ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΑΛΤΕΖΟ...μαμά!


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Αγαπητοί φίλοι γειά σας!

Αναζητώντας στο ίντερνετ πληροφορίες για τα σκυλάκια ράτσας Maltez βρέθηκα στις σελίδες τούτου του φόρουμ και πριν προλάβω να διαβάσω τα ενδιαφέροντα -είμαι σίγουρη- posts σας, βιάστηκα να γράψω για τις απαραίτητες συστάσεις.

Είμαι μαμά ενός υπέροχου 4χρονου γιου, ο οποίος εδώ και λίγο καιρό μου ζητάει ένα σκυλάκι. Είχε τη τύχη να γνωρίσει ένα μικρούλη μαλτεζάκι κάποιου φίλου και όταν αποχωριστήκαν, έκλαιγε με μαύρο δάκρυ :(

Κατόπιν, άρχισε να εκδηλώνει την επιθυμία να του πάρουμε ένα, πράγμα που ο άντρας μου δεν ήθελε ν' ακούσει.

Πριν λίγο καιρό χώρισα κι έτσι τώρα πλέον σκέφτομαι σοβαρά, αυτά τα χριστούγεννα ο Άη Βασίλης να φέρει στο παιδάκι μου δώρο ένα Μαλτέζ.

Και σ' αυτό το σημείο ζητάω την βοήθειά σας:
Θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες παρακαλώ?

Τα δεδομένα είναι πως απουσιάζουμε αρκετές ώρες απ' το σπίτι κι επειδή είναι ισόγειο δεν διαθέτει μπαλκόνια (παρά μόνο βεράντα που βγαίνεις απ' την κεντρική εξώπορτα).
Διαθέτει όμως κήπο, για αστείρευτο παιχνίδι.

Το θετικό είναι πως όλα τα απογεύματα αλλά και τα Σαββατοκύριακα είναι στη διάθεσή μας για βόλτες και αγαπούλες.

Ωστόσο, επειδή είναι καινούρια όλα τα έπιπλα όπως καταλαβαίνετε, εκφράζω και μία ακόμα, προφανώς κουτή, απορεία:

Τα μαλτεζάκια, όταν είναι μικρά κυρίως, "τρώνε" τα έπιπλα?

Και τέλος, το πιο σημαντικό, τις ώρες που θα μένει μόνο του σπίτι, θα καταστρέφει τα πάντα? Θα κάνει πιπι οπουδήποτε και πόσος χρόνος, περίπου, απαιτείται για την εκμάθησή του?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα χαρώ πολύ να λάβω νέα κάποιου μέλους.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Καλως την! Σιγουρα πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις απο το φορουμ. Το να εχεις ενα σκυλακι προφανως ειναι πηγη χαρας αλλα και σοβαρων υποχρεωσεων για τα επομενα 15 χρονια. Μαθε για τις υποχρεωσεις αυτες και δες αν μπορεις να ανταπεξελθεις πριν προβεις σε καποια κινηση που θα την μετανοιωσεις. Η συμπεριφορα του σκυλου σου εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο την δικη σου συμπεριφορα. Απο αγνοια προκαλουμε στο σκυλι μας ανεπιθυμητες συμπεριφορες. Γιαυτο διαβασε οσο μπορεις αν εχεις το χρονο να αφιερωσεις για να μαθεις στο σκυλακι σου πως θα σε κανει ευτυχισμενη αλλα για να μαθεις και εσυ με ποια δικη σου συμπεριφορα θα κανεις το σκυλακι σου χαρουμενο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!
Καταρχήν είναι σημαντικό να αντιληφθείς ότι σκυλάκι δεν παίρνουμε απο πετσοπ ή "ιδιώτες" αλλά μόνο απο εκτροφείς που γνωρίζουν καλά τη φυλή που εκτρέφουν και θα μας βηθήσουν!
Διάβασε οπωσδήποτε αυτά τα θεματάκια!
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=4953
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=38
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1395
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=5706
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=370

Από κει και πέρα όλα τα σκυλάκια ο΄ταν είναι μικρά κάνουν ζημιές!
Είναι στο χέρι μας τις ώρες που θα είναι μόνο τους να τα περιορίζουμε σε χώρο που δεν θα μπορούν να καταστρέψουν κάτι αλλά και δεν θα κινδυνεύουν!
Για το που και πως θα κάνει τις ανάγκες του αλλά κι όλα αυτά που σε απασχολούν υπάρχουν αντίστοιχα θέματα μέσα στο forum!
Μην ξεχάσεις να λάβεις υπόψην οτι τα maltese θέλουν αρκετή περιποίηση στο τρίχωμά τους!
Kαλο διάβασμα!:)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
καλως ορισες scooby......
εχεις πολυ διαβασμα ομως και πολυ δρομο μπροστα σου ...και το κυριοτερο πως και απο που θα υιοθετησεις το μαλτεζακι σου:)
σιγουρα δεν προλαβαινεις μεχρι αυτα τα Χριστουγεννα.......
στο forum εχει πολλα θεματα ΚΑΙ για την εκμαθηση τουαλετας,και για την εκτονωση,και για τις ωρες που θα μενει μονο κ.α.
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
jennie

σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου.
Θέλω κι εγώ πολύ να ενημερωθώ καλά προηγουμένως, αλλά να, δε γνωρίζω ακριβώς από πού ν' αρχίσω.
Κι εννοώ, πως δε ξέρω σε ποιό μέρος του φόρουμ θα βρω πληροφορίες για τη συγκεκριμένη ράτσα.
Σίγουρα όμως θα ψάξω.

Ξέρεις, και το παιδί αλλά κι εγώ, έχουμε μεγάλη ανάγκη να διοχετεύσουμε κάπου την αγάπη και το χρόνο μας, που τόσο πολύ έχουμε μέσα μας.

Δε γνωρίζω πολλά, αλλά οπωσδήποτε φαντάζομαι τις μεγάλες υποχρεώσεις.
Δεν είμαι τύπος που γυρίζω ή βγαίνω πολύ (σχεδόν καθόλου δηλαδή), ούτε λείπω Σαββατοκύριακα, για να προβληματιστώ πού θα μένει ο νέος μας φίλος.

Και μόνο που σκέφτομαι τη χαρά και την έκπληξη στο προσωπάκι του γιου μου όταν δει το δωράκι τα Χριστούγεννα, με πιάνει μεγάλη λαχτάρα γι' αυτό.

Να υποθέσω απ' τη φωτογραφία, πως κι εσύ έχεις maltez, σωστά?
Σε παρακαλώ, θα είχες τη καλοσύνη να μου γράψεις οτιδήποτε πιστεύεις πως θα μου φαινόταν χρήσιμο, όσον αφορά στους πρώτους μήνες ζωής/συνήπαρξης με το maltezάκι σου, αν φυσικά δε σε κουράζω.

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!:)
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Luna και Foibo,

σας ευχαριστώ θερμά.

Χωρίς να είμαι γνώστης, είχα εκ των προτέρων απορρίψει τη περίπτωση του petshop.
Έτσι, χθες τηλεφώνησα στον ΚΟΕ και βρήκα δυο τηλέφωνα εκτροφέων:

Η μία κυρία είπε πως δεν έχει κάτι τώρα.
Η άλλη όμως, στη Κερατέα, μου είπε πως διαθέτει δυο μαλτεζάκια, 2 μηνών, αρσενικά.

Μου είπε αρκετά, αλλά δυστυχώς, η τιμή είναι απαγορευτική για μένα.
Καταλαβαίνω πως πρόκειται για ψυχούλες και πόσο τραγικό να κάνεις παζάρια γι' αυτές.

Όμως, είμαι κι εγώ σε μια μεταβατική περίοδο της ζωής μου, με πολλά μαζεμένα έξοδα και λίγο το συνυπολογίζω.

Θα λυπηθώ πολύ να μη προλάβω να πάρω το σκυλάκι για τις γιορτές. :(:(:(

Ένας γνωστός που είναι δημοσιογράφος σε περιοδικό εφημερίδα για το κυνήγι, μου είπε πως θα με φέρει σ' επαφή με κάποιον εκτροφέα που δίνει ζωάκια σε όλα τα petshops της χώρας. Και λόγω γνωριμίας, θα έχω πολύ καλή τιμή.
Περιμένω αύριο να γίνει η πρώτη επαφή.

Δε ξέρω...δε ξέρω...θα το ήθελα τόσο πολύ.
Ασφαλώς και κατανοώ πως τα μικρά σκυλάκια είναι ζημιάρικα. Είναι απλώς, μωράκια!

Και ο γιος μου πιο μικρός, έκανε αταξίες, είχε μεγάλη ανάγκη να είμαστε συνέχεια μαζί, να κοιμάται στο κρεβάτι μου (ακόμη και τώρα δλδ) και όλα αυτά φαντάζομαι θα τα έχει ανάγκη κι ένα κουταβάκι.

Πιστεύετε πως υπάρχουν κριτήρια για να μπορέσει κάποιος να γίνει ιδιοκτήτης σκύλου?
Άραγε τα διαθέτω?

Ευχαριστώ
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Το πρωτο και το πιο σημαντικο οπως θα διαβασεις και στα λινκς που σου παρεθεσαν τα αλλα μελη ειναι να βρεις εναν σωστο και ευσυνειδητο εκτροφεα στην Ελλαδα 'η στο εξωτερικο που να εχει να διαθεσει κουταβια. Αρα πρωτα ενημερωσου πως θα αναγνωρισεις εναν ευσυνειδητο εκτροφεα απο τις χρησιμες συμβουλες εδω: ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
και μετα παιρνεις τηλεφωνο τοn ΚΟΕ ή ψαχνεις στο ιντερνετ για εκτροφεις.
Ναι εχω μαλτεζακι και ειναι υπεροχα σκυλακια αν τους φερθεις σωστα (οπως και ολα τα σκυλακια πρεπει να προσθεσω)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καλωσήρθες scooby,

Αν όπως σου γράφουν τα παιδιά που ξέρουν, δεν προλαβαίνεις μέχρι τα Χριστούγεννα για μαλτεζάκι, την περίπτωση του ημίαιμου από κάποιο καταφύγιο δεν την σκέφτεσαι; :(
 




jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Οσον αφορα τα χρηματα να υπολογιζεις ενα αρκετα μεγαλο κονδυλι για να καταφερεις να εισαι σωστη στις υποχρεωσεις σου στο ζωο. Αν υπαρχει προβλημα οικονομικο μαλλον δεν θα σε συμβουλευα να παρεις σκυλο. Οπως λεει και η Κατερινα στο φορουμ η κατοχη σκυλου ειναι ενα ακριβο "χομπυ".
οσον αφορα τα κριτηρια ειναι τα ιδια με οποιαδηποτε αλλη συμβιωση με ενα πλασμα. Συμβιβαζεσαι ευκολα? Μα συμβιωση σημαινει σεβασμο στην διαφορετικοτητα του αλλου απο τα δυο (ή περισσοτερα μερη). Μπορεις να κανεις υποχωρησεις στα θελω σου για τα θελω του αλλου? Συνηθως εκει πασχουν οι συμβιωσεις. Βαζουμε το εγω μας και τα θελω μας πολυ πιο ψηλα απο του αλλου.
Μην αγορασεις απο τον φιλο σου αν δεν δεις τις συνθηκες που ζουν οι γονεις του κουταβιου που θα παρεις;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σε πετσοπ τα κουτάβια που πηγαίνουν είναι απο puppymills, αν ο εν λόγω κύριος δίνει κουτάβια σε πετσοπ, δυστυχώς να είσαι σίγουρη ότι το κουτάβι θα είναι το ίδιο με το να το πάρεις απο πετσοπ....:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Και μόνο που είσαι μαμά μικρού παιδιού, για μένα τα διαθέτεις. Το πρώτο ερώτημα είναι: αντέχεις να τα ξαναπεράσεις; Για μωράκι μιλάς πάλι. Αν η απάντηση είναι ναι, σκέψου πολύ καλά όσα σου γράφουν τα παιδιά.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
καλώς όρισες, καλή ενημέρωση κ ψάξιμο.

Αν πάρεις από αυτόν τον γνωστό που αναφέρεις, είναι σαν να παίρνεις από Pet shop...
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Δεν είχε καν περάσει απ' το μυαλό μου η περίπτωση του "ημίαιμου από κάποιο καταφύγιο", όπως μου έγραψες.
Δεν ξέρω καν τι εννοείς.
Μπορώ να φανταστώ πως εννοείς κάποιο που δεν είναι "καθαρό" μαλτέζ, αλλά τίποτα παραπάνω.
Δεκτή πάσα ενημέρωση, με μεγάλη χαρά.

Βεβαίως και θα δω το χώρο που ζουν οι γονείς του κουταβιού. Παρότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης, πιστεύω πως από ένστικτο και μόνο θα καταλάβω αν ζουν σε καλό ή κακό περιβάλλον.

Το οικονομικό κόστος είναι ένα θέμα και μάλιστα σημαντικό.
Δε λέω πως μου τρέχουν απ' τα πατζάκια, αλλά σίγουρα δεν μας λείπει και κάτι.
Σκέφτομαι φυσικά, πως είναι ένα ακόμη μέλλος της οικογένειας με τους γιατρούς, τις ανάγκες, τα εμβόλιά του.
Τότε προβληματίζομαι.

Την ίδια στιγμή όμως, φέρνω κατά νου ανθρώπους που ζουν με κάποιο σκυλάκι που μπορεί να μην έχουν οικονομική ευμάρεια, αλλά το σκυλάκι μεγαλώνει με τόση στοργή και αγάπη, που δεν το πειράζει υποθέτω, αν δεν διαθέτει το πιο ακριβό αξεσουάρ.

Αναφέρομαι σε κάτι γελοίο, όπως καταλαβαίνετε και είμαι σίγουρη πως οι απαιτήσεις είναι άλλου τύπου.

Νομίζω πως θα είμαι καλή ...σκυλομανούλα.

Σε κάθε περίπτωση, αισθάνομαι τυχερή που βρέθηκα εδώ και βρήκα όλους εσάς που δείξατε ενδιαφέρον.

Επιβεβαιώνεται το πιστεύω μου, πως οι άνθρωποι που ζουν με ζώα είναι πολύ καλοί άνθρωποι.

Σας ευχαριστώ γι' ακόμα μία φορά.

Θα αναζητήσω topic που είπατε, "πώς διαλέγω εκτροφέα".
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα καταφύγια υπάρχουν αδεσποτάκια, όλως των ηλικιών, όλων των μεγέθων και των χρωμάτων.;)
Μην περιμένεις βέβαια να βρεις σίγουρα ένα μαλτέζ, μπορεί να υπάρχει κάποιο που μοιάζει μπορεί κι όχι..
 


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Ωχ!!!
Μέχρι να γράψω το ποστ μου, είχα δεχτεί άλλες δυο απαντήσεις.

Πολύ με προβλημάτισαν.

Τι είναι puppymills? Φαντάζομαι κάτι σοβαρό, αλλά και σε posts που το έχω δει, δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι.

Γιατί λέτε αν πάω στον συγκεκριμένο εκτροφέα θα είναι σαν να πηγαίνω σε petshop?

Οι εκτροφείς για τους οποίους γίνεται λόγος (ας πούμε, οι "σωστοί" εκτροφείς) δεν δίνουν ποτέ σε μαγαζιά?

Χριστέ μου, με τρομάξατε!!

Αν εξακολουθούσα να είμαι μέσα σε γάμο, σίγουρα θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι. Άρα ναι, απαντώ πως είμαι έτοιμη να ξαναπεράσω το baby στάδιο.:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα puppy mills είναι χώροι κολαστήρια που μέσα σε κλουβάκια υπάρχουν σκυλιά που γενιβολάνε μέχρι να πεθάνουν και τα κουτάβια τους τα παίρνουν πάρα πολύ μικρά για να τα πουλήσουν και να μην έχουν έξοδα παρά μόνο έσοδα...
Βάλε στο youtube puppy mills και θα καταλάβεις...:(

Οι σωστοί εκτροφείς δεν δίνουν σκυλιά σε πετσοπ!
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Ψάξε και την περίπτωση του "ημίαιμου από κάποιο καταφύγιο"... υπαρχουν κάποιες φορές πανεμορφα σκυλάκια, μικρόσωμα , που μοιάζουν εκπληκτικά σε καθαρόαιμα!
Δεν θα σου κοστίσει τίποτα!
:rolleyes:Και θα το λατρέψετε, ούτως ή άλλως μια και, απ΄ότι καταλαβαίνω, είστε έτοιμοι να γίνετε "σκυλογονείς"!
Βάλε και το παιδί στο παιχνίδι, "διαλέξτε" μαζί το σκυλάκι σας, θα είναι εξαιρετική εμπειρία και για τους δυό σας, απείρως καλύτερα από το να πάρεις ένα σκυλάκι και να του το παρουσιάσεις σαν "χριστουγεννιάτικο δώρο"!
Μπορείς να πάρεις κουταβάκι ή πιο μεγάλο, τα λίγο μεγαλύτερα είναι πιο "ασφαλή" κατά τη γνώμη μου, έχουν διαμορφωμένο χαρακτήρα (θα σου πει γι αυτό ο υπεύθυνος του καταφυγίου), δεν έχουν προβλήματα υγείας και είναι και εκπαιδευμένα σε θέματα τουαλέτας! ΄Ασε που, έχω δει τώρα τελευταία να προσφέρονται και μαθήματα εκπαίδευσης με την υιοθεσία αδέσποτου!
Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά...όπως και νά χει, καλωσόρισες:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οχι μην βαλεις...θα πικραθεις...!:(

χμ...μαλλον βαλε,καλυτερα πικραμενη και συνειδητοποιημενη παρα ευτυχισμενη και στην κοσμαρα σου,συνεχιζοντας αθελα σου το "εγκλημα"...:rolleyes:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
χμ...μαλλον βαλε,καλυτερα πικραμενη και συνειδητοποιημενη παρα ευτυχισμενη και στην κοσμαρα σου,συνεχιζοντας αθελα σου το "εγκλημα"...:rolleyes:
;)
Μετά δεν το ξεχνά κανείς...:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95