5 κιλα αν εβγαινε και να την αποθηκευα σε καποιο μεγαλο δοχειο...
Το σκυλακι μου δεν νομιζω να ξεπερασει τα 6,5-7 κιλα εχω δει ακριβως το ιδιο σουλουπι θυληκου jack στο τελικο του βαρος στα 5,5 κιλα.Ηταν σαν να εβλεπα το δικο μου πιο μεγαλο.Υπαρχουν ομως και jack που φτανουν και 9-10 κιλα οπως 1 αρσενικο στην γειτονια μου.Οντως το προσεξα στην τροφη που γραφει οτι ειναι για σκυλακια εως 9 κιλα.Παλι καλα που πηρα την σωστη τροφη(ειχα ρωτησει και στο forum να'ναι καλα τα παιδια)γιατι νομιζα οτι κανει και η puppy junior για τον σκυλο μου.
Παντως αν υπηρχε περισσοτερο ενδιαφερον απο τους κτηνιατρους,τους καταστηματαρχες κλπ σε θεματα διατροφης και υγειας θα γλιτωνε πολυς κοσμος απο απροοπτα γεγονοτα,διατροφικες διαταραχες και κυριως σε θεματα υγειας...
 
Last edited:


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΣΩΣΤΑ
στο καταστημα που εγω αγοραζω δεν παιρνω απλα μια τροφη αλλα και πληροφοριες .
Η γνωση του καταστηματαρχη και το σωστο σερβις ειναι αυτα που εγω θελω να βρισκω σε ενα μαγαζι .
δεν θα πω που αγοραζω εγω γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα .

αν θελεις απλα να αγορασεις απλα ενα σακι πας σε ενα ζωοτροφαδικο και αγοραζεις η στις αλυσιδες που θα βρεις συγκεκριμενες τροφες ή τελος στα super για εμπορικες τροφες .
στην εποχη της κρισης θελω τα χρηματα μου να πηγαινουν εκει που πραγματικα αξιζουν.
δεν αγοραζω πια απλα στηριζω
 


chrysa3131

New Member
7 Φεβρουαρίου 2012
1
0
Όταν λες για να μπορείς να έχεις απαιτήσεις στο μέλλον, τί ακριβώς εννοείς? Και μένα ο κτηνίατρός μου εμπορεύεται άλλες μάρκες, αλλά από μόνος του άρχισε να παίρνει τηλέφωνα για να δει πού θα μπορέσω να βρω ακάνα και όριτζεν εδώ στη Θεσσαλονίκη, χωρίς να μου αρχίσει τα μα μου σου του. Αυτός θεωρώ ότι είναι ο σωστός επαγγελματίας. Και μάλιστα χθες που πήγαμε, μου έλεγε και μου ξανάλεγε για το πόσο ωραίο έχει γίνει το τρίχωμα της μικρής μου.
λοιπόν, έχοντας διαβάσει τα τοπικς για τα συστατικά των διάφορων τροφών έχω να πω πως δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρωθούνται τόσο πολύ η hills. ψάχνω μια καλής ποιότητας τροφή. μετά απο τροφη χυμα η σκυλίτσα μου εμφάνισε διάρροιες και στη συνέχεια τριχόπτωση η κτηνίατρος μου πρότεινε χιλς υποαλλεργική που είναι πολύ ακριβή αν θυμαμαι καλά μου ειπε 40 ευρω το 3κιλο! μου την εκθειασε βεβαια λεγοντας πως ειναι η μονη επιλογη χωρις ελαια απο κοτοπουλο η λιπος και οι πρωτεινες ειναι διαφορετικα επεξεργασμενες γιαυτο η μονη πραγματικα υποαλλεργικη. μου φανηκε ακριβη και ετσι εψαξα σε διαφορα πετ σοπ για εναλλακτικες με βασικο συστατικό το σολωμό και οχι καποια ζωικη πρωτεινη η σογια η σιταρι . μου προτεινε ο καθενας την μαρκα που εμπορευοταν proplan salmon, technical alpha sensetive brit care αλλα εψαξα τα συστατικά της και περιεχουν ολες ελαιο κοτοπουλου η λιπος η βιταμινη κ η μια αλλη ουσια beet pulps? αν θυμαμαι καλα ουσιες που διαβασα εδω πως ειναι απαγορευτικες. απο τις αναλυσεις συστατικών Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Η ACANA PACIFICA αλλα δεν μου την προτεινε κανεις και επιπλεον δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ σημεια πωλησεων. ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΣΤΕ????? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ...:) (κατοικοι θεσσαλονικης ειμαστε...:)))
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Η ACANA PACIFICA αλλα δεν μου την προτεινε κανεις και επιπλεον δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ σημεια πωλησεων. ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΣΤΕ????? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ...:) (κατοικοι θεσσαλονικης ειμαστε...:)))
Acana Pacifica δίνω εγώ στα σκυλιά μου... ίσως, για τους λόγους που έχεις δει κι εσύ...

Αν είμαι ικανοποιημένος? Πολύ!
Αλλά, πάντα έχω αγωνία να δω τις 6μηνιαίες βιοχημικές εξετάσεις... λόγω της περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη...

Υ.Γ. Το πρόβλημα με την Acana (και ειδικά με την Pacifica) είναι η διανομή της και οι ελλείψεις που παρατηρούνται...
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σου έστειλα μύνημα δες το και πες μου.
Αφου πας σε ακριβη τροφή, δεν και την Orijen Six Fish ίδια εταιρεία με την Acana είναι
 


pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Στη δική μου έκατσε πολύ καλά η acana ranchlands σε όλα . Πολύ καλή τροφή με το 60% τις περιεκτικότητας της να προέρχεται από κρέας και πρώτο συστατικό αποστεωμένο μοσχάρι . Ακολουθούν άλλα κρέατα αλλά και ρέγκα. Επίσης λαχανικά και φρούτα σε περιεκτικότητα 40% ..
και ΚΑΘΟΛΟΥ σιτηρά.

Συγκρίνοντας την με άλλες τροφές της ίδιας εταιρίας έχει και την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ασβέστιο, φώσφορο και ωμέγα 3 .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δίνω λίγες μέρες τώρα την acana lamp&apple, με την οποία τρελαίνονται. Είναι λίγο νωρίς για εντυπώσεις, μόνο για τα κακά τους έχω να πω ότι είναι τέλεια πλέον. Ούτε σαν πετραδάκια ούτε μαλακά και με φυσιολογικό σκατουλί χρώμα..:D
Σκέφτομαι μετά το σακί να περάσω στην grassland που πραγματικά δείχνει πολύ καλή βάσει συστατικών, με προβληματίζει η πρωτείνη. Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας αλλά και πάλι το 31%-32% με προβληματίζει.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Η lamp&apple έχει 25% πρωτείνη.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δίνω λίγες μέρες τώρα την acana lamp&apple, με την οποία τρελαίνονται. Είναι λίγο νωρίς για εντυπώσεις, μόνο για τα κακά τους έχω να πω ότι είναι τέλεια πλέον. Ούτε σαν πετραδάκια ούτε μαλακά και με φυσιολογικό σκατουλί χρώμα..:D
Σκέφτομαι μετά το σακί να περάσω στην grassland που πραγματικά δείχνει πολύ καλή βάσει συστατικών, με προβληματίζει η πρωτείνη. Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας αλλά και πάλι το 31%-32% με προβληματίζει.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Η lamp&apple έχει 25% πρωτείνη.
Εγώ για ένα χρόνο που έδινα την orijen adult νομίζω 38% πρωτεΐνη δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον σκύλο (εξετάσεις δεν κάναμε να πω την αλήθεια) απλά ο μικρός είχε αρκετή άσκηση συνήθως είναι 2 ώρες έξω και από αυτές την μία ίσως και παραπάνω τρέχει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight