ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΑΛΤΕΖΟ...μαμά!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοίταξε, κι εδώ θέλουν άτομα Αυστραλέζο Ποιμενικό. Δυστυχώς όμως είναι ευκολότερο να πάρει κανείς Αυστραλέζο στην Αμερική διότι είναι αμερικανική φυλή εργασιακού σκύλου για συγκεκριμένου τύπου αμερικανικές εργασίες (ράντσα και έτσι). Επομένως για μένα που μένω στο Ιλλινόι ήταν ευκολότατο να πάρω Αυστραλέζο και μάλιστα από καταφύγιο. Όπως όμως κάνουν και τα παιδιά εδώ μέσα που λιμπίζονται Αυστραλέζο, αν έμενα στην Ελλάδα, θα έπαιρνα από εκτροφέα και μάλιστα σοβαρό, αλλιώς θα έπαιρνα άλλο σκυλί από καταφύγιο. Το ότι θέλεις Μαλτέζο δεν είναι κακό, άμα όμως δεν υπάρχει εκτροφέας Μαλτέζων στην Ελλάδα οι λύσεις σου είναι δυο: είτε θα πάρεις από το εξωτερικό που ναι θα σου στοιχίσει, εφόσον δεν υπάρχει αληθινός Έλληνας εκτροφέας, είτε θα πάρεις άλλο σκυλί, άλλης ράτσας από εκτροφέα ή από καταφύγιο. Επιπολαιότητα είναι να πάρεις από ΒΥΒ. Επειδή δε είναι πολύ σοβαρή απόφαση να πάρει κανείς σκύλο ναι, θα πρέπει να διαθέσεις χρόνο να ψάξεις καλά, τόσο τους εκτροφείς, όσο και τα καταφύγια. Κανείς δεν είπε ότι θα πάρει χρόνια, αλλά να πάρει μια βδομάδα δε γίνεται.

Αλλιώς ναι, δυστυχώς είναι επιπολαιότητα που ενδέχεται να σου στοιχίσει τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά. Σκέψου το παράλληλο παράδειγμα που σου έδωσα με το AIDS. Και πρόκειται για ζωντανό πλάσμα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις δίκιο εσύ, όταν μάλιστα ξέρεις και το αναγνωρίζεις ότι δε γνωρίζεις πολλά για σκύλους, και άδικο τόσοι ειδικοί, κτηνίατροι, εκτροφείς και το κοινό που έχει την ανάλογη παιδεία.

Τέλος ποιος είναι αυτός που έχει έμμονη ιδέα με το Μαλτεζάκι? Εσύ ή ο γιος σου? Διότι είμαι σίγουρη ότι αν πάρεις το γιο σου και επισκεφτείτε κανα-δυο καταφύγια, θα βρει ο γιος σου αρκετά σκυλάκια μικρού μεγέθους γλυκύτατα. Μπορείς επίσης να τον συμπεριλάβεις στην επιλογή σκύλου και να του εξηγήσεις τα κριτήρια που πρέπει να λάβετε υπόψη σας προκειμένου να επιλέξετε σωστά. Μιλείστε και στους υπεύθυνους των καταφυγίων και είμαι σίγουρη ότι θα έχετε πολλές επιλογές και ο γιος σου θα είναι ενθουσιασμένος. Αλλιώς κοίταξε τι εκτροφείς υπάρχουν εκτός Ελλάδος.
 
Last edited:


scooby

Member
19 Νοεμβρίου 2009
24
1
Η αλήθεια είναι πως το κόλλημα με το Μαλτέζ είναι δικός μου "κάλος".

Όλα αυτά που γράφεις τα κατάλαβα και ναι, δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να έχουμε βρει το νέο μας φιλαράκι.

Γι' αυτό κι εγώ έριξα τους τόνους, δεν βιάζομαι να αποκτήσω σκυλάκι και θα πάρω όσο χρόνο χρειαστεί.

Δεν αποκλείεται δε, να προσανατολιστούμε σε άλλη φυλή, μιας και όλα όσα έχουν γραφτεί με προβλημάτισαν και ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!

Σμουάτς!
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
να πάρεις σκυλάκι στο παιδάκι σου. μεγάλωσα με σκύλο (από την ηλικία του γιού σου) και είναι πραγματικά υπέροχο να μεγαλώνει ένα παιδί με σκύλο. πριν από μία εβδομάδα αγόρασα και εγώ ενα σκυλάκι westie terrier. Αν μπεις σε ιστοσελίδες με χαρακτηριστικά σκυλιών θα δεις ότι είναι από τις ράτσες που αντέχουν την μοναξια. απουσιάζω και εγώ πολλές ώρες από το σπίτι και κατάλαβα ότι πιο ήσυχο είναι όταν δεν είμαι σπίτι.:)
το δύσκολο θα είναι να δώσεις να καταλάβει το παιδάκι σου όμως (για να είστε όλοι χαρούμενοι) ότι το σκυλάκι δεν είναι παιχνίδι....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν μπεις σε ιστοσελίδες με χαρακτηριστικά σκυλιών θα δεις ότι είναι από τις ράτσες που αντέχουν την μοναξια.
Τι θα πει ότι αντέχει την μοναξιά;
Με τι κριτήρια κατάχθηκαν σε αυτά που αντέχουν την μοναξιά;:confused::confused::confused:
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
να πάρεις σκυλάκι στο παιδάκι σου. μεγάλωσα με σκύλο (από την ηλικία του γιού σου) και είναι πραγματικά υπέροχο να μεγαλώνει ένα παιδί με σκύλο. πριν από μία εβδομάδα αγόρασα και εγώ ενα σκυλάκι westie terrier. Αν μπεις σε ιστοσελίδες με χαρακτηριστικά σκυλιών θα δεις ότι είναι από τις ράτσες που αντέχουν την μοναξια. απουσιάζω και εγώ πολλές ώρες από το σπίτι και κατάλαβα ότι πιο ήσυχο είναι όταν δεν είμαι σπίτι.:)
το δύσκολο θα είναι να δώσεις να καταλάβει το παιδάκι σου όμως (για να είστε όλοι χαρούμενοι) ότι το σκυλάκι δεν είναι παιχνίδι....
Καλησπέρα,ηθελα να πω και εγω οτι το να μεγαλώνεις με σκυλιά είναι οτι καλύτερο.Εγώ μεγάλωσα με ένα ντόπερμαν και σκέψου οτι με λάτρευε...ημουν στο καρότσι και αυτό με φύλαγε!!!!Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;Θέλω να αποκτήσω και εγω ένα westie το πήρες από εκτροφέα;Είχα ένα παπιγιόν και "έφυγε" πριν από καιρό....έχω ενα λευκό καναδέζικο ποιμενικό αλλα θέλω και ένα μικρο....Αν μπορείς απάντησε μου...Ευχαριστώ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95