Τροφη για κουταβι 2 μηνων Labrador


topesc

New Member
1 Μαϊου 2020
3
0
30
Καλησπέρα νέος μπαμπάς ενός labrador τι τροφη Συστήνετε σχετικά οικονομικη αλλά όχι σκουπιδια να δώσω στο κουταβι και πόση ποσότητα ημερησίως
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μια αναζήτηση στο παρόν φόρουμ με την λέξη λαμπραντορ θα σου δώσει υλικό να διαβάσεις αρκετές δεκάδες ώρες. Το γιατί δεν σου δίνω μασημένη τροφή θα βγει μέσα απ' τα θέματα.

* Υπάρχουν στα λεγόμενα μέσα κοινωνικής δικτύωσης διάφορες ομάδες που δεν τους ενδιαφέρουν έννοιες όπως κυνοτρόφος, πρότυπο φυλής, πως αποκτώ σκυλί παρά μόνο like, τι όμορφο που δείχνει, κουταβάκιδες, πόσο κάνει, κλπ. Αν εδώ το κλίμα δείχνει υπευθυνότητα υπάρχει εναλλακτική.

** Το βιβλίο "Τα πάντα για το Labrador" είναι πολύ χρήσιμο με μόλις 6€. Οι κυνοτρόφοι που το έγραψαν παρέχουν και προσωπικά σεμινάρια για διατροφή - εκπαίδευση. Αυτά με την προϋπόθεση πως μιλάμε για λαμπ και όχι κάτι που μοιάζει με λαμπ.
 


topesc

New Member
1 Μαϊου 2020
3
0
30
Μια αναζήτηση στο παρόν φόρουμ με την λέξη λαμπραντορ θα σου δώσει υλικό να διαβάσεις αρκετές δεκάδες ώρες. Το γιατί δεν σου δίνω μασημένη τροφή θα βγει μέσα απ' τα θέματα.

* Υπάρχουν στα λεγόμενα μέσα κοινωνικής δικτύωσης διάφορες ομάδες που δεν τους ενδιαφέρουν έννοιες όπως κυνοτρόφος, πρότυπο φυλής, πως αποκτώ σκυλί παρά μόνο like, τι όμορφο που δείχνει, κουταβάκιδες, πόσο κάνει, κλπ. Αν εδώ το κλίμα δείχνει υπευθυνότητα υπάρχει εναλλακτική.

** Το βιβλίο "Τα πάντα για το Labrador" είναι πολύ χρήσιμο με μόλις 6€. Οι κυνοτρόφοι που το έγραψαν παρέχουν και προσωπικά σεμινάρια για διατροφή - εκπαίδευση. Αυτά με την προϋπόθεση πως μιλάμε για λαμπ και όχι κάτι που μοιάζει με λαμπ.
Δεν κατάλαβα και πολλά από το μήνυμασου παρά μόνο μια νευρικότητα που δεν καταλαβαίνω απο που έρχεται. Ναι ήθελα παντα ενα σκυλάκι Labrador το ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσω απο εκτροφείο δεν νομίζω να με κάνει λιγότερο φιλόζωο. Δεν το αγοράζω με το τσουβάλι αλλα απο φιλη μου που γέννησε η δική της σκυλίτσα. Ζήτησα μια απάντηση βοήθειας αλλα μαλλον δεν γινόταν. Την αναζήτηση της λέξης λαμπραντορ την εκανα αλλα δεν βρήκα κάτι.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν κατάλαβα και πολλά από το μήνυμασου παρά μόνο μια νευρικότητα που δεν καταλαβαίνω απο που έρχεται. Ναι ήθελα παντα ενα σκυλάκι Labrador το ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσω απο εκτροφείο δεν νομίζω να με κάνει λιγότερο φιλόζωο. Δεν το αγοράζω με το τσουβάλι αλλα απο φιλη μου που γέννησε η δική της σκυλίτσα. Ζήτησα μια απάντηση βοήθειας αλλα μαλλον δεν γινόταν. Την αναζήτηση της λέξης λαμπραντορ την εκανα αλλα δεν βρήκα κάτι.
Η φίλη σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει; Αφού έχει "labrador" και τα αναπαράγει κιόλας. Θα έχει τεράστια εμπειρία.
 


topesc

New Member
1 Μαϊου 2020
3
0
30
Η φίλη σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει; Αφού έχει "labrador" και τα αναπαράγει κιόλας. Θα έχει τεράστια εμπειρία.
Ελα δωσεε ειρωνια μπορεί και το εκανε κιόλας αλλά άλλα βαλάντια ή φίλη μου κ αλλα εγω. Δεν μπορώ να δώσω 80 ευρω σε τροφη. Ευχαριστώ guys βοηθήσατε πολύ.
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Γνωμη μου, επρεπε πριν το παρεις να υπολογησεις ενα μπατζετ για γιατρο τροφες κλπ. Τωρα που ειναι κουταβι πρεπει να του παρεις μια πολυ καλη και ακριβη τροφη. Αν δεν μπορεις να δωσεις 80 για τροφη, αν χτυπα ξυλο χρειαστει κατι στο γιατρο τι θα κανεις? Δανειο?
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Υπάρχουν οι χύμα τροφές, αυτές στο Super Market, οι ενδιάμεσες κλπ και δεν μπορούμε να κατακρίνουμε κάποιον για το βαλάντιο που δύναται να διαθέσει για το σκυλί του. Υπάρχει ένα σχετικό άρθρο με τίτλο "Η διατροφή του σκύλου – Παρανοήσεις και Παραπλάνηση" αλλά το θέμα δεν είναι η τροφή.

Μετά τις συμβουλές για την απόκτηση κουταβιού ήρθε το θέμα της τιμής όπου το κόστος εκτιμήθηκε ως υπερβολικό. Όλως τυχαίως στην αναζήτηση ενεφανίσθη φίλος ο οποίος την συγκεκριμένη χρονική στιγμή είχε γέννα της επιθυμητής ράτσας ( aka byb ). Δική του η απόφαση με τα όποια ρίσκα.

Αλλάζει καπέλο ( aka nickname ) και μπαίνει σε αναζήτηση τροφής. Εγώ, ως γραφικός, είχα γράψει πως ένα σκυλί μεγέθους Λαμπ έχει κόστος γύρω στα 80-100€ το μήνα ανεξάρτητα από του που θα το βρει κάποιος...

Να προτείνω ( ; ) λοιπόν την τροφή που "τρώμε" εμείς οι γραφικοί : κουτόχορτο.

* Καμία συσχέτιση η φροντίδα που θα δείξουμε στο ζωντανό μας με τον τρόπο απόκτησης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mitsosxatz


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Γνώμη μου... το παιδί μπορεί να το λατρεύει το σκυλί και να του δώσει τα πάντα. Απλά καλό θα ήταν πριν υιοθετήσεις σκύλο (ποσό μάλλον να αγοράσεις) να έχεις κάνει ένα "κομπόδεμα" στην άκρη για τις πρώτες ανάγκες. Δεν είναι φθηνό σπορ ο σκύλος... θες τις τροφές, θες τα εμβόλια και τους γιατρούς, θες παιχνίδια, θες crate, θες κάτι απρόοπτο χτυπά ξύλο; Καλό είναι όλοι πριν πάρουν την απόφαση να πάρουν σκύλο να προνοήσουν με υπευθυνότητα. Καλή τύχη και καλή ζωή στο παιδί και το σκύλο εύχομαι